IPPP2/443-988/12-2/KOM - Określenie stawki VAT właściwej dla sprzedaży grzanek.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 listopada 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-988/12-2/KOM Określenie stawki VAT właściwej dla sprzedaży grzanek.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 14 września 2012 r. (data wpływu 1 października 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT przy sprzedaży grzanek - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 października 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT przy sprzedaży grzanek.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

(Wnioskodawca", "Spółka") z siedzibą oraz miejscem zarządu na terenie Polski jest producentem wyrobów ciastkarskich, ciastek i herbatników, a także dystrybutorem własnych produktów.

Obecnie Spółka zamierza rozszerzyć działalność o dystrybucję towarów handlowych nabywanych w Hiszpanii i Francji. Produktami, które Spółka zamierza nabywać w celu dalszej odsprzedaży są:

i.

grzanki - pieczywo pszenne trwałe z dodatkiem pomidorów i oregano (Panecillos tostados con Tomate y Oregano), oraz

ii. grzanki - pieczywo pszenne trwałe z dodatkiem oregano i pietruszki (Panecillos tostados con Aceite, Ayo y Persji).

Zawartość wody po wypieczeniu, a więc w gotowym produkcie wynosi mniej niż 5%. Produkty są pakowane w torebki z nadrukiem, opakowanie jednostkowe ma wagę 160g. Termin przydatności do spożycia tych produktów spożywczych wynosi 6 miesięcy od daty wyprodukowania.

Pismem z dnia 7 sierpnia 2012 r. Spółka zwróciła się do Urzędu Statystycznego w Łodzi z prośbą o dokonanie zakwalifikowania powyższych produktów do odpowiedniego grupowania PKWiU 2008. W odpowiedzi na powyższe pismo Urząd Statystyczny w piśmie z dnia 22 sierpnia 2012 r. wskazał, że powyższe produkty mieszczą się w grupowaniu PKWiU z 2008 r. pod numerem 10.72.11.0 "Pieczywo chrupkie, suchary, sucharki, pieczywo tostowe i podobne wyroby".

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż sprzedaż produktów opisanych w zdarzeniu przyszłym wniosku będzie podlegała - na podstawie art. 41 ust. 2a w zw. z poz. 24 załącznika nr 10 do ustawy o VAT - opodatkowaniu 5% stawką podatku VAT.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż sprzedaż produktów opisanych w zdarzeniu przyszłym wniosku będzie podlegała - na podstawie art. 41 ust. 2a w zw. z poz. 24 załącznika nr 10 do ustaw o VAT - opodatkowaniu 5% stawką podatku VAT.

Zgodnie z art. 41 ust. 2a ustawy o VAT "dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy VAT stawka podatku wynosi 5%." W poz. 24 załącznika nr 10 do ustawy o VAT wskazano "ex 10.72.11.0 - Pieczywo chrupkie, suchary, sucharki, pieczywo tostowe i podobne wyroby - wyłącznie pieczywo chrupkie oraz tosty z chleba i inne podobne tosty."

W objaśnieniach do załącznika nr 10 ustawy o VAT, wskazano, iż użyte przez ustawodawcę oznaczenie "ex" - dotyczy tylko danego wyrobu z danego grupowania. Mając zatem na uwadze treść powyższych przepisów, w ocenie Wnioskodawcy, 5% stawka podatku VAT obejmuje wyłącznie pieczywo chrupkie oraz tosty z chleba i podobne tosty (PKWiU 10.72.11.0).

Ponadto Spółka otrzymała w dniu 22 sierpnia 2012 r. z Urzędu Statystycznego w Łodzi pismo potwierdzające, iż produkty, które zamierza sprzedawać mieszczą się w grupowaniu PKWiU 10.72.11.0 "Pieczywo chrupkie, suchary, sucharki, pieczywo tostowe i podobne wyroby".

Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o VAT "dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 7% (...)."

Jednocześnie, zgodnie z art. 146a pkt 2 ustawy o VAT, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy o VAT w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 8%.

W załączniku nr 3 do ustawy o VAT pod poz. 33 ustawodawca wymienił również "Pieczywo chrupkie, suchary, sucharki, pieczywo tostowe i podobne wyroby - wyłącznie pieczywo chrupkie oraz tosty z chleba i podobne tosty" (PKWiU 10.72.11.0.). Stawka podatku VAT w wysokości 8% obejmuje zatem wyłącznie pieczywo chrupkie oraz tosty z chleba i podobne tosty.

Należy jednak zwrócić uwagę, iż w objaśnieniach do załącznika nr 3 ustawy o VAT wskazano, iż wykaz towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i usług zwolnionych od podatku lub opodatkowanych stawkami niższymi niż stawka, której dotyczy załącznik nr 3.

Oznacza to, iż w związku z tym, że poz. 33 załącznika nr 3 do ustawy o VAT (stawka VAT 8%) ma identyczny zakres przedmiotowy jak poz. 24 załącznika nr 10 do ustawy o VAT (stawka VAT 5%), zatem zgodnie z objaśnieniami do załącznika nr 3 do ustawy o VAT - poz. 33 załącznika nr 3 nie znajduje zastosowania.

Biorąc pod uwagę treść przytoczonych powyżej przepisów, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że sprzedaż opisanych w zdarzeniu przyszłym wniosku towarów podlega opodatkowaniu 5% stawką podatku VAT, jako mieszczących się w poz. 24 załącznika nr 10 do ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...), przy czym stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W myśl ust. 2 powołanego artykułu, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Jednakże na podstawie obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011 r. art. 146a pkt 1 i pkt 2 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f:

* stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%;

* stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.

Ponadto ustawodawca przewidział obniżone stawki oraz zwolnienia od podatku dla dostaw niektórych towarów i świadczenia niektórych usług oraz określił warunki stosowania obniżonych stawek i zwolnień.

Z kolei w świetle przepisu art. 5a ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Przy wyznaczaniu zakresu stosowania stawek obniżonych, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r., wykorzystywana jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.).

Jednocześnie należy wskazać, iż to podatnik jest zobowiązany do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem wykonywanych czynności.

Stosownie bowiem do pkt 1 komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS z 2005 r. Nr 1, poz. 11), zgodnie z zasadami metodycznymi klasyfikacji zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby, usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej. Wynika to z faktu, że właśnie m.in. producent posiada wszystkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia produktu do odpowiedniego grupowania PKWiU, tj. informacje dotyczące rodzaju użytego surowca, technologii wytwarzania lub przeznaczenia wyrobu.

W przedmiotowej sprawie podkreślenia wymaga fakt, że najistotniejszym elementem pozwalającym stwierdzić jaką należy zastosować stawkę podatku VAT, jest dokonanie prawidłowej klasyfikacji ww. towaru wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

W załączniku nr 3 do ustawy, w poz. 33 wymienione zostało pod symbol ex 10.72.11.0 "Pieczywo chrupkie, suchary, sucharki, pieczywo tostowe i podobne wyroby - wyłącznie pieczywo chrupkie oraz tosty z chleba i podobne tosty".

Należy w tym miejscu podkreślić, iż zgodnie z pkt 1 objaśnienia pod omawianym załącznikiem do ustawy, wykaz nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i usług zwolnionych od podatku lub opodatkowanych stawkami niższymi niż stawka, której dotyczy załącznik. Oznacza to, że jeżeli dany towar (lub usługa) wymieniony w załączniku nr 3, na podstawie innych regulacji podlega opodatkowaniu niższą stawką podatku VAT lub zwolnieniu - zastosowanie ma ta niższa stawka podatku lub zwolnienie od podatku.

Zgodnie z obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r. art. 41 ust. 2a ustawy, dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy stawka podatku wynosi 5%.

W pozycji 24 tegoż załącznika, wymieniono towary zgrupowane pod symbolem PKWiU - ex 10.72.11.0, tj. pieczywo chrupkie, suchary, sucharki, pieczywo tostowe i podobne wyroby - wyłącznie pieczywo chrupkie oraz tosty z chleba i podobne tosty.

Zgodnie z art. 2 pkt 30 ustawy, przez PKWiU ex rozumie się zakres wyrobów lub usług węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania zwolnienia lub obniżonej stawki podatku VAT tylko do usług należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniającego określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce "nazwa towaru (grupy towarów)". Zatem, wynikająca z konkretnego załącznika stawka VAT lub zwolnienie dotyczy wyłącznie danego towaru z danego grupowania.

Jak wynika z opisu sprawy, Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej produkuje wyroby ciastkarskie, ciastka i herbatniki, a także jest dystrybutorem własnych produktów. Obecnie zamierza rozszerzyć działalność o dystrybucję towarów handlowych nabywanych w Hiszpanii i Francji. Produktami, które Spółka zamierza nabywać w celu dalszej odsprzedaży są: (i) grzanki - pieczywo pszenne trwałe z dodatkiem pomidorów i oregano (Panecillos tostados con Tomate y Oregano), oraz (ii) grzanki - pieczywo pszenne trwałe z dodatkiem oregano i pietruszki (Panecillos tostados con Aceite, Ayo y Persji). Zgodnie z pismem uzyskanym przez Wnioskodawcę od Urzędu Statystycznego w Łodzi z dnia 22 sierpnia 2012 r. grzanki, które zamierza sprzedawać w niedalekiej przyszłości mieszczą się w grupowaniu PKWiU z 2008 r. pod symbolem 10.72.11.0 "Pieczywo chrupkie, suchary, sucharki, pieczywo tostowe i podobne wyroby".

Mając na uwadze powyższy opis sprawy i obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa stwierdzić należy, że w przypadku produktów zaliczanych do grupowania PKWiU 10.72.11.0 wymienionych pod pozycją 24 załącznika nr 10 do ustawy, obniżoną 5% stawkę VAT stosować należy wyłącznie w odniesieniu do pieczywa chrupkiego oraz tostów z chleba i podobnych tostów. Tak więc nabywane przez Wnioskodawcę i dalej odsprzedawane grzanki, sklasyfikowane do grupowania PKWiU 10.72.11.0 należy opodatkować preferencyjną 5% stawką podatku VAT, w myśl art. 41 ust. 2a w zw. z poz. 24 załącznika nr 10 do ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl