IPPP3/443-275/10-2/IB - Nabycie usług budowlanych od podmiotu zagranicznego, nieposiadającego siedziby na terytorium kraju, jako import usług podlegający opodatkowaniu podatkiem VAT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 marca 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-275/10-2/IB Nabycie usług budowlanych od podmiotu zagranicznego, nieposiadającego siedziby na terytorium kraju, jako import usług podlegający opodatkowaniu podatkiem VAT.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 17 marca 2010 r. (data wpływu 18 marca 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczenia importu usług na terytorium kraju - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 marca 2010 r. wpłynął ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczenia importu usług na terytorium kraju.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

"X" w dniu 27 stycznia 2010 r. w Biuletynie Zamówień Publicznych ogłosił przetarg nieograniczony na wykonanie robót budowlanych dla zadania pn "S-K II - etap VIII - melioracji użytków rolnych".

Na ww. zadanie ofertę złożył Wykonawca mający siedzibę poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej tj. Firma "H" z Wielkiej Brytanii. Wykonawca zagraniczny w cenie za realizację ww. zamówienia nie uwzględnił podatku VAT. Zgodnie z art. 91 ust. 3a ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo Zamówień Publicznych (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 223, poz. 1655 z późn. zm.) jeżeli złożono ofertę, której wybór prowadziłby do powstania obowiązku podatkowego zamawiającego zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług w zakresie dot. wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów zamawiający w celu oceny takiej oferty dolicza do przedstawionej w niej ceny podatku od towarów i usług, który miałby obowiązek wpłacić zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Nadmieniam, że Wykonawca z Wielkiej Brytanii jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od wartości dodanej (VAT) o numerze rejestracyjnym: a jego oferta dot. importu usług budowlanych o PKWiU 42.99.29.0 (roboty ogólnobudowlane związane z budową pozostałych obiektów inżynierii lądowej i wodnej, gdzie indziej niesklasyfikowane).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy usługa świadczona przez Wykonawcę z Wielkiej Brytanii będzie dla zamawiającego stanowiła import usług, a w konsekwencji Zamawiający będzie zobowiązany do rozliczenia podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, usługa świadczona przez Wykonawcę z Wielkiej Brytanii stanowi import usług i podlega obowiązkowemu rozliczeniu podatku VAT w wysokości 22%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez odpłatne świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi odpłatnej dostawy towarów, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej (art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy).

W myśl art. 2 pkt 9 ww. ustawy import usług to świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4.

Artykuł 17 ust. 1 pkt 4 ustawy określa, że podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników nieposiadających siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania albo pobytu na terytorium kraju.

W przypadku świadczenia usług podstawowe znaczenie dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług ma określenie miejsca świadczenia danej usługi. Ogólna reguła wyrażona w art. 28b ust. 1 ustawy stanowi, iż miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1, art. 28g ust. 1, art. 28i, 28j, i 28n.

Jednakże, od ogólnej zasady zawartej w art. 28b ust. 1, ustawodawca przewidział szereg odstępstw, na podstawie których miejsce świadczenia pewnych usług, ściśle określonych w przepisach ustawy, ustala się w sposób szczególny. I tak też zgodnie z art. 28e miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości.

W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca wskazał, iż ogłosił przetarg nieograniczony na wykonanie robót budowlanych dla zadania p.n. "S-K II - etap VIII - melioracji użytków rolnych". Na ww. zadanie ofertę złożył Wykonawca mający siedzibę poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej tj. w Wielkiej Brytanii. Wykonawca zagraniczny w cenie za realizację ww. zamówienia nie uwzględnił podatku VAT. Ponadto Wykonawca z Wielkiej Brytanii jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od wartości dodanej (VAT), a jego oferta dot. importu usług budowlanych o PKWiU 42.99.29.0 (roboty ogólnobudowlane związane z budową pozostałych obiektów inżynierii lądowej i wodnej, gdzie indziej niesklasyfikowane).

Tak więc nabycie usług budowlanych przez Wnioskodawcę od podmiotu zagranicznego nieposiadającego siedziby, stałego miejsca zamieszkania lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju, zarejestrowanego jako podatnika od wartości dodanej w Wielkiej Brytanii należy uznać za import usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Przedmiotowa usługa jest opodatkowana stawką w wysokości 22 %. Podmiotem zobowiązanym do rozliczenia i zapłaty podatku jest Wnioskodawca.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl