IPPP3/443-212/09-4/MPe

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-212/09-4/MPe

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Przedsiębiorstwa, przedstawione we wniosku z dnia 9 marca 2009 r. (data wpływu 16 marca 2009 r.) uzupełnionego w dniu 29 maja 2009 r. (data wpływu) na wezwanie z dnia 14 maja 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 marca 2009 r. wpłynął ww. wniosek uzupełniony w dniu 29 maja 2009 r. (data wpływu) na wezwanie z dnia 14 maja 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 18 maja 2004 r. ogłoszona została upadłość Przedsiębiorstwa obejmująca likwidację majątku. Część tego majątku stanowiły lokale mieszkalne. Od momentu budowy budynków mieszkalnych minęło ponad 5 lat. Nie ponoszono żadnych wydatków na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Pomiędzy pierwszym oddaniem do użytkowania a dostawą lokali mieszkalnych upłynął okres dłuższy niż 2 lata. Dokonana będzie sprzedaż lokalu mieszkalnego.

W uzupełnieniu do przedmiotowego wniosku Strona wskazała, iż właścicielem gruntu na którym stoi budynek jest Skarb Państwa, a użytkownikiem wieczystym jest Przedsiębiorstwo w upadłości. Działka w użytkowaniu wieczystym jest do dnia 5 grudnia 2089 r. Zabudowana jest budynkiem mieszkalnym wielorodzinnym z 3 lokalami użytkowymi na parterze oraz 24 lokalami mieszkalnymi na piętrach. Budynek stanowi środkowy segment w kompleksie 3 budynków mieszkalnych. W związku z decyzją z dnia 27 grudnia 1999 r. Urząd Miejski Wydział Budownictwa, Urbanistyki i Architektury udzielił pozwolenia na użytkowanie trzech budynków mieszkalnych wraz z zespołami garażowymi zrealizowanych na działce. Obiekt został zrealizowany przez Przedsiębiorstwo na podstawie decyzji pozwolenia na budowę, z dnia 29 grudnia 1998 r.

Od nabycia (budowy) przedmiotowych lokali przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT.

Lokale w całości oddano do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu tj. były przedmiotem najmu od 2000 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jaką stawkę podatku VAT należy zastosować w przypadku sprzedaży używanej nieruchomości - lokalu mieszkalnego; od momentu oddania do użytkowania minęło ponad 5 lat i nie ponoszono żadnych wydatków na ulepszenia w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku ze zmianą przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - VAT które weszły w życie od 1 stycznia 2009 r. należy zastosować zwolnienie z VAT przy sprzedaży lokalu mieszkalnego - jako używanej nieruchomości, gdyż od oddania do użytkowania upłynął okres dłuższy niż 2 lata oraz nie poniesiono żadnych wydatków na jego ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym - zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy o podatku od towarów i usług VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Definicja towaru zawarta została w art. 2 pkt 6 ustawy, zgodnie z którą za towary uznaje się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści ustawy jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy (w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2009 r.) zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Stosownie do art. 2 pkt 14 ustawy przez pierwsze zasiedlenie rozumieć należy oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Należy podkreślić, że w myśl art. 43 ust. 10 ustawy podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1.

są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

2.

złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

W myśl art. 43 ust. 11 ustawy oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

1.

imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;

2.

planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;

3.

adres budynku, budowli lub ich części.

Jak wskazuje treść przytoczonych przepisów, intencją ustawodawcy było objęcie zwolnieniem VAT dostawy budynków, budowli lub ich części (mieszkań). Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

W myśl art. 29 ust. 5 ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca ma zamiar dokonać sprzedaży lokalu mieszkalnego, który został wybudowany przez Wnioskodawcę na podstawie decyzji pozwolenia na budowę, z dnia 29 grudnia 1998 r. Od budowy przedmiotowych lokali przysługiwało Wnioskodawcy prawo do odliczenia podatku VAT. Przedmiotowe lokale w całości oddano do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu tj. były przedmiotem najmu od 2000 r.

Mając na względzie powołane przepisy prawa oraz opisane zdarzenie przyszłe wskazać należy, iż dostawa przedmiotowej nieruchomości wypełnia przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, uregulowanego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Nieruchomość została po wybudowaniu oddana do użytkowania w 2000 r. w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, co skutkowało dokonaniem zasiedlenia i od tego terminu upłynął okres dwóch lat, w związku z czym w sytuacji jej sprzedaży nie wystąpią przesłanki wyłączenia ze zwolnienia, zawarte w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. W konsekwencji sprzedaż przez Wnioskodawcę przedmiotowego lokalu spełnia wymogi do zastosowania, zwolnienia od podatku VAT.

Jednocześnie należy wskazać, że jeżeli zostaną spełnione przesłanki wynikające z art. 43 ust. 10 i 11 ustawy, Wnioskodawca będzie miał prawo zrezygnować z przysługującego zwolnienia i opodatkować przedmiotową czynność.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl