IPPP3/443-272/09-2/KT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-272/09-2/KT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Gminy, przedstawione we wniosku z dnia 27 marca 2009 r. (data wpływu 1 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 kwietnia 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Gmina w oparciu o ogłoszony nabór wniosków podjęła w m-cu lutym 2009 r. starania w Urzędzie Marszałkowskim Województwa o dofinansowanie ze środków unijnych projektu pn. "Rozbudowa oraz adaptacja budynku komunalnego z przeznaczeniem na Wiejski Dom Kultury", w ramach działania "Odnowa i rozwój wsi" PROW 2007-2013.

W wyniku realizacji projektu powstanie Wiejski Dom Kultury, placówka użyteczności publicznej, służąca całej lokalnej społeczności oraz umożliwiająca Gminie realizację nałożonego na nią ustawą o samorządzie gminnym i statutem Gminy obowiązku zapewnienia mieszkańcom dostępu do dóbr kultury.

Za korzystanie z placówki nie będą pobierane żadne opłaty. Placówka nie będzie prowadziła działalności gospodarczej.

Przy realizacji ww. projektu, w oparciu o warunki i tryb przyznawania pomocy w ramach działań samorządowych PROW 2007-2013, dofinansowaniem na zasadzie refundacji kosztów nie będą objęte całkowite koszty projektu, ale tylko tzw. koszty kwalifikowalne.

Przedmiotem wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej jest podatek VAT, stanowiący w interpretacji KE koszt kwalifikowalny, o ile nie istniałaby możliwość jego odliczenia.

Podczas ubiegania się o dofinansowanie, jak i podczas rozliczenia inwestycji, Gmina chce ująć podatek od towarów i usług w całości jako koszt kwalifikowany. Chodzi o koszt, który byłby objęty refundacją.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy prawidłowym jest stanowisko Gminy, że nie posiada ona prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od zakupów towarów i usług służących planowanej inwestycji pn. "Rozbudowa oraz adaptacja budynku komunalnego z przeznaczeniem na Wiejski Dom Kultury", współfinansowanej ze środków unijnych w ramach działania Odnowa i rozwój wsi PROW 2007-2013, na każdym etapie realizacji oraz po zakończeniu inwestycji.

Podatek ten jest kosztem kwalifikowalnym, gdy Gmina będzie ubiegać się o dofinansowanie oraz w czasie realizacji inwestycji.

Zdaniem Gminy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikowi, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

W świetle tego przepisu w opisywanej inwestycji nabywane towary i usługi nigdy nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Planowana inwestycja realizowana będzie przez Gminę jako jej zadanie statutowe, mające charakter publiczny, określone w ustawie o samorządzie gminnym jako zadanie własne, nałożone na Gminę jako obowiązek zabezpieczenia podstawowych potrzeb lokalnej społeczności.

Ponadto powstały w wyniku realizacji opisywanej inwestycji Wiejski Dom Kultury służył będzie mieszkańcom bezpłatnie, nie będzie nigdy prowadził działalności gospodarczej.

Gmina stoi na stanowisku, że projekt "Rozbudowa oraz adaptacja budynku komunalnego z przeznaczeniem na Wiejski Dom Kultury" nie będzie związany na żadnym etapie realizacji inwestycji, ani też po zakończeniu zadania, z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Będzie to placówka służąca zapewnieniu mieszkańcom Gminy dostępu do podstawowych dóbr kultury.

Gmina nie ma więc prawa do obniżenia podatku należnego przy nabyciu towarów i usług związanych z opisywaną inwestycją. Podatek VAT będzie kosztem kwalifikowalnym, zarówno na etapie starania się o dofinansowanie z funduszy unijnych, jak również na etapie rozliczania inwestycji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy - Ordynacja Podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację, w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl