IPPP3/443-133/09-4/MM - Stawka podatku VAT z tytułu dostawy mieszaniny kwasu azotowego oraz dolomitu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-133/09-4/MM Stawka podatku VAT z tytułu dostawy mieszaniny kwasu azotowego oraz dolomitu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 06 lutego 2009 r. (data wpływu 23 lutego 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawidłowości stosowania stawki podatku VAT w wysokości 7% z tytułu dostawy mieszaniny kwasu azotowego oraz dolomitu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 lutego 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości stosowania stawki podatku VAT w wysokości 7% z tytułu dostawy mieszaniny kwasu azotowego oraz dolomitu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W ramach działalności gospodarczej Wnioskodawca zamierza rozpocząć produkcję oraz sprzedaż wyrobu, który zdaniem Urzędu Statystycznego w Łodzi mieści się w grupowaniu PKWiU: 24.15.30-60. Jest to mieszanina kwasu azotowego oraz dolomitu.

Sprzedaż będzie dokonywana na rzecz hurtowni oraz producentów pomidorów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż ww. wyrobu będzie opodatkowana stawką VAT w wysokości 7%...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Można zastosować 7% stawkę podatku od towarów i usług ze względu na fakt, iż wytworzony przez Wnioskodawcę produkt wymieniony jest w zał. Nr 3, poz. 56 ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej "ustawą o VAT", opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów - zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT - rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Prawidłowa pod względem klasyfikacji statystycznych identyfikacja towarów stanowi warunek niezbędny do określenia wysokości opodatkowania na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług.

Co do zasady stawka podatku - na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o VAT - wynosi 22%, jednakże zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi. I tak, zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o VAT dla towarów i usług wymienionych w załączniku Nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. Pod poz. 56 załącznika Nr 3 do ustawy wymieniono wyroby o symbolu PKWiU ex 24.15.30, tj. nawozy azotowe, mineralne lub chemiczne, z wyłączeniem amidów kwasów alifatycznych i ich pochodnych, związków azotu oraz cyjanamidu wapniowego (azotniaku technicznego).

Użycie przez ustawodawcę "ex" przy grupowaniu PKWiU oznacza, że dotyczy tylko danego wyrobu z danego grupowania.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, ze Wnioskodawca zamierza prowadzić działalność gospodarczą polegającą na produkcji i sprzedaży wyrobu, który według Urzędu Statystycznego w Łodzi klasyfikowany jest pod grupowaniem Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług: 24.15.30-60. Jest to mieszanina kwasu azotowego i dolomitu. Wnioskodawca zamierza sprzedawać ww. produkt hurtowniom oraz producentom pomidorów. Wątpliwości Wnioskodawcy sprowadzają się do tego z jaką stawką podatku VAT należy dokonywać dostawy ww. wyrobów.

Mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego tut. organ podatkowy stwierdza, iż o ile wytwarzany przez Wnioskodawcę produkt został prawidłowo zaklasyfikowany do grupowania PKWiU 24.15.30-60, to jego sprzedaż na rynku krajowym jest opodatkowana stawką w wysokości 7%.

Zaznaczyć należy przy tym, że obowiązek przedstawienia organom podatkowym prawidłowej klasyfikacji dla sprzedawanych towarów należy do podatnika, który ponosi również odpowiedzialność za nieprawidłowo dokonaną klasyfikację.

Wskazuje się, że Minister Finansów nie jest uprawniony do klasyfikacji towarów, w związku z tym niniejszej odpowiedzi udzielono wyłącznie w oparciu o grupowanie wskazane przez Wnioskodawcę w zdarzeniu przyszłym.

Konkludując myśl należy zauważyć, że odpowiedzialnym za prawidłową klasyfikację jest podmiot dokonujący dostawy towaru. Jeżeli Wnioskodawca dokonuje dostawy ww. wyrobów (mieszaniny kwasu azotowego oraz dolomitu) sklasyfikowanych w PKWiU 24.15.30-60 to dostawa ta będzie podlegała opodatkowaniu preferencyjną stawką podatku VAT w wysokości 7%.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-ego Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl