IPPP3/443-550/11-3/MPe

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 czerwca 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-550/11-3/MPe

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 8 kwietnia 2011 r. (data wpływu 11 kwietnia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia oraz zwrotu podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 kwietnia 2011 r. wpłynął ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia oraz zwrotu podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka (dalej: Spółka) z siedzibą na Tajwanie, nieposiadająca stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce w dniu 14 stycznia 2011 r. dokonała złożenia formularzy rejestracyjnych NIP-2 oraz VAT-R w celu rejestracji na potrzeby VAT oraz transakcji wewnątrzunijnych nabyć i dostaw. Przedmiotem działalności Spółki jest produkcja i sprzedaż urządzeń informatycznych, w tym routerów i modemów (dalej: Towary). Spółka jest zarejestrowana na potrzeby VAT w Polsce, lecz nie posiada na terytorium RP siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności. W związku z planowanym rozpoczęciem sprzedaży w Polsce Spółka zamierza rozliczać dokonywaną sprzedaż zgodnie z mechanizmem samonaliczania podatku (inaczej: mechanizm reverse-charge lub mechanizm odwrotnego obciążenia) przez Nabywcę towarów (dalej: Nabywca lub Kontrahent).

Dostawy towarów dokonywane na rzecz Nabywcy Spółka będzie wykazywać w poz. 41 deklaracji VAT - 7D (podstawa opodatkowania/dostawa towarów oraz świadczenie usług, dla których podatnikiem jest nabywca). Jednocześnie, Spółka będzie wykazywać w deklaracjach VAT - 7D podatek naliczony wynikający z faktur zakupowych związanych ze sprzedażą towarów na terytorium Polski W konsekwencji, w składanych w przyszłości deklaracjach VAT - 7D Spółka wykaże VAT naliczony z faktur zakupowych i nie wykaże podatku należnego z tytułu sprzedaży towarów, przenosząc obowiązek rozliczenia VAT z tytułu dokonywanych na terytorium Polski dostaw towarów na posiadającego siedzibę i zarejestrowanego na VAT w Polsce Kontrahenta.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy przy zastosowaniu mechanizmu samonaliczania podatku, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 5 i ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarowi usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535z późn. zm. dalej ustawą o VAT) przez Nabywcę towarów, Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług związanych z ich sprzedażą na rzecz Kontrahenta.

2.

W jakim terminie przysługuje Spółce prawo do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w przypadku rozliczania transakcji sprzedaży wyłącznie w oparciu o mechanizm samonaliczania podatku, w konsekwencji czego Spółka wykazuje w deklaracji za dany okres rozliczeniowy tylko i wyłącznie podatek naliczony związany z nabyciem towarów oraz kwotę netto dokonanych dostaw rozliczonych przez mechanizm samonaliczania podatku.

Stanowisko Wnioskodawcy:

1.

Spółce przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego od dokonywanych przez nią zakupów towarów na terytorium Polski związanych z dostawami towarów na terytorium Polski, w sytuacji, gdy VAT należny z tytułu tych dostaw rozlicza Nabywca towarów w oparciu o mechanizm samonaliczania podatku (mechanizm odwrotnego obciążenia).

2.

Spółce będzie przysługiwać prawo do zwrotu na rachunek bankowy nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na podstawie art. 87 ust. 1 i ust. 2 ustawy o VAT, tj. w terminie 60 dni, nawet wówczas, gdy w danym okresie rozliczeniowym jedynymi czynnościami wykazanymi w deklaracji VAT - 7D będzie podatek naliczony wynikający z zakupów lokalnych lub importu towarów oraz kwota netto sprzedaży rozliczonej poprzez mechanizm samonaliczania podatku, a VAT z tytułu dokonanych przez Spółkę dostaw towarów na terytorium Polski rozliczy Nabywca towarów, zgodnie z mechanizmem odwrotnego obciążenia.

Ad. 1

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zgodnie z art. 5 ustawy o VAT do czynności opodatkowanych należą m.in. dostawy towarów na terytorium kraju, których dokonuje Spółka. Fakt rozliczenia podatku przez Nabywcę nie zmienia statusu dokonywanych przez Spółkę odpłatnych dostaw, które niezmiennie pozostają czynnościami opodatkowanymi. W sytuacji zastosowania w rozliczaniu podatku należnego zasady odwrotnego obciążenia tj. rozliczania podatku przez nabywcę (tzw. reverse-charge) nie można uznać, że podmiot nieposiadający stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju wykonuje czynności nieopodatkowane. Zastosowanie tej szczególnej formy rozliczenia nie ma żadnego wpływu na przedmiot opodatkowania. Czynności te zatem pozostają nadal czynnościami opodatkowanymi - dostawą towarów choć inny podmiot niż podmiot je wykonujący składa rozliczenie w tym zakresie.

Potwierdzeniem stanowiska Spółki jest m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dn. 5 listopada 2010 r. znak IPPP3/443-359/10-7/S/KG/SM, w której w odniesieniu do analogicznego stanu faktycznego stwierdzono: " (...) Zatem fakt, że Spółka w składanej deklaracji podatkowej nie wykaże podatku należnego z tytułu ww. dostaw towarów nie przesądza o tym, że Spółka nie wykonuje czynności opodatkowanych. Zaznaczyć należy że w sytuacji zastosowania w rozliczaniu podatku należnego zasady odwrotnego obciążenia tj. rozliczania podatku przez nabywcę (tzw. reverse - charge) nie można uznać, że podmiot nieposiadający stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju wykonuje czynności nieopodatkowane. Zastosowanie tej szczególnej formy rozliczenia nie ma żadnego wpływu na przedmiot opodatkowania. Czynności te zatem pozostają nadal czynnościami opodatkowanymi - dostawą towarów choć inny podmiot niż podmiot je wykonujący składa rozliczenie w tym zakresie. Uwzględniając powyższe, z uwagi na związek z czynnościami opodatkowanymi Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w zaistniałej sytuacji w myśl uregulowań art. 86 ust. 1 ustawy."

Prawidłowość stanowiska Spółki potwierdza również wyrok WSA w Warszawie z dnia 7 listopada 2008 r. (sygn. III SA/Wa1058/08), w którym znajdujemy następujące stwierdzenie: "podmiot nieposiadający na terytorium kraju siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności, który wykonuje samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT nie traci jednakże, zdaniem Sądu, statusu podatnika VAT nawet wtedy gdy podatek rozliczają osoby będące odbiorcami jego usług albo nabywające od niego towary (....). Zaznaczyć należy, że w sytuacji zastosowania tzw. reverse - charge mechanizm, w rozliczaniu podatku nie można uznać, że podmiot nieposiadający rezydencji w kraju wykonuje czynności nieopodatkowane. Zastosowanie tej szczególnej formy rozliczenia nie ma żadnego wpływu na przedmiot opodatkowania. Czynności te zatem pozostają nadal czynnościami opodatkowanymi - dostawą towarów lub świadczeniem usług, choć inny podmiot niż podmiot je wykonujący składa rozliczenie fiskalne."

Ad. 2

Zgodnie z art. 87 ust. 1. ustawy o VAT, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Zgodnie zaś z art. 87 ust. 2 ustawy o VAT zwrot różnicy podatku następuje co do zasady w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika.

Zdaniem Spółki, nie znajdzie w jej przypadku zastosowania art. 87 ust. 5a ustawy o VAT, gdyż przepisy te dotyczą sytuacji gdy podatnik nie dokonuje czynności opodatkowanych lub/i nie dokonuje czynności opodatkowanych poza terytorium kraju, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego. Spółka dokonuje czynności opodatkowanych w rozumieniu art. 5 ustawy o VAT i charakter tych czynności nie ulega zmianie poprzez fakt rozliczenia podatku należnego z tytułu tych czynności przez Nabywcę. Zdaniem Spółki, nie ma zastosowania żadna szczególna norma prawna dotycząca terminu zwrotu podatku VAT i Spółka na podstawie zasady ogólnej ma prawo do zwrotu podatku co do zasady w terminie 60 dni zgodnie z art. 87 ust. 2 ustawy o VAT.

Stanowisko Spółki potwierdza dodatkowo wyżej cytowana interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 5 listopada 2010 r. znak: IPPP3/443-359/10-7/S/KG/SM, w której stwierdzono, iż Spółka ma prawo do zwrotu na rachunek bankowy różnicy podatku naliczonego nad należnym w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia, w sytuacji gdy podatek należny z tytułu dokonanej na terytorium Polski dostawy rozlicza nabywca towarów w oparciu o mechanizm samonaliczania podatku (odwrotnego obciążenia).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl