IPPP3/443-423/12-2/SM - Dołączanie dokumentu dostawy w przypadku importu wyrobów węglowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 lipca 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-423/12-2/SM Dołączanie dokumentu dostawy w przypadku importu wyrobów węglowych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 11 kwietnia 2012 r. (data wpływu 16 kwietnia 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie dołączania dokumentu dostawy do przemieszczanych wyrobów węglowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 kwietnia 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie dołączania dokumentu dostawy do przemieszczanych wyrobów węglowych.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenia przyszłe:

Spółka SA (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) zajmuje się wytwarzaniem energii elektrycznej i ciepła oraz dystrybucją ciepła. Na potrzeby produkcji ciepła/energii elektrycznej Spółka m.in. importuje wyroby węglowe od dostawców z państw trzecich. Wyroby węglowe muszą w ramach procedury dopuszczenia do obrotu zostać dostarczone z granicy państwa do urzędu celnego bądź miejsca wyznaczonego/miejsca uznanego przez organy celne. Po dostarczeniu wyrobów węglowych do urzędu celnego/miejsca wyznaczonego/miejsca uznanego następuje dopuszczenie do obrotu.

Od 2 stycznia 2012 r. Spółka jest podmiotem zużywającym wyroby węglowe zwolnione od akcyzy. Jednocześnie Wnioskodawca posiada status pośredniczącego podmiotu węglowego. W związku ze stosowaniem zwolnienia od akcyzy dla wyrobów węglowych Spółka jest zobowiązana do wypełniania szeregu warunków formalnych zwolnienia od akcyzy. Jednym z warunków formalnych zwolnienia od akcyzy wyrobów węglowych jest wskazany w art. 31a ust. 3 pkt 3 ustawy akcyzowej, wymóg dołączenia do przemieszczanych wyrobów węglowych dokumentu dostawy.

Wnioskodawca rozważa czy warunek formalny dołączenia dokumentu dostawy do importowanych wyrobów węglowych, zostaje spełniony w sytuacji dołączenia do przemieszczanych wyrobów węglowych pierwszego egzemplarza dokumentu dostawy w miejscu importu (w sytuacji, gdy drugi z dokumentów dostawy pozostaje u Spółki jako podmiotu zużywającego albo podmiotu pośredniczącego).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy warunek określony w art. 31a ust. 3 pkt 3 ustawy akcyzowej, zostaje spełniony w sytuacji dołączenia do przemieszczanych wyrobów węglowych pierwszego egzemplarza dokumentu dostawy w miejscu importu (w sytuacji, gdy drugi z dokumentów dostawy pozostaje u Spółki jako podmiotu zużywającego albo podmiotu pośredniczącego).

Zdaniem Wnioskodawcy:

W ocenie Spółki, określony w ustawie akcyzowej warunek dołączenia dokumentu dostawy do importowanych wyrobów węglowych, zostaje spełniony w sytuacji dołączenia do przemieszczanych wyrobów węglowych pierwszego egzemplarza dokumentu dostawy w miejscu importu, tj. w miejscu dopuszczenia węgla do obrotu (w sytuacji gdy drugi z dokumentów dostawy pozostaje u Spółki jako podmiotu zużywającego albo podmiotu pośredniczącego). Zdaniem Spółki nie ma konieczności wystawiania i dołączania drugiego dokumentu dostawy w związku z przekraczaniem granicy (tj. od miejsca przekroczenia granicy do miejsca importu).

Poniżej Spółka szczegółowo uzasadni swoje stanowisko.

(i)

Od dnia 2 stycznia 2012 r. wyroby węglowe zostały efektywnie opodatkowane podatkiem akcyzowym. Jednakże, zgodnie z art. 31a ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 108, poz. 626 z późn. zm., dalej ustawa akcyzowa), zwolnieniu od akcyzy podlega m.in. import wyrobów węglowych przez pośredniczący podmiot węglowy lub podmiot korzystający z jednego ze zwolnień wskazanych w ust. 2 art. 31a ustawy akcyzowej.

Jednocześnie art. 31a ust. 3 pkt 3 wskazuje jeden z formalnych warunków zastosowania ww. zwolnienia od akcyzy. Jest nim: "dołączenie do przemieszczanych wyrobów węglowych dokumentu dostawy".

Szczegółowe wymogi dotyczące zasad wystawiania oraz dołączania do przemieszczanych wyrobów węglowych dokumentów dostawy zostały określone w rozporządzeniu w sprawie dokumentu dostawy.

Przepis § 2 ust. 1 pkt 6 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30 sierpnia 2010 r. w sprawie dokumentu dostawy, ewidencji wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, warunków i sposobu ich zwrotu oraz środków skażających alkohol etylowy (Dz. U. Nr 160, poz. 1075 z późn. zm., dalej: rozporządzenie w sprawie dokumentu dostawy) wskazuje, że dokument dostawy jest wystawiany przez podmiot korzystający ze zwolnienia dla wyrobów węglowych w przypadku importu przez ten podmiot wyrobów węglowych. Jednocześnie, § 2 ust. 1 pkt 5 lit. b) rozporządzenia w sprawie dokumentu dostawy stwierdza, że dokument dostawy jest wystawiany przez pośredniczący podmiot węglowy w przypadku importu przez ten podmiot wyrobów węglowych. Natomiast, zgodnie z § 2 ust. 6d rozporządzania w sprawie dokumentu dostawy, dokument dostawy jest wystawiany w dwóch egzemplarzach, z których pierwszy jest dołączany do przemieszczanych wyrobów węglowych, a drugi jest przeznaczony m.in. dla podmiotu dokonującego importu. Następnie, po przemieszczaniu tych wyrobów do miejsca ich odbioru podmiot dokonujący importu wyrobów węglowych potwierdza ich odbiór na dokumencie dostawy dołączonym do przemieszczanych wyrobów węglowych i dołącza go do drugiego dokumentu dostawy.

Jak więc wynika z powyższego, literalne brzmienie § 2 ust. 6d rozporządzenia w sprawie dokumentu dostawy wskazuje wyłącznie na obowiązek dołączenia pierwszego egzemplarza dokumentu dostawy do przemieszczanych, importowanych wyrobów węglowych zwolnionych od akcyzy, nie precyzując jednak momentu, w którym dokument dostawy powinien zostać dołączony. Należy przy tym zaznaczyć, że § 2 ust. 6d rozporządzenia w sprawie dokumentu dostawy nie przewiduje konieczności wystawienia drugiego dokumentu dostawy, przy dokonywaniu importu. Taki obowiązek nie wynika również z innych przepisów rozporządzenia w sprawie dokumentu dostawy, jak również ustawy akcyzowej.

Zdaniem Wnioskodawcy wykładnia całości regulacji akcyzowych z uwzględnieniem rozwiązań wynikających z regulacji celnych pozwala na określenie momentu, w którym dokument dostawy powinien zostać dołączony do przemieszczanych wyrobów węglowych.

(ii)

Aby rozstrzygnąć tę kwestię, przede wszystkim, w ocenie Spółki należy ustalić, w którym momencie powstaje obowiązek podatkowy w przypadku importu wyrobów akcyzowych.

Zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy akcyzowej, w przypadku importu obowiązek podatkowy powstaje z dniem powstania długu celnego w rozumieniu przepisów prawa celnego.

Artykuł 201-205 Wspólnotowego Kodeksu Celnego wskazują (Rozporządzenie Rady nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiające Wspólnotowy Kodeks Celny), iż dług celny powstaje z chwilą:

1.

przyjęcia zgłoszenia celnego w przypadku:

* dopuszczenia do obrotu towaru podlegającego należnościom przywozowym lub

* objęcia takiego towaru procedurą odprawy czasowej z częściowym zwolnieniem z należności przywozowych,

2.

nielegalnego wprowadzenia towaru w przypadku:

* nielegalnego wprowadzenia na obszar celny Wspólnoty towaru podlegającego należnościom przywozowym lub

* nielegalnego wprowadzenia na inną część obszaru celnego Wspólnoty takiego towaru umieszczonego w wolnym obszarze celnym lub składzie wolnocłowym,

3.

usunięcia towaru spod dozoru celnego w przypadku towaru podlegającego należnościom przywozowym,

4.

zaprzestania spełniania obowiązku, którego niewykonanie powoduje powstanie długu celnego, bądź w chwili objęcia towaru odpowiednią procedurą, jeżeli zostało później stwierdzone, że nie dopełniono jednego z warunków wymaganych dla objęcia towaru tą procedurą bądź dla zastosowania obniżonych lub zerowych stawek należności przywozowych ze względu na przeznaczenie tego towaru w przypadku:

* nie wykonania jednego z obowiązków wynikających z czasowego składowania towaru podlegającego należnościom przywozowym lub ze stosowania procedury celnej, którą został objęty ten towar, lub

* niedopełnienia jednego z warunków wymaganych do objęcia towaru procedurą lub zastosowania obniżonych bądź zerowych stawek należności przywozowych ze względu na przeznaczenie towaru, chyba że zostanie potwierdzone, iż uchybienia te nie miały istotnego znaczenia dla prawidłowego przeprowadzenia składowania czasowego lub odpowiedniej procedury celnej.

Dzień wykonania jednej z powyżej wskazanych czynności będzie stanowił dzień powstania długu celnego i jednocześnie moment powstania obowiązku podatkowego. Jednakże, Spółka pragnie zaznaczyć, iż zdarzenia powodujące powstanie długu celnego wskazane w pkt 2-4 związane są z naruszeniami obowiązków wynikających z procedur celnych. Stanowią one przypadki szczególne, nie dotyczące Spółki.

Jednocześnie, w przypadku wyrobów węglowych, ze względu na specyfikę tych wyrobów nie będzie miała zastosowania również procedura odprawy czasowej, pozwalająca na czasowe wprowadzenie na obszar celny Wspólnoty towarów w celu ich wykorzystania w określony sposób, a następnie ich ponownego wywiezienia. Wyroby węglowe są bowiem co do zasady wykorzystywane w celach opałowych, w związku z czym ich ponowne wywiezienie poza obszar celny Wspólnoty po wykorzystaniu będzie niemożliwe.

W konsekwencji, co do zasady dług celny w związku z importem wyrobów węglowych powstanie z momentem przyjęcia zgłoszenia celnego w przypadku procedury dopuszczenia do obrotu. Jednocześnie, w tym samym momencie powstanie obowiązek w podatku akcyzowym zgodnie z brzmieniem art. 10 ust. 2 ustawy akcyzowej.

(iii)

Ordynacja podatkowa w art. 4 wskazuje, iż obowiązkiem podatkowym jest wynikająca z ustaw podatkowych nieskonkretyzowana powinność przymusowego świadczenia pieniężnego w związku z zaistnieniem zdarzenia określonego w tych ustawach. Z definicji obowiązku podatkowego wskazanej w Ordynacji podatkowej wynika więc, że do momentu powstania obowiązku podatkowego nie może być mowy o żadnej powinności zapłaty podatku (także abstrakcyjnej).

W konsekwencji, obowiązek dołączenia do wyrobów węglowych dokumentu dostawy może ewentualnie powstać dopiero z chwilą powstania obowiązku podatkowego (o ile stosowane jest zwolnienie z podatku akcyzowego) z tytułu importu wyrobów węglowych tj. przyjęcia zgłoszenia celnego w przypadku dopuszczenia do obrotu.

W tym miejscu Spółka pragnie wskazać, iż art. 2 ust. 1 pkt 25 ustawy akcyzowej, zawiera definicję miejsca importu, zgodnie z którą jest to miejsce inne niż skład podatkowy, w którym znajdują się importowane wyroby akcyzowe w momencie dopuszczenia do obrotu w rozumieniu przepisów celnych.

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Wnioskodawcy dołączenie dokumentu dostawy w przypadku importu wyrobów węglowych powinno następować w miejscu importu. W ocenie Spółki, przyjęcie takiej wykładni § 2 ust. 6d rozporządzenia w sprawie dokumentu dostawy jest uzasadnione systemowo.

Natomiast obowiązek wystawiania i dołączanie drugiego dokumentu dostawy dokumentującego przemieszczenie pomiędzy granicą państwa a miejscem importu wyrobów węglowych, nie tylko nie wynika z przepisów akcyzowych, ale nie znajduje również uzasadnienia logicznego i powodowałby w praktyce istotne trudności logistyczne, trudno byłoby bowiem zapewnić dołączenie dokumentu na samym przejściu granicznym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionych zdarzeń przyszłych uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych przedstawionych przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl