IPPP3/443-17/10-4/KG - Stawka podatku VAT obowiązująca przy sprzedaży wydawanych czasopism.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 kwietnia 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-17/10-4/KG Stawka podatku VAT obowiązująca przy sprzedaży wydawanych czasopism.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 17 grudnia 2009 r. przekazanego zgodnie z właściwością miejscową przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście (data wpływu do tut. biura 8 stycznia 2010 r.) uzupełnionym pismem z dnia 11 marca 2010 r. (data wpływu 12 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej przy sprzedaży wydawanych czasopism - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 stycznia 2010 r. wpłynął wniosek przekazany zgodnie z właściwością miejscową przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej przy sprzedaży wydawanych czasopism.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 11 marca 2010 r. (data wpływu 12 marca 2010 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. Organu nr IPPP3/443-17/10-2/KG z dnia 2 marca 2010 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność polegającą na wydawaniu i sprzedaży czasopisma o tematyce nieruchomości, w którym ponad 80 % treści to ogłoszenia osób fizycznych chcących kupić lub sprzedać nieruchomość. Są to tzw. ogłoszenia drobne zamieszczane przez osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Czasopismo oznaczone jest stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISSN i wytwarzane metodami poligraficznymi. Każdego tygodnia wychodzi nowy numer, który jest kolportowany w punktach prasowych na terenie W. i okolic. Zgodnie z PKWiU czasopismo posiada symbol 22.13.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż powyższego czasopisma powinna być opodatkowana stawką VAT w wysokości 22 % czy też stawką preferencyjną w wysokości 7 %.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż sprzedaż wydawanego czasopisma powinna być opodatkowana stawką VAT w wysokości 7 %.

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa VAT), opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Zgodnie z art. 7 ust. 1 Ustawy VAT, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W analizowanym stanie faktycznym firma nasza wykonuje czynności odpłatnej dostawy towarów na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Zgodnie z art. 41 ust. 2 Ustawy VAT, stawka podatku dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy wynosi 7 %. W pozycji nr 49 załącznik ten wymienia: "gazety, magazyny, czasopisma - oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISSN, wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem: wydawnictw, w których nie mniej niż 67 % powierzchni jest przeznaczone na nieodpłatne lub odpłatne ogłoszenia handlowe, reklamy lub teksty reklamowe".

Z powyższego wynika, iż aby zastosować stawkę preferencyjną 7 % wydawnictwo nie powinno zawierać więcej niż 67 % powierzchni przeznaczonej na ogłoszenia handlowe, reklamy lub teksty reklamowe.

Zdaniem Wnioskodawcy ogłoszenia drobne, które zamieszczane są w czasopiśmie nie są z pewnością ani tekstami reklamowymi ani reklamą.

Artykuł 36 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. - Prawo prasowe (Dz. U. Nr 5, poz. 24) stwierdza, że "prasa może zamieszczać odpłatne ogłoszenia i reklamy", wyraźnie rozgraniczając te dwa rodzaje informacji, ale ich nie definiując. Według "Małego słownika języka polskiego" PWN 1974 ogłoszenie - rzeczownik od czasownika ogłosić - to zawiadomienie w postaci tekstu np. w prasie. Ogłosić się - ogłaszać się tzn. umieścić w prasie wiadomość o sobie, podać o sobie wiadomość za pośrednictwem prasy. Reklama natomiast według tego samego słownika to zalecanie artykułów, itp. chwalenie kogoś lub czegoś np. przez prasę.

Zgodnie z powyższym ukazujące się na łamach naszego czasopisma informacje to ogłoszenia.

Teraz należy rozpatrzyć czy takie ogłoszenia są tożsame z użytym w Ustawie VAT pojęciem "ogłoszenia handlowe".

Można stwierdzić, iż zostało to już rozstrzygnięte pismem Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2004 r. nr PP1/0602-175/BM6-14510/04KSz. Czytamy tam m.in. "stojąc na gruncie katalogu pojęciowego stosowanego w obiegu prawnym, należałoby stwierdzić, iż do kategorii handlowych zalicza się takie czynności prawne, które dokonywane są w ramach działalności zawodowej lub zarobkowej danego podmiotu będącego uczestnikiem obrotu gospodarczego, które pozostają w związku funkcjonalnym z tą działalnością. Mogą więc one dotyczyć zarówno obrotu towarowego, nieruchomościami, prawami materialnymi i niematerialnymi, a także być związane ze sferą szeroko rozumianych usług świadczonych przez podmioty gospodarcze. Takie ujęcie zakresu znaczeniowego pojęcia "czynności handlowe" było już ugruntowane zapisami przedwojennego prawodawstwa, a w tym m.in. w przedwojennym Kodeksie handlowym z 1934 r. Pogląd ten potwierdza też teza sformułowana przez prof. Marka Safjana (vide - Przegląd Prawa Handlowego 1998/2/1)".

W opinii Wnioskodawcy powyższe oznacza, że pojęcie "ogłoszenia handlowe" odnosić się może jedynie do ogłoszeń nadawanych przez podmioty wykonujące działalność gospodarczą a nie do ogłoszeń osób fizycznych gdyż w przeciwnym razie ustawodawca nie dodawałby w treści przepisu określenia "handlowe".

Na tle takich okoliczności faktycznych Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż sprzedaż czasopisma, w którym ponad 80 % powierzchni zajmują ogłoszenia osób fizycznych powinna korzystać z opodatkowania preferencyjną stawką VAT w wysokości 7 %.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej: ustawą, opodatkowaniu tym podatkiem podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Przez towar, zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zarówno towary jak i usługi (za wyjątkiem usług elektronicznych) są identyfikowane na podstawie przepisów o statystyce publicznej zgodnie z art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy.

Co do zasady stawka podatku zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22 % z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku.

Zgodnie zaś z art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7 %, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. W pozycji 49 załącznika nr 3 do ustawy wymieniono towary oznaczone symbolem PKWiU ex 22.12 i PKWiU ex 22.13 - gazety, magazyny, czasopisma - oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISSN, wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem: wydawnictw, w których nie mniej niż 67 % powierzchni jest przeznaczona na nieodpłatne lub odpłatne ogłoszenia handlowe, reklamy lub teksty reklamowe, gdzie ex - dotyczy tylko danego wyrobu/usługi z danego ugrupowania.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że na podstawie § 3 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) - (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.), do dnia 31 grudnia 2010 r., do celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.).

Podkreślić należy, iż zainteresowany podmiot sam klasyfikuje swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, Wnioskodawca prowadzi działalność polegającą na wydawaniu i sprzedaży czasopisma o tematyce nieruchomości, w którym ponad 80 % treści to ogłoszenia osób fizycznych chcących kupić lub sprzedać nieruchomość. Są to tzw. ogłoszenia drobne zamieszczane przez osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Czasopismo oznaczone jest stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISSN i wytwarzane metodami poligraficznymi. Każdego tygodnia wychodzi nowy numer, który jest kolportowany w punktach prasowych na terenie Warszawy i okolic. Zgodnie z PKWiU czasopismo posiada symbol 22.13.

W uzasadnieniu własnego stanowiska Wnioskodawca podnosi, iż zamieszczane w przedmiotowym czasopiśmie ogłoszenia osób prywatnych nie są ogłoszeniami handlowymi. Ponadto w opinii Podatnika pojęcie "ogłoszenie handlowe" użyte w ustawie odnosić się może jedynie do ogłoszeń nadawanych przez podmioty wykonujące działalność gospodarczą a nie do ogłoszeń osób fizycznych. W związku z powyższym Zainteresowany stoi na stanowisku, iż dla sprzedaży tego czasopisma należy zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 7 %.

Ze stanu faktycznego wynika, iż ogłoszenia jakie publikuje Wnioskodawca na łamach wydawanego czasopisma, stanowią ponad 80 % ogłoszenia osób fizycznych chcących nabyć lub sprzedać nieruchomość. Nie można zatem zgodzić się z Wnioskodawcą, iż ogłoszenia te nie są ogłoszeniami handlowymi. Bowiem ogłoszeniodawca zamieszczając swoje ogłoszenie wyraża chęć dokonania czynności zbycia lub nabycia nieruchomości a więc dokonania czynności o charakterze handlowym. Podkreślenia wymaga fakt, iż istotny jest charakter zamieszczanych ogłoszeń a nie podmiot będący ogłoszeniodawcą. A zatem, pomimo iż ogłoszeniodawcami są osoby fizyczne należy uznać, iż zamieszczane przez nich ogłoszenia o zamiarze sprzedaży bądź kupna nieruchomości są ogłoszeniami handlowymi.

W związku z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym oraz powołanymi przepisami prawa podatkowego należy uznać, iż zamieszczane ogłoszenia są ogłoszeniami handlowymi. A zatem z uwagi na fakt, iż ponad 80 % treści wydawanego czasopisma to ogłoszenia osób fizycznych chcących kupić lub sprzedać nieruchomość, czynność ta nie korzysta z preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 7 %. Reasumując, stwierdzić należy, że czynności wykonywane przez Wnioskodawcę polegające na wydawaniu i sprzedaży przedmiotowego czasopisma należy uznać za dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 22 %.

Zatem należy uznać stanowisko Wnioskodawcy za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl