IPPP3-443-43/10-2/JK - Możliwość obniżenia kwoty akcyzy w przypadku zmiany maksymalnej ceny detalicznej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 kwietnia 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3-443-43/10-2/JK Możliwość obniżenia kwoty akcyzy w przypadku zmiany maksymalnej ceny detalicznej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 13 stycznia 2010 r. (data wpływu 18 stycznia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie możliwości obniżenia kwoty akcyzy w przypadku zmiany maksymalnej ceny detalicznej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 stycznia 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie możliwości obniżenia kwoty akcyzy w przypadku zmiany maksymalnej ceny detalicznej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Międzynarodowa Grupa B. znajduje się w trakcie reorganizacji struktury biznesowej. Zmiany dotyczą również działalności gospodarczej Grupy B. w Polsce, oraz polskich podmiotów należących do Grupy B. W związku z restrukturyzacją w Polsce została utworzona spółka dystrybucyjna, tj. Wnioskodawca, której zadaniem będzie głównie działalność dystrybucyjna i marketingowa na terytorium kraju w stosunku do wyrobów tytoniowych wyprodukowanych m.in. w składzie podatkowym B. Polska. Wyroby wyprodukowane w tym składzie podatkowym będą również przemieszczane, w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, do innych składów podatkowych prowadzonych przez B. Polska w innych lokalizacjach na terytorium kraju.

Wnioskodawca będzie również prowadzić działalność dystrybucyjną w odniesieniu do wyrobów tytoniowych nabywanych w drodze wewnątrzwspólnotowego nabycia z innych krajów Unii Europejskiej (dalej: "UE"), z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy. W odniesieniu do wyrobów tytoniowych produkowanych w składzie podatkowym B. Polska, które to wyroby jeszcze przed opuszczeniem jednego ze składów podatkowych prowadzonych przez ten podmiot, będą sprzedane Wnioskodawcy, Wnioskodawca będzie podatnikiem podatku akcyzowego na podstawie przepisu art. 13 ust. 3 w związku z przepisem art. 8 ust. 5 ustawy o podatku akcyzowym. Innymi słowy, w odniesieniu do tych wyrobów tytoniowych, Wnioskodawca będzie podatnikiem podatku akcyzowego z tytułu wyprowadzenia własnych wyrobów tytoniowych ze składu podatkowego należącego do B. Polska, poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy. Z kolei w odniesieniu do wyrobów tytoniowych nabywanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy z innych państw UE, Wnioskodawca będzie podatnikiem podatku akcyzowego z tytułu ich wyprowadzenia z jednego ze składów podatkowych prowadzonych przez B. Polska.

Po powstaniu obowiązku podatkowego w akcyzie niekiedy Wnioskodawca będzie dokonywał zmiany maksymalnej ceny detalicznej wydrukowanej na tych wyrobach tytoniowych (tzw. proces "re-pricingu"). W szczegółach proces "re-pricingu" będzie polegał na:

*

wprowadzeniu wyrobów tytoniowych do składu podatkowego B. Polska;

*

rozpakowaniu opakowań zbiorczych, tj. kartonów (zawierających pakiety) oraz pakietów (zawierających po 10 paczek papierosów);

*

rozpakowaniu z folii pojedynczej paczki papierosów (proces "re-pricingu nie będzie natomiast obejmował zdjęcia znaków akcyzy, którymi uprzednio zostały oznaczone wyroby tytoniowe);

*

zadrukowaniu starej maksymalnej ceny detalicznej oraz nadrukowaniu nowej (wyższej lub niższej od poprzedniej);

*

zapakowaniu paczki w folię ochronną, a następnie w pakiety po 10 paczek oraz kartony.

Proces "re-pricingu" może dotyczyć wyrobów tytoniowych pierwotnie opodatkowanych akcyzą według różnych stawek tego podatku, ze względu na okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w akcyzie w odniesieniu do poszczególnych wyrobów przyjmowanych do tego procesu. Wnioskodawca zawsze będzie w stanie ustalić, według jakiej stawki akcyzy zostały opodatkowane poszczególne wyroby tytoniowe przyjmowane do procesu "re-pricingu", a tym samym w jakiej wysokości została uiszczona akcyza należna od tych wyrobów.

Wyroby tytoniowe z nową maksymalną ceną detaliczną będą następnie wyprowadzane ze składu podatkowego B. Polska. Podatnikiem z tytułu wyprowadzenia tych wyrobów ze składu podatkowego B. Polska będzie Wnioskodawca jako ich właściciel.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca będzie upoważniony do obniżenia kwoty akcyzy należnej z tytułu wyprowadzenia własnych wyrobów tytoniowych z nową maksymalną ceną detaliczną ze składu podatkowego B. Polska o kwotę akcyzy zapłaconą uprzednio od wyrobów przyjmowanych do procesu "re-pricingu".

Zdaniem Wnioskodawcy, proces "re-pricingu" w efekcie będzie prowadzić do powstania czynności opodatkowanej podatkiem akcyzowym po stronie Wnioskodawcy. Mimo bowiem tego, że przedmiotem tego procesu będą wyroby tytoniowe z zapłaconą akcyzą, to w okolicznościach stanu faktycznego, w ocenie Wnioskodawcy, będzie miała miejsce produkcja wyrobów tytoniowych w rozumieniu art. 99 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, a więc czynność opodatkowana podatkiem akcyzowym zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1 tej ustawy. Przepis art. 99 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym stanowi bowiem, że produkcją wyrobów tytoniowych jest również ich pakowanie, co będzie miało miejsce w ramach procesu "re-pricingu". Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że w momencie wyprowadzenia wyrobów tytoniowych ze składu podatkowego B. Polska (po procesie "re-pricingu"), zmianie ulegnie element bezpośrednio kształtujący wysokość należnego podatku akcyzowego, a mianowicie maksymalna cena detaliczna papierosów. Dlatego też, obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym powstanie z tytułu produkcji wyrobów tytoniowych, tj. z tytułu przepakowywania tych wyrobów oraz zmiany maksymalnej ceny detalicznej nadrukowanej na opakowaniach jednostkowych papierosów. Akcyza stanie się należna z tego tytułu w momencie wyprowadzenia przez Wnioskodawcę wyrobów tytoniowych z nową maksymalną ceną detaliczną ze składu podatkowego B. Polska.

Zdaniem Wnioskodawcy będzie on uprawniony do obniżenia kwoty akcyzy należnej z tytułu wyprowadzenia własnych wyrobów tytoniowych z nową maksymalną ceną detaliczną ze składu podatkowego B. Polska o kwotę akcyzy zapłaconej uprzednio od wyrobów przyjmowanych do procesu "re-pricingu". Przepisem będącym podstawą dla Wnioskodawcy do skorzystania z takiego obniżenia jest art. 21 ust. 8 ustawy o podatku akcyzowym, który stanowi, że: "Kwota akcyzy należna od danych wyrobów akcyzowych wyprodukowanych w składzie podatkowym (...) może zostać obniżona o akcyzę zapłaconą od zużytych do ich wyprodukowania wyrobów akcyzowych".

W tym wypadku, analizując treść przytoczonej powyżej regulacji, Wnioskodawca jako podatnik akcyzy z tytułu wyprowadzenia wyrobów tytoniowych z nową maksymalna ceną detaliczną ze składu podatkowego B. Polska (po procesie "re-pricingu"), będzie mógł obniżyć kwotę akcyzy należnej z tego tytułu o kwotę akcyzy zapłaconej od wyrobów zużytych do produkcji wyrobów tytoniowych z nową maksymalną ceną detaliczną. W okolicznościach stanu faktycznego, wyrobami, które będą zużywane do produkcji wyrobów tytoniowych z nową maksymalną ceną detaliczną, będą wyroby tytoniowe uprzednio wyprowadzone przez Wnioskodawcę ze składu podatkowego, czyli wyroby, od których akcyza została już przez Spółkę uiszczona.

Zdaniem Wnioskodawcy w okolicznościach sprawy bez wątpienia znajdzie zastosowanie cytowany wyżej przepis art. 21 ust. 8 ustawy o podatku akcyzowym. W konsekwencji, kwota akcyzy należna od Wnioskodawcy z tytułu wyprowadzenia wyrobów tytoniowych z nową maksymalną ceną detaliczną ze składu podatkowego B Polska będzie mogła zostać obniżona o kwotę akcyzy zapłaconą uprzednio przez Wnioskodawcę od wyrobów, które następnie zostały przyjęte do procesu "re-pricingu".

Jak zostało wykazane powyżej, przepisy ustawy o podatku akcyzowym ponad wszelką wątpliwość dopuszczają skorzystanie przez podatnika (tu: Wnioskodawca) z prawa do obniżenia kwoty akcyzy należnej od wyrobów wyprodukowanych w składzie podatkowym o akcyzę zapłaconą od wyrobów zużytych do ich wyprodukowania (tu: akcyzę należną z tytułu wyprowadzenia wyrobów z nową maksymalną ceną detaliczną o akcyzę uiszczoną wcześniej od tych samych wyrobów z inną maksymalną ceną detaliczną).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym z dnia 6 grudnia 2008 r. (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11), zwanej dalej ustawą, przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:

1.

produkcja wyrobów akcyzowych;

2.

wprowadzenie wyrobów akcyzowych do składu podatkowego;

3.

import wyrobów akcyzowych;

4.

nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych, z wyłączeniem nabycia wewnątrzwspólnotowego dokonywanego do składu podatkowego;

5.

wyprowadzenie ze składu podatkowego, poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, wyrobów akcyzowych niebędących własnością podmiotu prowadzącego ten skład podatkowy, z wyłączeniem wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, przez podmiot, o którym mowa w art. 13 ust. 3.

Na podstawie art. 21 ust. 8 ustawy kwota akcyzy należna od danych wyrobów akcyzowych wyprodukowanych w składzie podatkowym lub poza składem podatkowym zgodnie z art. 47 ust. 1 pkt 1, może być obniżona o akcyzę zapłaconą od zużytych do ich wyprodukowania innych wyrobów akcyzowych. Przy czym stosownie do art. 47 ust. 1 pkt 1 ustawy produkcja wyrobów akcyzowych określonych w załączniku nr 2 do ustawy oraz wyrobów akcyzowych innych niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, może odbywać się wyłącznie w składzie podatkowym, z wyłączeniem produkcji wyrobów akcyzowych, z wykorzystaniem wyłącznie wyrobów akcyzowych, od których akcyza została zapłacona w wysokości równej lub wyższej od kwoty akcyzy przypadającej do zapłaty od wyprodukowanych wyrobów akcyzowych.

W świetle postanowień wyżej cytowanego artykułu kwota akcyzy od wyprodukowanego wyrobu akcyzowego może zostać obniżona jedynie o akcyzę zapłaconą od wyrobów akcyzowych, które zostały zużyte do wyprodukowania tego wyrobu. Zatem, zgodnie z dyspozycją wskazanego przepisu, jeżeli od wyrobów akcyzowych zużytych do wyprodukowania innych wyrobów akcyzowych został zapłacony podatek akcyzowy, to podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia należnego podatku akcyzowego od wyprodukowanego wyrobu o kwotę akcyzy zapłaconej od wyrobów zużytych do jego wyprodukowania.

Zaznaczyć jednakże należy, iż zakres prawa do obniżenia należnego podatku akcyzowego ogranicza się wyłącznie do możliwości pomniejszenia akcyzy zawartej w wyrobach zużytych w procesach technologicznych związanych z produkcją wyrobów akcyzowych. Natomiast nie można rozszerzać tego prawa na wyroby akcyzowe, od których została zapłacona akcyza, zużywanych przez podatnika do funkcjonowania całego przedsiębiorstwa, w tym również do czynności wykonywanych w stosunku do wyprodukowanego wyrobu akcyzowego wykonywanych po jego wyprodukowaniu.

W przedmiotowym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca wskazuje, iż niekiedy będzie dokonywał zmiany maksymalnej ceny detalicznej wydrukowanej na opakowaniach wyrobów tytoniowych (tzw. proces "re-pricingu"). Proces "re-pricingu" będzie dotyczył wyrobów tytoniowych, w stosunku do których obowiązek podatkowy powstał z tytułu ich wyprowadzenia przez Wnioskodawcę ze składu podatkowego należącego do B. Polska. Jak podnosi Wnioskodawca proces "re-pricingu" będzie polegał na wprowadzeniu wyrobów tytoniowych do składu podatkowego; rozpakowaniu opakowań zbiorczych tj. kartonów (zawierających pakiety) oraz pakietów (zawierających po 10 paczek papierosów); rozpakowaniu z folii pojedynczej paczki papierosów (proces "re-pricingu nie będzie natomiast obejmował zdjęcia znaków akcyzy, którymi uprzednio zostały oznaczone wyroby tytoniowe); zadrukowaniu starej maksymalnej ceny detalicznej oraz nadrukowaniu nowej (wyższej lub niższej od poprzedniej); zapakowaniu paczki w folię ochronną, a następnie w pakiety po 10 paczek oraz kartony.

Odnosząc się do rozstrzyganej kwestii, tj. możliwości obniżenia kwoty akcyzy należnej z tytułu wyprowadzenia własnych wyrobów tytoniowych z nową maksymalną ceną detaliczną ze składu podatkowego o kwotę akcyzy zapłaconą uprzednio od wyrobów przyjmowanych do procesu "re-pricingu" wskazać należy, iż w myśl art. 99 ustawy produkcją wyrobów tytoniowych w rozumieniu ustawy jest ich wytwarzanie, przetwarzanie, a także pakowanie.

Wnioskodawca wskazuje, iż będzie dokonywał procesu "re-pricingu", podczas którego rozpakuje opakowania zbiorcze, tj. kartony (zawierające pakiety) oraz pakiety (zawierające po 10 paczek papierosów) następnie pojedyncze paczki papierosów rozpakuje z folii, przy czym jak zastrzega Wnioskodawca proces "re-pricingu" nie będzie obejmował zdjęcia znaków akcyzy, którymi uprzednio zostały oznaczone wyroby tytoniowe. Po zdjęciu folii z paczek stara maksymalna cena detaliczna zostanie zadrukowania oraz nadrukowana nowa (wyższa lub niższa od poprzedniej) po czym paczki ponownie zostaną zapakowane w folię ochronną, a następnie w pakiety po 10 paczek oraz kartony.

Z oczywistych przyczyn, przedmiotowy proces "re-pricingu" nie będzie stanowił wytwarzania bądź przetwarzania wyrobów tytoniowych rozumianych jako produkcja wyrobów tytoniowych. W analizowanej sytuacji procesu "re-pricingu" nie można również utożsamiać z pakowaniem. Procesu przedstawionego przez Wnioskodawcę nie można określić mianem pakowania, ponieważ nie będzie dochodziło do pakowania wyrobu akcyzowego, w tym przypadku wyrobów tytoniowych do bezpośredniego opakowania jakim jest swoiste opakowanie kartonowe. W opisanej sytuacji to bezpośrednie opakowanie wyrobów akcyzowych będzie pakowane w folię ochronną a następnie w pakiety po 10 paczek oraz kartony.

Zatem twierdzenie Wnioskodawcy, iż w przedstawionych okolicznościach będzie miała miejsce produkcja wyrobów tytoniowych w rozumieniu art. 99 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, a więc czynność opodatkowana podatkiem akcyzowym zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy jest błędne. Omawiany proces "re-pricingu" nie będzie mieścił się w procesie rozumianym jako produkcja wyrobów tytoniowych. Innymi słowy proces "re-pricingu" nie będzie produkcją wyrobów tytoniowych. Tym samym nie będzie objęty podatkiem akcyzowym z tytułu produkcji.

W świetle powyższego, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa regulujące podatek akcyzowy, w opisanym przez Spółkę zdarzeniu przyszłym nie ma możliwości obniżenia kwoty akcyzy zgodnie z art. 21 ust. 8 ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 6, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl