IPPP3/443-1249/11-2/KT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 grudnia 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-1249/11-2/KT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 13 września 2011 r. (data wpływu 15 września 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie usług cateringowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 września 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie usług cateringowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest spółką akcyjną z siedzibą oraz miejscem zarządu na terytorium Polski, podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku CIT w Polsce. Działalność Wnioskodawcy jest, co do zasady, opodatkowana podatkiem VAT. Wnioskodawca zleca podmiotom trzecim wykonanie usług cateringowych na potrzeby organizacji spotkań z kontrahentami oraz spotkań wewnętrznych ("usługi cateringowe"). Zakres nabywanych usług obejmuje przede wszystkim dostarczenie, do wskazanego przez Wnioskodawcę miejsca (siedziby i/lub miejsca prowadzenia działalności), w którym odbywa się spotkanie, gotowych posiłków udostępnianych uczestnikom spotkania.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w stanie faktycznym przedstawionym wewniosku Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z fakturVAT - wystawianych przez podmioty trzecie - dokumentujących usługi cateringowe.

Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko, iż w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku, Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur VAT - wystawianych przez podmioty trzecie - dokumentujących usługi cateringowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT "opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (...) podlegają: (...) 1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju." W świetle art. 5a ustawy o VAT "towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5 ustawy o VAT, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne." W świetle art. 86 ust. 1 ustawy o VAT "w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 ustawy o VAT." Ar 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT stanowi, iż "kwotę podatku naliczonego stanowi (...) 1) suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnik: a) z tytułu nabycia towarów i usług (...)." Jak stanowi art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b) ustawy o VAT "obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika (...) 4) usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem: (...) b) nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób."

Jak zatem wynika z powyższych przepisów, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikom podatku VAT w sytuacji, gdy towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem skorzystania z prawa odliczenia podatku VAT naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi. Oznacza to zatem, iż podatnik nie ma prawa do odliczenia, jeżeli towary i usługi nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, tj. gdy są wykorzystywane do czynności zwolnionych od podatku oraz w ogóle niepodlegających podatkowi VAT.

Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabywaniu przez Wnioskodawcę usług cateringowych uzależnione jest zatem od spełnienia dwóch przesłanek: po pierwsze - musi istnieć związek nabywanych usług z wykonywaniem czynności opodatkowanych (wynika to z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT), po drugie - brak przepisu zakazującego odliczenia podatku VAT naliczonego (obniżenia kwoty podatku należnego nie stosuje się w przypadkach wskazanych w art. 88 ustawy o VAT).

Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, Wnioskodawca organizuje spotkania z kontrahentami oraz spotkania wewnętrzne, w związku z którymi nabywa usługi cateringowe. Wnioskodawca uważa, iż organizowanie spotkań wewnętrznych ma wpływ na funkcjonowanie prowadzonej działalności gospodarczej, natomiast spotkania z kontrahentami przyczyniają się do generowania obrotów u Wnioskodawcy. Spotkania te odbywają się w siedzibie lub/i miejscu prowadzenia działalności Wnioskodawcy.

W kontekście drugiej z ww. przesłanek, Wnioskodawca uważa, iż "usługa cateringu" jest odrębna od "usługi gastronomicznej", a zatem w przedmiotowym stanie faktycznym nie będzie miał zastosowania art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b) ustawy o VAT. Świadczy o tym m.in. (i) charakter usługi cateringowej - jako usługi, która polega na dostarczeniu już przygotowanych posiłków do siedziby zamawiającego, oraz (ii) Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. (Dz. U. z 2008 r. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.,) (Rozporządzenie RM z 2008 r.), która klasyfikuje usługi związane z wyżywieniem w dziale 56, gdzie "Usługi przygotowywania i dostarczania żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering)" klasyfikuje pod symbolem PKWiU 56.21, a "Pozostałe usługi gastronomiczne" pod symbolem PKWiU 56.29 (pomimo treści art. 5a ustawy o VAT, Wnioskodawca uważa, iż klasyfikacja statystyczna może pełnić funkcję pomocniczą).

Powyższe stanowisko Wnioskodawcy zostało potwierdzone w wydawanych przez Ministra Finansów interpretacjach indywidualnych, dla przykładu: z dnia 14 czerwca 2011 r. (sygn. IPPP1-443-565/11-2/AS) oraz z dnia 30 czerwca 2011 r. (sygn. ITPP1/443-506/11/IK).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Jednocześnie informuje się, że w przedmiocie udzielenia odpowiedzi na pytanie Wnioskodawcy dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych wydana została odrębna interpretacja indywidualna.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl