IPPP2/4512-138/16-4/MMa

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 kwietnia 2016 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/4512-138/16-4/MMa

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki - przedstawione we wniosku z dnia 16 lutego 2016 r. (data wpływu 19 lutego 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania czynności nieodpłatnego przekazania nieruchomości na rzecz Wspólników - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 lutego 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania czynności nieodpłatnego przekazania nieruchomości na rzecz Wspólników.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca działa w formie spółki jawnej pod nazwą G. spółka jawna. W tej formie prawnej Wnioskodawca działa od listopada 2011 r., kiedy to doszło do skutecznego przekształcenia formy prawnej spółki "G." sp. z o.o. w związku z uchwałą podjętą przez Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki w dniu 24 października 2011 r. przed Asesorem Notarialnym.

Spółka z o.o. początkowo działała pod nazwą P. Sp. z o.o. Do zmiany nazwy spółki doszło w styczniu 2010 r. w związku z wykupem przez jednego ze wspólników pozostałych zagranicznych udziałowców. Głównym przedmiotem prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej jest wynajem i dzierżawa nieruchomości na własny rachunek.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej w dniu 10 października 1997 r. Wnioskodawca nabył od osoby prywatnej, niebędącej podatnikiem podatku od towarów i usług, nieruchomość gruntową o powierzchni 7189 m2, składającą się m.in. z zabudowanej działki oznaczonej numerem ewidencyjnym 2/1. Na zabudowanej działce znajdował się: budynek biurowo-mieszkalny oraz budynek warsztatowy i hala magazynowa - murowane, kryte blachą. Zgodnie z aktualnym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego wskazana nieruchomość położona jest na terenie przeznaczonym pod zabudowę.

W związku z faktem, że ww. nieruchomość zakupiona została od osoby prywatnej przy transakcji nie był naliczony podatek od towarów i usług - została pobrana opłata skarbowa na podstawie Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 9 grudnia 1994 r. w sprawie opłaty skarbowej. W konsekwencji powyższego Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług. Budynki na nabytej nieruchomości (zarówno budynek mieszkalno - usługowy oraz warsztatowy i hala magazynowa) zostały przyjęte do ewidencji środków trwałych z dniem 31 maja 1998 r.

Decyzją dnia 21 listopada 2002 r. Burmistrz Miasta zatwierdził podział geodezyjny nieruchomości należącej do Wnioskodawcy w ten sposób, że działka 2/1 została podzielona na trzy odrębnie geodezyjnie działki nr 2/7, 2/8 i 2/9. Każda z działek została również objęta odrębną księgą wieczystą i w rozumieniu prawa cywilnego stanowi odrębną nieruchomość gruntową.

Charakterystyka każdej z nieruchomości wygląda następująco:

1.

nieruchomość gruntowa stanowiąca działkę 2/9 - to niezabudowana nieruchomość gruntowa, nieruchomość rolna, przeznaczona w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę, przy nabyciu nieruchomości nie był naliczany VAT, w konsekwencji Wnioskodawca nie odliczył VAT.

2.

nieruchomość gruntowa stanowiąca działkę 2/8 - to zabudowana nieruchomość na której położony jest budynek biurowo-mieszkalny, zarejestrowany w ewidencji budynków, jak już wskazano również przy jej zakupie nie był naliczany podatek VAT. Budynek był remontowany w latach dwutysięcznych (ostatnie faktury kosztowe, podważające wartość środka trwałego pochodzą z 2007 r.), od wydatków poczynionych na remont był odliczany VAT. Budynek wraz z nieruchomością od 1997 r. był przedmiotem dzierżawy pomiędzy Wnioskodawcą a spółką R. sp. z o.o. Dzierżawa zakończyła się w połowie 2015 r., w tym bowiem dniu dzierżawca wypowiedział umowę dzierżawy. Z tytułu dzierżawy Wnioskodawca wystawiał faktury, w których wykazywał należny podatek VAT.

3.

nieruchomość gruntowa stanowiąca działkę 2/7 - to zabudowana nieruchomość na której położone są dwa budynki gospodarcze oraz wiata, jak już wskazano również przy jej zakupie nie był naliczany podatek VAT (nieruchomość była nabywana jako jednolita całość). Budynki były remontowane w latach dwutysięcznych (ostatnie faktury kosztowe, podważające wartość środka trwałego pochodzą z 2007 r.), od wydatków poczynionych na remont był odliczany VAT. Również ta nieruchomość od 1997 r. była przedmiotem dzierżawy pomiędzy Wnioskodawcą a spółką R. sp. z o.o. Dzierżawa zakończyła się w połowie 2015 r., w tym bowiem dniu dzierżawca wypowiedział umowę dzierżawy. Aktualnie część budynku usługowego również jest przedmiotem najmu. Z tytułu dzierżawy Wnioskodawca wystawiał i wystawia faktury, w których wykazywał należny podatek VAT.

W najbliższym czasie wspólnicy G. spółka jawna planują zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej i rozwiązać spółkę jawną. W związku z rozwiązaniem spółki przedmiotowa nieruchomość będąca w majątku Wnioskodawcy zostanie nieodpłatnie przekazana Wspólnikom spółki w drodze nieodpłatnej umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy przekazanie przez spółkę jawną na rzecz Wspólników trzech wskazanych powyżej nieruchomości (oznaczonych odpowiednio punktami 1, 2, 3) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że nieodpłatne przekazanie przez spółkę na rzecz Wspólników opisanych powyżej nieruchomości nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

UZASADNIENIE dotyczące braku opodatkowania nieodpłatnego przeniesienia niezabudowanej nieruchomości:

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej zwaną ustawą o VAT) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (zwanym dalej podatkiem VAT) podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W świetle powyższego, co zasady dostawa towarów przez podatnika VAT podlega opodatkowaniu, w przypadku gdy jest ona dokonywana za odpłatnością, co w przedmiotowej sytuacji nie nastąpi.

Wyjątkiem od tej zasady jest art. 7 ust. 2 ustawy o VAT w myśl którego, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Ww. przepis wskazuje, że opodatkowane jest tzw. nieodpłatne przekazanie towarów, w sytuacji gdy podatnikowi dokonującemu nieodpłatnego przekazania przysługiwało w całości lub w części prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia tych towarów, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

W przedmiotowej sprawie Wnioskująca spółka nabyła nieruchomość (następnie podzieloną na trzy odrębne nieruchomości), która ma być przedmiotem nieodpłatnego przekazania na rzecz jej wspólników. Nabycie nieruchomości nastąpiło od osoby fizycznej niebędącej podatnikiem podatku od towarów i usług, w świetle powyższego Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z transakcją nabycia.

W konsekwencji mając na uwadze literalne brzmienie art. 7 ust. 2 ustawy o podatku VAT planowane nieodpłatne przekazanie opisanego gruntu przez Wnioskodawcę na rzecz jej Wspólników nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Prezentowane stanowisko potwierdza szereg interpretacji m.in. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 11 czerwca 2014 r. sygn. ITPP1/443-337/14/MN oraz interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 24 lipca 2015 r. sygn. IPPP2/4512-437/15-2/MT.

UZASADNIENIE dotyczące braku opodatkowania nieodpłatnego przeniesienia nieruchomości zabudowanych:

W ocenie Wnioskującej spółki przywołane powyżej uzasadnienie odnosić się powinno również do nieodpłatnego przeniesienia na rzecz wspólników spółki własności nieruchomości zabudowanych budynkiem mieszkalnym oraz budynkami gospodarczymi. Cała nieruchomość nabywana była przez Wnioskodawcę jako jedna nieruchomość, przy transakcji nie wystąpił podatek VAT, w konsekwencji spółce nie przysługiwało prawo do jego odliczenia. Wnioskodawca zwraca uwagę, że nawet jeżeli w związku z wydatkami poniesionymi na remont budynków znajdujących się na zabudowanych działkach odliczany był podatek VAT, to wydatków z tego tytułu, na już istniejące budynki nie można zaliczyć do katalogu wydatków poniesionych na wytworzenie nieruchomości lub jej części składowych za art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, bowiem w wyniku remontów nie dochodzi do "wytworzenia" nieruchomości".

Gdyby jednak organ podatkowy nie przychylił się do argumentacji wskazanej powyżej, iż transakcja nieodpłatnego przeniesienia własności na rzecz wspólników w wyniku likwidacji spółki nie podlega pod zakres ustawy o podatku VAT, Wnioskodawca zwraca uwagę na możliwość zastosowania zwolnienia w podatku określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku VAT.

Zgodnie z przywołanym przepisem zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Definicję pierwszego zasiedlenia zawiera art. 2 pkt 14 ustawy, zgodnie z którym, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Zgodnie z interpretacją powyższego przepisu, żeby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do oddania budynków (budowli) do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Jeżeli zatem podatnik wybuduje obiekt, lub go zmodernizuje, przy czym nakłady na ulepszenie przekroczą 30% jego wartości początkowej, a następnie obiekt ten (lub ulepszenie) zostanie oddany do użytkowania (wprowadzony przez podatnika do ewidencji środków trwałych), nie oznacza to, że został on zasiedlony. Oddanie do użytkowania nie nastąpiło bowiem w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie będzie miało natomiast miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany obiekt zostanie sprzedany lub np. oddany w dzierżawę, najem. Zarówno sprzedaż, jak i dzierżawa, czy najem są bowiem czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1037 z późn. zm.) spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową.

Każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką, z uwzględnieniem art. 31 (art. 22 § 2 k.s.h.).

Na podstawie art. 58 k.s.h. rozwiązanie spółki powodują:

1.

przyczyny przewidziane w umowie spółki;

2.

jednomyślna uchwała wszystkich wspólników;

3.

ogłoszenie upadłości spółki;

4.

śmierć wspólnika lub ogłoszenie jego upadłości;

5.

wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika lub wierzyciela wspólnika;

6.

prawomocne orzeczenie sądu.

Artykuł 67 § 1 k.s.h. stanowi, że w przypadkach określonych w art. 58 należy przeprowadzić likwidację spółki, chyba że wspólnicy uzgodnili inny sposób zakończenia działalności spółki.

W myśl art. 82 § 1 i § 2 k.s.h. z majątku spółki spłaca się przede wszystkim zobowiązania spółki oraz pozostawia się odpowiednie kwoty na pokrycie zobowiązań niewymagalnych lub spornych. Pozostały majątek dzieli się między wspólników stosownie do postanowień umowy spółki. W przypadku braku stosownych postanowień umowy spłaca się wspólnikom udziały. Nadwyżkę dzieli się między wspólników w takim stosunku, w jakim uczestniczą oni w zysku.

Z godnie z art. 84 § 1 i § 2 k.s.h. likwidatorzy powinni zgłosić zakończenie likwidacji i złożyć wniosek o wykreślenie spółki z rejestru. W przypadku rozwiązania spółki bez przeprowadzenia likwidacji, obowiązek złożenia wniosku ciąży na wspólnikach. Rozwiązanie spółki następuje z chwilą wykreślenia jej z rejestru.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) zwanej dalej "ustawą o VAT", opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy o VAT przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Zgodnie z art. 2 pkt 14a ustawy, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o wytworzeniu nieruchomości - rozumie się przez to wybudowanie budynku, budowli lub ich części, lub ich ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Z powyższych przepisów wynika więc, że aby doszło do opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów, muszą być spełnione łącznie następujące warunki:

* dokonującym nieodpłatnego przekazania jest podatnik podatku od towarów i usług,

* przekazane przez podatnika towary należą do jego przedsiębiorstwa,

* przedmiotem nieodpłatnego przekazania jest towar, w stosunku do którego podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy jego nabyciu.

Zatem, co do zasady, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów (przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel), a także wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, a w szczególności darowizny, pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca działa w formie spółki jawnej pod nazwą G. spółka jawna. W tej formie prawnej Wnioskodawca działa od listopada 2011 r., kiedy to doszło do skutecznego przekształcenia formy prawnej spółki "G." sp. z o.o. w związku z uchwałą podjętą przez Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki w dniu 24 października 2011 r. przed Asesorem Notarialnym. Spółka z o.o. początkowo działała pod nazwą P. Sp. z o.o. Do zmiany nazwy spółki doszło w styczniu 2010 r. w związku z wykupem przez jednego ze wspólników pozostałych zagranicznych udziałowców. Głównym przedmiotem prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej jest wynajem i dzierżawa nieruchomości na własny rachunek. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej w dniu 10 października 1997 r. Wnioskodawca nabył od osoby prywatnej, niebędącej podatnikiem podatku od towarów i usług, nieruchomość gruntową składającą się m.in. z zabudowanej działki oznaczonej numerem ewidencyjnym 2/1. Na zabudowanej działce znajdował się: budynek biurowo-mieszkalny oraz budynek warsztatowy i hala magazynowa - murowane, kryte blachą. Zgodnie z aktualnym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego wskazana nieruchomość położona jest na terenie przeznaczonym pod zabudowę. W związku z faktem, że ww. nieruchomość zakupiona została od osoby prywatnej przy transakcji nie był naliczony podatek od towarów i usług - została pobrana opłata skarbowa na podstawie Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 9 grudnia 1994 r. w sprawie opłaty skarbowej. W konsekwencji powyższego Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług. Budynki na nabytej nieruchomości (zarówno budynek mieszkalno - usługowy oraz warsztatowy i hala magazynowa) zostały przyjęte do ewidencji środków trwałych z dniem 31 maja 1998 r.

Decyzją dnia 21 listopada 2002 r. Burmistrz Miasta zatwierdził podział geodezyjny nieruchomości należącej do Wnioskodawcy w ten sposób, że działka 2/1 została podzielona na trzy odrębnie geodezyjnie działki nr 2/7, 2/8 i 2/9. Każda z działek została również objęta odrębną księgą wieczystą i w rozumieniu prawa cywilnego stanowi odrębną nieruchomość gruntową. W najbliższym czasie wspólnicy G. spółka jawna planują zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej i rozwiązać spółkę jawną. W związku z rozwiązaniem spółki przedmiotowa nieruchomość będąca w majątku Wnioskodawcy zostanie nieodpłatnie przekazana Wspólnikom spółki w drodze nieodpłatnej umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii, czy przekazanie przez spółkę jawną na rzecz Wspólników działki oznaczonej nr 2/9 podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z uwagi na przedstawione zdarzenie przyszłe oraz przytoczone przepisy prawa należy stwierdzić, że przekazanie przez spółkę jawną na rzecz Wspólników działki o nr 2/9, w stosunku do której, Wnioskodawcy nie przysługiwało przy nabyciu prawo do odliczenia, nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w związku z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą również kwestii, czy przekazanie przez spółkę jawną na rzecz Wspólników działek oznaczonych nr 2/8 oraz 2/7 zabudowanych budynkami, podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Wnioskodawca wskazał we wniosku, że wszystkie budynki znajdujące się na działkach o nr 2/8 i 2/7 były remontowany w latach dwutysięcznych (ostatnie faktury kosztowe, podważające wartość środka trwałego pochodzą z 2007 r.) oraz, że od wydatków poczynionych na ww. remonty był odliczany VAT. Cała nieruchomość nabywana była przez Wnioskodawcę jako jedna nieruchomość.

Aby odpowiedzieć na pytanie Wnioskodawcy, w pierwszej kolejności należy rozpatrzyć, czy w wyniku poniesionych wydatków na remontów budynków znajdujących się na ww. działkach, doszło do wytworzenia nieruchomości, o którym mowa w art. 7 ust. 2.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia remont, dlatego też w tym zakresie należy odwołać się do przepisów prawa budowlanego.

Na podstawie art. 3 pkt 8 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2016 r. poz. 290), przez remont należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.

Natomiast jak już wskazano pojęcie wytworzenia nieruchomości zawarto w art. 2 pkt 14a ustawy o VAT.

Przepis ten odwołuje się do pojęcia ulepszenia w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

W myśl art. 22g ust. 17 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), w przypadku gdy środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3500 zł. Środki trwałe uznaje się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekroczy 3500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.

A zatem należy stwierdzić, że wydatków poniesionych na remont już istniejących budynków znajdujących się na działkach o nr 2/8 oraz 2/7, nie można zaliczyć do katalogu wydatków poniesionych na wytworzenie nieruchomości lub jej części składowych o których mowa w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, albowiem z wniosku nie wynika, że w wyniku remontów doszło do ulepszeniu budynków w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Wnioskodawca wskazał jedynie, że dokonał remontu ww. budynków

W konsekwencji mając na uwadze literalne brzmienie art. 7 ust. 2 ustawy o podatku VAT planowane nieodpłatne przekazanie przez Wnioskodawcę na rzecz jej Wspólników opisanych działek o nr 2/8 oraz 2/7 zabudowanych budynkami, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Należy także stwierdzić, że skoro planowane nieodpłatne przekazanie przez Wnioskodawcę na rzecz jej Wspólników opisanych działek nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to rozpatrywanie zwolnienia ww. dostawy w kontekście art. 43 ust. 1 pkt 10 stało się bezprzedmiotowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl