IPPP3/443-213/09-3/MM - Wykonanie usługi montażu saun w budynkach mieszkalnych i budynkach użyteczności publicznej - stawka podatku VAT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 kwietnia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-213/09-3/MM Wykonanie usługi montażu saun w budynkach mieszkalnych i budynkach użyteczności publicznej - stawka podatku VAT.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 13 marca 2009 r. (data wpływu 17 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie zastosowania właściwej stawki podatku od towarów i usług na wykonanie usługi montażu saun w budynkach mieszkalnych oraz budynkach użyteczności publicznej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 marca 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania właściwej stawki podatku od towarów i usług na wykonanie usługi montażu saun w budynkach mieszkalnych oraz budynkach użyteczności publicznej. Wniosek zawierał braki formalne (brak symbolu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług dla świadczonych przez Wnioskodawcę usług montażu saun fińskich, saun na promienie podczerwone oraz saun parowych). W związku z tym tutejszy organ podatkowy pismem z dnia 24 marca 2009 r. Nr IPPP3/443-213/09-2/MM wezwał Wnioskodawcę w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego wezwania do uzupełnienia wniosku w powyższym zakresie. Wniosek został uzupełniony w terminie prawidłowym.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca planuje w najbliższym czasie rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie wykonywania saun fińskich, saun na promienie podczerwone oraz saun parowych. Wykonanie sauny Wnioskodawca przewiduje realizować na dwa sposoby:

1.

Jeśli będzie taka możliwość to część prac wykonywana będzie w firmie Wnioskodawcy przez pracowników i składana oraz montowana u klienta,

2.

Jeśli nie będzie możliwość wykonania części prac w firmie (np. duży stopień skomplikowania, lub konieczność ścisłego dopasowania elementów sauny do budynku), to całość prac będzie wykonywana u klienta.

Informacji na ten temat Wnioskodawca poszukał w prasie, oraz na portalach branżowych i opublikowane tam interpretacje wskazują na stawkę 7 % w budynkach mieszkalnych, oraz 22 % w budynkach użyteczności publicznej. Mimo to Wnioskodawca nie ma pewności co do wysokości stawki VAT i w związku z tym Wnioskodawca prosi Urząd Skarbowy o indywidualną interpretację.

W przedmiotowym uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawca wskazał, iż działalność gospodarczą ma zamiar prowadzić pod następującym kodem PKWiU (edycja 2008 r.)

43.29.19.0 - Pozostałe roboty instalacyjne, gdzie indziej niesklasyfikowane

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jaką stawkę podatku VAT Wnioskodawca ma stosować w rozliczeniach z klientami 7 %, czy 22 %.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Usługi montażu saun w obiektach budownictwa mieszkaniowego po 1 stycznia 2008 r. nadal będą opodatkowane, co do zasady, według stawki obniżonej w wysokości 7 %. Natomiast usługi montażu saun w obiektach użyteczności publicznej będą opodatkowane stawką podstawową w wysokości 22 %.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą o VAT", opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług - w myśl art. 8 ust. 1 cyt. ustawy - rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy o VAT, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Podstawowa stawka podatku VAT, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, wynosi 22 %. Zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jaki i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi.

W myśl art. 41 ust. 2 ustawy o VAT, dla towarów i usług, wymienionych z załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7 %, z zastrzeżeniem ust. 12 (...).

Zgodnie z art. 41 ust. 12 ustawy o VAT stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Art. 41 ust. 12a ustawy o VAT określa, że przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b.

Należy także zauważyć, że w myśl obecnie obowiązującego art. 2 pkt 12 ustawy o VAT przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11.

Dział 11 PKOB obejmuje m.in.:

*

budynki mieszkalne jednorodzinne (PKOB 111),

*

budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe (PKOB 112).

W myśl art. 41 ust. 12b ustawy o VAT do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym określonego w ust. 12a nie zalicza się:

1.

budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300m2;

2.

lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150m2.

Art. 41 ust. 12c ustawy o VAT wskazuje, iż w przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej limity określone w ust. 12b stawkę podatku, o której mowa w ust. 2 stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej.

W myśl § 6 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336 z późn. zm.) stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7 % również w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyjątkiem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiektów sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, w zakresie w jakim wymienione roboty i remonty nie są objęte tą stawką na podstawie art. 41 ust. 12-12c ustawy.

Ponadto zgodnie z § 3 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) - Dz. U. z 2008 Nr 217, poz. 1293 z późn. zm. do celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2009 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264, z późn. zm.).

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług w Dziale 45 mieszczą się roboty budowlane. Dział ten obejmuje:

1.

prace polegające na wznoszeniu nowych budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz budowli, począwszy od przygotowania terenu przez zróżnicowany zakres robót ziemnych, fundamentowych (stan zerowy), wykonywanie elementów nośnych, przegród budowlanych, układanie i pokrywanie dachów (stan surowy) do robót montażowych, instalacyjnych i wykończeniowych,

2.

prace związane z przebudową, rozbudową, nadbudową, modernizacją, rozbiórką, odbudową, remontem i konserwacją już istniejących budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz budowli, prace związane z inżynierią lądową i wodną,

3.

montaż i wznoszenie budynków i budowli z prefabrykatów, montaż i wznoszenie konstrukcji stalowych.

Analiza powołanych przepisów ustawowych oraz § 6 ust. 2 ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w odniesieniu do przedstawionego zdarzenia przyszłego pozwala stwierdzić, że kompleksowa usługa budowlano-montażowa w obiektach mieszkalnych oznaczonych symbolem PKOB - 111 (Budynki mieszkalne jednorodzinne) oraz PKOB - 112 (Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe) podlega opodatkowaniu wg stawki 7 % oczywiście pod warunkiem, że wykonywana jest wyłącznie w lokalach mieszkalnych znajdujących się w tych budynkach, a nie w lokalach użytkowych. Preferencyjna stawka opodatkowania znajduje zastosowanie niezależnie od powierzchni użytkowej budynków mieszkaniowych jednorodzinnych lub powierzchni lokali mieszkalnych wchodzących w skład budynków o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowych.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca zamierza rozpocząć w najbliższym czasie działalność gospodarczą polegającą na wykonywaniu usług montażu saun fińskich, saun na promienie podczerwone oraz saun parowych. Usługi montażu ww. towarów Wnioskodawca zamierza wykonywać na dwa sposoby: część prac będzie wykonywana w firmie Wnioskodawcy oraz składana i montowana u klienta oraz jeżeli nie będzie możliwości wykonania części prac w firmie Wnioskodawcy z uwagi na duży stopień skomplikowania wówczas całość prac będzie wykonywana u klienta. Wnioskodawca zamierza wykonywać usługi montażu ww. towarów zarówno w budynkach mieszkalnych oraz budynkach użyteczności publicznej. Z uzupełnienia do przedmiotowego wniosku wynika, że wykonywane przez Wnioskodawcę usługi montażu saun mieszczą się w symbolu PKWiU 43.29.19.0 - pozostałe roboty instalacyjne, gdzie indziej niesklasyfikowane (edycja 2008 r.). Wątpliwości Wnioskodawcy sprowadzają się do tego jaka stawka podatku VAT jest właściwa w rozliczeniach z klientami 7 % czy 22 %.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego tut. organ podatkowy stwierdza, że usługi montażu saun fińskich, saun na promienie podczerwone oraz saun parowych w obiektach budownictwa mieszkaniowego w oparciu o wyżej podany symbol PKWiU są opodatkowane preferencyjną stawką podatku VAT w wysokości 7 %. Natomiast, gdy Wnioskodawca będzie dokonywał montażu ww. towarów w obiektach użyteczności publicznej wówczas zastosowanie znajdzie 22 % stawka podatku VAT.

W tym miejscu należy wskazać, że organy podatkowe nie są właściwe do klasyfikowania wyrobów i usług do odpowiednich grupowań statystycznych. Do określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem wykonywanych czynności oraz prawidłowym zaklasyfikowaniem tych czynności do właściwych grupowań statystycznych, obowiązany jest wyłącznie Podatnik.

Ponadto tut. organ podatkowy nadmienia, że Wnioskodawca w uzupełnieniu do wniosku posłużył się dla wykonywanych przez siebie usług symbolem Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z roku 2008. Tymczasem do dnia 31 grudnia 2009 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.). Odpowiednikiem symbolu PKWiU 43.29.19.0 "pozostałe roboty instalacyjne, gdzie indziej niesklasyfikowane" jest symbol PKWiU 45.34.32 "roboty instalacyjne pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane". Niniejsza nieścisłość nie ma wpływu na poprawność prezentowanego przez Wnioskodawcę stanowiska.

Reasumując rozważania należy stwierdzić, że jeżeli przedmiotem działalności gospodarczej wykonywanej przez Wnioskodawcę będzie montaż saun fińskich, saun na promienie podczerwone oraz saun parowych w ramach wykonywania robót instalacyjnych w obiektach budownictwa mieszkaniowego i czynności te zgodnie z klasyfikacjami statystycznymi mogą być zaliczane do usług wówczas zastosowanie ma stawka podatku VAT w wysokości 7 %. Natomiast, gdy Wnioskodawca będzie świadczył usługi montażu ww. towarów w obiektach użyteczności publicznej wówczas zastosowanie znajdzie 22 % stawka podatku VAT.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-ego Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl