IPPP3/443-317/12-2/KB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 czerwca 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-317/12-2/KB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 16 marca 2012 r. (data wpływu 19 marca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przekazania w toku postępowania likwidacyjnego majątku spółki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 marca 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przekazania w toku postępowania likwidacyjnego majątku spółki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

G spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w likwidacji (dalej: Spółka) prowadzi na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej działalność gospodarczą polegającą między innymi na wynajmie i zarządzaniu oraz kupnie i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek.

Obecnie Spółka jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości gruntowej położonej w m. W, w Dzielnicy X, przy ul. X, obejmującej działki ewidencyjne nr X (dla działki tej Sąd Rejonowy dla X w X, X Wydział Ksiąg Wieczystych, prowadzi księgę wieczystą o nr X), nr A i nr A (dla działek tych Sąd Rejonowy dla X w X, X Wydział Ksiąg Wieczystych, prowadzi księgę wieczystą o nr X) oraz właścicielem, wytworzonego przez Spółkę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, budynku biurowego zwanego "G" wraz z jego przynależnościami, posadowionego na ww. nieruchomości gruntowej, stanowiącego odrębną nieruchomość, (dalej łącznie: Nieruchomość). Ponadto, na podstawie umowy użyczenia z dnia 31 maja 2010 r. zmienionej aneksem z dnia 28 kwietnia 2011 r. zawartej z m. W, Spółka używa nieruchomość gruntową położoną w m. W, w O XC, przy ul. G, w bezpośrednim sąsiedztwie Nieruchomości, obejmującą działki ewidencyjne o nr A i A, dla której Sąd Rejonowy dla X, X Wydział Ksiąg Wieczystych, prowadzi księgę wieczystą o nr X.

Wyżej wskazana Nieruchomość jest głównym aktywem posiadanym przez Spółkę, wykorzystywanym od dnia jej oddania do używania w celach wynajmu powierzchni komercyjnej innym podmiotom. Wynajem powierzchni komercyjnej podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Obecnie Spółka nie posiada innych nieruchomości.

Jedynym udziałowcem Spółki jest R spółka z ograniczona odpowiedzialnością z siedzibą w W (dalej: R). W celu uproszczenia struktury własnościowej rozważana jest likwidacja Spółki, w efekcie której cały majątek polikwidacyjny Spółki zostałby przeniesiony na rzecz jej jedynego udziałowca tj. R.

W skład majątku polikwidacyjnego Spółki, który R otrzyma od Spółki, wchodzić będą w szczególności:

* prawo użytkowania wieczystego i prawo własności Nieruchomości, w tym przynależności i wyposażenie Nieruchomości;

* środki pieniężne;

* tajemnice związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa;

* następujące, będące w mocy w momencie przeniesienia majątku polikwidacyjnego Spółki, prawa majątkowe związane z Nieruchomością:

* majątkowe prawa autorskie oraz prawa zależne odnoszące się do projektów budowlanych i dokumentacji związanej z tymi projektami, a także własność przekazywanych Spółce egzemplarzy tej dokumentacji,

* prawa wynikające z ustawowej rękojmi za wady, a także prawa z dodatkowych gwarancji jakości wykonania poszczególnych elementów Nieruchomości, udzielone przez wykonawców/podwykonawców poszczególnych elementów prac;

* prawa z gwarancji bankowych (I ewentualnie innych instrumentów) zabezpieczających należyte wykonanie zobowiązań z powyższych gwarancji jakości;

* prawa z różnych zabezpieczeń (np. gwarancje bankowych, depozytów pieniężnych, itp.) zabezpieczających należyte wykonanie zobowiązań najemców na gruncie umów najmu,

* wszystkie zobowiązania i prawa Spółki wynikające z będących w mocy w momencie przeniesienia majątku polikwidacyjnego Spółki:

* umów najmu;

* umów rachunków bankowych;

* umów ubezpieczenia,

* umów serwisowych (związanych z utrzymaniem, sprzątaniem i odśnieżaniem, konserwacją i ochroną antywłamaniową i przeciwpożarową Nieruchomości, dezynsekcją, deratyzacją, utrzymaniem zieleni w obrębie Nieruchomości, itp.);

* umowy o zarządzanie nieruchomością;

* umów o dostawę mediów (w tej części, w jakiej dostawcy mediów wyrażą zgodę na przeniesienie tych umów);

* wskazanej umowy użyczenia;

* umowy o doradztwo podatkowe oraz prowadzenie ksiąg;

* księgi oraz inne dokumenty związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, w tym m.in. księgi handlowe, które po zakończeniu likwidacji Spółki będą przechowywane u R.

Jednocześnie należy podkreślić, iż intencją planowanej likwidacji jest przeniesienie majątku ze Spółki na R bez uprzedniego spieniężenia tego majątku. W związku z powyższym, kluczowe elementy majątku wykorzystywanego przez Spółkę do prowadzenia działalności gospodarczej w dotychczasowym kształcie nie zostaną upłynnione, lecz zostaną przeniesione na R w trakcie procedury likwidacyjnej w ich dotychczasowym kształcie. Intencją R jest bowiem prowadzenie działalności polegającej na wynajmie powierzchni w nabytej Nieruchomości analogicznie do dotychczasowej działalności Spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

W kontekście powyższego zdarzenia przyszłego Spółka wnosi o udzielenie informacji co do zakresu stosowania art. 6 pkt 1 ustawy o VAT. Mianowicie Spółka wnosi o potwierdzenie, że:

1.

Majątek opisany powyżej, który zostanie przeniesiony na rzecz jej jedynego udziałowca w związku z likwidacją Spółki, stanowi przedsiębiorstwo, o którym mowa w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

2.

Planowane przeniesienie majątku polikwidacyjnego Spółki w formie przedsiębiorstwa na rzecz jedynego udziałowca stanowić będzie czynność niepodlegającą ustawie o VAT zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Spółka stoi na stanowisku, że materialne i niematerialne składniki jej majątku opisane w zdarzeniu przyszłym, które umożliwiają Spółce prowadzenie działalności gospodarczej polegającej m.in. na wynajmie i zarządzaniu oraz kupnie i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek będą stanowiły w momencie przeniesienia na jedynego udziałowca przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 6 ust. 1 ustawy o VAT.

W opinii Spółki otrzymane przez R elementy ze względu na ich organizacyjne, funkcjonalne i gospodarcze powiązania stanowią zespół składników materialnych i niematerialnych umożliwiających prowadzenia działalności gospodarczej, dlatego też powinny być klasyfikowane jako przedsiębiorstwo.

W związku z powyższym, w opinii Spółki przeniesienie majątku polikwidacyjnego Spółki w formie przedsiębiorstwa na rzecz jej jedynego udziałowca stanowi czynność niepodlegającą ustawie o VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

UZASADNIENIE stanowiska podatnika

Zbycie przedsiębiorstwa zostało expressis verbis wyłączone z zakresu obowiązywania przepisów ustawy o VAT zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT. Przepis ten stanowi, iż ustawy o VAT nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Ustawa o VAT posługuje się wprawdzie terminem "przedsiębiorstwo", jednakże jej przepisy oraz przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie nie definiują wprost samego pojęcia "przedsiębiorstwo". Odniesienie do definicji tego pojęcia w prawie podatkowym można odnaleźć w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15 lutego 1992 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 86). W art. 4a ust. 3 wskazanej w zdaniu poprzednim ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wskazano wyraźnie, iż przedsiębiorstwo oznacza przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów ustawy - Kodeks cywilny z dnia 23 kwietnia 1964 r. (Dz. U. z dnia 18 maja 1964 r., z późn. zm., dalej: k.c.). W związku z tym, celem ustalenia znaczenia pojęcia "przedsiębiorstwa" również dla celów ustawy o VAT, należy posiłkować się odpowiednio przepisami k.c.

Zgodnie z art. 551 k.c. - "przedsiębiorstwo" jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

tajemnice przedsiębiorstwa;

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zdaniem Spółki, biorąc pod uwagę brzmienie cytowanego przepisu k.c., w sytuacji gdy wszystkie wymienione w art. 551 k.c. elementy (o ile występują w danym stanie faktycznym na dzień przeniesienia majątku Spółki na jej udziałowca), stanowiące zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych, zostaną przeniesione na R, wtedy należy mówić o zbyciu przedsiębiorstwa, co potwierdzają niżej przytoczone argumenty.

Po pierwsze, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, Spółka planuje zbycie zarówno materialnych, jak też niematerialnych elementów dotychczas istniejącego przedsiębiorstwa. W związku z powyższym, w opisywanym zdarzeniu przyszłym na R w ramach przeniesienia praw do Nieruchomości, poza samym budynkiem przejdzie także całe jego wyposażenie służące do prowadzenia działalności gospodarczej przez Spółkę oraz inne wyżej opisane składniki majątku Spółki. Co więcej, w związku ze zbyciem wszystkich elementów składających się na przedsiębiorstwo Spółki - na R przejdą wszelkie prawa i obowiązki, których źródłem są stosunki umowne składające się na elementy tego przedsiębiorstwa.

Po drugie, R przejmie wszystkie elementy przedsiębiorstwa należącego do tej pory do Spółki, co umożliwi R prowadzenie działalności gospodarczej polegającej m.in. na wynajmie i zarządzaniu oraz kupnie i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek, co oznacza, że przeniesienie wszystkich elementów umożliwiających funkcjonowanie masy majątkowej jako przedsiębiorstwa w dotychczasowym kształcie powinno być klasyfikowane jako transakcja zbycia przedsiębiorstwa.

Argumentację tę potwierdza jednolita praktyka organów skarbowych, wyrażona m.in. w następujących interpretacjach indywidualnych:

* interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 22 marca 2011 r. (ILPP2/443-21/11-4/EN),

* interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 24 grudnia 2010 r. (ILPP2/443-1562/10-2/MN),

* interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 27 maja 2010 r. (ITPP2/443-167a/10/AP),

* jak również interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 9 marca 2010 r. (IPPP1/443-37/10-2/AW).

Po trzecie, należy także podkreślić, że nie każde działające w przestrzeni gospodarczej przedsiębiorstwo musi składać się ze wszystkich elementów, które zostały wymienione przez ustawodawcę w katalogu otwartym zawartym w art. 551 k.c. - część z tych elementów może bowiem nie istnieć w danym przedsiębiorstwie. Zatem fakt nie przeniesienia na R przykładowo licencji czy koncesji w przypadku braku tych składników w majątku Spółki nie oznacza, że nie dochodzi do przeniesienia przedsiębiorstwa.

Po czwarte, w literaturze przedmiotu, orzecznictwie (por. m.in. wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 18 lutego 2010 r., sygn. I SA/Wr 268/09 oraz wyrok NSA oz. w Gdańsku z dnia 9 lutego 2000 r., sygn. I SA/Gd 2036/97) jak też w praktyce organów podatkowych (por. m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 2 kwietnia 2010 r., IPPP1-443-18/10-2/BS) funkcjonuje pogląd, zgodnie z którym do zbycia przedsiębiorstwa dochodzi niezależnie od faktu, czy przeniesienie wspomnianych składników następuje w formie jednorazowej czynności, czy też stopniowo, gdyż istotny jest przede wszystkim cel oraz efekt końcowy czynności dokonanych przez strony transakcji. W omawianym przypadku zasadniczym celem jest przeniesienie wszystkich składników materialnych i niematerialnych wchodzących w skład przedsiębiorstwa Spółki tytułem podziałki majątku polikwidacyjnego Spółki na R.Po piąte, zgodnie z orzecznictwem polskich sądów administracyjnych, aby pewien zespół składników majątkowych można było uznać za przedsiębiorstwo, musi on umożliwiać realizację określonych zadań gospodarczych. Pojęcie "przedsiębiorstwo" należy więc analizować w ujęciu funkcjonalnym. Przeniesienie wyżej opisanych elementów majątku materialnego i niematerialnego Spółki niewątpliwe wypełnia powyższe przesłanki. Co więcej, zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych nawet transakcję zbycia nie wszystkich elementów dotychczasowej działalności zbywcy można zaklasyfikować jako zbycie przedsiębiorstwa pod warunkiem, że przenoszony majątek umożliwia kontynuowanie dotychczasowej działalności gospodarczej zbywcy.

Takie stanowisko potwierdzają m.in. następujące orzeczenia:

* wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 kwietnie 2011 r. (sygn. III SA/Wa 1767/10),

* wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 16 grudnia 2010 r. (sygn. I SA/Wr 1297/10),

* wyrok WSA w Gliwicach z dnia 9 kwietnia 2009 r. (sygn. III SA/Gl 1487/08),

* wyrok WSA w Kielcach z dnia 13 sierpnia 2009 r. (sygn. I SA/Ke 225/09).

Do podobnej konkluzji prowadzi także lektura interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 5 lipca 2011 r. (ITPP2/443-538a/11/PS).

W świetle przytoczonych przepisów k.c., jak też przywołanych orzeczeń sądów administracyjnych oraz interpretacji indywidualnych wydanych przez organy podatkowe z upoważnienia Ministra Finansów, w opinii Spółki niewątpliwym jest, iż w przedmiotowym zdarzeniu przyszłym przeniesienie majątku polikwidacyjnego Spółki na rzecz jej jedynego udziałowca R należy zaklasyfikować jako przeniesienie przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 k.c., a w konsekwencji również w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy o VAT. W ramach planowanej transakcji Spółka przeniesie bowiem na rzecz R wszystkie materialne i niematerialne składniki majątkowe, które składają się na prowadzone przez nią przedsiębiorstwo. Podkreślenia wymaga również fakt, iż na rzecz R przeniesione zostaną wszelkie istniejące elementy przedsiębiorstwa Spółki, które umożliwią temu podmiotowi prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie zgodnym z dotychczas prowadzonym przez Spółkę, a działalność ta będzie faktycznie prowadzona przez R.

Reasumując, w świetle przedstawionego przez Wnioskodawcę opisu zdarzenia przyszłego, należy stwierdzić, iż zespół składników majątkowych i niemajątkowych mający być przedmiotem planowanej transakcji stanowi przedsiębiorstwo w rozumieniu ustawy o VAT.

W związku z powyższym, planowane zdarzenie polegające na przeniesieniu majątku polikwidacyjnego Spółki na rzecz jej jedynego udziałowca R pozostaje expressis verbis wyłączone z opodatkowania na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy o VAT jako transakcja zbycia przedsiębiorstwa.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Z opisu sprawy wynika, że Spółka prowadzi na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej działalność gospodarczą polegającą między innymi na wynajmie i zarządzaniu oraz kupnie i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek. Obecnie Spółka jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości gruntowej oraz właścicielem, wytworzonego przez Spółkę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, budynku biurowego zwanego "G" wraz z jego przynależnościami, posadowionego na ww. nieruchomości gruntowej, stanowiącego odrębną nieruchomość (dalej: Nieruchomość). Ponadto, na podstawie umowy użyczenia używa nieruchomość gruntową położoną w bezpośrednim sąsiedztwie Nieruchomości.

Wyżej wskazana Nieruchomość jest głównym aktywem posiadanym przez Spółkę, wykorzystywanym od dnia jej oddania do używania w celach wynajmu powierzchni komercyjnej innym podmiotom. Wynajem powierzchni komercyjnej podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Obecnie Spółka nie posiada innych nieruchomości. W celu uproszczenia struktury własnościowej rozważana jest likwidacja Spółki, w efekcie której cały majątek polikwidacyjny Spółki zostałby przeniesiony na rzecz jej jedynego udziałowca tj. R.

W skład majątku polikwidacyjnego Spółki, który R otrzyma od Spółki, wchodzić będą w szczególności:

* prawo użytkowania wieczystego i prawo własności Nieruchomości, w tym przynależności i wyposażenie Nieruchomości;

* środki pieniężne;

* tajemnice związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa;

* następujące, będące w mocy w momencie przeniesienia majątku polikwidacyjnego Spółki, prawa majątkowe związane z Nieruchomością:

* majątkowe prawa autorskie oraz prawa zależne odnoszące się do projektów budowlanych i dokumentacji związanej z tymi projektami, a także własność przekazywanych Spółce egzemplarzy tej dokumentacji,

* prawa wynikające z ustawowej rękojmi za wady, a także prawa z dodatkowych gwarancji jakości wykonania poszczególnych elementów Nieruchomości, udzielone przez wykonawców/podwykonawców poszczególnych elementów prac;

* prawa z gwarancji bankowych (I ewentualnie innych instrumentów) zabezpieczających należyte wykonanie zobowiązań z powyższych gwarancji jakości;

* prawa z różnych zabezpieczeń (np. gwarancje bankowych, depozytów pieniężnych, itp.) zabezpieczających należyte wykonanie zobowiązań najemców na gruncie umów najmu,

* wszystkie zobowiązania i prawa Spółki wynikające z będących w mocy w momencie przeniesienia majątku polikwidacyjnego Spółki:

* umów najmu;

* umów rachunków bankowych;

* umów ubezpieczenia,

* umów serwisowych (związanych z utrzymaniem, sprzątaniem i odśnieżaniem, konserwacją i ochroną antywłamaniową i przeciwpożarową Nieruchomości, dezynsekcją, deratyzacją, utrzymaniem zieleni w obrębie Nieruchomości, itp.);

* umowy o zarządzanie nieruchomością;

* umów o dostawę mediów (w tej części, w jakiej dostawcy mediów wyrażą zgodę na przeniesienie tych umów);

* wskazanej umowy użyczenia;

* umowy o doradztwo podatkowe oraz prowadzenie ksiąg;

* księgi oraz inne dokumenty związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, w tym m.in. księgi handlowe, które po zakończeniu likwidacji Spółki będą przechowywane u R.

Jednocześnie Spółka podkreśliła, iż intencją R jest prowadzenie działalności polegającej na wynajmie powierzchni w nabytej Nieruchomości analogicznie do dotychczasowej działalności Spółki.

Jak wskazano powyżej, w myśl art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują terminu "przedsiębiorstwo", definicję taką zawiera ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Na mocy art. 551 Kodeksu cywilnego, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

tajemnice przedsiębiorstwa;

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 552 ww. ustawy, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Przedsiębiorstwo jako przedmiot zbycia, musi zatem stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym. Składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, iż można mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów. Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej. Należy jednocześnie podkreślić, że o tym, czy nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją. Podatnik jest obowiązany do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania dokonywanej czynności.

W świetle powyższego należy zgodzić się z Wnioskodawcą, iż majątek Spółki przejęty przez Wnioskodawcę w ramach postępowania likwidacyjnego, w skład którego wejdą wszystkie dobra materialne i niematerialne, jakie konieczne są do prowadzenia przez R analogicznej działalności gospodarczej do tej jaką prowadziła Spółka, wypełnia definicję przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55#185; k.c.

Reasumując, podział majątku likwidacyjnego polegający na przekazaniu w toku postępowania likwidacyjnego całego majątku Spółki, stanowiącego przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, na rzecz jej jedynego udziałowca, stanowić będzie czynność niepodlegającą przepisom ustawy o podatku od towarów i usług, a tym samym, nie będzie podlegać opodatkowaniu tym podatkiem.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl