IPPP3/443-489/09-2/KG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-489/09-2/KG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 3 czerwca 2009 r. (data wpływu 9 czerwca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku dostawy budynku internatu szkoły - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 czerwca 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku dostawy budynku internatu szkoły.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W zasobie nieruchomości Powiatu jest ewidencjonowana nieruchomość zabudowana budynkiem internatu. Nieruchomość powyższa jak i kompleks działek przyległych została oddana w trwały zarząd Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych.

Dnia 25 lutego 2004 r. Rada Powiatu podjęła uchwałę w sprawie likwidacji internatu szkoły. Przez kolejne lata Zarząd Powiatu podejmował starania w sprawie zagospodarowania obiektu. Część budynku tj. 414,87 m 2 oddana jest w najem na rzecz ARiMR. Pozostała część internatu obecnie nie jest zagospodarowana, stanowi pustostan.

Budynek został wybudowany w Iatach 70-tych ubiegłego stulecia. Budynek nie był ulepszany ani modernizowany. Decyzją Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Warszawie Państwowe Gospodarstwo Rolne przekazało Wydziałowi Rolnictwa i Leśnictwa Oddziałowi Oświaty Rolniczej PWRN w użytkowanie działkę o pow. 5,37 ha z przeznaczeniem pod budowę Technikum Rolniczego. Dodatkowo decyzją PPRN w Ż przekazało w użytkowanie na czas nieokreślony Technikum Rolniczemu nieruchomość rolną o pow. 1,73 ha. W związku z reformą administracyjną kraju na podstawie art. 60 ust. 1 i ust. 3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. - przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną (Dz. U. Nr 133, poz. 872 z późn. zm.) - decyzją Wojewody, zostało stwierdzone nabycie przez Powiat Ż z mocy prawa nieodpłatnie z dniem 1 stycznia 1999 r. własności mienia Skarbu Państwa będącego we władaniu Zespołu Szkól Rolniczych.

Na wniosek Zarządu Powiatu - Wójt Gminy zatwierdził podział działki nr 353/4 o pow. 6,64 ha m.in. na działkę nr 353/8 o pow. 0,4557 ha, na której posadowiony jest budynek internatu i działkę nr 353/9 o pow.0,0286 ha wydzieloną jako grunt niezbędny do korzystania z istniejących lokali mieszkalnych.

Uchwałą Rada Powiatu przeznaczyła do sprzedaży w trybie przetargu nieruchomość zabudowaną budynkiem byłego internatu oznaczoną nr działki 353/8 o pow. 0,4557 ha.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż przez Powiat byłego budynku internatu wraz z gruntem będzie opodatkowana podatkiem VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy stosownie do przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

* dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia łub przed nim,

* pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Ponadto zwalnia się od podatku VAT dostawę budynków, budowli lub ich części nie objętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

* w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego

* dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Pierwsze zasiedlenie to oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu pierwszemu nabywcy łub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części po ich wybudowaniu łub ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Omawiany obiekt został oddany w trwały zarząd ZSP, a więc w niniejszym przypadku nie wystąpiło użytkowanie podlegające opodatkowaniu VAT (tylko część obiektu została oddana w najem na rzecz ARiMR). Dopiero po kilkunastu łatach eksploatacji obiektów dla własnych celów statutowych (oświatowych) - obiekt ten zostanie sprzedany, a więc nastąpi jego pierwsze zasiedlenie, które podlega opodatkowaniu.

Przy pierwotnym obrocie obiektami budowlanymi (tj. do pierwszego zasiedlenia, przed pierwszym zasiedleniem lub w okresie dwóch lat od pierwszego zasiedlenia) powiat jako podatnik VAT musi ten obrót opodatkować. Ma to jednak miejsce tylko wówczas, jeśli odliczono podatek VAT przy budowie obiektu lub jego przebudowie, rozbudowie, rekonstrukcji, adaptacji łub modernizacji. Przy braku takich odliczeń - tak jak jest w niniejszym przypadku nawet pierwsze zasiedlenie będzie dla powiatu czynnością zwolnioną z VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 cyt. ustawy).

Przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty - art. 2 pkt 6 ustawy.

Zgodnie z art. 29 ust. 5 cyt. ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Stosownie do art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług, przez pierwsze zasiedlenie - rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

W myśl art. 41 ust. 1 ww. ustawy stawka podatku wynosi 22%, przy czym ustawodawca od tej reguły ustanowił pewne wyjątki. I tak zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a cyt. ustawy, zwalnia się od podatku ustawy o VAT dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca posiada nieruchomość zabudowaną budynkiem internatu wybudowanym w 70-tych latach. Budynek nie był ulepszany ani modernizowany. Decyzją z dnia 28 kwietnia 2009 r. Rada Powiatu przeznaczyła do sprzedaży w trybie przetargu przedmiotową nieruchomość. Część budynku została oddana w najem na rzecz ARiMR. Pozostała część internatu w chwili obecnej nie jest zagospodarowana - stanowi pustostan. Wnioskodawca ponadto podkreśla, iż w stosunku do przedmiotowego budynku nie przysługiwało mu prawo do obniżenia podatku VAT oraz nie ponoszono wydatków na jego ulepszenie w wysokości przekraczającej 30% wartości początkowej.

Zatem mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, iż sprzedaż przedmiotowego budynku wraz z gruntem w świetle ustawy o podatku od towarów i usług będzie transakcją zwolnioną od podatku na podstawie art. 43 ust. 10a powołanej ustawy.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 6, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl