IPPP3/443-181/11-2/SM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 kwietnia 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-181/11-2/SM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 2 lutego 2011 r. (data wpływu 7 lutego 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania połączenia odwrotnego spółek - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 lutego 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania połączenia odwrotnego spółek.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z siedzibą w K. (dalej również jako: D. K.) posiada 100% udziałów w spółce z o.o. z siedzibą we W. (dalej również jako: D. P.) oraz 2,93% udziałów w spółce D. R. sp. z o.o. z siedzibą w L. (dalej również jako: D. R.). Do dnia 20 grudnia 2010 r. spółka D. R. posiadała trzech wspólników - tj. D. K. (2,93% udziałów), D. P. (48,10% udziałów) oraz D. M. sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej z siedzibą w L. (dalej również jako: D. M.; 48,96% udziałów). W dniu 18 lipca 2008 r. D. P. i D. M. sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej zawarły umowę sprzedaży udziałów w D. R. na rzecz D. P.

W dniu 20 grudnia 2010 r. na rachunek bankowy syndyka masy upadłości D. M. wpłynęła ostatnia część zapłaty ceny z tytułu sprzedaży udziałów w spółce D. R., co poskutkowało tym, że własność nabywanych udziałów przeszła w całości na D. P. oraz tym, że spółka D. R. ma w chwili wniesienia niniejszego wniosku dwóch wspólników - tj. D. K. (2,93% udziałów) oraz D. P. (97,07% udziałów). Głównym przedmiotem działalności spółki D. R. wskazanym w Krajowym Rejestrze Sądowym jest produkcja pozostałych wyrobów metalowych; produkcja surówki, żelazostopów, żeliwa i stali; produkcja rur, przewodów, kształtowników zamkniętych łączników ze stali; produkcja wyrobów ze stali poddanej wstępnej obróbce; produkcja metali szlachetnych i innych metali nieżelaznych; produkcja metalowych elementów konstrukcyjnych; produkcja konstrukcji metalowych ich części; produkcja maszyn ogólnego przeznaczenia; produkcja pojazdów samochodowych, przyczep i naczep z wyłączeniem motocykli; naprawa, konserwacja i instalowanie maszyn i urządzeń; sprzedaż hurtowa części i akcesoriów do samochodów; produkcja pozostałych maszyn specjalnego przeznaczenia; produkcja pozostałych części i akcesoriów do pojazdów silnikowych, z wyłączeniem motocykli. Głównym przedmiotem działalności spółki D. P. wskazanym w Krajowym Rejestrze Sądowym jest działalność firm centralnych (head offices) i holdingów, z wyłączeniem holdingów finansowych, doradztwo związane z zarządzaniem, pozostałe doradztwo w dziedzinie prowadzenia działalności i zarządzania, produkcja surówki, żelazostopów, żeliwa i stali; produkcja rur, przewodów, kształtowników zamkniętych i łączników ze stali; produkcja wyrobów formowanych na zimno; produkcja metali szlachetnych, aluminium, aluminium hutniczego; odlewnictwo metali; produkcja metalowych elementów konstrukcyjnych; produkcja konstrukcji metalowych i ich części; produkcja zbiorników, cystern i pojemników metalowych; obróbka metali i nakładanie powłok na metale; produkcja pozostałych wyrobów metalowych; produkcja pozostałych części i akcesoriów do pojazdów silnikowych, z wyłączeniem motocykli. Zasadniczą część majątku spółki D. P. stanowią udziały w spółce D. R. Spółka ta w zasadzie nie prowadzi działalności gospodarczej na większą skalę. Na chwilę obecną w spółce nie są zatrudnieni żadni pracownicy.

Ze względów operacyjnych oraz ekonomicznych w celu minimalizowania kosztów podjęta została decyzja o restrukturyzacji polskich spółek należących do grupy D. Restrukturyzacja ma zostać przeprowadzona w kilku ściśle powiązanych ze sobą etapach. Jej ostatecznym rezultatem byłaby sytuacja, w której w Polsce pozostałaby jedynie spółka D. R., a w niej 100% udziałów posiadałaby koreańska spółka D. K. Posiadanie przez jednego udziałowca kilku odrębnych spółek i idące za tym ponoszenie dużych kosztów związanych z funkcjonowaniem odrębnych podmiotów, w sytuacji, gdy w ramach jednej spółki skupiona może być całość działalności gospodarczej, jest nieuzasadnione ekonomicznie.

Istotą transakcji będzie połączenie odwrotne spółek D. P. i D. R. w drodze przewidzianej przez art. 492 § 1 ust. 1 Kodeksu spółek handlowych, zgodnie z którym połączenie może być dokonane przez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej na inną spółkę (przejmującą) w zamian za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (połączenie przez przejęcie). W przedmiotowej sprawie zatem spółka D. R. przejmie swojego głównego udziałowca, spółkę D. P. W konsekwencji rozpoczęcia połączenia spółek kapitał zakładowy D. R. zostanie tymczasowo podwyższony. Wszelkie materialne i niematerialne składniki majątku należącego do D. P., w tym udziały w D. R., zostaną przejęte przez D. R. Dotychczasowy udziałowiec D. P., czyli D. K. w efekcie połączenia uzyska udziały w D. R. Nie jest planowane dokonywanie żadnych dopłat gotówkowych udziałowcowi spółki przejmowanej.

W dalszej kolejności nastąpi obniżenie kapitału w D. R., celem umorzenia udziałów własnych spółki D. R. na podstawie art. 200 kodeksu spółek handlowych, które zostały nabyte wskutek przeprowadzenia połączenia odwrotnego. Obniżenie kapitału zakładowego D. R. o wartość udziałów D. P., równe kapitałowi zakładowemu D. R. uzasadnione jest tym, że w przeciwnym wypadku doszłoby do zsumowania udziałów spółki D. P. posiadanych w D. R. z kapitałem zakładowym D. R., a więc ze sztucznym zawyżeniem kapitału zakładowego, nie posiadającym uzasadnienia w majątku i kapitale zakładowym D. R.

W wyniku opisanych wyżej działań na terenie Polski pozostanie jedna spółka, tj. D. R., w której 100% udziałów będzie posiadała koreańska spółka D. K.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy połączenie odwrotne spółek D. P. i D. R. będzie skutkowało powstaniem zobowiązania podatkowego na tle regulacji ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Połączenie odwrotne spółek D. P. i D. R., skutkujące m.in. przejęciem całego majątku spółki (wszelkich składników materialnych i niematerialnych) nie będzie skutkowało opodatkowaniem w zakresie podatku od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przepisów ustawy nie stosuje się do zbycia przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia "przedsiębiorstwa". Przedmiotową definicję zawiera art. 55 (1) ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), dalej zwany Kodeksem cywilnym, który stanowi, że przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

tajemnice przedsiębiorstwa;

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zgodnie zaś z art. 55 (2) Kodeksu cywilnego, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba, że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

W niniejszej sprawie przenoszone na spółkę D. R. składniki materialne niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa pozostają ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, iż można mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów. W zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak że przekazana masa może służyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej. Jest to całość praw i zobowiązań, jakie należały do spółki D. P. i które służyły jej do prowadzenia działalności gospodarczej. W związku z faktem, że wskutek przeniesienia całości elementów materialnych i niematerialnych majątku spółki D. P. nie pozostanie w spółce żaden składnik mogący służyć do prowadzenia działalności gospodarczej, należy uznać, że dojdzie do przeniesienia na spółkę przejmującą, tj. D. R. Polska, całości prowadzonego przez D. P. przedsiębiorstwa, co wypełnia znamiona sytuacji wskazanej w treści art. 6 ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od czynności cywilnoprawnych sprawa będzie rozpatrzona w odrębnym postępowaniu.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl