IPPP2/4512-238/15-4/MT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 czerwca 2015 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/4512-238/15-4/MT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy - przedstawione we wniosku z 9 marca 2015 r. (data wpływu 19 marca 2015 r.) uzupełniony pismem w dniu 8 czerwca 2015 r. (data wpływu 10 czerwca 2015 r.), w odpowiedzi na wezwanie z 28 maja 2015 r. o nr IPPP2/4512-238/15-2/MT, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania właściwej stawki podatku VAT dla transakcji sprzedaży Książek z Puzzlami - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 marca 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania właściwej stawki podatku VAT dla transakcji sprzedaży Książek z Puzzlami. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 8 czerwca 2015 r. (data wpływu 10 czerwca 2015 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. Organu nr IPPP2/4512-238/15-2/MT z dnia 28 maja 2015 r. (skutecznie doręczone 1 czerwca 2015 r.).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

I. Wnioskodawca ("Wnioskodawca") jest: (i) spółką jawną posiadającą siedzibę (miejsce zarządu) na terytorium Polski oraz (ii) czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług ("podatek VAT").

III. Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest m.in.: (i) wydawanie książek, (ii) sprzedaż detaliczna książek prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach, (iii) działalność usługowa związana z przygotowywaniem do druku oraz (iv) działalność wspomagająca edukację.

III.

1. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Wnioskodawca prowadzi m.in. sprzedaż detaliczną książek które zawierają elementy stanowiące formę układanki (puzzle), posiadają numer ISBN ("Książki z Puzzlami"). Każda Książka z Puzzlami posiada dwie okładki zewnętrzne oraz składa się z pewnej ilości stronic wewnętrznych przy czym: (i) niektóre spośród stronic wewnętrznych stanowią układanki (puzzle) składające się każda z nich z określonej liczby wyjmowanych elementów, tworzących łącznie ilustrację (zwykle pod puzzlami znajduje się zdjęcie tej układanki), a (ii) pozostałe stronice wewnętrzne książki to ilustracje wrazz tekstem, odnoszącym się do układanki (puzzli).

III.

2. Przykładowa Książka z Puzzlami to książka pt. "X". Książka ta posiada dwie okładki zewnętrzne oraz składa się z 10 stronic wewnętrznych przy czym: (i) cztery spośród stronic wewnętrznych stanowią układanki (puzzle) składające się każda z nichz 9 wyjmowanych elementów, tworzących łącznie ilustrację (zwykle pod puzzlami znajduje się zdjęcie tej układanki), a (ii) pozostałe 6 stronic wewnętrznych książki to ilustracje wrazz tekstem, odnoszącym się do układanki (puzzli).

III.

3. W celu uzyskania pewności prawnej co do klasyfikacji celnej Książki z Puzzlami pt. "X", która jest drukowana poza granicami Polski, a następnie importowana do Polski, oraz określenia na tej podstawie jakiej wysokości cło i ewentualne opłaty celne lub inne środki mogą zostać zastosowane, Wnioskodawca uzyskał w stosunku do tej książki decyzję w sprawie Wiążącej Informacji Taryfowej ("Decyzja WIT"), wydaną w dniu 23 stycznia 2015 r. przez Dyrektora Izby Celnej w Warszawie ("Dyrektor Izby Celnej"), ("Decyzja WIT z 23 stycznia 2015 r.").

Zgodnie z Decyzją WIT z 23 stycznia 2015 r., Książka z Puzzlami pt. "X" została sklasyfikowana w nomenklaturze scalonej ("CN") pod numerem 4903 00 00 (pozycja 4903, podpozycja 4903 00 00 Wspólnej Taryfy Celnej Unii Europejskiej), tj. jako "książki dla dzieci drukowane". Z opisu towaru, wskazanego w Decyzji WIT z 23 stycznia 2015 r. przez Dyrektora Izby Celnej wynika ponadto, iż "główną atrakcją książki (Książki z Puzzlami pt. "X") są ilustracje, a tekst jest tylko dodatkiem". Na skutek dokonanej klasyfikacji w Decyzji WIT z 23 stycznia 2015 r., do importu Książek z Puzzlami Wnioskodawca stosuje 5% stawkę podatku VAT.

IV. Wnioskodawca dokonuje też sprzedaży Książek z Puzzlami, drukowanych na terytorium Polski. Książki te posiadają takie same cechy fizyczne, jak Książka z Puzzlami pt. "X", tj. posiadają dwie okładki zewnętrzne oraz składają się z 10 stronic wewnętrznych przy czym: (i) cztery spośród stronic wewnętrznych stanowią układanki (puzzle) składające się każda z nich z 9 wyjmowanych elementów, tworzących łącznie ilustrację (zwykle pod puzzlami znajduje się zdjęcie tej układanki), a (ii) pozostałe 6 stronic wewnętrznych książki to ilustracje wraz z tekstem, odnoszącym się do układanki (puzzli). Do takich książek należy m.in. Książka z Puzzlami pt. "Y".

V. Do transakcji sprzedaży Książek z Puzzlami (zarówno dla których Wnioskodawca pozyskał Decyzję WIT, jak i tych, dla których nie posiada Decyzji WIT) Wnioskodawca planuje stosować obniżoną (5%) stawkę podatku VAT. Wnioskodawca będzie również stosował obniżoną (5%) stawkę podatku VAT do sprzedaży Książek z Puzzlami w przyszłości.

W uzupełnieniu Zainteresowany wskazał, co następuje:

Jak wynika z załącznika do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) POLSKA KLASYFIKACJA WYROBÓW I USŁUG (Dz. U. z 2008 r. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.), ("PKWiU"), PKWiU nie zawiera (brak) wyszczególnienia towarów, które posiadałyby wszystkie cechy Książek z Puzzlami (tekst jedn.: które posiadałyby dwie okładki zewnętrzne i składałyby się z pewnej ilości stronic wewnętrznych przy czym: (i) niektóre spośród stronic wewnętrznych stanowią układanki (puzzle) składające się z każda z nich z określonej liczby wyjmowanych elementów, tworzących łącznie ilustrację; zwykle pod puzzlami znajduje się zdjęcie tej układanki, a (ii) pozostałe stronice wewnętrzne książki to ilustracje wraz z tekstem, odnoszącym się do układanki - puzzli) i którym zostałby nadany odrębny numer PKWiU.

Niemniej jednak, jak wskazano we Wniosku, pod symbolem ex 58.11.1 w PKWiU znajdują się towary należące do grupy 'książki drukowane - wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy - wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek; wydawnictwa w alfabecie Braille'a'. Zdaniem Wnioskodawcy, przedstawionym we Wniosku, posiadanie numeru ISBN przez towar jest więc decydującym elementem, który pozwala zakwalifikować go do pozycji PKWiU 58.11.1 (i pozostałych towarów z tego ugrupowania). W zakresie posiadania numeru ISBN przez Książki z Puzzlami - vide wyjaśnienia w zakresie pytania nr 2) Wezwania z 28 maja 2014 r.

Z PKWiU wynika zatem, iż do grupowania 58.11.1 należą towary o numerze PKWiU 58.11.13.0, tj. 'książki dla dzieci drukowane'. Towarom tym (czyli towarom sklasyfikowanym pod numerem PKWiU 58.11.13.0, tj. "książki dla dzieci drukowane") odpowiada klasyfikacja CN-2007 4903 00 00. Jak natomiast wynika z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego we Wniosku, Wnioskodawca uzyskał decyzję w sprawie Wiążącej Informacji Taryfowej wydaną w dniu 23 stycznia 2015 r. przez Dyrektora Izby Celnej w Warszawie ("Decyzja WIT z 23 stycznia 2015 r.") w związku z importem Książki z Puzzlami pt. "X" (tekst jedn.: jedną z przykładowych Książek z Puzzlami). W Decyzji WIT z 23 stycznia 2015 r. którą Dyrektor Izby Celnej w Warszawie zakwalifikował Książkę z Puzzlami pt. "X" pod numerem CN 4903 00 00. tj. "książki dla dzieci, obrazkowe, do rysowania lub kolorowania", któremu odpowiada numer PKWiU 58.11.13.0.

Wobec tego, Wnioskodawca we Wniosku zaklasyfikował Książki z Puzzlami pod numerem PKWiU 58.11.13.0, tj. jako "książki dla dzieci drukowane" i wskazał obszerne wyjaśnienie swojego stanowiska w tym zakresie (vide pkt II.2.-III.1. Wniosku). Zdaniem Wnioskodawcy przedstawionym we Wniosku, Decyzja WIT z 23 stycznia 2015 r. potwierdza prawidłowość takiego stanowiska Wnioskodawcy.

Należy wskazać, iż wszystkie Książki z Puzzlami posiadają oznaczenie symbolami ISBN (numer ISBN) - co zostało wskazane przez Wnioskodawcę w pkt III.l. stanu przyszłego Wniosku.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we Wniosku, Wnioskodawca jest uprawniony do stosowania obniżonej 5% stawki podatku VAT do transakcji sprzedaży Książek z Puzzlami - zarówno w sytuacji, gdy Wnioskodawca uzyskał Decyzję WIT dla danej Książki z Puzzlami, klasyfikującą Książkę z Puzzlami jako "książki dla dzieci drukowane" (klasyfikacja CN 4903 00 00), jak i w sytuacji, gdy Decyzji WIT nie uzyskał.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we Wniosku, Wnioskodawca jest uprawniony do stosowania obniżonej 5% stawki podatku VAT do transakcji sprzedaży Książek z Puzzlami - zarówno w sytuacji, gdy Wnioskodawca uzyskał Decyzję WIT dla danej Książki z Puzzlami, klasyfikującą Książkę z Puzzlami jako "książki dla dzieci drukowane" (klasyfikacja CN 4903 00 00), jak i w sytuacji, gdy Decyzji WIT nie uzyskał.

I. Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT "Opodatkowaniu (podatkiem VAT) (...) podlegają: 1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (...)." Ponadto, zgodnie z art. 5a ustawy o VAT "towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5 (ustawy o VAT), wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne." Również stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy o VAT "przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1) (ustawy o VAT). rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

II.

1. Jak wynika z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, co do zasady, stawka podatku VAT z tytułu dokonanej dostawy towarów wynosi 22% (do dnia 31 grudnia 2016 r. - stawka 23% podatku VAT zgodnie z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT) - z zastrzeżeniem wyjątków, wskazanych w tym przepisie. I tak, zgodnie zj art. 41 ust. 2a ustawy o VAT "dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do (ustawy o VAT) stawka (podatku VAT) wynosi 5%."

II.

2. Zgodnie z poz. 32 Załącznika nr 10 do ustawy o VAT - wykaz towarów opodatkowanych stawką podatku VAT w wysokości 5%, towary oznaczone symbolem ex 58.11.1 w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) POLSKA KLASYFIKACJA WYROBÓW I USŁUG (Dz. U. z 2008 r. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.), ("PKWiU") który to symbol dotyczy całego grupowania, czyli "książki drukowane - wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy - wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek; wydawnictwa w alfabecie Braille'a" podlegają opodatkowaniu obniżoną stawką podatku VAT (5% podatku VAT).

Posiadanie numeru ISBN przez towar jest więc decydującym elementem, który pozwala zakwalifikować go do pozycji PKWiU 58.11.1 (i pozostałych towarów z tego ugrupowania). Jak wskazano bowiem w interpretacji indywidualnej Ministra Finansów (w imieniu którego organem upoważnionym do wydawania interpretacji jest Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy) z dnia 31 marca 2014 r. (nr ITPP2/443-1466/13/AJ)"dostawa książek posiadających symbol ISBN - zgodnie z art. 41 ust. 2a ustawy, w zw. z poz. 32 załącznika nr 10 do - bedzie podlegała opodatkowaniu 5% stawka podatku (...) dostawa książek nieposiadających symbolu ISBN -będzie opodatkowana 23% stawką podatku." Takie samo stanowisko zajął Minister Finansów (w imieniu którego organem upoważnionym do wydawania interpretacji jest Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach) z dnia 27 czerwca 2013 r. (nr IBPP2/443-281/13/KO).

II.

3. Z PKWiU wynika, iż do grupowania 58.11.1 należą towary o numerze PKWiU 58.11.13.0, tj. "książki dła dzieci drukowane". Towarom tym (czyli towarom sklasyfikowanym pod numerem PKWiU 58.11.13.0, tj. "książki dla dzieci drukowane") odpowiada klasyfikacja CN-2007 4903 00 00.

II.

4.1. Klasyfikacja CN jest to klasyfikacja wynikająca z rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 z i dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz.Urz.UE cz. L. z 1987 r. Nr 256, poz. 1 z późn. zm.), ("Rozporządzenie EWG").

II.

4.2. Jak wynika z Rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 1101/2014 z dnia 16 października 2014 r. zmieniającego Załącznik nr 1 do Rozporządzenia EWG, pod numerem CN 4903 00 00 zostały sklasyfikowane "książki dla dzieci, obrazkowe, do rysowania lub kolorowania."

Nomenklatura scalona towarów, określona w Rozporządzeniu EWG, stanowi jeden z elementów Wspólnej Taryfy Celnej Unii Europejskiej art. 56 ust. 1 i ust. 2 lit. a i lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiającego unijny kodeks celny (wersja przekształcona), (Dz.Urz.UE.Lz 2013 r. Nr 269, poz. 1), ("Unijny Kodeks Celny").

III. 1. Ze stanu faktycznego sprawy, przedstawionego we Wniosku wynika, iż Wnioskodawca uzyskał Decyzję WIT z 23 stycznia 2015 r. w związku z importem Książki z Puzzlami pt. "X", zgodnie z którą Dyrektor Izby Celnej zakwalifikował ten towar pod numerem CN 4903 00 00, tj. "książki dla dzieci, obrazkowe, do rysowania lub kolorowania." Taka kwalifikacja, w związku z ww. przepisami ustawy o VAT oraz PKWiU, umożliwia zastosowanie do importu Książki z Puzzlami stawki 5% podatku VAT.

Mimo, iż Decyzja WIT wiąże w zakresie klasyfikacji taryfowej: (i) organy celne w stosunku do posiadacza Decyzji WIT jedynie w odniesieniu do towarów, dla których formalności celne zostały zakończone po dniu, w którym Decyzja WIT staje się skuteczna; oraz (ii) dla posiadacza Decyzji WIT, w stosunku do organów celnych, ze skutkiem od dnia, w którym powiadomienie o decyzji zostanie mu doręczone lub zostanie uznane za doręczone, Wnioskodawca - działając w dobrej wierze i przekonaniu o prawidłowości dokonanej przez Dyrektora Izby Celnej kwalifikacji - uważa, że pozostałe Książki z Puzzlami, które posiadają takie same cechy fizyczne (tekst jedn.: wyglądają zasadniczo tak samo, a jedyna różnica dotyczy miejsca produkcji oraz zawartości merytorycznej) jak Książka z Puzzlami pt. "X" oraz, w stosunku do których nie była wydana Decyzja WIT również powinny być zakwalifikowane pod takim samym numerem PKWiU (odpowiadającym numerowi CN Książki z Puzzlami pt. "X"), który to numer, uprawnia do skorzystania z obniżonej (5%) stawki podatku VAT dla dostawy Książek z Puzzlami.

III. 2. Możliwość zastosowania obniżonej (5%) stawki podatku VAT dla dostawy książek była również przedmiotem interpretacji indywidualnej Ministra Finansów (w imieniu którego organem upoważnionym do wydawania interpretacji jest Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie) z dnia 11 lipca 2014 r. (nr IPPP2/443-499/14-2/MM), zgodnie z którą "dla określenia stawki (podatku) VAT dla dostawy książki wraz z elektronicznymi nośnikami danych (...) istotny jest fakt czy nośniki te, które są dołączone do drukowanej książki są w sposób ścisły i nierozerwalny związane z książka oraz zawierają informację będące uzupełnieniem treści książki lub akompaniamentem do ćwiczeń zawartych w książkach bądź też przedstawiające dodatkowe aspekty tematyki poruszanej w książkach. W efekcie, pełne korzystanie z książki możliwe jest dopiero po przeczytaniu książki jak i wysłuchaniu/obejrzeniu materiałów zgromadzonych na nośnikach danych.

Co istotne, przedmiotem obrotu handlowego jest książka i dołączony do niej elektroniczny nośnik danych traktowany jako jedna całość (brak możliwości oddzielnego nabycia książki bądź nośnika danych - nabycie tylko jednego z tych produktów nie pozwoliłoby na całościowe zapoznanie się z tematyką poruszaną w tym kompleksowym towarze). Dlatego też, pomimo że Wnioskodawca będzie oferował książkę z dołączonym do niej elektronicznym nośnikiem danych to z perspektywy funkcjonalności oraz użyteczności, towar ten stanowi jeden produkt o funkcji książki. (...) należy stwierdzić, że sprzedaż towaru w postaci książek oznaczonych symbolem ISBN wytwarzanych metodami poligraficznymi, sklasyfikowanych w grupowaniu PKWiU 58.11. wraz z dołączonym do nich nośnikiem danych zawierającym film, który stanowi uzupełnienie i komplementarną część książek będzie opodatkowana 5% stawką podatku VAT, na podstawie art. 41 ust. 2a ustawy o VAT, w związku z poz. 32 załącznika Nr 10 do tej ustawy." Pomimo, iż interpretacja ta dotyczyła książek, do których dołączone były elektroniczne nośniki, zdaniem Wnioskodawcy wnioski z niej płynące mogą znaleźć zastosowanie w sprawie będącej przedmiotem Wniosku. Wnioskodawca uważa, iż w ww. interpretacji organ prawidłowo zwrócił uwagę na to, że w sytuacji, gdy: (i) książka oraz dołączony do niej elektroniczny nośnik danych jest traktowany jako jedna całości, (ii) towar stanowi jeden produkt o funkcji książki oraz (iii) książka ta jest oznaczona symbolem ISBN - to transakcji sprzedaży takiej książki można zastosować obniżoną (5%) stawkę podatku VAT. Analogiczna sytuacja występuje także w przypadku Książek z Puzzlami, które - wraz z układankami (puzzlami) stanowią jedną całość, spełniają funkcję książki oraz są oznaczone numerem ISBN, a więc zastosowanie do ich sprzedaży znajduje obniżona (5%) stawka podatku VAT.

III. 3. Prawidłowość takiego wniosku potwierdza również klasyfikacja CN, wynikająca z Decyzji WIT z 23 stycznia 2015 r. Na powiązanie klasyfikacji CN z PKWiU wskazał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 21 lutego 2014 r. (sygn. akt i FSK 564/13). Zgodnie ze stanowiskiem Sądu, wyrażonym w tym wyroku "dla prawidłowej klasyfikacji towaru do odpowiedniego symbolu PKWiU konieczne jest powiązanie grupowania PKWiU z odpowiednią pozycją CN".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Stosownie do dyspozycji art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą o VAT", opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Definicję towaru ustawodawca zawarł w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Na mocy art. 5a ustawy o VAT towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Klasyfikacją, do której odwołują się przepisy ustawy o podatku od towarów i usług jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, wprowadzona w życie rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.).

Stawka podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewiduje dla niektórych czynności obniżone stawki podatku, bądź zwolnienie od podatku.

I tak, w myśl art. 41 ust. 2 ustawy o VAT dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Natomiast stosownie do art. 146a pkt 1 i 2 ustawy o VAT w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., z zastrzeżeniem art. 146f:

1.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110 wynosi 23%;

2.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.

W załączniku nr 3 do ustawy stanowiącym "Wykaz towarów i usług podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 7%" (w okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2016 r. - 8%), pod pozycją 72 zostały wymienione towary zgrupowane pod symbolem PKWiU ex 58.11.1 "Książki drukowane - wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy - wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek".

W myśl art. 2 pkt 30 ustawy o VAT przez PKWiU ex - rozumie się zakres wyrobów lub usług węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Umieszczenie ww. oznaczenia przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania danej stawki preferencyjnej tylko do towarów/usług należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniających określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce "nazwa towaru lub usługi (grupy towarów lub usług)".

Ponadto zgodnie z pkt 1 objaśnień do załącznika nr 3, wykaz nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i usług zwolnionych od podatku lub opodatkowanych stawkami niższymi niż stawka, której dotyczy załącznik.

Stosownie do art. 41 ust. 2a ustawy o VAT dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy stawka podatku wynosi 5%.

W załączniku nr 10 do ustawy stanowiącym "Wykaz towarów opodatkowanych stawką podatku w wysokości 5%", w pozycji 32 wymienione zostały, sklasyfikowane w PKWiU pod symbolem ex 58.11.1 "Książki drukowane - wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy - wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek; wydawnictwa w alfabecie Braillea".

Grupowanie PKWiU 58.11.13.0 będące rozszerzeniem PKWiU 58.11.1 obejmuje m.in. "Książki dla dzieci drukowane". Dla towarów zakwalifikowanych do grupowania 58.11.13.0 obowiązuje również stawka podatku w wysokości 5%, ale pod warunkiem, że są oznaczone symbolem ISBN.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest spółką jawną posiadającą siedzibę (miejsce zarządu) na terytorium Polski oraz czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest m.in.: wydawanie książek, sprzedaż detaliczna książek prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach, działalność usługowa związana z przygotowywaniem do druku oraz działalność wspomagająca edukację. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Wnioskodawca prowadzi m.in. sprzedaż detaliczną książek, które zawierają elementy stanowiące formę układanki (puzzle), posiadają numer ISBN. Każda Książka z Puzzlami posiada dwie okładki zewnętrzne oraz składa się z pewnej ilości stronic wewnętrznych przy czym niektóre spośród stronic wewnętrznych stanowią układanki (puzzle) składające się z każda z nich z określonej liczby wyjmowanych elementów, tworzących łącznie ilustrację (zwykle pod puzzlami znajduje się zdjęcie tej układanki), a pozostałe stronice wewnętrzne książki to ilustracje wraz z tekstem, odnoszącym się do układanki (puzzli). Przykładowa Książka z Puzzlami to książka, która posiada dwie okładki zewnętrzne oraz składa się z 10 stronic wewnętrznych przy czym cztery spośród stronic wewnętrznych stanowią układanki (puzzle) składające się z każda z nich z 9 wyjmowanych elementów, tworzących łącznie ilustrację (zwykle pod puzzlami znajduje się zdjęcie tej układanki), a pozostałe 6 stronic wewnętrznych książki to ilustracje wraz z tekstem, odnoszącym się do układanki (puzzli). W celu uzyskania pewności prawnej co do klasyfikacji celnej Książki z Puzzlami, która jest drukowana poza granicami Polski, a następnie importowana do Polski, oraz określenia na tej podstawie jakiej wysokości cło i ewentualne opłaty celne lub inne środki mogą zostać zastosowane, Wnioskodawca uzyskał w stosunku do tej książki decyzję w sprawie Wiążącej Informacji Taryfowej ("Decyzja WIT"), wydaną w dniu 23 stycznia 2015 r. przez Dyrektora Izby Celnej w Warszawie. Zgodnie z Decyzją WIT z 23 stycznia 2015 r., Książka z Puzzlami została sklasyfikowana w nomenklaturze scalonej ("CN") pod numerem 4903 00 00 (pozycja 4903, podpozycja 4903 00 00 Wspólnej Taryfy Celnej Unii Europejskiej), tj. jako "książki dla dzieci drukowane". Z opisu towaru, wskazanego w Decyzji WIT wynika, że "główną atrakcją książki są ilustracje, a tekst jest tylko dodatkiem". Na skutek dokonanej klasyfikacji w Decyzji WIT z 23 stycznia 2015 r. do importu Książek z Puzzlami Wnioskodawca stosuje 5% stawkę podatku VAT.

Wnioskodawca dokonuje też sprzedaży Książek z Puzzlami, drukowanych na terytorium Polski. Książki te posiadają takie same cechy fizyczne, jak Książka z Puzzlami, tj. posiadają dwie okładki zewnętrzne oraz składają się z 10 stronic wewnętrznych przy czym cztery spośród stronic wewnętrznych stanowią układanki (puzzle) składające się z każda z nich z 9 wyjmowanych elementów, tworzących łącznie ilustrację (zwykle pod puzzlami znajduje się zdjęcie tej układanki), a pozostałe 6 stronic wewnętrznych książki to ilustracje wraz z tekstem, odnoszącym się do układanki (puzzli). Do transakcji sprzedaży Książek z Puzzlami (zarówno dla których Wnioskodawca pozyskał Decyzję WIT, jak i tych, dla których nie posiada Decyzji WIT) Wnioskodawca planuje stosować obniżoną (5%) stawkę podatku VAT. Wnioskodawca będzie również stosował obniżoną (5%) stawkę podatku VAT do sprzedaży Książek z Puzzlami w przyszłości.

Wnioskodawca książki, o których mowa w niniejszym wniosku zaklasyfikował pod numerem 58.11.13.0.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą zastosowania 5% stawki VAT dla sprzedaży książek, dla których Wnioskodawca uzyskał Decyzję WIT, jak i dla książek, dla których Decyzji WIT nie uzyskał.

W analizowanej sprawie podkreślenia wymaga, że przepisy ustawy o VAT oraz wydane na jej podstawie rozporządzenia w wielu przypadkach odwołują się do grupowań PKWiU przy ustalaniu preferencyjnych stawek podatkowych i zwolnień przedmiotowych. Przy wyznaczaniu zakresu stosowania stawek obniżonych, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r., wykorzystywana jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.). Należy zauważyć, że prawidłowa pod względem klasyfikacji statystycznych identyfikacja towarów i usług stanowi warunek niezbędny do określenia wysokości opodatkowania podatkiem VAT towarów i usług, dla których przepisy powołują stosowną klasyfikację statystyczną.

Z uwagi na przytoczony opis sprawy, a także powołane przepisy prawa należy stwierdzić, że skoro Książka z Puzzlami mieści się w grupowaniu PKWiU 58.11.13.0 oraz posiada nadany numer ISBN, to podlega opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 5%, zgodnie z art. 41 ust. 2a ustawy o VAT, w związku z poz. 32 załącznika nr 10 do ustawy o VAT. Jak wynika z opisu sprawy przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest m.in.: wydawanie książek, sprzedaż detaliczna książek prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach, działalność usługowa związana z przygotowywaniem do druku oraz działalność wspomagająca edukację. Wnioskodawca prowadzi m.in. sprzedaż detaliczną książek, które zawierają elementy stanowiące formę układanki (puzzle). W uzupełnieniu Wnioskodawca wskazał, że zaklasyfikował Książki z Puzzlami pod numerem PKWiU 58.11.13.0, tj. jako "książki dla dzieci drukowane" i wszystkie Książki z Puzzlami posiadają oznaczenie symbolami ISBN (numer ISBN).

Jak już wskazano, dla towarów zaklasyfikowanych do grupowania 58.11.13.0 obowiązuje stawka podatku w wysokości 5%, pod warunkiem, że posiadają stosowane oznaczenie symbolem ISBN. Grupowanie to obejmuje książki obrazkowe dla dzieci, książki do rysowania lub kolorowania i książki inne niż podręczniki, dla dzieci, takie jak: klasyka literatury dla dzieci, fikcja literacka, obrazkowe książki dla dzieci, włączając obrazkowe encyklopedie dla dzieci, książki z zabawkami, zestawy.

Książki objęte grupowaniem 58.11.13.0 mogą być drukowane na papierze, tekstyliach itd., włączając dziecięce książki szmaciane. "Książki obrazkowe dla dzieci" oznaczają książki dla dzieci, w których główną atrakcją jest ilustracja, a tekst jest dodatkiem.

Grupowanie to nie obejmuje: książek, nawet bogato ilustrowanych, napisanych w postaci ciągłych opowieści, których ilustracje odnoszą się do wybranych epizodów, sklasyfikowanych w 58.11.19.0 oraz książek zawierających naklejki, sklasyfikowanych w 58.19.19.0.

Zatem należy stwierdzić, że skoro pod poz. 32 załącznika nr 10 do ustawy o VAT, wymienione zostały "książki drukowane - wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy - wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek, wydawnictwa w alfabecie Braille'a (ex 58.11.1)" - PKWiU ex 58.11.1 opodatkowane preferencyjną stawką VAT w wysokości 5%, to do dostawy książek zakwalifikowanych przez Wnioskodawcę do symbolu PKWiU 58.11.13.0 znajdzie zastosowanie stawka podatku VAT w wysokości 5%. W konsekwencji, do dostawy Książki z Puzzlami, drukowanej poza granicami Polski jak i na terytorium Polski, która posiada nadany numer ISBN oraz jest sklasyfikowana przez Wnioskodawcę w grupowaniu PKWiU 58.11.13.0, Wnioskodawca będzie uprawniony do stosowania obniżonej 5% stawki podatku VAT.

W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy w tak przedstawionym zdarzeniu przyszłym należało uznać za prawidłowe.

Końcowo zauważyć, że niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii poprawności dokonanego przez Wnioskodawcę zaklasyfikowania przedmiotowych towarów według PKWiU. Tut. Organ nie jest właściwy do weryfikacji poprawności dokonanej przez Wnioskodawcę klasyfikacji przedmiotowych towarów według PKWiU, gdyż zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11) zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje swoje towary i usługi według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej. W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług zainteresowany podmiot może zwrócić się o udzielenie informacji w tym zakresie do Urzędu Statystycznego. Tak więc to Wnioskodawcę obciąża obowiązek i ryzyko prawidłowego sklasyfikowania sprzedawanych towarów.

W związku z tym niniejsza interpretacja wydana została na podstawie zaklasyfikowania wskazanego przez Wnioskodawcę.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl