IPPP3/443-1059/09-4/KG - Opodatkowanie przekazywanego pracownikom częściowo odpłatnego świadczenia.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 lutego 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-1059/09-4/KG Opodatkowanie przekazywanego pracownikom częściowo odpłatnego świadczenia.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 10 listopada 2009 r. (data wpływu 19 listopada 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 23 grudnia 2009 r. (data wpływu 28 grudnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących zakup usług w obiektach sportowych oraz opodatkowania i sposobu dokumentacji częściowo odpłatnych świadczeń na rzecz pracowników - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 listopada 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania, sposobu dokumentacji częściowo odpłatnych świadczeń na rzecz pracowników oraz prawa do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących zakup usług w obiektach sportowych

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest firmą produkcyjną. Pracownicy będą mogli korzystać z dopłat do uczestnictwa w zajęciach sportowych poza godzinami pracy, przy czym każda kwota świadczenia z ww. tytułu doliczana będzie do podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz do podstawy naliczania składek ZUS - jako element składowy wynagrodzenia. Udział w zajęciach dotyczy dwóch wybranych przez pracownika dyscyplin, pracownicy wyrażać będą zgodę na partycypowanie w kosztach, a kwota opłaty potrącana będzie z wynagrodzenia. Wartość świadczenia zawierać będzie w sobie podatek od towarów i usług. Opisane świadczenia nie są finansowane ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, a ze środków obrotowych Spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy zasadne jest uwzględnianie w wartości świadczenia należnego podatku od towarów i usług z jednoczesnym zachowaniem prawa do odliczania podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z ww. świadczeniami (np. za wynajem obiektów sportowych lub czy ujmując tę kwestię jeszcze prościej czy

a.

można odliczyć VAT naliczony z faktur dokumentujących zakup usług w obiektach sportowych

b.

czy trzeba naliczać VAT należny

c.

czy można taki VAT należny dokumentować fakturą wewnętrzną...

Zdaniem Wnioskodawcy, dokonywanie na rzecz pracowników częściowo odpłatnych świadczeń polegających na przyznaniu prawa do uczestnictwa w zajęciach sportowych opłacanych w części ze środków obrotowych spółki, w części ze środków pochodzących z wynagrodzenia pracownika, podlega opodatkowaniu podatkiem należnym a tym samym wartość podatku winna być uwzględniana w wartości świadczenia, w związku ze spełnieniem warunków postawionych w art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), a więc w sytuacji, gdy usługa nie jest związana z prowadzonym przedsiębiorstwem, a podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku.

Jednocześnie w art. 88 ust. 3 pkt 3 ustawy postanowiono o przysługującym podatnikowi prawie do odliczania podatku naliczonego związanego z nabyciem usług wynajmu obiektów sportowych, itp.

Powyższy zapis oznacza, że jeżeli Podatnik skorzysta z prawa odliczenia podatku przy nabyciu ww. usługi świadczonej nieodpłatnie, winien odprowadzić podatek od wartości świadczonej nieodpłatnie usługi i udokumentować go faktura wewnętrzną

Ad. a. VAT podlega odliczeniu;

Ad. b. Należy w wartości świadczenia uwzględnić VAT należny,

Ad. c. Należy wystawić fakturę wewnętrzną.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Podstawa opodatkowania zdefiniowana została w art. 29 ustawy o VAT. Zgodnie zatem z ust. 1 tego artykułu podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Ze stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca dokonuje na rzecz pracowników częściowo odpłatnych świadczeń polegających na przyznaniu prawa do uczestnictwa w zajęciach sportowych opłacanych w części ze środków obrotowych spółki, w części ze środków pochodzących z wynagrodzenia pracownika.

Analizując stan faktyczny wniosku należy stwierdzić, iż kwota płacona przez pracownika stanowi kwotę należną z tytułu zakupionej usługi. W przypadku częściowej odpłatności za usługę - z którą mamy do czynienia w przedmiotowej sytuacji - do podstawy opodatkowania nie włącza się kwoty dofinansowania ze środków obrotowych firmy, lecz tylko kwotę faktycznie otrzymaną od pracownika (odbiorcy towaru czy też usługi). Zatem przedmiotowa czynność podlega opodatkowaniu do wysokości świadczenia wnoszonego przez pracownika, według stawek obowiązujących dla danego świadczenia.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy, o których mowa w art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług, tej ustawy, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Stosownie do treści art. 106 ust. 4, podatnicy, o których mowa w ust. 1-3, nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1 i 2, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury.

Stosownie do ust. 7 cyt. przepisu, w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług, wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie.

Zatem, odpłatność za uczestnictwo w zajęciach sportowych, którą pokrywa pracownik winna być udokumentowana fakturą VAT jedynie na żądanie tych osób.

Natomiast w odniesieniu do nieodpłatnego świadczenia usług pracodawcy na rzecz pracownika, wskazać należy iż zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...).

Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Podatnik w momencie nabycia towarów oraz usług określa, czy nabywane przez niego towary i usługi będą wykorzystywane w prowadzonej przez niego działalności opodatkowanej. W konsekwencji należy stwierdzić, iż podatnik może obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w sytuacji, gdy występuje związek pomiędzy poniesionymi wydatkami, a wykonywanymi z tytułu prowadzonej działalności czynnościami opodatkowanymi.

Jak wynika ze stanu faktycznego sprawy, Podatnik dokonał zakupu usług w obiektach sportowych z zamiarem częściowo nieodpłatnego przekazania ich pracownikom. W związku z faktem, iż przedmiotowy wniosek dotyczy świadczenia częściowo odpłatnej usługi na rzecz pracowników, zatem Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w części w jakiej świadczenie to ma charakter odpłatny, tj. w wysokości wniesionej przez pracownika. Natomiast w odniesieniu do części finansowanej ze środków obrotowych firmy, Zainteresowany nie ma prawa do odliczenia podatku, gdyż nabycie to nie pozostawało w związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Tut. organ wskazuje ponadto, iż na podstawie art. 1 pkt 43 lit. b) ustawy z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1320), z dniem 1 grudnia 2008 r. uchylony został art. 88 ust. 3 pkt 3 ustawy.

Ponadto informuje się, iż w przedmiocie udzielenia odpowiedzi na pytanie Wnioskodawcy dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl