IPPP3/443-364/09-2/KB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-364/09-2/KB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 28 kwietnia 2009 r. (data wpływu 4 maja 2009 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie obniżenia kwoty akcyzy należnej od wyprodukowanych wyrobów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 maja 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie obniżenia kwoty akcyzy należnej od wyprodukowanych wyrobów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Nowelizacja ustawy akcyzowej, która weszła w życie 1 marca 2009 r. zgodnie z art. 21 ust. 8 daje producentowi wyrobu akcyzowego możliwość odliczenia całej akcyzy zawartej w surowcach i materiałach produkcyjnych użytych do wyprodukowania wyrobu akcyzowego. W związku z powyższym Wnioskodawca zamierza pomniejszyć odprowadzany przez Spółkę podatek akcyzowy (z tytułu produkcji piwa) o podatek akcyzowy zawarty w oleju opałowym, energii elektrycznej itp.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy i w jaki sposób Spółka będąca producentem wyrobów akcyzowych (tekst jedn.: piwa) może odliczyć akcyzę zawartą w zużytych do produkcji surowcach, materiałach np. energii elektrycznej, oleju opałowym itp....

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z nowelizacją ustawy akcyzowej, która weszła w życie 1 marca 2009 r. i która w art. 21 ust. 8 daje producentowi wyrobu akcyzowego możliwość odliczenia całej akcyzy zawartej w surowcach i materiałach produkcyjnych użytych do wyprodukowania wyrobu akcyzowego. Spółka uważa, że będąc producentem wyrobu akcyzowego - piwa, może prawidłowo odliczyć akcyzę zawartą w energii elektrycznej, oleju opałowym itp. Zdaniem Wnioskodawcy należy skorzystać z rubryki C 12 druku AKC-4/C, w której znaleźć się powinna suma należnej Spółce z tytułu wielkości produkcji obniżki podatku akcyzowego od piwa (jak to jest czynione dotychczas) oraz kwoty podatku akcyzowego zawartego w ww. surowcach i materiałach.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 21 ust. 8 ustawy o podatku akcyzowym z dnia 06.12.2008 (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11), zwanej dalej ustawą, kwota akcyzy należna od danych wyrobów akcyzowych wyprodukowanych w składzie podatkowym lub poza składem podatkowym zgodnie z art. 47 ust. 1 pkt 1, może być obniżona o akcyzę zapłaconą od zużytych do ich wyprodukowania innych wyrobów akcyzowych.

Stosownie do art. 47 ust. 1 pkt 1 ustawy produkcja wyrobów akcyzowych określonych w załączniku nr 2 do ustawy oraz wyrobów akcyzowych innych niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, może odbywać się wyłącznie w składzie podatkowym, z wyłączeniem produkcji wyrobów akcyzowych, z wykorzystaniem wyłącznie wyrobów akcyzowych, od których akcyza została zapłacona w wysokości równej lub wyższej od kwoty akcyzy przypadającej do zapłaty od wyprodukowanych wyrobów akcyzowych.

Cechą charakterystyczną podatku akcyzowego jest jednofazowy charakter jego poboru, tzn. akcyza uiszczana jest jednokrotnie, a następnie traktowana jest jako koszt wliczany do ceny zbycia, który finalnie ponoszony jest przez ostatecznego nabywcę produktu akcyzowego.

Tak więc, powyższe przepisy mają na celu uniknięcie podwójnego opodatkowania podatkiem akcyzowym, czyli przypadku gdzie wyroby akcyzowe są opodatkowane akcyzą, a następnie opodatkowany jest wyrób akcyzowy, który z nich powstał.

W związku z powyższym Spółka może obniżyć należną akcyzę o zapłaconą akcyzę, pod warunkiem że:

* nabyte wyroby podlegały obowiązkowi podatkowemu i nie były zwolnione od akcyzy;

* podatnik posiada dowód, że zapłacił kwotę akcyzy wynikającą z faktur i faktur korygujących, a w przypadku dokumentów celnych - kwotę akcyzy wynikającą z tych dokumentów;

* podatnik nie otrzymał zwrotu akcyzy na podstawie odrębnych przepisów w sprawie zwrotu akcyzy lub w sprawie zwolnień od akcyzy wyrobów akcyzowych;

* podatnik zużył nabyte wyroby akcyzowe bezpośrednio do produkcji piwa;

* podatnik będzie prowadził ewidencję wyrobów akcyzowych zużytych do produkcji piwa;

* podatnik będzie w stanie wykazać jaką część wyrobów akcyzowych zużył bezpośrednio do produkcji piwa.

W celu obniżenia kwoty należnej akcyzy należy skorzystać z poz. 12 w części C druku AKC-4/C, o którym mowa w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 24 lutego 2009 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku akcyzowego, deklaracji w sprawie przedpłaty akcyzy oraz informacji o wyrobach akcyzowych w składzie podatkowym, w której znaleźć się powinna suma należnej Spółce z tytułu wielkości produkcji obniżki podatku akcyzowego od piwa oraz kwoty podatku akcyzowego zawartego w wyrobach zużytych bezpośrednio do produkcji.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl