IPPP3/443-112/11-2/IB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 kwietnia 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-112/11-2/IB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 19 stycznia 2011 r. (data wpływu 25 stycznia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego proporcjonalnie do udziału procentowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 stycznia 2011 r. wpłynął ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego proporcjonalnie do udziału procentowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Od dnia 1 stycznia 2009 r. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Działalność związana jest z doradztwem biznesowym i informatycznym, które wymaga pracy w biurze - siedzibie firmy - gdzie dokonywane są analizy materiałów i przygotowywane są produkty prac - dokumenty.

W dniu 8 grudniu 2010 r. Wnioskodawca podpisał z żoną, z którą ma wspólność majątkową, umowę kupna mieszkania na rynku pierwotnym. Mieszkanie zgodnie z planem realizacji inwestycji zostanie oddane do eksploatacji w połowie roku 2012. W związku z zakupem mieszkania Wnioskodawca planuje przenieść do niego siedzibę swojej firmy (oczywiście po dokonaniu odbioru mieszkania w 2012 r.) i przeznaczyć część lokalu na cele prowadzenia działalności gospodarczej. Wnioskodawca jest w stanie ustalić na podstawie planu mieszkania udział procentowy, w jakim dana nieruchomość wykorzystywana będzie do celów działalności gospodarczej. Pozostała cześć lokalu będzie wykorzystywana do celów mieszkalnych.

W związku z wyżej opisaną umową kupna mieszkania Wnioskodawca dokonuje płatności kolejnych rat. Pierwsze raty opłacone zostały w miesiącu grudniu 2010 r. Dla spłaconych rat firma sprzedająca mieszkanie wystawia faktury VAT więc w związku z uiszczonymi płatnościami pierwsze faktury Wnioskodawca otrzymał w grudniu 2010 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca może dokonywać naliczenia podatku VAT od faktur dot. nabywanej nieruchomości i obliczać wartość tego podatku proporcjonalnie do udziału procentowego w jakim dana nieruchomość wykorzystywana będzie do celów działalności gospodarczej.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z przepisami art. 1 ust. 11c w ustawie z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym, w przypadku nakładów ponoszonych na nabycie nieruchomości, wykorzystywanej zarówno do celów prowadzonej przez tego podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika, których nie da się w całości przypisać działalności gospodarczej, podatek naliczony oblicza sie według udziału procentowego, w jakim dana nieruchomość wykorzystywana jest do celów działalności gospodarczej.

Dlatego też do opisanej nieruchomości jest możliwe naliczenie podatku według udziału procentowego, w jakim będzie ona w przyszłości wykorzystywana do celów działalności gospodarczej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, o czym stanowi art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) powołanej ustawy.

Ze wskazanych przepisów wynika, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikowi podatku od towarów i usług, od zakupów towarów i usług wykorzystywanych do dokonywania czynności opodatkowanych. Oznacza to, iż można odliczyć w całości podatek naliczony, który związany jest z transakcjami opodatkowanymi podatnika. Wskazana zasada wyłącza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Ustawodawca stworzył podatnikom prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez nich zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m.in. tego że zakupy towarów i usług będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Z dniem 1 stycznia 2011 r. do ustawy o podatku od towarów i usług został dodany przez art. 1 pkt 11 lit. c) ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U.10.247.1652) art. 86 ust. 7b zgodnie z którym, w przypadku nakładów ponoszonych na nabycie, w tym na nabycie praw wieczystego użytkowania gruntów, oraz wytworzenie nieruchomości, stanowiącej majątek przedsiębiorstwa danego podatnika, wykorzystywanej zarówno do celów prowadzonej przez tego podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, których nie da się w całości przypisać działalności gospodarczej, podatek naliczony oblicza się według udziału procentowego, w jakim dana nieruchomość wykorzystywana jest do celów działalności gospodarczej.

Z dniem 1 stycznia 2011 r. w ustawie pojawiła się regulacja dotycząca sposobu obliczania podatku naliczonego od nabycia bądź wytworzenia nieruchomości (w tym nakładów ponoszonych na nieruchomość) w sytuacji, w której dana nieruchomość ma być używana zarówno na cele działalności, jak i na cele niezwiązane z prowadzoną działalnością. Niniejsza regulacja ma zastosowanie wówczas, gdy dana nieruchomość (której dotyczy podatek naliczony) nie jest wykorzystywana wyłącznie na cele działalności. Obejmuje ona sytuacje, w których nieruchomość ma przeznaczenie mieszane, to znaczy jest wykorzystywana zarówno na cele związane z działalnością, jak i na inne cele, w tym cele prywatne podatnika bądź jego pracowników.

W przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawca wskazał, iż prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, związaną z doradztwem biznesowym i informatycznym. W dniu 8 grudniu 2010 r. Wnioskodawca podpisał z żoną, z którą ma wspólność majątkową, umowę kupna mieszkania na rynku pierwotnym. Mieszkanie zgodnie z planem realizacji inwestycji zostanie oddane do eksploatacji w połowie roku 2012. W związku z zakupem mieszkania, Wnioskodawca, po dokonaniu odbioru mieszkania w 2012 r., planuje przenieść do niego siedzibę swojej firmy i przeznaczyć część lokalu na cele prowadzenia działalności gospodarczej. Wnioskodawca jest w stanie ustalić na podstawie planu mieszkania udział procentowy, w jakim dana nieruchomość wykorzystywana będzie do celów działalności gospodarczej. Pozostała cześć lokalu będzie wykorzystywana do celów mieszkalnych. W związku z umową kupna mieszkania Wnioskodawca dokonuje płatności kolejnych rat. Dla spłaconych rat Wnioskodawca otrzymuje od firmy sprzedającej mieszkanie faktury VAT.

W tym miejscu należy wskazać, iż w przedmiotowej sprawie od faktur VAT za każdą ratę nabywanej nieruchomości to firma sprzedająca Wnioskodawcy mieszkanie dokonuje naliczenia i odprowadzenia podatku od towarów i usług. Tym samym podatek ten stanowi dla Wnioskodawcy podatek naliczony. Zatem tut. Organ przyjmuje, iż Wnioskodawca używając w pytaniu oraz zajętym stanowisku sformułowania "naliczenia podatku" rozumie przez to rozliczenie podatku naliczonego (w tym z faktur dotyczących rat od nabywanej nieruchomości), oraz podatku należnego ze sprzedaży z działalności gospodarczej Wnioskodawcy.

Mając na uwadze powołane przepisy prawa podatkowego oraz przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego należy uznać, że Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dotyczących nabywanej nieruchomości w części odpowiadającej procentowemu udziałowi powierzchni wykorzystywanej na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej w całkowitej powierzchni mieszkania, pod warunkiem niezaistnienia ograniczeń w prawie do odliczenia podatku naliczonego określonych w art. 88 ustawy o VAT.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl