IPPP3/443-11/08-2/MM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 listopada 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-11/08-2/MM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Uniwersytetu, przedstawione we wniosku z dnia 26 września 2008 r. (data wpływu 3 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie zwolnienia z podatku VAT zakwaterowania w domach studenckich: studentów własnych, studentów z innych uczelni, kandydatów na studia, stażystów, zaproszonych gości z innych uczelni, oraz osób obcych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 października 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku VAT zakwaterowania w domach studenckich: studentów własnych, studentów z innych uczelni, kandydatów na studia, stażystów, zaproszonych gości z innych uczelni, oraz osób obcych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Uniwersytet prowadzi własne domy studenckie, w których świadczy usługi:

1.

zakwaterowania własnych studentów w okresie roku akademickiego i w okresie wakacji,

2.

zakwaterowania studentów z innych uczelni w okresie roku akademickiego i w okresie wakacji,

3.

zakwaterowania kandydatów na studia podczas np. egzaminów wstępnych, stażystów na czas np. zjazdów, zaproszonych gości z innych uczelni,

4.

zakwaterowania w domach studenckich osób obcych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W jakiej stawce VAT podlegają ww. usługi zakwaterowania w domach studenckich Uniwersytetu.

Zdaniem Wnioskodawcy, usługi zakwaterowania w domach studenckich oznaczone symbolem PKWiU 55.23.15 "Usługi krótkotrwałego zakwaterowania pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane" podlegają zwolnieniu od podatku VAT zgodnie z interpretacją Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 31 grudnia 2004 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą o VAT", opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do zapisu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Stosownie do treści obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa, zarówno towary jak i usługi są identyfikowane na podstawie przepisów o statystyce publicznej zgodnie z art. 2 pkt 6 i art. 8 ust. 3 ustawy o VAT. Prawidłowa pod względem klasyfikacji statystycznych identyfikacja towarów i usług stanowi warunek niezbędny do określenia wysokości opodatkowania na gruncie ww. ustawy, zaś obowiązek prawidłowego zaklasyfikowania świadczonej usługi do właściwego grupowania statystycznego spoczywa wyłącznie na wykonawcy usługi.

Stosownie do treści przepisu art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Pod poz. 1 ww. załącznika zapisano symbol PKWiU ex 55.23.15 "Usługi zakwaterowania w bursach, internatach i domach studenckich". Natomiast w załączniku Nr 3 do ustawy o VAT zawierającym wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7% pod poz. 140 wymieniono symbol PKWiU ex 55.2 "Usługi świadczone przez obiekty noclegowe turystyki oraz inne miejsca krótkotrwałego zakwaterowania, z wyłączeniem usług zakwaterowania w bursach, internatach i domach studenckich (PKWiU ex 55.2)".

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że usługi świadczone przez Wnioskodawcę, w oparciu o stanowisko Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi sklasyfikowane są w grupowaniu PKWiU 55.23.15-00.00 "Usługi krótkotrwałego zakwaterowania pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane".

Zatem biorąc pod uwagę treść obowiązujących przepisów oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny tut. Organ podatkowy stwierdza, że usługi zakwaterowania w domach studenckich studentów własnych, studentów z innych uczelni, kandydatów na studia, stażystów, zaproszonych gości z innych uczelni, oraz osób obcych są zwolnione od podatku od towarów i usług, pod warunkiem, że usługi te zostały zakwalifikowane według klasyfikacji statystycznej do PKWiU ex 55.23.15 "Usługi zakwaterowania w bursach, internatach i domach studenckich". Należy przy tym zaznaczyć, iż powołane wyżej przepisy nie uzależniają zwolnienia od podatku VAT dla przedmiotowych usług od tego, kto jest nabywcą tej usługi. Jednocześnie tut. Organ podatkowy zauważa, że nie jest właściwy w sprawach klasyfikowania usług świadczonych przez Podatnika do właściwego grupowania PKWiU. To Podatnik może dokonać właściwej klasyfikacji świadczonych przez siebie usług zgodnie z klasyfikacją PKWiU, a w razie wątpliwości zwrócić się do właściwego organu statystycznego z zapytaniem, jak ma zaklasyfikować swoje usługi.

Zatem dopiero właściwa klasyfikacja działalności wykonywanej przez Podatnika przesądzi o stawce (lub zwolnieniu) podatku od towarów i usług.

Konkludując myśl należy zauważyć, że odpowiedzialnym za prawidłową klasyfikację jest podmiot świadczący usługę lub dokonujący dostawy towaru. Jeżeli Podatnik świadczy usługi zakwaterowania w domach studenckich sklasyfikowane w PKWiU 55.23.15 to usługi te będą zwolnione od podatku VAT.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-ego Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl