IPPP3/443-532/12-2/KT - Ustalenie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej wydanie wnioskodawcy nieruchomości oraz ruchomości jako wynagrodzenia za umarzane udziały.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 sierpnia 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-532/12-2/KT Ustalenie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej wydanie wnioskodawcy nieruchomości oraz ruchomości jako wynagrodzenia za umarzane udziały.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 15 maja 2012 r. (data wpływu 18 maja 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej wydanie Wnioskodawcy nieruchomości oraz ruchomości jako wynagrodzenia za umarzane udziały - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 maja 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej wydanie Wnioskodawcy nieruchomości oraz ruchomości jako wynagrodzenia za umarzane udziały.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: "Wnioskodawca"), zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Jest On udziałowcem w Problem Sp. z o.o. (dalej: "Spółka"), która również jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka P. prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wynajmie nieruchomości. W zakres prowadzonej przez Spółkę P. działalności gospodarczej wchodzi także obrót nieruchomościami.

Spółka P. planuje nabycie części udziałów własnych przysługujących Wnioskodawcy w celu ich umorzenia (tzw. umorzenie dobrowolne). W związku z tym, Spółka P. wypłaci wynagrodzenie na rzecz Wnioskodawcy z tytułu nabycia udziałów własnych, które zostaną umorzone. Wynagrodzenie to zostanie wypłacone w naturze, a więc Spółka P. wyda Wnioskodawcy składniki majątku rzeczowego, których wartość rynkowa będzie równa kwocie przysługującej Wnioskodawcy z tytułu umorzenia części jego udziałów w Spółce P.

Przedmiotem wynagrodzenia przekazanego Wnioskodawcy przez Spółkę P. będą:

a.

działki gruntu wraz z posadowionymi na nich budynkami (dalej: "Nieruchomości"); nieruchomości zostały nabyte zarówno przed 1 maja 2004 r. jak i po tej dacie, ramach opodatkowanej podatkiem od towarów i usług (dalej: "VAT") dostawy towarów; z tytułu ich nabycia oraz w związku z budową na tych działkach budynków Spółce P. przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z którego Spółka skorzystała;

b.

rzeczy ruchome, zaliczane do środków trwałych Spółki P. (dalej: "Ruchomości"), wykorzystywane przez nią w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, przy nabyciu których Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Obecnie Nieruchomości jak i Ruchomości są zaliczone przez Spółkę P. do środków trwałych i wykorzystywane przez nią do wykonywania czynności opodatkowanych VAT w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Spółka wynajmuje Nieruchomości na potrzeby magazynowe od początku ich nabycia/wybudowania, czyli od ponad dwóch lat przed planowanym zbyciem na rzecz Wnioskodawcy.

W wyniku wydania Nieruchomości w ramach wynagrodzenia za nabyte udziały własne w celu ich umorzenia zmieni się wyłącznie podmiot wykonujący nad nimi faktyczne i prawne władztwo. Wnioskodawca zamierza bowiem wykorzystywać otrzymane Nieruchomości do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Wydanie Nieruchomości przez Spółkę P. na rzecz Wnioskodawcy w ramach wynagrodzenia za umorzone udziały będzie udokumentowane fakturą VAT. Fakturą VAT będzie udokumentowane także wydanie Ruchomości. Wnioskodawca oraz Spółka złożą we właściwym trybie oświadczenie o wyborze opcji opodatkowania zgodnie z przepisem art. 43 ust. 10 ustawy o VAT w odniesieniu do Nieruchomości. Wydane Nieruchomości będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych.

Wnioskodawca zwraca jednoczenie uwagę, że wniosek o analogicznej treści w zakresie uznania czynności polegającej na wydaniu Nieruchomości oraz Ruchomości jako wynagrodzenia w zamian za udziały własne nabywane w celu ich umorzenia za odpłatną dostawę towarów w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, złożyła Spółka P.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy przy założeniu, że Spółka i Wnioskodawca złożą na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o VAT zgodne oświadczenie o wyborze opcji opodatkowania (rezygnacji ze zwolnienia) dotyczące Nieruchomości, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług wykazanego na fakturze wystawionej przez Spółkę z tytułu wydania Nieruchomości jako wynagrodzenia w zamian za nabywane udziały własne w celu ich umorzenia.

2.

Czy Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług wykazanego na fakturze wystawionej przez Spółkę z tytułu wydania Ruchomości jako wynagrodzenia w zamian za nabywane udziały własne w celu ich umorzenia.

Stanowisko Wnioskodawcy:

1.

Przy założeniu, że Spółka i Wnioskodawca złożą na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, zgodne oświadczenie o wyborze opcji opodatkowania (rezygnacji ze zwolnienia) dotyczące Nieruchomości, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług wykazanego na fakturze wystawionej przez Spółkę z tytułu wydania Nieruchomości jako wynagrodzenia w zamian za nabywane udziały własne w celu ich umorzenia.

2.

Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług wykazanego na fakturze wystawionej przez Spółkę z tytułu wydania Ruchomości jako wynagrodzenia w zamian za nabywane udziały własne w celu ich umorzenia.

UZASADNIENIE

Ad.1

Prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony stanowi podstawową instytucję dla konstrukcji podatku VAT. Przez podatek naliczony rozumie się, na podstawie przepisu art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, m.in. sumę kwot podatku określonego w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Prawo do odliczenia podatku VAT przysługuje "w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124". Tak wynika z przepisu art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Podstawowe wymogi, jakie zatem nakłada ustawodawca, to: wykorzystywanie towarów do wykonywania czynności opodatkowanych VAT oraz posiadanie z tego tytułu statusu podatnika VAT. Jeśli te warunki są spełnione, dany podmiot jest uprawniony do obniżenia swojego podatku należnego o podatek VAT naliczony w poprzedniej fazie obrotu. Jak już wskazano powyżej, w przypadku nabycia towarów i usług kwota ta jest równa wartości podatku VAT wykazanej w otrzymanej fakturze.

W analizowanej sytuacji, Nieruchomości, które nabędzie Wnioskodawca, będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. Z tego tytułu Wnioskodawca będzie posiadał status podatnika VAT. Na tej podstawie uznać należy, iż Wnioskodawca będzie uprawniony do obniżenie podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury otrzymanej od Spółki.

Ustawodawca przewidział jednak wyjątki od prawa do odliczenia podatku VAT. Zostały one wskazane w przepisach art. 88 i 88a ustawy o VAT. Żadna jednak ze wskazanych sytuacji nie ma miejsca w przypadku Wnioskodawcy. Faktura, którą On otrzyma, będzie dokumentować nabycie Nieruchomości od Spółki P. w związku z dokonaną przez nią czynnością opodatkowaną, to jest odpłatną dostawą towarów.

Czynność wydania rzeczowych składników majątkowych jako wynagrodzenie w zamian za umorzone udziały stanowi odpłatne świadczenie Spółki P. na rzecz Wnioskodawcy, które podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Jak należy zauważyć, w wyniku wydania Nieruchomości Spółka P. dokona przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami (w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT) jak właściciel. W ten sposób wypełni przesłanki definicji dostawy towarów wskazane w przepisie art. 7 ust. 1 ustawy o VAT. Czynność ta będzie również odpłatna, gdyż ekwiwalentnym świadczeniem Wnioskodawcy będzie zbycie przez Wnioskodawcę udziałów Spółki na jej rzecz w celu ich umorzenia.

Doktryna prawa handlowego uznaje, iż "umorzenie dobrowolne zostało określone jako dokonywane za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę (na przykład sprzedaż, darowizna). W rzeczywistości więc nie chodzi tu w pierwszym rzędzie o umorzenie, ale o czynność prawną nabycia udziału przez spółkę w celu umorzenia (art. 200 k.s.h.). Chodzi więc o rodzaj transakcji, czynność prawną, która jest podstawą umorzenia dobrowolnego. Artykuł 199 § 1 k.s.h. nie dotyczy więc umorzenia, ale czynności prawnej w celu umorzenia w przyszłości (tak też na gruncie art. 194 § 1 k.h. Sąd Najwyższy w wyroku z 6 października 1998 r., II CKN 291/98, OSNC 1999, nr 4 poz. 73; podobnie WSA w Łodzi w wyroku z 7 lutego 2008 r., I SA/Łd 1226/07, LEX nr 365235, w którym podkreślono, że umorzenie dobrowolne udziałów w rozumieniu kodeksu spółek handlowych nie jest w istocie w ogóle umorzeniem, lecz nabyciem udziału przez spółkę w drodze umowy sprzedaży)" - por. A Kidyba, Komentarz aktualizowany do art. 1-300 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U.00.94.1037), LEX/El., 2012.

Zdaniem A Kidyby "pozwala to na wniosek, że umowy będące podstawą umorzenia mają swój szczególny charakter. Polega on na tym, że w każdym przypadku umowy te muszą być powiązane z celem, jakim jest umorzenie dobrowolne, tj. unicestwieniem udziału jako efektu zawartej umowy. Umowa taka może być rozpatrywana tylko i wyłącznie w kontekście procedury poprzedzającej zawarcie umowy.

Wskazując na szczególny charakter czynności rozporządzenia udziałem, przyjąć też należy, że umowy nabycia udziałów przez spółkę, będącą Np. umową sprzedaży czy umową darowizny, mają jednak szczególny charakter. Chodzi o to, że art. 199 § 1 k.s.h. nie dotyczy w istocie umorzenia, ale czynności prawnej w celu umorzenia w przyszłości (por. SN w wyroku z 6 października 1998 r. II CKN 291/98, OSNC 1999, nr 4 poz. 73). W klasycznej umowie sprzedaży lub darowizny nabywca ma - w granicach swobody umów (art. 3531 k.c.) - pełną swobodę w przedmiocie decyzji co do dalszych losów rzeczy lub prawa. W przypadku zaś nabycia udziałów własnych przez spółkę po stronie spółki powstaje obowiązek ich umorzenia (A. Kawałko, Umorzenie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, Kraków 2006, s. 121). Szczególny charakter rozporządzenia, jakie stanowi nabycie udziałów własnych przez spółkę w celu umorzenia, powoduje, że nie znajdują w tym przypadku zastosowania ograniczenia zbywalności udziałów (tak M. Boryczka, R.L. Kwaśnicki, Klauzule winkulacyjne a nabycie własności udziałów przez spółkę z o.o. w celu ich dobrowolnego umorzenia, PPH 2008, nr 7 s. 41). Odmienności dotyczyć mogą też sposobów zapłaty za zbywane udziały, rozłożenia na raty, przyjęcie innej wartości udziału przy wypłacie wartości za umorzenie. W końcu, na co zwrócił uwagę NSA w Łodzi w wyroku z 7 lutego 2008 r. (I SA/Łd 1226/07, LEX nr 365235), oceniając podatkowe skutki umowy o nabycie udziałów należy stosować szczególną miarę: nie taką, jak Np. przy wypłacie dywidendy, lecz obowiązujące pewne wyjątkowe zasady, związane ze szczególnym zbyciem" (por. A Kidyba, Komentarz aktualizowany do art. 1-300 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U.00.94.1037), LEX/el. 2012).

Zatem, skoro umorzenie dobrowolne polega na nabyciu udziałów w celu ich umorzenia przez Spółkę, za które to udziały Spółka wydaje rzeczowe składniki majątku, to mamy do czynienia ze dwoma ekwiwalentnymi świadczeniami - Udziałowiec przenosi na Spółkę udziały, w zamian za co Spółka wydaje mu rzeczowe składniki majątku.

Taki wniosek - dotyczący prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej wydanie Nieruchomości w ramach umorzenia udziałów - został potwierdzony w licznych interpretacjach indywidualnych wydawanych przez organy podatkowe. Przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 20 lipca 2010 r. (ITPP1/443-427a/10/DM) wskazał, iż "Biorąc pod uwagę powołane przepisy, a także opis zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku należy stwierdzić, że - jak słusznie wskazał Wnioskodawca - przeniesienie przez spółkę CP na rzecz spółki CI, nie stanowiącej przedsiębiorstwa ani też jego zorganizowanej części w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, nieruchomości gruntowej w postaci prawa wieczystego użytkowania działek niezabudowanych przeznaczonych na cele budowlane, jak również zabudowanych budynkami i budowlami (jako wynagrodzenie w zamian za udziały nabywane w celu umorzenia), stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 cyt. ustawy. W wyniku wydania ww. nieruchomości, dokonane zostanie przeniesienie praw do rozporządzania towarem jak właściciel, zaś czynność ta podlega opodatkowaniu, jako objęta dyspozycją art. 5 ust. 1 cyt. ustawy. W konsekwencji, spółka zbywająca nieruchomość, tj. prawo użytkowania wieczystego działek wraz z prawem własności położonych na tych działkach obiektów, zobowiązana będzie do udokumentowania ww. dostawy fakturą VAT, zgodnie z art. 106 ust. 1 cyt. ustawy. Uwzględniając z kolei, iż nabyta nieruchomość będzie wykorzystywana do wykonywana czynności opodatkowanych, spółce CL, w zakresie, w jakim transakcja nie będzie podlegała zwolnieniu od podatku, przysługiwać będzie stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług prawo do odliczenia podatku naliczonego o podatek należny zawarty w ww. fakturze." Taka wykładnia przepisu została przedstawiona w odniesieniu do opisu zdarzenia przyszłego, w którym wnioskodawca przewidywał dokonanie umorzenia przymusowego albo dobrowolnego.

Na podstawie powyższych rozważań nie powinno zatem budzić wątpliwości, iż w przypadku nabycia przez Wnioskodawcę Nieruchomości w ramach wynagrodzenia z tytułu umorzenia przymusowego lub automatycznego części udziałów, które Wnioskodawca posiada w Spółce P., po wybraniu tzw. opcji opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, będzie On uprawniony do odliczenia podatku naliczonego, jaki będzie wynikał z faktury, którą Wnioskodawca otrzyma od Spółki P., na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.

Niezależnie od wskazanych wyżej argumentów Wnioskodawca zwraca uwagę, iż prawo do odliczenia VAT wynikającego z wystawionej przez Spółkę faktury VAT przysługiwałoby mu także wówczas, gdyby przeniesienie własności Nieruchomości, jako wynagrodzenia za umarzane udziały, zostało uznane za czynność dokonaną nieodpłatnie.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 5 lit. b ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, których nabycie nastąpiło w wyniku darowizny lub nieodpłatnego świadczenia usługi.

Jest to jednocześnie jedyny przepis, który wyłącza prawo do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z dokonania czynności nieodpłatnych. Nie ma natomiast wątpliwości, że przeniesienie własności Nieruchomości i jej wydanie Wnioskodawcy w zamian za umarzane udziały, nie jest darowizną. W konsekwencji, ich nabycie nie następuje w wyniku darowizny dokonanej przez Spółkę na rzecz Wnioskodawcy. Brak jest jednocześnie w ustawie o VAT regulacji, która wyłączałaby odliczenie podatku naliczonego w takiej sytuacji.

Ad 2

Mając na uwadze argumentację przedstawioną w odniesieniu do pytania nr 1, zdaniem Wnioskodawcy, z tytułu wydania przez Spółkę P. Ruchomości jako wynagrodzenia w zamian za nabycie przez nią udziałów w celu ich umorzenia, Wnioskodawcy będzie również przysługiwało prawo do odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług wykazanego na fakturze wystawionej przez Spółkę. Ponieważ Wnioskodawcy przysługiwało prawo do odliczenia kwot podatku naliczonego przy nabyciu Ruchomości, nie znajdzie zastosowania art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, a w konsekwencji ograniczenie w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego przewidziane w art. 88 ust. 3a pkt 2 tej ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Ad. 1

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 cyt. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Natomiast towarami, na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy, są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Podstawowa stawka podatku - na mocy art. 41 ust. 1 ustawy - wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Stosownie natomiast do treści obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011 r. art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i ust. 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Zarówno w treści ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

Jednakże, jako odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania, zastosowanie obniżonej stawki podatku lub zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług możliwe jest jedynie w przypadku wykonywania czynności ściśle określonych w ww. ustawie oraz w przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone między innymi w art. 43 ustawy o VAT.

Jak stanowi art. 43 ust. 1 pkt 10 powołanej ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Przepis art. 43 ust. 10 ustawy określa, że podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem, że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1.

są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

2.

złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Zgodnie z art. 43 ust. 11 ustawy, oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

1.

imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;

2.

planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;

3.

adres budynku, budowli lub ich części.

Artykuł 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1a ustawy stanowią, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów, określonych w art. 29 ust. 4.

Z powyższego przepisu wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego, nie mając bezwarunkowego charakteru, przysługuje wyłącznie podatnikowi podatku od towarów i usług, występującemu w takim charakterze, przy czym podatek naliczony winien dotyczyć zakupów towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który związany jest z transakcjami opodatkowanymi, realizowanymi przez podatnika.

Wyłączenia stosowania obniżenia podatku zawiera art. 88 ustawy.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca nabędzie od Spółki P. nieruchomości w ramach umorzenia udziałów Wnioskodawcy. Czynność ta będzie stanowić odpłatne świadczenie Spółki na rzecz Wnioskodawcy. Transakcja zostanie udokumentowana fakturą VAT.

Jak wynika z wniosku, zarówno Wnioskodawca jak i nabywca są zarejestrowanymi czynnymi podatnikami podatku VAT i zamierzają złożyć oświadczenia w przedmiocie opodatkowania dostawy nieruchomości, zatem oba warunki wymienione w cyt. art. 43 ust. 10 ustawy zostaną spełnione.

Ponadto Wnioskodawca wskazał, że przedmiotowe nieruchomości będą przez Niego wykorzystywane wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych w ramach prowadzonej działalności.

Ponieważ art. 88 nie zawiera wyłączenia obniżenia podatku wykazanego na fakturze wystawionej z tytułu wydania Nieruchomości jako wynagrodzenia w zamian za umarzane udziały, to Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia naliczonego podatku wynikającego z tej transakcji.

Zatem, stanowisko Wnioskodawcy w powyższym zakresie należy uznać za prawidłowe.

Ad. 2

Z wniosku wynika, że w ramach opisanej wyżej transakcji, w zamian za umorzenie udziałów Wnioskodawcy, nabędzie On od Spółki P. również środki trwałe (ruchomości), co zostanie udokumentowane fakturą VAT. Spółce dokonującej tej dostawy przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu tych ruchomości.

Wskazać należy, iż zgodnie z przepisem art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego

W myśl ust. 2 powołanego artykułu, przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel.

Na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku. Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego powodu, że został wykazany na fakturze, jednakże sama transakcja udokumentowana tą fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Analiza przedstawionych we wniosku okoliczności wskazuje, że opisana transakcja nie będzie zwolniona od podatku z uwagi na niespełnienie warunku, o którym mowa w powołanym art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy. Należy zatem zgodzić się z Wnioskodawcą, że w tej sytuacji ograniczenie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikające z przepisu art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy nie będzie miało zastosowania.

Tym samym, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturze wystawionej przez Spółkę P. z tytułu wydania Wnioskodawcy ww. ruchomości jako wynagrodzenia za nabywane udziały w celu ich umorzenia.

Z uwagi na powyższe, stanowisko Wnioskodawcy w tej części również jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl