IPPP3/443-225/08-2/RK - Sprzedaż gruntu oraz budynków posadowionych na tym gruncie po uzyskaniu pozwolenia na ich rozbiórkę jako dostawa budynków korzystająca ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 lutego 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-225/08-2/RK Sprzedaż gruntu oraz budynków posadowionych na tym gruncie po uzyskaniu pozwolenia na ich rozbiórkę jako dostawa budynków korzystająca ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 2 grudnia 2008 r. (data wpływu 5 grudnia 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie zwolnienia z podatku planowanej dostawy nieruchomości zabudowanej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 grudnia 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku planowanej dostawy nieruchomości zabudowanej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka osobowa (dalej Spółka) stanie się właścicielem gruntu (dalej Grunt) oraz właścicielem budynków posadowionych na gruncie (dalej Budynki). Przedmiotowe składniki majątkowe zostaną wniesione do spółki jako wkład niepieniężny. W skład Budynków wchodzą cztery budynki magazynowe oraz jeden budynek handlowo- usługowy. Grunt stanowi jedną działkę.

W stosunku do nabycia Gruntu oraz Budynków, spółce nie będzie przysługiwać prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Nabycie Gruntu oraz Budynków nie będzie bowiem wynikiem dokonania czynności opodatkowanej (składniki te wniesione zostaną w formie wkładu niepieniężnego).

Od końca roku, w którym zakończono budowę Budynków minęło więcej niż 5 lat. Spółka nie dokona w odniesieniu do Budynków żadnych nakładów. Budynki są w dobrym stanie technicznym. Do niedawna w Budynkach prowadzona była działalność gospodarcza - przez osobę fizyczną która wniesie Grunt z Budynkiem do Spółki.

Spółka planuje zbyć Grunt wraz z Budynkami na rzecz spółki zajmującej się realizacją projektów developerskich (dalej Developer). Zgodnie z zamierzeniami Developera na Gruncie zrealizowana zostanie nowa inwestycja, Spałka wyda Developerowi zgodę na rozpoczęcie rozbiórki Budynków. Developer wystąpi do właściwych władz o wydanie pozwolenia na rozbiórkę Budynków. W przypadku wydania pozwolenia, Developer będzie mógł przystąpić do prac rozbiórkowych jeszcze przed zawarciem umowy przenoszącej własność Gruntu oraz Budynków na rzecz Developera.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

*

Czy w sytuacji, gdy przed zawarciem umowy sprzedaży wydane zostanie pozwolenie na rozbiórkę Budynków, jednakże w momencie zawarcia umowy sprzedaży Gruntu wraz z Budynkami prace rozbiórkowe nie zostaną rozpoczęte, sprzedaż Gruntu oraz Budynków podlega zwolnieniu z podatku od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy, w sytuacji, gdy w momencie sprzedaży Gruntu oraz Budynków rozbiórka nie zostanie jeszcze rozpoczęta, to pomimo wydania pozwolenia na rozbiórkę, sprzedaż podlegać będzie zwolnieniu z podatku od towarów i usług, z uwagi na fakt, iż transakcja dotyczyć będzie budynków, spełniających kryteria określone w art. 43 ust. 1 pkt 11 a ustawy o podatku od towarów i usług (w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw).

Stosownie do art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej ustawa o VAT), podstawą opodatkowania w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT (w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw), zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Natomiast zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o VAT, zwolnieniu podlega dostawa budynków, budowli lub ich części, nieobjęta zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30 proc. wartości początkowej tych obiektów (warunku tego nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat - art. 43 ust. 7a ustawy o VAT w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 7 listopada 2008 r.).

Zgodnie z informacjami przedstawionymi w stanie faktycznym, transakcja nabycia przez Spółkę Gruntu wraz z Budynkiem nie była opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Spółka nie dokonywała na Budynki nakładów, należy zatem uznać, że sprzedaż przez Spółkę Budynków podlegać będzie zwolnieniu z VAT.

Zgodnie z powołanym art. 29 ust. 5 ustawy o VAT zwolnienie dotyczyć będzie także sprzedaży Gruntu.

Zdaniem Spółki, dla objęcia sprzedaży Budynku oraz Gruntu zwolnieniem z podatku od towarów i usług nie ma znaczenia fakt, że przed transakcją zostanie wydane pozwolenie na rozbiórkę Budynków. Dopóki bowiem rozbiórka nie zostanie rozpoczęta, Budynki spełniać będą definicję zawartą w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (zgodnie z przepisami ustawy o VAT, towary oraz usługi definiowane są na podstawie definicji zawartych w klasyfikacjach statystycznych).

Zgodnie z art. 2 ust. 6 ustawy o VAT, towarami w myśl przepisów tej ustawy są budynki i budowle lub ich części, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Według definicji zawartej w załączniku do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (Dz. U. z dnia 31 grudnia 1999 r. Nr 112, poz. 1316 z późn. zm., dalej: PKOB) budynki to zadaszone obiekty budowlane wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywane dla potrzeb stałych, przystosowane są do przebywania ludzi, zwierząt lub ochrony przedmiotów.

Na gruncie przytoczonej wyżej definicji należy stwierdzić, iż dopóki na Gruncie posadowione są Budynki spełniające definicję zwartą w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych, transakcja sprzedaży mająca za przedmiot Grunt oraz Budynki podlegać będzie zwolnieniu z podatku od towarów i usług. Nie ma przy tym znaczenia, czy w odniesieniu do Budynków zostanie przed transakcją wydane pozwolenie na ich rozbiórkę. W tym kontekście podkreślić należy, że wydanie pozwolenia na rozbiórkę nie oznacza nakazu rozpoczęcia rozbiórki. Opisane w stanie faktycznym Budynki są w dobrym stanie technicznym i w przypadku podjęcia takiej decyzji, nabywca Gruntu oraz Budynków mógłby wykorzystać Budynki do prowadzenia działalności gospodarczej. Wymaga podkreślenia, że przepisy ustawy o VAT nie uzależniają zwolnienia z VAT transakcji od tego, jaka jest relacja wartości pomiędzy budynkami oraz gruntem. Ponadto, przepisy ustawy o VAT nie przewidują wyłączenia stosowania zwolnienia z podatku w sytuacji, gdy budynek posadowiony na gruncie jest przeznaczony do rozbiórki. Wobec braku stosowanych regulacji przyjąć należy, że w sytuacji gdy na gruncie znajduje się budynek spełniający definicję zwartą w Klasyfikacji Obiektów Budowlanych, transakcja dotycząca budynku oraz gruntu podlegać będzie zwolnieniu z podatku (jeżeli spełnione są przesłanki zwolnienia), także w sytuacji, gdy budynek zostanie następnie wyburzony przez nabywcę.

Zaprezentowane wyżej stanowisko znajduje odzwierciedlenie w praktyce organów podatkowych.

W piśmie z dnia 29 kwietnia 2005 r. Naczelnika Urzędu Skarbowego, wyrażony został pogląd, zgodnie z którym transakcja dotycząca gruntu zabudowanego budynkami przeznaczonymi do rozbiórki może podlegać zwolnieniu z VAT, jeżeli budynki spełniają definicję towaru używanego. Zdaniem organu podatkowego nie ma przy tym znaczenia, że budynki przeznaczone są do rozbiórki. Co więcej, zdaniem Naczelnika, bez znaczenia jest także okoliczność, że według rzeczoznawcy budynki znajdujące się na gruncie, ze względu na ich stan, nie mają żadnej wartości.

Analogiczne poglądy prezentowane są także w doktrynie - "Czy sprzedaż kamiennicy jest zwolniona z VAT", Gazeta Prawna Nr 205 z dnia 22 października 2007 r. (artykuł opublikowany na stronie http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/vatakcyza/61140).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. - o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata;"

Natomiast stosownie do art. 2 pkt 14 przez pierwsze zasiedlenie - rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z przedstawionej sytuacji we wniosku wynika, iż Strona zamierza zbyć budynki wraz z gruntem, na którym są posadowione, przy czym od końca roku, w którym zakończono budowę budynków minęło więcej niż 5 lat, a Strona nie dokona w odniesieniu do budynków żadnych nakładów. W budynkach prowadzona była działalność gospodarcza - przez osobę fizyczną która wniesie grunt z budynkiem do Spółki. Tak więc Stronie nie będzie przysługiwać przy ich nabyciu prawo do odliczenia podatku. Ponadto Strona podniosła, iż przed zawarciem umowy sprzedaży wydane zostanie pozwolenie na rozbiórkę budynków, jednakże w momencie zawarcia umowy sprzedaży gruntu wraz z budynkami prace rozbiórkowe nie zostaną rozpoczęte. Zatem rację ma Strona, iż dopóki na gruncie posadowione są budynki spełniające definicję zwartą w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych, transakcję tę należy rozpatrywać, jako sprzedaż obiektów.

W związku z tak przedstawionym zdarzeniem przyszłym należało uznać stanowisko Strony za prawidłowe, bowiem spełnione zostały przesłanki dla uznania planowanej dostawy budynków za zwolnione wynikające z wyżej cyt. art. 43 ust. 1 pkt 10 w związku z art. 2 pkt 14 ustawy. Ponadto zwolnieniu z podatku podlegać będzie również grunt, na którym budynki te się znajdują. Stosownie bowiem do art. 29 ust. 5 ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl