IPPP3/443-461/09-2/CS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-461/09-2/CS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 27 maja 2009 r. (data wpływu 4 czerwca 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania odpowiedniej stawki podatku VAT w stosunku do usług polegających na zagospodarowaniu terenów zieleni - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 czerwca 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania odpowiedniej stawki podatku VAT w stosunku do usług polegających na zagospodarowaniu terenów zieleni.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca klasyfikuje swoje usługi do następujących kodów Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług:

* PKWiU z 2004 r.- 01.41.12-00.00,

* PKWIU z 2008 r.- 81.30.10.0

Jest to działalność usługowa związana z zagospodarowaniem terenów zieleni.

Podklasa ta obejmuje:

* zagospodarowanie terenów zieleni przy obiektach, utrzymanie lub ponownezagospodarowanie takich terenów, jak:

* parki i ogrody:

* przy prywatnych domach,

* przy budynkach użyteczności publicznej i częściowo publicznej (szkoły, szpitale, budynki administracyjne, kościoły itp.),

* na terenach miejskich (parki miejskie, strefy zieleni, cmentarze),

* wzdłuż dróg komunikacyjnych (ulic, dróg kolejowych, brzegów dróg wodnych, w portach),

* przy budynkach przemysłowych i handlowych,

* zieleń fasad budynków, ogrody na dachach i wewnątrz budynku,

* tereny sportowe, tereny przeznaczone do gier i zabaw na świeżym powietrzu i inne tereny rekreacyjne (np. pola golfowe, trawniki przeznaczone do zażywania kąpieli słonecznych),

* wody stojące i płynące (zbiorniki wodne, bagna, stawy, baseny kąpielowe, fosy, strumyki, potoki, rzeki, systemy oczyszczania ścieków),

* zagospodarowanie terenów zieleni i dokonywanie sadzeń w celu ochrony przed hałasem, wiatrem, erozją, oślepianiem lub dla ułatwienia widoczności,

* zagospodarowanie terenów zieleni w celu ochrony środowiska, przyrody oraz utrzymania we właściwym stanie krajobrazu (renaturalizacja, rekultywacja, melioracja gruntów, tworzenie obszarów retencyjnych, zbiorników burzowych itp.),

* sadzenie i pielęgnację drzew, włączając przycinanie gałęzi i żywopłotów, przesadzaniewieloletnich drzew.

Dział 81 obejmuje m.in. (wyjaśnienie PKD - 2007)

* działalność usługową związaną z zagospodarowywaniem terenów zieleni, włącznie z zaprojektowaniem krajobrazu i/lub budową pasaży, przejść dla pieszych, ścian oporowych, pomostów, płotów, stawów oraz podobnych konstrukcji.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jaką stawkę podatku VAT należy stosować przy wykonywaniu usług związanych z zagospodarowaniem terenów zielonych, sklasyfikowanych do grupowania PKWiU 81.30.10.0.

Czy ma znaczenie dla jakiej grupy klientów są wykonywane powyższe usługi (odbiorca prywatny, dla firmy czy dla obiektów użyteczności publicznej).

Zdaniem Wnioskodawcy, w Polskiej Klasyfikacji Działalności nie ma dokładnego opisu pojęcia - ogród. W obowiązujących standardach projektowo-wykonawczych, pojęcie ogród - to miejsce, w którym oprócz zieleni znajduje się mała architektura, pergole, altany, kaskady wodne, ścieżki, ogrodzenia, dojścia i podjazdy np. pod miejsce parkingowe lub garażowe. w ogrodzie nieodzowny jest też system automatycznego nawadniania - do utrzymania prawidłowego rozwoju roślin.

Po rozpatrzeniu obowiązujących przepisów, dla działalności usługowej związanej z zagospodarowaniem terenów zieleni, sklasyfikowanej do PKWiU z 2008 r. - 81.30.10.0 -powinna obowiązywać stawka podatku VAT 7%, niezależnie od tego, czy odbiorcą usługi są obiekty użyteczności publicznej, firmy czy osoby prywatne.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług reguluje art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą o VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez świadczenie usług w myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Zgodnie z przepisem art. 8 ust. 3 ustawy o VAT, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Stosownie do treści przepisu art. 41 ust. 1 ww. ustawy stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z art. 41 ust. 2 cyt. ustawy dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7% z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Przez tereny zieleni zgodnie z definicją zawartą w art. 5 pkt 21 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 92, poz. 880 z późn. zm.), rozumie się tereny wraz z infrastrukturą techniczną i budynkami funkcjonalnie z nimi związanymi, pokryte roślinnością znajdujące się w granicach wsi o zwartej zabudowie lub miast pełniące funkcje estetyczne, rekreacyjne, zdrowotne lub osłonowe, a w szczególności parki, zieleńce, promenady, ogrody botaniczne, zoologiczne, jordanowskie i zabytkowe oraz cmentarze, a także zieleń towarzysząca ulicom, placom, zabytkowym fortyfikacjom, budynkom, składowiskom, lotniskom oraz obiektom kolejowym i przemysłowym.

W załączniku Nr 3 do cyt. ustawy o VAT zawierającym wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7% pod poz. 135 wymieniono usługi o symbolu PKWiU ex 01.4 - "usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt, z wyjątkiem usług weterynaryjnych, podkuwania koni i schronisk dla zwierząt."

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca świadczy usługi w zakresie zagospodarowania terenów zieleni. Powyższe czynności obejmują parki i ogrody przy prywatnych domach, przy obiektach użyteczności publicznej, na terenach miejskich, wzdłuż dróg komunikacyjnych, przy budynkach przemysłowych, handlowych itp. Powyższe usługi są zaklasyfikowane przez Wnioskodawcę według PKWiU do grupowania 01.41.12.00.00 - "usługi związane z zagospodarowaniem terenów zielonych".

Odnosząc wskazane regulacje prawne do przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, iż "usługi związane z zagospodarowaniem terenów zielonych" mieszczące się w PKWiU w grupowaniu 01.41.12.00.00 są objęte stawką podatku w wysokości 7% na mocy art. 41 ust. 2 ustawy o VAT, w związku z poz. 135 załącznika nr 3 do tej ustawy, przy czym nie ma znaczenia, na rzecz jakiego odbiorcy świadczone są te usługi.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Zaznaczyć należy przy tym, że obowiązek klasyfikacji sprzedawanych towarów lub świadczonych usług należy do podatnika, który ponosi również odpowiedzialność za nieprawidłowo dokonaną klasyfikację.

W myśl § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 89, poz. 844 z późn. zm.) do celów podatku od towarów i usług stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.), nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2008 r.

Trzeba również wspomnieć, iż wskazany we wniosku symbol PKWiU 81.30.10.0. stanowi odpowiednik symbolu z 1997 r. PKWiU 01.41.12.00.00. bowiem został zamieszczony w załączniku rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. z dnia 26 listopada 2008 r. nr 207, poz. 1293 z późn. zm.), w tabeli klucza powiązań.

Nadmienia się, że tut. organ nie jest uprawniony do klasyfikacji towarów i usług, w związku z tym w niniejszej odpowiedzi udzielono wyłącznie w oparciu o grupowanie wskazane przez Wnioskodawcę.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl