IPPP3/443-361/09-4/MPe

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 lipca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-361/09-4/MPe

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 27 kwietnia 2009 r. (data wpływu 30 kwietnia 2009 r.) uzupełnionego w dniu 6 lipca 2009 r. (data wpływu) na wezwanie z dnia 24 czerwca 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku dokonania korekty podatku od towarów i usług od poniesionych nakładów oraz w zakresie pierwszego zasiedlenia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 kwietnia 2009 r. wpłynął ww. wniosek uzupełniony w dniu 6 lipca 2009 r. (data wpływu) na wezwanie z dnia 24 czerwca 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku dokonania korekty podatku od towarów i usług od poniesionych nakładów oraz w zakresie pierwszego zasiedlenia.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Dnia 2 stycznia 2003 r. Spółka jawna lub Wydzierżawiająca, wydzierżawiła Spółce z o.o. lub Dzierżawcy, zabudowaną nieruchomość gruntową. Na nieruchomości tej Spółka z o.o. wybudowała budynki i budowle. Te same Strony zawarły następnie umowę najmu "bazy magazynowej". W umowie najmu przewidziano przejście na własność nakładów na przedmiot najmu trwale z gruntem związanych na Spółkę jawną bez wynagrodzenia (§ 6 ust. 6 umowy najmu). Obecnie wskazane Strony Umowy dzierżawy zamierzają ją rozwiązać i dokonać wzajemnych rozliczeń z tytułu poniesionych przez Dzierżawcę nakładów na przedmiot dzierżawy - na podstawie postanowienia § 9 tej Umowy. Rozliczenia te polegać mają na zwrocie nakładów, jakie Spółka z o.o. poczyniła na rzecz przedmiotu dzierżawy za wynagrodzeniem. Następnie Dzierżawca rozważa nabycie całości przedmiotu dzierżawy, wraz z dokonanymi naniesieniami od Wydzierżawiającego.

Obie Spółki są podmiotami powiązanymi gdyż udziałowcami Spółki jawnej są dwa małżeństwa, z których panowie są udziałowcami Spółki z o.o., jak też są członkami zarządu Dzierżawcy.

Ponadto Spółka z o.o. zawarła z tymi samymi Osobami działającymi jako osoby fizyczne (zwane dalej "Osobami fizycznymi") nie prowadzące działalności gospodarczej, Umowę użyczenia na podstawie której wzięła w bezpłatne użytkowanie niezabudowany grunt, na którym również wybudowała budynki i budowle. Obecnie ma nastąpić rozliczenie przedmiotowych nakładów poprzez zwrot ich kosztu Spółce z o.o., która następnie rozważa ewentualność nabycia całego gruntu wraz z naniesieniami. Nabycie to nastąpić może albo w drodze kupna od Osób fizycznych albo też Osoby te rozważają wniesienie całości, jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa do Spółki z o.o. w zamian za wydanie nowych udziałów. W obu przypadkach Spółka z o.o. wprowadziła do używania i amortyzowała postawione naniesienia jako budynki lub budowle postawione na cudzym gruncie

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy Spółka z o.o. zobowiązana będzie do korekty podatku od towarów i usług odliczonego przy poniesieniu nakładów na nieruchomości Spółki jawnej lub osob fizycznych jeżeli nakłady te opodatkuje tym podatkiem jako usługę przy ich rozliczeniu odpowiednio ze Spółką jawną lub osobami fizycznymi.

2.

Czy nastąpiło już pierwsze zasiedlenie tych budynków w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 14 ustawy z dnia 11 marca 2004 r....

Ad. 1

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z przepisem art. 8 ust. 1 pkt 1-3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. pod pojęciem opodatkowanej usługi rozumieć należy każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zdaniem Wnioskodawcy, przepis powyższy będzie miał zastosowanie do rozliczenia przez Spółkę z o.o. nakładów ze Spółką jawną i osobami fizycznymi. lnnymi słowy Spółka z o.o. "sprzedając" (w rozumieniu prawa cywilnego otrzymując zwrot wartości tych nakładów) nakłady poczynione na nieruchomości wskazanych podmiotów wykona na ich rzecz opodatkowaną usługę (tak przykładowo Dyrektor Izby skarbowej w Katowicach w piśmie z dnia 19 listopada 2008 r., znak: IBPP2/443-814/08/BM, www.mofnet.goy.pl).

Fakt opodatkowania przedmiotowej usługi wpływać musi, zdaniem Wnioskodawcy, na istnienie obowiązku dokonania korekty naliczonego podatku od towarów i usług odliczonego przez Spółkę z o.o. przy dokonaniu przedmiotowych nakładów.

W myśl bowiem przepisu art. 91 ust. 4-6:

1.

W przypadku gdy w okresie korekty, o której mowa w ust. 2, nastąpi sprzedaż towarów lub usług, o których mowa w ust. 2, lub towary te zostaną opodatkowane zgodnie z art. 14, uważa się, że te towary lub usługi są nadal wykorzystywane na potrzeby czynności podlegających opodatkowaniu u tego podatnika, aż do końca okresu korekty.

2.

W przypadku, o którym mowa w ust. 4, korekta powinna być dokonana jednorazowo w odniesieniu do całego pozostałego okresu korekty. Korekty dokonuje się w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż, a w przypadku opodatkowania towarów zgodnie z art. 14 - w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym w stosunku do tych towarów powstał obowiązek podatkowy.

3.

W przypadku gdy towary lub usługi, o których mowa w ust. 4, zostaną:

4.

opodatkowane - w celu dokonania korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru lub usługi jest związane z czynnościami opodatkowanymi;

5.

zwolnione od podatku lub nie podlegały opodatkowaniu - w celu dokonania korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru lub usługi jest związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi od podatku lub niepodlegającymi opodatkowaniu.

Z powyższych przepisów wynika, zdaniem Wnioskodawcy, brak obowiązku dokonywania korekty wskazanych odliczeń - gdyż Spółka z o.o. wykorzystała te zakupy do działalności opodatkowanej opodatkowując, jako usługę, "zbycie" (rozliczenie) nakładów dokonanych na cudze grunty.

Przyjąć zatem należy w takiej sytuacji, iż zakupione towary i usługi, od których odliczono podatek od towarów i usług, w dalszym ciągu służyły działalności opodatkowanej. To zaś powoduje brak obowiązku dokonania korekty podatku o której mowa w przepisie art. 91 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. w związku z zasadnym odliczeniem podatku do działalności opodatkowanej zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 tej ustawy.

Ad. 2

Zdaniem Wnioskodawcy, w myśl przepisu art. 2 pkt 14 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. pod pojęciem pierwszego zasiedlenia należy rozumieć oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

W stanie faktycznym będącym przedmiotem niniejszego wniosku zarówno istniejące (na gruncie Spółki jawnej), jak i nowo wybudowane nieruchomości były używane do prowadzonej działalności gospodarczej zarówno przez Wydzierżawiającego w przypadku Jego nieruchomości, jak i Dzierżawcę w przypadku obu nieruchomości. Budynki i budowle były przy tym amortyzowane i wprowadzone do stosownych ewidencji. Niewątpliwie były one oddane bo używania w rozumieniu przepisów budowlanych, jak również do użytkowania w rozumieniu przepisów podatkowych. Niewątpliwie zatem w stosunku do przedmiotowych nieruchomości budynków i budowli miało miejsce pierwsze zasiedlenie - gdyż zostały one oddane do użytkowania zarówno pierwszemu nabywcy (Spółka jawna), lub też pierwszemu użytkownikowi (Spółka z o.o.)

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Jednocześnie należy wyjaśnić, iż interpretacje organów podatkowych wydawane są w indywidualnych sprawach podatników w oparciu o aktualnie obowiązujące przepisy prawa i stan faktyczny przedstawiony przez podatnika. Interpretacje te nie stanowią źródła powszechnie obowiązującego prawa. W związku z powyższym tut. Organ nie odniósł się w przedmiotowej interpretacji do powołanej przez Wnioskodawcę w przedmiotowym wniosku interpretacji indywidualnej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl