IPPP2/4512-437/15-2/MT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 lipca 2015 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/4512-437/15-2/MT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 13 maja 2015 r. (data wpływu 18 maja 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania czynności nieodpłatnego przekazania nieruchomości gruntowej na rzecz Wspólników - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 maja 2015 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności nieodpłatnego przekazania nieruchomości gruntowej na rzecz Wspólników

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca działa w formie spółki jawnej. Spółka z dniem 28 grudnia 2009 r. została zarejestrowana w Rejestrze Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego i z tym dniem rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej. Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej miał zajmować się przede wszystkim budową budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz sprzedażą nieruchomości.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej w dniu 28 stycznia 2010 r. Wnioskodawca nabył od osób prywatnych, niebędących podatnikami podatku od towarów i usług, nieruchomość gruntową. Zgodnie z wypisem z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wskazana nieruchomość położona jest na terenie przeznaczonym pod zabudowę mieszkaniowo - usługową.

W związku z tym, że ww. nieruchomość zakupiona została od osób prywatnych, to przy transakcji nie był naliczony podatek od towarów i usług, w konsekwencji Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług.

Przedmiotowa nieruchomość zakupiona została przez Wnioskodawcę jako towar handlowy.

Na przedmiotowej nieruchomości do dnia dzisiejszego nie były prowadzone żadne inwestycje od których Wnioskodawcy przysługiwałoby prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Jedynymi wydatkami, od których Wnioskodawca odliczył podatek od towarów i usług, była usługa opracowania projektu budowlanego budynku oraz projektu stałej organizacji ruchu dla budynku, który miał wybudować Wnioskodawca na ww. nieruchomości.

Wspólnicy Wnioskodawcy planują w najbliższym czasie zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej i rozwiązać spółkę jawną. W związku z rozwiązaniem spółki przedmiotowa nieruchomość będąca w majątku Wnioskodawcy zostanie nieodpłatnie przekazana Wspólnikom spółki w drodze nieodpłatnej umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Rozwiązanie spółki jawnej następuje zgodnie z art. 58 i następne kodeksu spółek handlowych. Czynności jakie należy wykonać w związku z rozwiązaniem spółki to:

* podjęcie uchwały wspólników o rozwiązaniu,

* przeprowadzenie likwidacji (fakultatywnie),

* złożenie wniosku do Krajowego Rejestru Sądowego (dalej KRS) dotyczącego wykreślenia spółki.

Zaprzestanie działalności spółki jawnej następuje z chwilą jej rozwiązania, a rozwiązanie następuje z chwilą wykreślenia spółki z KRS (art. 84 § 2 kodeksu spółek handlowych). W tym momencie ustaje byt prawny spółki. Wykreślenie spółki z KRS nie powoduje skutku rzeczowego w odniesieniu do majątku spółki jawnej, co oznacza, że własność znajdujących się w majątku spółki jawnej rzeczy ruchomych, nieruchomości czy praw majątkowych przysługujących spółce nie przechodzi ex lege (z mocy prawa) na wspólników z chwilą wykreślenia spółki jawnej z KRS. Powyższe oznacza, że majątek spółki, tuż przed złożeniem wniosku o jej wykreślenie musi zostać przeniesiony umowami na rzecz wspólników. Tylko w ten sposób dochodzi do otrzymania przez wspólnika majątku spółki w związku z jej likwidacją - sformułowaniem takim posługują się ustawy podatkowe (np. art. 14 ust. 2 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Ponieważ w stanie faktycznym niniejszej sprawy majątek spółki stanowi nieruchomość przed wykreśleniem spółki z KRS wspólnicy oraz spółka (jako podmiot posiadający zdolność prawną - art. 8 kodeksu spółek handlowych) muszą stawić się u notariusza, w celu dokonania przeniesienia własności nieruchomości na rzecz Wspólników.

Przeniesienie własności nieruchomości na rzecz Wspólników nastąpi zgodnie z posiadanymi przez nich udziałem w zysku w Spółce, na współwłasność wspólników, bez jakichkolwiek wzajemnych świadczeń na rzecz Spółki (nieodpłatnie).

Doprecyzowując Spółkę jawną tworzą trzej Wspólnicy posiadający udziały w zysku w proporcji 25/25/50, przy czym dwoje Wspólników tworzy związek małżeński w którym panuje ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej, w efekcie przedmiotowa nieruchomość przed rozwiązaniem i wykreśleniem spółki z KRS zostanie przekazana w połowie do majątku objętego wspólnością majątkową małżeńską dwóch wspólników oraz w połowie do majątku odrębnego trzeciego wspólnika.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy przekazanie przez spółkę jawną na rzecz Wspólników ww. nieruchomości o której mowa w opisie zdarzenia przyszłego będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Wnioskodawca uważa, że w związku z tym, że przy zakupie ww. nieruchomości nie miał prawa do odliczenia podatku od towarów i usług, to w związku z tym nieodpłatne przekazanie przez spółkę na rzecz Wspólników opisanej nieruchomości nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej zwaną ustawą o VAT) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem" podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W świetle powyższego co zasady dostawa towarów przez podatnika VAT podlega opodatkowaniu w przypadku gdy jest ona dokonywana za odpłatnością, co w przedmiotowej sytuacji nie nastąpi.

Wyjątkiem od tej zasady jest art. 7 ust. 2 ustawy o VAT w myśl którego, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Ww. przepis wskazuje, że opodatkowane jest również tzw. nieodpłatne przekazanie towarów, w sytuacji gdy podatnikowi dokonującemu nieodpłatnego przekazania przysługiwało w całości lub w części prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia tych towarów, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca nabył nieruchomość, która ma być przedmiotem nieodpłatnego przekazania na rzecz Wspólników, od osób fizycznych niebędących podatnikami podatku od towarów i usług, w świetle powyższego nie przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z ww. transakcją. Jednocześnie wspomniane wydatki poniesione na usługę wykonania projektu budynku jak i organizacji ruchu dla przedmiotowego budynku nie można również zaliczyć do katalogu wydatków poniesionych na wytworzenie nieruchomości lub jej części składowych, bowiem projekt może mieć też bardziej ogólne przeznaczenie i nie wiąże się ściśle z tą konkretną nieruchomością gruntową, ponadto nie jest to wydatek związany z nabyciem wspomnianej nieruchomości gruntowej. W konsekwencji planowane nieodpłatne przekazanie opisanego gruntu przez Wnioskodawcę na rzecz jej Wspólników nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Prezentowane stanowisko potwierdza m.in. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy nr ITPP1/443-337/14/MN z dnia 11 czerwca 2014 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1030 z późn. zm.) spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową.

Każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką, z uwzględnieniem art. 31 (art. 22 § 2 k.s.h.).

Na podstawie art. 58 k.s.h. rozwiązanie spółki powodują:

1.

przyczyny przewidziane w umowie spółki;

2.

jednomyślna uchwała wszystkich wspólników;

3.

ogłoszenie upadłości spółki;

4.

śmierć wspólnika lub ogłoszenie jego upadłości;

5.

wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika lub wierzyciela wspólnika;

6.

prawomocne orzeczenie sądu.

Artykuł 67 § 1 k.s.h. stanowi, że w przypadkach określonych w art. 58 należy przeprowadzić likwidację spółki, chyba że wspólnicy uzgodnili inny sposób zakończenia działalności spółki.

W myśl art. 82 § 1 i § 2 k.s.h. z majątku spółki spłaca się przede wszystkim zobowiązania spółki oraz pozostawia się odpowiednie kwoty na pokrycie zobowiązań niewymagalnych lub spornych. Pozostały majątek dzieli się między wspólników stosownie do postanowień umowy spółki. W przypadku braku stosownych postanowień umowy spłaca się wspólnikom udziały. Nadwyżkę dzieli się między wspólników w takim stosunku, w jakim uczestniczą oni w zysku.

Z godnie z art. 84 § 1 i § 2 k.s.h. likwidatorzy powinni zgłosić zakończenie likwidacji i złożyć wniosek o wykreślenie spółki z rejestru. W przypadku rozwiązania spółki bez przeprowadzenia likwidacji, obowiązek złożenia wniosku ciąży na wspólnikach. Rozwiązanie spółki następuje z chwilą wykreślenia jej z rejestru.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) zwanej dalej "ustawą o VAT", opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy o VAT przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Z powyższych przepisów wynika więc, że aby doszło do opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów, muszą być spełnione łącznie następujące warunki:

* dokonującym nieodpłatnego przekazania jest podatnik podatku od towarów i usług,

* przekazane przez podatnika towary należą do jego przedsiębiorstwa,

* przedmiotem nieodpłatnego przekazania jest towar, w stosunku do którego podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy jego nabyciu.

Zatem, co do zasady, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów (przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel), a także wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, a w szczególności darowizny, pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca działa w formie spółki jawnej. Spółka z dniem 28 grudnia 2009 r. została zarejestrowana w Rejestrze Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego i z tym dniem rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej. Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej miał zajmować się przede wszystkim budową budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz sprzedażą nieruchomości. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej w dniu 28 stycznia 2010 r. Wnioskodawca nabył od osób prywatnych, niebędących podatnikami podatku od towarów i usług, nieruchomość gruntową. Zgodnie z wypisem z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wskazana nieruchomość położona jest na terenie przeznaczonym pod zabudowę mieszkaniowo - usługową. W związku z tym, że ww. nieruchomość zakupiona została od osób prywatnych to przy transakcji nie był naliczony podatek od towarów i usług, w konsekwencji Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług. Przedmiotowa nieruchomość zakupiona została przez Wnioskodawcę jako towar handlowy. Na przedmiotowej nieruchomości do dnia dzisiejszego nie były prowadzone żadne inwestycje, od których Wnioskodawcy przysługiwałoby prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Jedynymi wydatkami, od których Wnioskodawca odliczył podatek od towarów i usług, była usługa opracowania projektu budowlanego budynku oraz projektu stałej organizacji ruchu dła budynku, który miał wybudować Wnioskodawca na ww. nieruchomości. Wspólnicy Wnioskodawcy planują w najbliższym czasie zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej i rozwiązać spółkę jawną. W związku z rozwiązaniem spółki przedmiotowa nieruchomość będąca w majątku Wnioskodawcy zostanie nieodpłatnie przekazana Wspólnikom spółki w drodze nieodpłatnej umowy zawartej w formie aktu notarialnego. Przeniesienie własności nieruchomości na rzecz Wspólników nastąpi zgodnie z posiadanymi przez nich udziałem w zysku w Spółce, na współwłasność wspólników, bez jakichkolwiek wzajemnych świadczeń na rzecz Spółki (nieodpłatnie). Spółkę jawną tworzą trzej Wspólnicy posiadający udziały w zysku w proporcji 25/25/50, przy czym dwoje Wspólników tworzy związek małżeński w którym panuje ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej, w efekcie przedmiotowa nieruchomość przed rozwiązaniem i wykreśleniem spółki z KRS zostanie przekazana w połowie do majątku objętego wspólnością majątkową małżeńską dwóch wspólników oraz w połowie do majątku odrębnego trzeciego wspólnika.

Z uwagi na przedstawione zdarzenie przyszłe oraz przytoczone przepisy prawa należy stwierdzić, że przekaznie przez spółkę jawną na rzecz Wspolników przedmiotowej nieruchomości będzie czynnością wyłączoną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Przekazania nieruchomości na rzecz Wspólników nie można uznać za czynność, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT w zw. z art. 7 ust. 1 i ust. 2 ustawy o VAT. Jak wynika z opisu sprawy w ramach prowadzonej dzialalności gospodarczej w dniu 28 stycznia 2010 r. Wnioskodawca nabył od osób prywatnych, niebędących podatnikami podatku od towarów i usług, nieruchomość gruntową. Przy transakcji nie był naliczony podatek od towarów i usług, w konsekwencji Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług. Na przedmiotowej nieruchomości nie były prowadzone żadne inwestycje, od których Wnioskodawcy przysługiwałoby prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. W związku z rozwiązaniem Spółki nieruchomość zostanie nieodpłatnie przekazana Wspólnikom spółki w drodze nieodpłatnej umowy zawartej w formie aktu notarialnego. Należy zauważyć, że co prawda nieodpłatnego przekazania nieruchomości - a więc w świetle art. 2 pkt 6 ustawy o VAT towaru - na rzecz Wspólników dokonuje podatnik i towar ten należy do jego przedsiębiorstwa, jednak przy nabyciu ww. nieruchomości Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług. Zatem, brak jest przesłanek do uznania opisanej czynności przekazania nieruchomości na rzecz Wspólników za dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.

W konsekwencji, przekazanie przez spółkę jawną na rzecz Wspólników nieruchomości gruntowej, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznac za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl