IPPP3/443-538/12-4/SM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 września 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-538/12-4/SM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 17 maja 2012 r. (data wpływu 21 maja 2012 r.), uzupełnionym w dniu 31 sierpnia 2012 r. (data wpływu 3 września 2012 r.) w odpowiedzi na wezwanie nr IPPP3/443-538/12-2/SM, IPPB3/423-308/12-2/EŻ z dnia 6 sierpnia 2012 r. (skutecznie doręczone w dniu 24 sierpnia 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku wystawienia faktury VAT dokumentującej przesunięcie towarów do innego państwa członkowskiego w wykonaniu umowy kolportażu lub umowy komisu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 maja 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku wystawienia faktury VAT dokumentującej przesunięcie towarów do innego państwa członkowskiego w wykonaniu umowy kolportażu lub umowy komisu.

Wniosek został uzupełniony w dniu 31 sierpnia 2012 r. (data wpływu 3 września 2012 r.) w odpowiedzi na wezwanie Organu z dnia 6 sierpnia 2012 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Sp. z o.o. (dalej zwana Spółką) prowadzi działalność w zakresie sprzedaży książek. Sprzedawane książki podzielone są na określoną liczbę części (zeszyty), które dystrybuowane są najczęściej w ustalonych z góry, regularnych odstępach czasu. Książka bowiem jest publikacją, także podzieloną na części, o ustalonej z góry liczbie części i stron. Od gazet i czasopism książkę odróżnia fakt, iż z góry znana jest liczba zeszytów, które wchodzą w skład książki (czasopisma i gazety to - w odróżnieniu od książek - wydawnictwa, których zakończenia nie przewiduje się). Spółka więc dystrybuuje - przykładowo - książkę pod tytułem X podzieloną na 40 zeszytów, z których każdy sprzedawany jest w odstępach dwutygodniowych.

Spółka dystrybuuje sprzedawane książki zarówno w systemie prenumeraty, jak również za pośrednictwem sieci dystrybucyjnej zajmującej się dostarczaniem prasy i książek do punktów sprzedaży detalicznej. Na terytorium Polski Spółka przykładowo w tym zakresie współpracuje z Ruch. Zawierane z tymi podmiotami umowy kolportażu przewidują, że Spółka zobowiązana jest dostarczać w regularnych odstępach czasu kolejne książki do dystrybucji. Jednocześnie umowa przewiduje, że niesprzedana część książek zostanie zwrócona Spółce, przy czym Spółka może odebrać niesprzedane książki - jeżeli planuje ich dalsze wykorzystanie, lub też może nakazać ich zniszczenie dystrybutorowi (kolporterowi) - jeżeli nie przewiduje dalszego wykorzystania niesprzedanych zeszytów. Rozliczenie pomiędzy Spółką a kolporterem następuje dopiero po zakończeniu dystrybucji dostarczonych przez Spółkę książek, zaś podstawą rozliczenia jest jedynie ilość sprzedanych przez dystrybutora książek.

Z uwagi na regulacje ustawy o podatku od towarów i usług - zwłaszcza art. 19 ust. 3 pkt 3 tej ustawy - Spółka wystawia fakturę dokumentującą dostawę książek dopiero po zakończeniu sprzedaży przez dystrybutora i rozliczeniu zwrotów. Faktura obejmuje jedynie książki rzeczywiście sprzedane, po odjęciu książek zwróconych Spółce (lub też zniszczonych na zlecenie Spółki). W konsekwencji w przypadku kolportażu na terytorium Polskie Spółka rozpoznaje przychód podatkowy po rozliczeniu sprzedaży przez dystrybutora (kolportera).

Obecnie Spółka planuje rozpoczęcie dystrybucji wydawanych przez nią książek (zeszytów) również na terytorium innych państw według jednego z niżej opisanych schematów. Książki będą wydawane w językach narodowych państw, na terytorium których będą one dystrybuowane przez tamtejszych kolporterów (dystrybutorów). Spółka planuje dystrybucję w innych państwach członkowskich w ramach jednego z następujących systemów:

a.

w systemie kolportażu na analogicznych zasadach, jak w przypadku kolportażu krajowego, opisanego wyżej lub

b.

w ramach umowy komisu zawartej z zagranicznym komisantem.

Umowa kolportażu

Model kolportażu zakłada, iż Spółka zawrze umowę kolporterską z podmiotem mającym siedzibę na terytorium innego państwa (przykładowo Czechy), która to umowa będzie przewidywała kolportaż książek sprzedawanych przez Spółkę na analogicznych zasadach jak sprzedaż książek w ramach umowy kolportażu na terytorium Polski (zasady współpracy pomiędzy Spółką a krajowym kolporterem zostały opisane powyżej). Konsekwentnie, umowa kolportażu będzie więc przewidywała, iż Spółka zobowiązuje się dostarczyć kolporterowi na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej książki, które kolporter zobowiązuje się dystrybuować na terytorium tego państwa. Odbiorcami książek od zagranicznego kolportera mogą być zarówno osoby fizyczne (w ramach prenumeraty), jak również sieci dystrybucyjne istniejące na terytorium tego państwa członkowskiego. Umowa kolportażu będzie przewidywała również obowiązek rozliczenia i przyjęcia przez Spółkę zwrotów w określonym w umowie terminie. Dopiero po ostatecznym rozliczeniu zwrotów strony będą dokonywały rozliczenia dostawy towarów. Kolporter będzie zobowiązany do zapłaty jedynie tej kwoty, która stanowi wynagrodzenie za książki dostarczone przez Spółkę i niezwrócone przez kolportera.

W odróżnieniu jednak od kolportażu na terytorium Polski - z uwagi na przepisy ustawy o podatku od towarów i usług - Spółka obowiązana będzie w momencie wysłania towarów do kolportera mającego siedzibę na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej do wystawienia faktury VAT dokumentującej wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Ustawodawca nie przewidział szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego dla wewnątrzwspólnotowych dostaw książek, w stosunku do których przewidziano rozliczenie zwrotów. Moment powstania obowiązku podatkowego dla dostaw wewnątrzwspólnotowych - który kreuje jednocześnie obowiązek niezwłocznego wystawienia faktury VAT dokumentującej tę czynność - wynika z art. 20 ustawy o podatku od towarów i usług.

Niesprzedane przez dystrybutora towary będą przez niego stawiane z powrotem do dyspozycji Spółki. W zależności od planów dotyczących dalszej dystrybucji wydawnictw planowane są dwa schematy postępowania. Pierwszy z nich zakłada fizyczny zwrot niesprzedanych książek Spółce. Z chwilą zwrotu do Polski towarów Spółka wystawi na kolportera fakturę korygującą. Podsumowując, przychód Spółki ze sprzedaży książek kolporterowi powstanie w momencie wystawienia faktury korygującej przez Spółkę na kolportera i będzie liczony jako różnica pomiędzy kwotą wykazaną na fakturze wystawionej przez Spółkę na kolportera w momencie przesunięcia książek do kolportażu a kwotą wynikającą z faktury korygującej dokumentującej zwrot niesprzedanych książek.

Zwrot towarów Spółce może być także realizowany w drodze przesunięcia przez kolportera niesprzedanych książek do wskazanego przez Spółkę kontrahenta Spółki z innego państwa Unii Europejskiej (przykładowo, niesprzedane wydawnictwa czeskojęzyczne będą dostarczane na polecenie Spółki na Słowację do dystrybutora słowackiego). W takim przypadku - z uwagi na regulacje dotyczące przepisów o podatku od towarów i usług - dochodzi do transakcji trójstronnej, która z punktu widzenia podatku VAT musi być dokumentowana fakturą wystawianą przez kolportera na Spółkę i następnie drugą fakturą wystawioną przez Spółkę na (w powyższym przykładzie słowackiego) nabywcę. Z punktu widzenia jednak podatku dochodowego kolporter zwraca niesprzedane książki, zaś Spółka sprzedaje je innemu kontrahentowi, przy czym towar jest bezpośrednio transportowany na polecenie Spółki z państwa, w którym odbywał się kolportaż do państwa, w którym będą dalej dystrybuowane książki. Nie ma przy tym znaczenia, że w przypadku zwrotu książek przez kolportera w ten sposób, gdy towar nie jest transportowany do Polski, lecz na polecenie Spółki będzie przesuwany do kolejnego państwa, nie jest wystawiana faktura korygująca, lecz następuje transakcja trójstronna dokumentowana fakturą wystawioną przez kolportera na Spółkę i następnie przez Spółką na nowego nabywcę. W takim przypadku podstawą rozliczenia niesprzedanych przez kolportera w swoim państwie książek będzie faktura wystawiona przez tego kolportera na Spółkę (w ramach transakcji trójstronnej). W momencie otrzymania faktury wystawionej przez kolportera w ramach transakcji trójstronnej Spółka będzie wykazywała rzeczywistą sprzedaż i przychód podatkowy z tytułu rzeczywiście sprzedanych przez kolportera w swoim państwie książek. Podsumowując, przychód ze sprzedaży zrealizowanej przez Spółkę do kolportera będzie liczony jako różnica pomiędzy kwotą wynikającą z faktury wystawionej przez Spółkę na kolportera w momencie przesunięcia książek do kolportażu, a wartością faktury wystawionej przez kolportera w ramach zwrotu niesprzedanych książek, który to zwrot będzie realizowany nie do Polski lecz do innego państwa Unii Europejskiej (w ramach opisanej powyżej transakcji trójstronnej).

Przykładowo, w styczniu następuje dostawa towarów do czeskiego kolportera w związku z czym Spółka wystawia fakturę VAT na kwotę 10.000 zł. Po pewnym czasie następuje rozliczenie sprzedaży książek przez czeskiego kolportera i okazuje się, że 20% książek nie zostało sprzedanych i zostaną one zwrócone Spółce. Spółka zleca kolporterowi dostarczenie zwróconych książek nie do Polski, ale na Słowację. Kolporter - z uwagi na przepisy o podatku od towarów i usług - wystawia fakturę na Spółkę na kwotę 2.000 zł (jest to pierwsza z faktur w ramach wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej). W momencie otrzymania faktury od kolportera następuje rozliczenie sprzedaży zrealizowanej przez kolportera w Czechach, w związku z czym Spółka wykazuje przychód w wysokości 8.000 zł odpowiadający rzeczywiście sprzedanym czeskiemu kolporterowi książek.

Drugi wariant zakłada niszczenie towarów bezpośrednio na terytorium kraju, w którym są one dystrybuowane (wariant ten przewidziany jest w sytuacji, gdy nie jest przewidziana dalsza dystrybucja książek). Z chwilą otrzymania przez Spółkę protokołu zniszczenia książek, Spółka wystawi fakturę korygującą, aby uzgodnić wartość dostarczonych i rzeczywiście sprzedanych przez Spółkę książek.

Komis

Drugim modelem współpracy, którego wprowadzenie rozważa Spółka jest model komisowy. W ramach tego modelu Spółka zawrze z podmiotem mającym siedzibę na terytorium innego państwa członkowskiego umowę komisową, w ramach której zobowiąże się do stałego dostarczania komisantowi zeszytów książek, zaś komisant do ich sprzedaży osobom fizycznym w ramach prenumeraty lub sieciom dystrybucyjnym działającym na terenie tego drugiego państwa członkowskiego.

Podobnie jak w przypadku umów kolportażu, tak również w przypadku umów komisu wewnątrzwspólnotowego regulacje dotyczące podatku od towarów i usług nakładają w ocenie Spółki konieczność wystawienia faktury VAT nie później niż w ciągu 7 dni od dostawy towarów od innego państwa. Konsekwentnie, w momencie dostawy towarów do zagranicznego komisanta, Spółka będzie więc obowiązana do wystawienia faktury VAT - jak wskazano powyżej przepisy dotyczące ustawy o VAT nie różnicują momentu powstania obowiązku podatkowego oraz konieczności wystawienia faktury w zależności od tego, czy dostawa wewnątrzwspólnotowa następuje w wykonaniu wewnątrzwspólnotowej umowy sprzedaży, czy też kolportażu lub umowy komisowej.

Podobnie jak przy umowie kolportażu, tak również w przypadku umowy komisu niesprzedane książki będą zwracane Spółce lub - na polecenie Spółki - niszczone przez komisanta. Zwrot może być realizowany poprzez dostarczenie książek do Polski lub do innego państwa Unii Europejskiej i dokumentowany na analogicznych - opisanych powyżej - zasadach jak w przypadku modelu kolportażu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego powstało pytanie, czy Spółka obowiązana jest do wystawienia faktury VAT dokumentującej przesunięcie towarów do innego państwa członkowskiego w wykonaniu umowy kolportażu lub umowy komisu w terminie 7 dni od dnia dostawy towarów, czy też dopiero w momencie rozliczenia sprzedanych przez zagranicznego kontrahenta - w ramach umowy kolportażu lub umowy komisu - towarów.

W odpowiedzi na wezwanie Spółka poinformowała, że powyższe pytanie dotyczy przesunięcia przez Spółkę z terytorium Polski na terytorium innego państwa członkowskiego towarów w ramach wewnątrzwspólnotowej transakcji kolportażu lub komisu do kontrahenta mającego siedzibę na terytorium tego innego państwa członkowskiego. Innymi słowy, chodzi o przekazanie przez Spółkę kontrahentowi towarów do kraju UE do dystrybucji w ramach umowy kolportażu / komisu. Kontrahent płaci Spółce dopiero za towary faktycznie sprzedane przez siebie jako kolportera / komisanta, a nie za wszystkie, które otrzymał w ramach tego przesunięcia (przekazania).

Przesunięcie, o którym mowa w wyżej przytoczonym pytaniu nie dotyczy z kolei zwrotu towarów realizowanych po zakończeniu dystrybucji na terytorium tego państwa członkowskiego. Zgodnie z planowanym modelem współpracy zwrot niesprzedanych na terytorium innego państwa członkowskiego towarów może być realizowane nie tylko poprzez fizyczne ich przesunięcie do Polski, lecz także poprzez przesunięcie niesprzedanych towarów na polecenia Spółki przez zagranicznego kontrahenta (który dystrybuował towary Spółki na terytorium pierwszego państwa członkowskiego) do kolejnego (drugiego) państwa członkowskiego. Transakcja taka odbywa się w ramach transakcji trójstronnej, w której drugim podmiotem jest właśnie Spółka.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Przesunięcie towarów do innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej - bez względu na to czy następuje w ramach sprzedaży towarów, umowy kolportażu, czy też umowy komisu - stanowi wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, co skutkuje obowiązkiem wystawienia faktury przez Spółkę w terminie 7 dni od dnia dokonania dostawy.

Obowiązek wystawieniu faktury VAT

Termin wystawienia faktury VAT reguluje § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 68, poz. 360), zwanego dalej rozporządzeniem, zgodnie z którym fakturę VAT wystawia się nie później niż 7 dnia od dnia dokonania dostawy towarów, co oznacza, że także w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, realizowanej w ramach umowy kolportażu, czy też umowy komisowej - Spółka obowiązana jest wystawić fakturę w terminie 7 dni od dnia dostawy towarów. Jednocześnie ustawodawca przewidział w § 11 ust. 1 rozporządzenia szereg wyjątków, przewidujących inny termin wystawienia faktury VAT, przy czym żaden nie dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, o której mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o VAT, realizowanej w ramach umowy kolportażu, czy też umowy komisu.

W szczególności do dostaw wewnątrzwspółnotowych realizowanych w ramach umowy kolportażu nie znajdzie zastosowania art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy o VAT, zgodnie z którym obowiązek podatkowy z tytułu dostawy drukowanych książek powstaje z chwilą wystawienia faktury lub otrzymania całości lub części zapłaty - nie później jednak niż 60. dnia, licząc od dnia wydania tych towarów (jeżeli umowa przewiduje rozliczenie zwrotów wydawnictw, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury dokumentującej faktyczną dostawę, nie później jednak niż po upływie 120 dni, licząc od pierwszego dnia wydania tych wydawnictw). Brak możliwości zastosowania tego przepisu - który stosuje się do dostaw krajowych - skutkuje również brakiem możliwości przesunięcia momentu wystawienia faktury do czasu ostatecznego rozliczenia sprzedaży i ustalenia rzeczywistej liczby sprzedanych książek po odjęciu zwrotów.

Analogicznie jest w przypadku umów komisu, w przypadku których tylko dostawa w ramach komisu krajowego skutkuje przesunięciem obowiązku podatkowego i obowiązku wystawienia faktury (zgodnie z art. 19 ust. 16a ustawy o VAT obowiązek w tym zakresie powstaje z chwilą otrzymania przez komitenta zapłaty za wydany towar, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dostawy towarów dokonanej przez komisanta).

Na gruncie podatku od towarów i usług nie było konieczności wprowadzania specjalnego momentu powstania obowiązku podatkowego dla sprzedaży wewnątrzwspólnotowej realizowanej w ramach umowy kolportażu, czy też umowy komisu - które skutkowałyby przesunięciem obowiązku naliczenia podatku należnego w czasie ponieważ bez względu na rodzaj transakcji stawka podatku VAT w przypadku prawidłowo udokumentowanej transakcji wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów wynosi 0%.

Reasumując, należy stwierdzić, że w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy książek w ramach umowy kolportażu lub umowy komisu - Spółka jest obowiązana do wystawienia faktury VAT dokumentującej tę czynność w ciągu 7 dni od dnia dokonania dostawy towarów do kontrahenta.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U.z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 13 ust. 1 ustawy, przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka prowadzi działalność w zakresie sprzedaży książek. Sprzedawane książki podzielone są na określoną liczbę części (zeszyty), które dystrybuowane są najczęściej w ustalonych z góry, regularnych odstępach czasu.

Obecnie Spółka planuje rozpoczęcie dystrybucji wydawanych przez nią książek (zeszytów) również na terytorium innych państw według jednego z opisanych we wniosku schematów. Spółka planuje dystrybucję w innych państwach członkowskich w ramach jednego z następujących systemów:

* w systemie kolportażu na analogicznych zasadach, jak w przypadku kolportażu krajowego,

* w ramach umowy komisu zawartej z zagranicznym komisantem.

Z powyższego wynika zatem, że opisana we wniosku dystrybucja książek (zeszytów) w innych państwach członkowskich w systemie kolportażu lub w ramach umowy komisu, w wyniku których dochodzi do ich wywozu z terytorium kraju, spełnia przesłanki do uznania jej za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w ww. art. 13 ust. 1 ustawy.

Wątpliwości Spółki dotyczą momentu wystawienia faktury VAT w tej sytuacji.

Zgodnie z art. 20 ust. 1-2 ustawy, w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 20a i 20b.

W przypadku gdy przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 1, podatnik wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

Należy zauważyć, iż zgodnie z § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360), zwanego dalej rozporządzeniem, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 10-12.

W przedmiotowym rozporządzeniu określono także przypadki, w których wystawia się fakturę w innym terminie, niż w ww.

Należy jednak zauważyć, iż nie będą one mieć zastosowania w zaistniałej sytuacji.

Zgodnie z § 11 ust. 1 rozporządzenia, w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10, ust. 13 pkt 1-4 i 7-11, ust. 16a i 16b oraz ust. 19a ustawy fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego.

Wynikający bowiem z art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy, obowiązek podatkowy (mający wpływ na inny termin wystawienia faktury), który powstaje z chwilą wystawienia faktury lub otrzymania całości lub części zapłaty z tytułu dostawy:

a.

książek drukowanych (PKWiU ex 58.11.1) - z wyłączeniem map i ulotek,

b.

gazet, czasopism i magazynów, drukowanych (PKWiU ex 58.13.1 i PKWiU ex 58.14.1)

- nie później jednak niż 60. dnia, licząc od dnia wydania tych towarów; jeżeli umowa przewiduje rozliczenie zwrotów wydawnictw, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury dokumentującej faktyczną dostawę, nie później jednak niż po upływie 120 dni, licząc od pierwszego dnia wydania tych wydawnictw należy odnosić wyłącznie do transakcji (dostaw) krajowych.

Podobnie należy zauważyć, iż w myśl art. 19 ust. 16a ustawy, w przypadku wydania towarów przez komitenta na rzecz komisanta, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 3, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania przez komitenta zapłaty za wydany towar, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dostawy towarów dokonanej przez komisanta.

Natomiast zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również wydanie towarów na podstawie umowy komisu między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej.

Zatem przedmiotowe przepisy (dotyczące umowy komisu i szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego i terminu wystawienia faktury) należy stosować wyłącznie do dostaw dokonywanych na terytorium kraju.

Uwzględniając powyższe, Spółka ma obowiązek dokumentowania faktu przesunięcia towarów do innego państwa członkowskiego w wykonaniu umowy kolportażu lub umowy komisu, tj. dostawy wewnątrzwspólnotowej książek (zeszytów), poprzez wystawienie faktury VAT w terminie określonym w § 9 ust. 1 rozporządzenia, tj. w terminie 7 dni od dnia wydania towaru (dokonania jego dostawy kontrahentowi).

Zatem stanowisko Spółki należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W przedmiotowej interpretacji nie dokonywano oceny prawidłowości dokumentowania zwrotu towarów realizowanych po zakończeniu dystrybucji na terytorium państwa członkowskiego w ramach transakcji trójstronnej, jako nieobjętej ww. pytaniem.

W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (pytania oznaczone jako a)-g)w złożonym wniosku) sprawa będzie rozpatrzona w odrębny postępowaniu.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl