IPPP3/443-1105/10-2/JK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 lutego 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-1105/10-2/JK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 3 listopada 2010 r. (data wpływu 12 listopada 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej opłatę wstępną z tytułu leasingu naczepy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 listopada 2010 r. wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej opłatę wstępną z tytułu leasingu naczepy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 18 maja 2010 r. Spółka zawarła umowę leasingu operacyjnego. Przedmiotem leasingu jest naczepa cysterna do przewozu C02 wykorzystywana w prowadzeniu działalności gospodarczej. Podstawowy okres umowy leasingu wynosi 36 miesięcy. Zgodnie z umową naczepa będzie odebrana do używania w 3 tygodniu 2011 r., tj. w styczniu 2011 r.. Z tytułu zawarcia umowy leasingu Spółka jako korzystający zobowiązała się płacić finansującemu opłatę wstępną, opłaty leasingowe i wartość końcową.

Zgodnie z ogólnymi warunkami umowy jeżeli nabycie przedmiotu leasingu wymagać będzie zawarcia pisemnej umowy sprzedaży z dostawcą, umowa taka zostanie zawarta po dokonaniu przez korzystającego zapłaty opłaty wstępnej oraz innych uzgodnionych opłat wymagalnych przed zaciągnięciem przez finansującego zobowiązań wobec dostawcy. Raty leasingowe będą płacone na podstawie faktur VAT począwszy od miesiąca lutego 2011 r..

Opłata wstępna zgodnie z umową została wniesiona w maju 2010 r. na podstawie faktury VAT a więc ze znacznym, kilkumiesięcznym wyprzedzeniem w stosunku do momentu wydania przedmiotu umowy leasingu. Rok obrotowy Spółki trwa od 1 lipca danego roku kalendarzowego do 30 czerwca następnego roku kalendarzowego. Wniesienie opłaty wstępnej miało miejsce w roku obrotowym trwającym od 1 lipca 2009 r. do 30 czerwca 2009 r., a realizacja umowy leasingu rozpocznie się w roku obrotowym trwającym od 1 lipca 2010 r. do 30 czerwca 2011 r..

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W którym momencie Spółka ma prawo do odliczenia VAT naliczonego z faktury dokumentującej opłatę wstępną z tytułu leasingu naczepy.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1, ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 11/2004 z późn. zm.) prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny (...) lub w deklaracji podatkowej VAT-7 za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. W świetle art. 86 ust. 12 ww. ustawy w przypadku otrzymania faktury (...) przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi.

Na podstawie art. 86 ust. 12a nie dotyczy to jednak przypadków, gdy faktura dokumentuje czynności, od których obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt (...),.4, (...), tj. w terminie płatności. Ww. wyjątek dotyczy również usług leasingu dla których obowiązek podatkowy powstaje w terminie płatności określonym w umowie lub na fakturze lub w momencie otrzymania całości lub części zapłaty.

Na podstawie art. 86 ust. 13 ww. ustawy jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12 (...), może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia.

Na podstawie ww. przepisów Spółka ma prawo do odliczenia /AT naliczonego z faktury dokumentującej opłatę wstępną z tytułu leasingu naczepy w miesiącu otrzymania faktury lub w deklaracji podatkowej VAT-7 za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Przy czym zgodnie z ust. 11 tego artykułu jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Ponadto w świetle ust. 13 niniejszego artykułu jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w art. 86 ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Natomiast w myśl art. 86 ust. 12 ustawy w przypadku otrzymania faktury, o której mowa w ust. 2 pkt 1 lit. a) lub lit. c), przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi.

Jednakże na gruncie ust. 12a pkt 1 cytowanego artykułu przepisu ust. 12 nie stosuje się do przypadków, gdy faktura dokumentuje czynności, od których obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9-11.

Powyższe wyłączenie dotyczy faktury dokumentującej czynności, od których obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9-11, czyli między innymi: usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze, a także usług ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia, usług w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego oraz usług stałej obsługi prawnej i biurowej (art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy).

Należy zaznaczyć, że zgodnie z § 11 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 z późn. zm.), obowiązującym od dnia 1 grudnia 2008 r., w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10, ust. 13 pkt 1-5 i 7-11, ust. 16a i 16b oraz ust. 19a ustawy, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego, lecz nie wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.

W przedmiotowym stanie faktycznym Wnioskodawca zawarł umowę leasingu operacyjnego, którego przedmiotem jest naczepa cysterna do przewozu C02. Z tytułu zawarcia umowy leasingu Wnioskodawca jako korzystający zobowiązał się płacić finansującemu opłatę wstępną, opłaty leasingowe i wartość końcową. Opłata wstępna zgodnie z umową została wniesiona w maju 2010 r. na podstawie faktury VAT przy czym zgodnie z umową naczepa będzie odebrana do używania w styczniu 2011 r.. Raty leasingowe będą płacone na podstawie faktur VAT począwszy od miesiąca lutego 2011 r..

Z uregulowań zawartych w wyżej cytowanych przepisach ustawy wynika, że regulacja zawarta w art. 86 ust. 12 ustawy nie ma zastosowania w przypadku usług leasingu operacyjnego. Uwzględniając powyższe aby Wnioskodawca jako korzystający miał prawo do odliczenia podatku naliczonego, wystarczającym jest samo otrzymanie faktury.

Zatem, mając na uwadze przedstawione wyżej przepisy stwierdzić należy, iż w analizowanym przypadku, Wnioskodawca ma prawo do odliczenia VAT naliczonego z faktury dokumentującej opłatę wstępną z tytułu leasingu naczepy w miesiącu otrzymania faktury lub deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Końcowo dodaje się, iż w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl