IPPP2/4512-1141/15-2/AO

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 stycznia 2016 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/4512-1141/15-2/AO

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy - przedstawione we wniosku z 26 listopada 2015 r. (data wpływu 30 listopada 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług wycofania wierzytelności z majątku przedsiębiorstwa tzn. przeniesienia wierzytelności do majątku niezwiązanego z prowadzeniem działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 listopada 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług wycofania wierzytelności z majątku przedsiębiorstwa tzn. przeniesienia wierzytelności do majątku niezwiązanego z prowadzeniem działalności gospodarczej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną posiadającą miejsce zamieszkania w Polsce i prowadzącą od 1990 r. jednoosobową działalność gospodarczą. Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Podstawowym przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawcy jest obecnie przede wszystkim sprzedaż sprzętu elektronicznego i telekomunikacyjnego. Działalność Wnioskodawcy prowadzona jest na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Wnioskodawca zamierza rozpocząć proces sukcesji prowadzonego biznesu poprzez przekazanie własności, jak również zarządzania, prowadzonym dotychczas samodzielnie przedsiębiorstwem na rzecz swoich trzech synów. W tym celu synowie Wnioskodawcy założą spółkę cywilną z siedzibą na terytorium Polski (dalej: Spółka Cywilna). Wnioskodawca planuje dokonanie darowizny przedsiębiorstwa na rzecz synów działających jako wspólnicy Spółki Cywilnej.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca wykorzystuje zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych, który tworzy przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego (dalej zwany Przedsiębiorstwem). W skład Przedsiębiorstwa wchodzą takie składniki jak:

1.

własność nieruchomości oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości,

2.

własność ruchomości, w tym środków trwałych,

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,

4.

prawa wynikające z zawartych umów handlowych,

5.

wierzytelności i środki pieniężne,

6.

prawa własności przemysłowej, w szczególności prawa ochronne do znaków towarowych,

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,

8.

tajemnice przedsiębiorstwa,

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W ramach Przedsiębiorstwa Wnioskodawca zatrudnia stu kilkudziesięciu pracowników.

Aktualnie w skład Przedsiębiorstwa wchodzą towary handlowe, stanowiące zapasy. Rozważane jest przeprowadzenie sukcesji biznesu w ten sposób, że przed darowizną Przedsiębiorstwa, Wnioskodawca - w ramach prowadzonej działalności gospodarczej - sprzeda na rzecz Spółki Cywilnej towary handlowe (zapasy), stanowiące składnik Przedsiębiorstwa. Sprzedaż towarów handlowych na rzecz Spółki Cywilnej będzie stanowiła czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W efekcie sprzedaży towarów handlowych, w skład Przedsiębiorstwa będzie wchodziła wierzytelność o zapłatę ceny za sprzedane towary. Ponadto, w skład Przedsiębiorstwa będą również wchodziły inne wierzytelności wynikające z prowadzonej w ramach Przedsiębiorstwa działalności gospodarczej, jak również prawa wynikające z zaliczek wpłaconych przez Wnioskodawcę na rzecz dostawców. Wierzytelność o zapłatę ceny za sprzedane towary, inne wierzytelności wynikające z prowadzonej w ramach Przedsiębiorstwa działalności gospodarczej oraz prawa wynikające z wpłaconych zaliczek (zwane dalej łącznie Wierzytelnościami) będą stanowiły aktywa Przedsiębiorstwa.

Przed darowizną, Wnioskodawca zamierza wycofać całość lub część Wierzytelności z majątku Przedsiębiorstwa, tzn. przenieść Wierzytelności do majątku Wnioskodawcy niezwiązanego z prowadzeniem działalności gospodarczej. W efekcie, wycofane Wierzytelności nie będą wchodziły w skład Przedsiębiorstwa.

Jak wskazane zostało powyżej, Wnioskodawca zamierza rozpocząć proces sukcesji prowadzonego biznesu poprzez przekazanie Przedsiębiorstwa na rzecz swoich trzech synów. W konsekwencji, pozostałe składniki majątkowe stanowiące Przedsiębiorstwo (w skład którego nie będą już wchodziły wycofane z Przedsiębiorstwa Wierzytelności), Wnioskodawca zamierza darować na rzecz wspólników Spółki Cywilnej. Na moment darowizny Przedsiębiorstwa, w skład przedsiębiorstwa nie będą wchodziły wycofane Wierzytelności, ponieważ wycofane Wierzytelności będą stanowiły odrębny od Przedsiębiorstwa majątek Wnioskodawcy (majątek niezwiązany z działalnością gospodarczą).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego wycofanie Wierzytelności z majątku Przedsiębiorstwa, tzn. przeniesienie Wierzytelności do majątku Wnioskodawcy niezwiązanego z prowadzeniem działalności gospodarczej, będzie stanowiło czynność podlegającą przepisom Ustawy o VAT, a zatem czy w związku z przedmiotowym wycofaniem Wierzytelności z Przedsiębiorstwa, Wnioskodawca zobowiązany będzie do zapłaty należnego podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, wycofanie Wierzytelności z majątku Przedsiębiorstwa, tzn. przeniesienie Wierzytelności do majątku Wnioskodawcy niezwiązanego z prowadzeniem działalności gospodarczej, nie będzie stanowiło czynności podlegającej przepisom Ustawy o VAT, a zatem w związku z przedmiotowym wycofaniem Wierzytelności z Przedsiębiorstwa, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do zapłaty należnego podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Natomiast zgodnie z art. 7 ust. 2 przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Pojęcie towaru zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 6 Ustawy VAT, zgodnie z którym ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Czynności polegającej na wycofaniu Wierzytelności z majątku Przedsiębiorstwa nie można uznać za dostawę towaru, gdyż Wierzytelności stanowią prawa majątkowe, które nie mieszczą się w dyspozycji art. 2 pkt 6 Ustawy VAT, określającego co należy rozumieć na potrzeby podatku od towarów i usług pod pojęciem towaru.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 Ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 2 Ustawy o VAT za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

1.

użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;

2.

nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 Ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza - zgodnie z ust. 2 powołanego artykułu - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Wycofanie z majątku Przedsiębiorstwa Wierzytelności nie stanowi również świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ust. 2 Ustawy VAT, ponieważ jest ono jedynie przejawem wykonania prawa własności w stosunku do Wierzytelności powstałej z innego tytułu (dostawy towaru lub zapłaty zaliczki). Zatem zdaniem Wnioskodawcy, wycofanie Wierzytelności z majątku Przedsiębiorstwa, tzn. przeniesienie Wierzytelności do majątku Wnioskodawcy niezwiązanego z prowadzeniem działalności gospodarczej jest skutkiem rozporządzania tymi Wierzytelnościami, tzn. wykonaniem przysługującego Wnioskodawcy prawa własności. W związku z powyższym, wycofanie Wierzytelności będzie czynnością pozostającą poza zakresem działania Wnioskodawcy jako podatnika VAT, w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 Ustawy VAT i nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl