IPPP3/443-453/09-4/KG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-453/09-4/KG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 25 maja 2009 r. (data wpływu 1 czerwca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia i zwrotu podatku wynikającego z realizacji projektu pn. "Umowa na świadczenie usług społecznych projektu realizowanego w ramach Programu Integracji Społecznej finansowanego ze środków Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich" - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 czerwca 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia i zwrotu podatku wynikającego z realizacji projektu pn. "Umowa na świadczenie usług społecznych projektu realizowanego w ramach Programu Integracji Społecznej finansowanego ze środków Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich".

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 28 lipca 2009 r. (data wpływu 31 lipca 2009 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. Organu nr IPPP3/443-453/09-2/KG z dnia 23 lipca 2009 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Gminna Biblioteka Publiczna nie jest zarejestrowanym, czynnym płatnikiem podatku od towarów usług. Ze względu na bardzo niskie dochody jednostka korzysta ze zwolnienia od ww. podatku. Uzyskane przez bibliotekę dochody w całości przeznaczane są na cele statutowe. Jednostka korzysta zatem na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ze zwolnienia z wymienionego podatku dochodowego.

Biblioteka w ramach umowy zawartej z Gminą "Umowa na świadczenie usług społecznych projektu realizowanego w ramach Programu Integracji Społecznej finansowanego ze środków Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich" identyfikacja usługi "Usługi dla osób starszych - Działanie w zakresie aktywizacji, integracji i promocji zdrowia osób starszych". Realizacja projektu w całości przypada na rok 2009.

Odbiorcami usługi będą osoby starsze z rodzinami z terenu Gminy. Realizowany przez bibliotekę projekt nie ma charakteru komercyjnego, wszystkie świadczone usługi dla mieszkańców są całkowicie bezpłatne. W ramach zawartej umowy biblioteka będzie realizowała:

* remont oraz zakup wyposażenia do pomieszczeń służących na spotkania i warsztaty

* zajęcia ruchowe (aerobic)

* warsztaty rękodzielnicze (ze sztuki ludowej i bukieciarstwa)

* wyjazdy integracyjne (do kina, teatru, muzeum)

* warsztaty kulinarne

* prelekcje z udziałem lekarzy i rehabilitanta

* warsztaty wokalno-taneczne (pieśni i tańca ludowego)

* kultywowanie tradycji ludowych zabawa "Andrzejkowa".

Zakupione wyposażenie po zakończeniu projektu ma zostać zwrócone Gminie. Podjęte działania mają na celu wzmocnienie potencjału społeczności lokalnej oraz podniesienie dostępności do życia kulturalnego.

Gminna Biblioteka Publiczna na realizację ww. usług otrzyma środki w kwocie 75 000 zł. Biblioteka rozliczy się z Gminą rachunkiem/fakturą za wykonanie usługi dla osób starszych - Działanie w zakresie aktywizacji, integracji i promocji zdrowia osób starszych. Zgodnie ze statutem biblioteki, będącą gminną instytucją kultury, realizuje zadania w zaspokajania potrzeb kulturalnych i informacyjnych mieszkańców gminy. Biblioteka może podejmować też działania określone w odrębnych przepisach wynikające z potrzeb środowiska.

Pismem z dnia z dnia 28 lipca 2009 r. (data wpływu 31 lipca 2009 r.) Wnioskodawca uzupełnił przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe wskazując, iż Gminna Biblioteka Publiczna zawarła z Gminą na wskutek rozstrzygnięcia konkursu na usługi Umowę na świadczenie usług społecznych projektu realizowanego w ramach Programu Integracji Społecznej finansowanego ze środków Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich w procedurze CPP otrzymała na rzecz realizacji projektu zaliczkę aktywizacyjną w kwocie 25% całkowitej wartości umowy, po rozliczeniu zaliczki istnieje możliwość wnioskowania o kolejną zaliczkę. Na realizację tej usługi Wnioskodawca otrzymuje środki z budżetu Gminy i po ich wydatkowaniu wystawa gminie rachunek, czyli dochodzi do sprzedaży usług pomiędzy wnioskodawcą a Gminą. Przedmiotowa usługa polega na uruchomieniu i prowadzeniu Klubów Seniora, gdzie prowadzone są zajęcia sportowe, warsztaty kulinarne, warsztaty rękodzielnicze, warsztaty wokalno taneczne, wyjazdy do kina, teatru, muzeum oraz spotkania ze specjalistami (lekarz, rehabilitant) dla osób starszych i ich rodzin. Projekt realizowany jest na rzecz mieszkańców Gminy, usługi podczas projektu są świadczone dla uczestników nieodpłatnie. Ponadto Strona jest jednostką organizacyjną Gminy wpisaną do Rejestru Instytucji Kultury. Do rozliczenia pomiędzy stronami dochodzi po złożeniu sprawozdania i rachunku na podstawie poniesionych wydatków.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

1.

Czy w związku z zaistniałym zdarzeniem Gminna Biblioteka Publiczna stanie się czynnym podatnikiem podatku od towarów usług.

2.

Jakie stawki podatku VAT obowiązują dla wyżej wymienionej usługi.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż realizując powyższy projekt będzie działał na rzecz środowiska lokalnego i jego mieszkańców, z realizowanego projektu biblioteka nie będzie miała żadnych zysków, zatem realizuje cele zgodnie ze statutem biblioteki, co zwalnia ją, od podatku.

Biblioteka świadczy usługę polegającą na uruchomieniu i funkcjonowaniu Klubów Seniora, gdzie prowadzone są zajęcia sportowe, warsztaty kulinarne, warsztaty rękodzielnicze, warsztaty wokalno taneczne, wyjazdy do kina, teatru, muzeum oraz spotkania ze specjalistami (lekarz, rehabilitant) dla osób starszych i ich rodzin. Usługi te sklasyfikowane zostały w grupowaniu PKWiU 92 - "usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim". Usługi wykonywane są w ramach działalności statutowej biblioteki.

Zważywszy, iż we wskazanym wyżej zakresie usługi świadczone są na zasadach niekomercyjnych tj. biblioteka nie osiągnie z tego tytułu żadnych zysków. Usługi te korzystają ze zwolnienia przedmiotowego od podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 cyt. ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Stosownie natomiast do art. 113 ust. 1 ww. ustawy, zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 50.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Zgodnie z § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336) zwalnia się od podatku czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywane w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Gmina jako jednostka samorządu terytorialnego wykonuje zadania publiczne (własne) o charakterze gminnym, do których m.in. należą usługi związane z kulturą, w tym usługi gminnych bibliotek jak również innych instytucji kultury. Wykonując swoje zadania Gmina uprawniona jest do tworzenia własnych jednostek organizacyjnych, które prowadzą swoją działalność w formie zakładu lub jednostki budżetowej. Jedną z takich jednostek organizacyjnych jest Wnioskodawca jako Gminna Biblioteka Publiczna. Zgodnie ze statutem Biblioteka realizuje zadania w zakresie realizacji zaspakajania potrzeb kulturalnych i informacyjnych mieszkańców Gminy jak również może podejmować działania określone w odrębnych przepisach wynikające z potrzeb środowiska.

Z treści wniosku wynika, iż Wnioskodawca zawarł z Gminą umowę na realizację projektu pod nazwą "Usługi dla osób starszych - Działanie w zakresie aktywizacji, integracji i promocji zdrowia osób starszych". Podjęte działania mają na celu wzmocnienie potencjału społeczności lokalnej oraz podniesienie dostępności do życia kulturalnego. Usługi wykonywane są w ramach działalności statutowej Biblioteki. Wszelkie koszty związane z realizacją tego projektu będą pokrywane przez Gminę a działania Wnioskodawcy nie będą miały charakteru komercyjnego a zatem Wnioskodawca nie osiągnie z tego tytułu zysku. Usługi wykonywane na rzecz mieszkańców również będą nieodpłatne.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż w przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym, Biblioteka nie stanie się czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/6, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl