IPPP2/443-986/12-5/IZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 grudnia 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-986/12-5/IZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 26 września 2012 r. (data wpływu 1 października 2012 r.), uzupełnionego pismem z dnia 3 grudnia 2012 r. (data wpływu 7 grudnia 2012 r.) stanowiącym odpowiedź na wezwanie tut. Organu z dnia 29 listopada 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od dokonywanych zakupów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 października 2012 r. do tut. Organu wpłynął ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 3 grudnia 2012 r. (data wpływu 7 grudnia 2012 r.), stanowiącym odpowiedź na wezwanie tut. Organu z dnia 27 listopada 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od dokonywanych zakupów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Podmiot - Parafia, ubiega się o przyznanie pomocy z Europejskiego Funduszu na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Parafia nie figuruje w ewidencji podatników podatku VAT i realizując operację pt. "Zachowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego poprzez renowację zabytku ruchomego obrazu "Matki Boskiej Częstochowskiej" w Parafii w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów, tj. operacji, które nie odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działań Osi 3, ale przyczyniają się do osiągnięcia celów tej osi w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, nie może odzyskać uiszczonego podatku VAT i podatek VAT jest kosztem kwalifikowalnym operacji.

Kosztami ww. operacji są następujące usługi; 1) Renowacja malowidła obrazu, 2) Renowacja obramowania obrazu, 3) Opracowanie dokumentacji technicznej na prace konserwatorskie obrazu.

Parafia nie prowadzi działalności gospodarczej. Funkcjonuje w myśl ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. 89.29.154 z dnia 23 maja 1989 r. z późn. zm.)

Z uzupełnienia do złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej, nie figuruje w ewidencji podatników podatku VAT w związku z tym nie może odliczyć zapłaconego podatku VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy podmiot - Parafia ma prawo do odliczenia podatku VAT, jeśli nie prowadzi działalności gospodarczej i nie figuruje w ewidencji podatników podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie ma On prawa do odliczenia podatku VAT, ponieważ nie prowadzi działalności gospodarczej, nie figuruje w ewidencji podatników podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z ust. 2 pkt 1 lit. a powołanego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Na podstawie art. 88 ust. 4 cyt. ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Z treści cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia dokonuje czynny podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku lub niepodlegających temu podatkowi.

Z treści złożonego wniosku wynika, iż Parafa ubiega się o przyznanie pomocy z Europejskiego Funduszu na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Parafia nic figuruje w ewidencji podatników podatku VAT. Realizuje operację pt. "Zachowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego poprzez renowację zabytku ruchomego - obrazu "Matki Boskiej Częstochowskiej" w Parafii. Kosztami ww. operacji są następujące usługi: 1) Renowacja malowidła obrazu, 2) Renowacja obramowania obrazu, 3) Opracowanie dokumentacji technicznej na prace konserwatorskie obrazu. Parafia nie prowadzi działalności gospodarczej.

Biorąc pod uwagę opis stanu faktycznego oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że w omawianej sprawie warunki uprawniające do odliczenia podatku naliczonego nie będą spełnione, gdyż Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dotyczących zakupów (towarów i usług) dokonywanych w celu realizacji przedmiotowych projektów na zasadach wynikających z ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem poniesione wydatki nie mają związku z czynnościami opodatkowanymi, gdyż Wnioskodawca nie jest czynnym podatnikiem VAT i korzysta ze zwolnienia podmiotowego od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że w omawianej sprawie warunki uprawniające do odliczenia podatku naliczonego nie będą spełnione, gdyż Parafia nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest czynnym podatnikiem podatku VAT, co oznacza, iż nabywane w ramach realizowanego projektu towary i usługi nie mają związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Zatem brak jest podstaw do odliczenia przez Parafię podatku naliczonego od ponoszonych wydatków.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl