IPPP3-443-108/08-2/JF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 stycznia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3-443-108/08-2/JF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 28 października 2008 r. (data wpływu 31 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku 0% do odpłatnej dostawy książek wraz z płytami CD - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 października 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku 0% do odpłatnej dostawy książek wraz z płytami CD.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka jest wydawnictwem, które prowadzi działalność gospodarczą głównie w zakresie wydawania sprzedaży podręczników szkolnych. Dokonuje dostaw w kraju książek (PKWiU ex 22.11) oznaczonych stosownymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.

W swojej ofercie Spółka posiada książki z dołączoną płytą CD-Rom. Towar składa się z dwóch części: książki drukowanej, która stanowi podstawową część oraz płyty CD. Zawartość nośnika CD-Rom jest uzupełnieniem, rozszerzeniem części drukowanej, ma charakter komplementarny względem treści książki. Materiał zawarty na CD-Rom odwołuje się do problemów omawianych w podręczniku. Przedstawia treści umieszczone w papierowym podręczniku w innej formie, takiej jak: ruchome obrazy, krótkie filmy. Zawiera również różnego rodzaju ćwiczenia, zadania i testy, które umożliwiają użytkownikom powtarzanie materiału, co pozwala na utrwalenie treści zawartych w książce. Książka z płytą CD-Rom ma przyporządkowany na podstawie odrębnych przepisów symbol ISBN.

Książka z płytą traktowana jest przez sprzedawców i klientów jako jeden nierozdzielny towar. Sam nośnik CO-Rom nie stanowi dostawy albowiem nie może być wykorzystywany w oderwaniu od książki. Płyta CD zawsze sprzedawana jest łącznie z podręcznikiem. Towar składający się z części papierowej i płyty z treściami będącymi uzupełnieniem części drukowanej. Towar ten stanowi nierozłączną merytorycznie i funkcjonalnie całość, która nie może funkcjonować oddzielnie.

W tym wypadku klient może dokonać zakupu jedynie książki z płytą CD-Rom. Odrębne nabycie płyty CD-Rom nie jest możliwe.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż towaru składającego się z dwóch elementów, tj. książki wraz z dołączoną do niej płytą CD-Rom, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 0%.

Zdaniem Wnioskodawcy dostawę książki z płytą CD-Rom należy opodatkować stawką 0%.

Zgodnie z § 8 i § 7 ust. 1 pkt 9 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) stawkę 0% stosuje się do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia: książek (PKWiU ex 22. 11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.

Książka z płytą CD-Rom stanowi całość. Sama płyta CD-Rom nie jest przedmiotem dostawy. Mamy więc do czynienia z dostawą jednego towaru składającego się z dwóch elementów, gdzie treści zostały zapisane na różnych nośnikach. Część podstawową stanowi wydruk papierowy uzupełniony o treści rozszerzone, zapisane na nośniku CD-Rom.

Spółka uważa, iż na mocy ww. przepisu powinna zastosować stawkę 0% do dostawy książki z płytą CD, ponieważ zostają spełnione trzy warunki wymienione w 8 7 ust. 1 pkt 9 lit, a) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r., a mianowicie:

1.

przedmiotem dostawy są książki klasyfikowane do pozycji PKWiU 22.11,

2.

dostawa nie dotyczy książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnymi i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek,

3.

dostawa książek oznaczona jest symbolem ISBN.

Reasumując, Spółka stoi na stanowisku, że dostawa książki z płytą CD-Rom, która nie stanowi oddzielnego towaru powinna być opodatkowana stawką VAT 0%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Co do zasady stawka podatku - na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy - wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku.

W oparciu o § 10 ust. 1 pkt 10 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 133) - obowiązującym od dnia 1 grudnia 2008 r. - obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia książek (PKWiU ex 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.

Jak wynika z wyżej przywołanych uregulowań rozporządzenia, dostawa lub wewnątrzwspólnotowe nabycie książek podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 0%, jeżeli łącznie zostaną spełnione trzy warunki:

1.

przedmiotem transakcji są książki klasyfikowane do pozycji PKWiU 22.11. oraz

2.

transakcja nie dotyczy książek adresowych o zasięgi krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10) nut, map i ulotek oraz

3.

sprzedawane książki oznaczone są symbolem ISBN.

W tym miejscu organ podatkowy zauważa, iż konstrukcja prawna przedmiotu opodatkowania, stawek podatkowych i zwolnień podatkowych w ustawie o VAT opiera się na właściwych klasyfikacjach statystycznych, tj. Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie PKWiU; Dz. U. Nr 89 poz. 844 z późn. zm.). Tym bardziej, że konstrukcja ustawy i załączników do niej powoduje, iż to stosowna klasyfikacja w większości przypadków decyduje o tym jaką stawkę podatku należy zastosować w odniesieniu do danej sytuacji. Z tego też względu sprawa klasyfikacji statystycznej towarów i usług nabiera szczególnego znaczenia.

Należy podkreślić również, iż do zaklasyfikowania danego towaru bądź usługi do odpowiedniej grupy towarów nie są kompetentne organy podatkowe.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż przedmiotem dostaw Spółki są książki wraz z dołączonymi do nich płytami CD, których zawartość ma charakter komplementarny względem książki. Towar składający się z części papierowej i płyty z treściami będącymi uzupełnieniem części drukowanej. Towar ten stanowi nierozłączną merytorycznie i funkcjonalnie całość, która nie może funkcjonować oddzielnie. Płyta jest więc częścią składową książki. sprzedaż książek z załączoną płytą Spółka klasyfikuje pod symbolem PKWiU 22.11. Z treści wniosku wynika również, że sprzedawane przez Spółkę książki oznaczone są numerem ISBN.

Mając na uwadze przedstawione przez Wnioskodawcę zdarzenie przyszłe oraz przywołane powyżej przepisy ustawy oraz rozporządzenia wykonawczego, skoro według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług sprzedawane przez Spółkę towary sklasyfikowane są pod symbolem 22.11, należy uznać, że książka wraz z dołączoną do niej płytą stanowią jednolity przedmiot dostawy opodatkowany stawką podatku VAT w wysokości 0%, pod warunkiem jednak, że Wnioskodawca posiada dla nich numery ISBN.

Zatem, stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl