IPPP3/443-464/09-4/CS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 września 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-464/09-4/CS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 3 czerwca 2009 r. (data wpływu 5 czerwca 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 27 sierpnia 2009 r. (data wpływu 31 sierpnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania przepisów ustawy w sytuacji wniesienia zabudowanej nieruchomości aportem do spółki oraz momentu powstania obowiązku podatkowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 czerwca 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania przepisów ustawy w sytuacji wniesienia zabudowanej nieruchomości aportem do spółki oraz momentu powstania obowiązku podatkowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni posiada we współwłasności z małżonkiem działkę, którą wykorzystuje na cele działalności gospodarczej. Na działce znajduje się budynek biurowy, wykorzystywany przez Zainteresowaną w działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem od towarów i usług i niezwolnionej od tego podatku, który po raz ostatni ulepszany był w roku 2003 oraz budynek mieszkalny, który nie jest wykorzystywany do działalności gospodarczej. Powyższa działka nabyta została w 1978 r., przy czym przy nabyciu przedmiotowej nieruchomości Podatniczce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT w momencie jej nabycia. W uzupełnieniu zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku Wnioskodawczyni informuje, iż przedmiotem transakcji dokonanej w 1978 r. był nie tylko grunt, ale również na stałe z tym gruntem związany budynek biurowy. Budynek ten po raz ostatni był przedmiotem ulepszeń w 2003 r., a następnie był wykorzystywany przez 5 lat do czynności opodatkowanych. Budynek mieszkalny natomiast został przez Wnioskodawczynię wybudowany we własnym zakresie w roku 1979. Ze względu na niewykorzystywanie przedmiotowego budynku mieszkalnego do działalności gospodarczej nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem towarów i usług wykorzystywanych do jego budowy.

Wnioskodawczyni wraz z synem zamierza utworzyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: spółka) i objąć udziały w zamian za aport. Wkładem do spółki będzie udział we współwłasności łącznej ww. działki wraz z budynkami. Nominalna wartość udziałów objętych w spółce będzie niższa niż wartość rynkowa wniesionych wkładów. Nadwyżka wartości wkładów nad nominalną wartością udziałów zostanie przekazana na kapitał zapasowy spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przedmiotowym stanie faktycznym wniesienie przez Podatniczkę zabudowanej nieruchomości aportem do spółki jest zwolnione z VAT. Kiedy powstanie obowiązek podatkowy.

Zdaniem Wnioskodawczyni, nie przysługiwało Jej prawo do odliczenia podatku VAT w momencie nabycia nieruchomości w 1978 r. oraz w związku z budową budynku mieszkalnego, a zatem w rozumieniu ustawy o VAT do tej pory nie miało miejsca pierwsze zasiedlenie, o którym mowa w art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, bowiem przekazanie nieruchomości do użytkowania nie odbyło się w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Zgodnie z definicją ustawy o VAT, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Pierwsze zasiedlenie będzie mieć miejsce w chwili wniesienia nieruchomości przez Wnioskodawczynię aportem do spółki. Co do zasady, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a) oraz ust. 7a ustawy VAT, dostawa budynków, budowli lub ich części dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia nie jest zwolniona z VAT. Od zasady tej przewidziano wyjątki.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT dostawa budynków, budowli lub ich części dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia jest zwolniona z VAT, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów - warunku tego nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych co najmniej 5 lat.

Wnioskodawczyni nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu nieruchomości w 1978 r., ponieważ wówczas nie obowiązywały przepisy ustawy o VAT. Zainteresowana nie poniosła wydatków na ulepszenie domu mieszkalnego przekraczających 30% jego wartości początkowej, poniosła natomiast wydatki na ulepszenie budynku biurowego przekraczające 30% wartości początkowej, jednakże po ulepszeniu wykorzystywała ten budynek przez okres ponad 5 lat dla celów działalności opodatkowanej. W niniejszym stanie faktycznym spełnione są zatem oba powyższe warunki, dlatego wniesienie budynku aportem do spółki będzie zwolnione z VAT.

Dostawa gruntu stanowiącego własność Wnioskodawczyni będzie również zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT z uwagi na brzmienie art. 29 ust. 5 ustawy o VAT - w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

W ocenie Podatnika wniesienie nieruchomości zabudowanej nabytej w roku 1978 będzie zwolnione z opodatkowania VAT.

W świetle art. 19 ust. 10 ustawy VAT w przypadku dostawy towarów, której przedmiotem są lokale i budynki, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wydania towaru. Za zapłatę w tym przypadku należałoby uznać wydanie udziałów, które zaspokajają roszczenie wnoszącej wkład. Wniesienie aportem nieruchomości do spółki należy zatem wykazać jako dostawę zwolnioną z opodatkowania VAT w deklaracji VAT 7 za okres, w którym zostanie zawarta umowa zawierająca postanowienia dotyczące objęcia udziałów przez Wnioskodawczynię w zamian za aport nieruchomości.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Artykuł 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel (...).

Natomiast przez towary, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy, rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Co do zasady stawka podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Przez pierwsze zasiedlenie, zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Ponadto w myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Stosownie do art. 43 ust. 7a ustawy, warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b), nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Z powyższych przepisów wynika, iż dostawa nieruchomości, co do zasady, korzysta ze zwolnienia z podatku VAT. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia nie minęły co najmniej dwa lata.

Analizując zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku w oparciu o wyżej powołane przepisy ustawy o podatku od towarów i usług należy stwierdzić, iż w zakresie wniesienia aportem do spółki budynku mieszkalnego mamy do czynienia z pierwszym zasiedleniem. Budynek ten został wybudowany przez Wnioskodawczynię we własnym zakresie po zakupieniu nieruchomości gruntowej wraz z budynkiem biurowym. Wniesienie bowiem aportu jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Należy jednak zauważyć, iż w stosunku do tego budynku Podatniczce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego skoro budynek ten, jak twierdzi Wnioskodawczyni, nie był wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Ponadto w stosunku do budynku biurowego podkreślenia wymaga fakt, iż nabycie tego budynku wraz z gruntem nastąpiło w 1978 r. tj. przed wprowadzeniem obowiązku rozliczania podatku od towarów i usług w Polsce. A zatem sprzedaż przedmiotowej nieruchomości nie była opodatkowana podatkiem VAT. W sytuacji tej nie jest spełniona definicja pierwszego zasiedlenia ponieważ oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy nie odbyło się w wykonaniu czynności opodatkowanych. Poza tym Wnioskodawczyni ponosiła wydatki na jego ulepszenie w wysokości powyżej 30% wartości początkowej budynku. Od tych wydatków Podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów towarów i usług służących tym ulepszeniom. Istotnym jest w sprawie, iż budynek, jak wskazuje Wnioskodawczyni, po zakończeniu w 2003 r. ulepszeń, był wykorzystywany do czynności opodatkowanych ponad pięć lat.

Dodatkowo wskazać należy, iż zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Zatem biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy oraz okoliczności sprawy przedstawione we wniosku, do wniesienia aportem nieruchomości będących przedmiotem zapytania będzie miało zastosowanie zwolnienie od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług.

Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu przedmiotowej transakcji reguluje art. 19 ust. 10 ustawy, zgodnie z którym w przypadku dostawy towarów, której przedmiotem są lokale i budynki, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia od dnia, licząc od dnia wydania, za zastrzeżeniem ust. 13 pkt 10 i 11. Zatem prawidłowe jest stanowisko Strony, iż momentem powstania obowiązku w przedmiotowej sprawie będzie moment objęcia udziałów na podstawie zawartej umowy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl