IPPP2/443-93/14-2/KBr

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 kwietnia 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-93/14-2/KBr

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki - przedstawione we wniosku z dnia 21 stycznia 2014 r. (data wpływu 3 lutego 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu powstania obowiązku podatkowego oraz dokumentowania świadczonych usług najmu/dzierżawy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 lutego 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu powstania obowiązku podatkowego oraz dokumentowania świadczonych usług najmu/dzierżawy.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest polską spółką kapitałową, opodatkowaną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości osiąganych dochodów. Rok podatkowy Spółki jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Spółka jest zarejestrowanym polskim podatnikiem VAT czynnym.

Jednym z obszarów działalności gospodarczej Spółki jest zarządzanie nieruchomościami, w tym zagospodarowanie nieruchomości poprzez ich wynajem albo wydzierżawienie.

Zazwyczaj świadczenie usług następuje przez dłuższy okres czasu i jest rozliczane w okresach rozliczeniowych. Dla większości usług Spółka stosuje miesięczne lub kwartalne okresy rozliczeniowe dla tego typu umów. Oprócz usług rozliczanych okresowo, usługi te świadczone są także w sposób jednorazowy lub w okresie dłuższym niż kwartał.

Terminy płatności wynikają z zawartych umów i określane są na konkretny dzień miesiąca, albo liczone w dniach od daty wystawienia (np. 14, 21, 30 dni od daty wystawienia) lub dostarczenia faktury do kontrahenta/podmiotu nabywającego usługę (np. 14, 21, 30 dni od daty otrzymania przez kontrahenta). Płatność przez kontrahenta jest dokonywana w terminie płatności, po tym terminie lub w niektórych przypadkach przed tą datą.

Transakcje najmu/dzierżawy dokumentowane są w Spółce fakturami VAT. Co do zasady faktury są wystawiane przed terminem płatności. Na fakturach jest wskazywany okres którego usługa dokumentowana fakturą dotyczy w postaci okresu (miesiąc, kwartał danego roku) lub w postaci wskazania dat granicznych (okres od - do).

W związku ze zmianą od 1 stycznia 2014 r. przepisów dotyczących określania momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług. Spółka chciałaby uzyskać potwierdzenie co do prawidłowości zastosowanych nowych rozwiązań.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

1. Czy w przypadku terminowego wystawienia faktury dokumentującej świadczenie usług najmu/dzierżawy, tj. wystawienia faktury nie później niż z upływem terminu płatności, obowiązek podatkowy powstaje w dniu jej wystawienia.

2. Czy w przypadku niewystawienia faktury, albo wystawienia faktury w terminie późniejszym niż wymagają tego przepisy prawa (tekst jedn.: po terminie płatności, o którym mowa w art. 106i ust. 3 pkt 4 ustawy o VAT), obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług najmu/dzierżawy powstaje z chwilą upływu terminu płatności za daną usługę.

3. Czy w przypadku otrzymania całości lub części zapłaty przed terminem płatności i jednocześnie przed wystawieniem faktury, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury lub z chwilą upływu terminu płatności w zależności od tego, które z tych zdarzeń nastąpi pierwsze.

4. Czy w przypadku świadczenia usług, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4 oraz gdy faktura zawiera informację, jakiego okresu dotyczy, podatnik może wystawić fakturę wcześniej niż 30 dni przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi.

5. Czy w przypadku terminu płatności opartego o datę wystawienia faktury oraz zawarcia w treści faktury okresu którego faktura dotyczy, liczonego od daty wystawienia faktury przez sprzedawcę lub terminu płatności liczonego od daty otrzymania faktury przez kontrahenta oraz zawarcia w treści faktury okresu którego faktura dotyczy, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury przez podatnika.

Stanowisko Wnioskodawcy:

1. Zdaniem Wnioskodawcy, analiza treści przepisów art. 19a ust. 5 pkt 4, ust. 7 oraz art. 106i ust. 3 pkt 4 ustawy o VAT prowadzi do wniosku, że obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia usług najmu/dzierżawy powstaje w dniu wystawienia faktury - jeśli fakturę wystawiono w terminie przewidzianym przepisami prawa, tj. nie później niż z upływem terminu płatności.

2. Jeśli w ogóle nie wystawiono faktury, albo wystawiono fakturę w terminie późniejszym, niż wymagają tego przepisy prawa (tekst jedn.: po terminie płatności, o którym mowa w art. 106i ust. 3 pkt 4 ustawy o VAT) obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług najmu/dzierżawy powstaje z chwilą upływu terminu płatności za daną usługę.

3. W przypadku otrzymania całości lub części zapłaty przed terminem płatności i jednocześnie przed wystawieniem faktury, obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług najmu/dzierżawy powstanie z chwilą wystawienia faktury, albo z chwilą upływu terminu płatności, w zależności od tego, które z tych zdarzeń nastąpi pierwsze. Przepis art. 19a ust. 8 ustawy o VAT nie będzie miał tu zastosowania.

4. W przypadku świadczenia usług, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4 oraz gdy faktura zawiera informację, jakiego okresu dotyczy, podatnik może wystawić fakturę wcześniej niż 30 dni przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi, gdyż ograniczenie czasowa do wcześniejszego wystawienia faktur, o którym mowa w art. 106i ust. 7 pkt 1 ustawy o VAT, nie dotyczy wystawiania faktur w zakresie dostawy o świadczenia usług, dla których obowiązek podatkowy powstaje na podstawie art. 19a ust. 5 pkt 4.

5. Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku terminu płatności liczonego od daty wystawienia faktury przez sprzedawcę lub daty otrzymania faktury przez kontrahenta oraz zawarcia w treści faktury okresu którego faktura dotyczy, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury przez podatnika.

UZASADNIENIE stanowiska Wnioskodawcy:

Ad. 1 i 2.

Obowiązujące od dnia 1 stycznia 2014 r. przepisy art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy o VAT, obejmujące również świadczenie usług najmu/dzierżawy, przewidują, że obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje zasadniczo z chwilą wystawienia faktury. Dopiero gdy podatnik nie wystawi faktury lub wystawi ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminów wystawienia faktury określonych w art. 106i ust. 3 i 4, a gdyby nie określono takiego terminu - z chwilą upływu terminu płatności (art. 19a ust. 7 ustawy o VAT).

Zgodnie z treścią art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy, podatnik obowiązany jest wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2 dokonywane na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.

Termin wystawienia faktury regulują postanowienia art. 106i ustawy o VAT, gdzie w ust. 1 wskazano, że fakturę wystawia się nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, z zastrzeżeniem postanowień szczególnych, m.in. tych wyrażonych w ust. 3 pkt 4. Przepis ten stanowi, że fakturę wystawia się nie później niż z upływem terminu płatności w przypadku świadczenia usług wymienionych w art. 19a ust. 5 pkt 4 (w tym usług najmu/dzierżawy).

Powyższe regulacje prowadzą więc do wniosku, że podstawowym momentem powstawania obowiązku podatkowego w przypadku świadczenia usług najmu/dzierżawy jest moment wystawienia faktury, o ile faktura zostanie wystawiona w prawidłowym, przewidzianym przepisami prawa terminie, tj. nie później niż upływ terminu płatności. Dopiero gdy podatnik nie wystawi faktury, albo wystawi fakturę w okresie późniejszym niż przypadający za usługę termin płatności, obowiązek podatkowy powstaje nie w chwili wystawienia faktury, lecz w dniu upływu terminu płatności za daną usługę. Oznacza to również, że w przypadku wystawienia faktury w ostatnim dniu przewidzianym do jej wystawienia zgodnie z art. 106i ust. 3 pkt 4 ustawy o VAT, tj. w dniu w którym upływa termin płatności, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury, mimo że byłby to moment tożsamy z upływem terminu płatności.

Ad. 3.

W art. 19a ust. 8 ustawy o VAT postanowiono: "Jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, z zastrzeżeniem ust. 5 pkt 4".

Zapis ten ustanawia ogólną zasadę rozpoznawania obowiązku podatkowego na okoliczność otrzymania całości lub części zapłaty przed wykonaniem usług lub dokonaniem dostawy towaru, jednakże nie będzie on miał zastosowania do otrzymania całości lub części zapłaty z tytułu świadczenia usług, o których mowa w art. 19a ust. 5 pkt 4, co wynika wprost z jego treści. Innymi słowy, w przypadku świadczenia usług najmu/dzierżawy (i innych wymienionych w art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy o VAT), otrzymanie całości lub części zapłaty przed ich wykonaniem nie będzie rodzić obowiązku podatkowego z tą chwilą, lecz, tak jak na to wskazują ww. przepisy, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury, albo z chwilą upływu terminu zapłaty (jeżeli nie wystawiono faktury albo wystawiono fakturę nieterminowo). Tym samym, jeżeli świadczący usługę najmu otrzymałby zapłatę np. za luty w styczniu, a fakturę wystawiłby w lutym z terminem płatności np. w marcu, to obowiązek podatkowy powstałby w lutym, gdyż w lutym wystawiono fakturę zgodnie z obowiązującymi terminami do jej wystawienia.

Ad. 4.

W przypadku świadczenia usług, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy o VAT oraz gdy faktura zawiera informację jakiego okresu dotyczy, podatnik może wystawić fakturę także w okresie poprzedzającym okres 30 dni przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi.

Zgodnie z treścią art. 106i ust. 7 pkt 1 ustawy o VAT, faktury nie mogą być wystawione wcześniej niż 30 dnia przed wykonaniem usługi. Jednakże w ust. 8 art. 106i ustawodawca wskazał, że przepis ust. 7 pkt 1 nie dotyczy wystawiania faktur w zakresie dostawy i świadczenia usług, o których mowa w art. 19a ust. 3, 4 i ust. 5 pkt 4, jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu rozliczeniowego dotyczy.

Usługi najmu/dzierżawy są usługami w stosunku do których datę powstania obowiązku podatkowego określa art. 19a ust. 5 pkt 4, w związku z czym ustawodawca nie określił najwcześniejszej daty, w której może zostać wystawiona faktura za najem/dzierżawę. A zatem nie ma przeszkód, aby podatnik wystawił takową fakturę w okresie wcześniejszym, niż 30 dni przez dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi.

Ad. 5.

Najwcześniejszy możliwy termin wystawienia faktury z tytułu świadczenia usług najmu/dzierżawy nie został przez ustawodawcę określony. Ograniczenie, o którym mowa w art. 106i ust. 7 pkt 1 ustawy o VAT nie obejmuje wszak usług, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy o VAT. Jednocześnie, zgodnie z art. 106i ust. 3 pkt 4 ustawy o VAT, terminem w którym podatnik świadczący usługi najmu/dzierżawy ma obowiązek wystawić fakturę jest termin płatności. Ponieważ w analizowanym stanie faktycznym, termin płatności nie może zostać ustalony bez wystawienia faktury (termin płatności liczony od daty wystawienia faktury lub jej otrzymania przez kontrahenta), obowiązek podatkowy powstanie w dacie wystawienia faktury przez podatnika.

Tym samym, w przypadku świadczenia usługi najmu/dzierżawy np. za marzec 2014 r. (1-31 marca 2014 r.), dla której termin płatności został określony od dnia wystawienia faktury lub jej otrzymania przez nabywcę usługi, podatnik może wystawić fakturę zarówno dnia 31 stycznia 2014 r., jak i dnia 31 marca 2014 r., a obowiązek podatkowy w każdym z tych dwóch przypadków powstanie w dacie jej wystawienia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez świadczenie usług stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Z konstrukcji podatku od towarów i usług wynika, że podatnik który wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, zobowiązany jest opodatkować daną czynność w momencie powstania obowiązku podatkowego. Powyższy przepis formułuje zasadę ogólną, zgodnie z którą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towaru bądź wykonania usługi, co oznacza, że podatek staje się wymagalny w rozliczeniu za okres, w którym dokonana została dostawa towarów bądź świadczenie usług i powinien być rozliczony za ten okres.

W tym miejscu zauważyć należy, że w art. 19a ust. 5 ustawy, ustawodawca w sposób szczególny uregulował powstanie obowiązku podatkowego dla niektórych usług.

Stosownie do art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury:

a.

dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego,

b.

świadczenia usług:

* telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych,

* wymienionych w poz. 140-153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy,

* najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze,

* ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia,

* stałej obsługi prawnej i biurowej,

* dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego

* z wyjątkiem usług, do których stosuje się art. 28b, stanowiących import usług.

Natomiast art. 19a ust. 7 ustawy stanowi, że w przypadkach, o których mowa w ust. 5 pkt 3 i 4, gdy podatnik nie wystawił faktury lub wystawił ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminów wystawienia faktury określonych w art. 106i ust. 3 i 4, a w przypadku gdy nie określono takiego terminu - z chwilą upływu terminu płatności.

W myśl art. 19a ust. 8 ustawy, jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, z zastrzeżeniem ust. 5 pkt 4.

Stosownie do art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.

W myśl pkt 4 ww. art. 106b ust. 1 ustawy, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4.

Zgodnie z art. 106b ust. 3 ustawy, na żądanie nabywcy towaru lub usługi podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:

1.

dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi;

2.

otrzymaniem, przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi, całości lub części zapłaty.

- jeżeli żądanie jej wystawienia zostało zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty.

Zgodnie z art. 106i ust. 1 ustawy, fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, z zastrzeżeniem ust. 2-8.

W myśl art. 106i ust. 3 pkt 4 ustawy, fakturę wystawia się nie później niż z upływem terminu płatności - w przypadku, o którym mowa w art. 19a ust. 5 pkt 4.

Zgodnie z art. 106i ust. 7 ustawy, faktury nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed:

1.

dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi;

2.

otrzymaniem, przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi, całości lub części zapłaty.

Przepis ust. 7 pkt 1 nie dotyczy wystawiania faktur w zakresie dostawy i świadczenia usług, o których mowa w art. 19a ust. 3, 4 i ust. 5 pkt 4, jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu rozliczeniowego dotyczy (art. 106i ust. 8 ustawy).

Ze złożonego wniosku wynika, że jednym z obszarów działalności gospodarczej Spółki jest zarządzanie nieruchomościami, w tym zagospodarowanie nieruchomości poprzez ich wynajem albo wydzierżawienie. Zazwyczaj świadczenie usług następuje przez dłuższy okres czasu i jest rozliczane w okresach rozliczeniowych. Dla większości usług Spółka stosuje miesięczne lub kwartalne okresy rozliczeniowe dla tego typu umów. Oprócz usług rozliczanych okresowo, usługi te świadczone są także w sposób jednorazowy lub w okresie dłuższym niż kwartał. Terminy płatności wynikają z zawartych umów i określane są na konkretny dzień miesiąca, albo liczone w dniach od daty wystawienia (np. 14, 21, 30 dni od daty wystawienia) lub dostarczenia faktury do kontrahenta/podmiotu nabywającego usługę (np. 14, 21, 30 dni od daty otrzymania przez kontrahenta). Płatność przez kontrahenta jest dokonywana w terminie płatności, po tym terminie lub w niektórych przypadkach przed tą datą. Transakcje najmu/dzierżawy dokumentowane są w Spółce fakturami VAT. Co do zasady faktury są wystawiane przed terminem płatności. Na fakturach jest wskazywany okres którego usługa dokumentowana fakturą dotyczy w postaci okresu (miesiąc, kwartał danego roku) lub w postaci wskazania dat granicznych (okres od - do).

W związku ze zmianą od 1 stycznia 2014 r. przepisów dotyczących określania momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług. Spółka chciałaby uzyskać potwierdzenie co do prawidłowości zastosowanych nowych rozwiązań.

Ad. 1.

Jak wynika z powołanych powyżej przepisów, podstawowym terminem, w którym powstaje obowiązek podatkowy w stosunku do usług najmu/dzierżawy - jest moment wystawienia faktury, na podstawie art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy. Zatem w przypadku gdy Podatnik udokumentuje świadczoną usługę poprzez wystawienie faktury VAT, z zachowaniem terminów określonych przepisami art. 106i ust. 3 pkt 4 ustawy - obowiązek podatkowy powstanie z dniem wystawienia faktury.

Ad. 2.

Z odmienną sytuacją będziemy mieć do czynienia w chwili, gdy faktura dokumentująca usługę najmu/dzierżawy zostanie wystawiona w terminie późniejszym, niż określony przepisami art. 106i ust. 3 pkt 4 ustawy lub nie zostanie wystawiona w ogóle. W takim przypadku, obowiązek podatkowy powstanie z upływem terminu wystawienia faktury określonego w art. 106i ust. 4, a w przypadku gdy nie określono takiego terminu - z chwilą upływu terminu płatności, na podstawie art. 19a ust. 7 ustawy.

Ad. 3.

Kwestię terminu powstania obowiązku podatkowego w stosunku do dostawy towarów/świadczenia usług, w sytuacji, gdy Podatnik otrzymał całość lub część zapłaty przed terminem płatności i jednocześnie wystawieniem faktury VAT, reguluje przepis art. 19a ust. 8 ustawy.

Wyżej wskazany przepis stanowi ogólną zasadę rozpoznawania obowiązku podatkowego w przypadku otrzymania przez Podatnika płatności lub jej części przed dokonaniem dostawy czy też świadczeniem usług. Jednak zgodzić należy się z Wnioskodawcą, że przepis ten nie ma zastosowania do usług najmu/dzierżawy nieruchomości, wymienionych w art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy.

W świetle powyższych okoliczności, otrzymanie całości lub części zapłaty w przypadku świadczonych usług najmu/dzierżawy, przed ich wykonaniem nie będzie rodzić obowiązku podatkowego w dacie otrzymania całości lub części zapłaty, lecz na zasadach ogólnych przewidzianych dla tego rodzaju usług, tj. z chwilą wystawienia faktury lub z chwilą upływu terminu płatności (w sytuacji gdy fakturę wystawiono z uchybieniem terminów określonych w art. 106i ust. 3 pkt 4 ustawy lub nie wystawiono jej w ogóle).

Ad. 4.

Na podstawie powołanego powyżej przepisu art. 106i ust. 7 ustawy, ustawodawca ograniczył prawo podatników do wystawiania faktur wcześniej niż 30. dnia przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi. Jednak ograniczenie to nie dotyczy m.in. świadczenia usług najmu/dzierżawy, w przypadku gdy wystawiona faktura zawiera informację, jakiego okresu rozliczeniowego dotyczy (art. 106i ust. 8 ustawy).

Zatem, w sytuacji gdy faktura VAT dokumentuje usługę najmu/dzierżawy, w której określono, jakiego okresu dotyczy, ograniczenie sformułowane w przepisie art. 106i ust. 7 ustawy nie ma zastosowania. Stąd też, Wnioskodawca w przedstawionym stanie faktycznym ma prawo udokumentować świadczoną usługę najmu/dzierżawy w okresie poprzedzającym okres 30 dni przed wykonaniem tej usługi.

Ad. 5.

Powołane przepisy prawa podatkowego nie określają najwcześniejszego terminu, w jakim Podatnik świadczący usługi najmu/dzierżawy może wystawić fakturę VAT. Jak wskazano powyżej, ograniczenie sformułowane w art. 106i ust. 7 pkt 1 ustawy o VAT, nie ma w stosunku do świadczonych przez Wnioskodawcę usług zastosowania. Jednocześnie, zgodnie ze wskazanym art. 106i ust. 3 pkt 4 ustawy o VAT, na podatników świadczących usługi najmu/dzierżawy nałożono obowiązek wystawienia faktury VAT nie później niż z upływem terminu płatności.

Zatem, w sytuacji, gdy strony transakcji ustalą termin płatności i będzie on liczony od daty wystawienia faktury przez sprzedawcę lub daty otrzymania faktury przez kontrahenta, oraz w przypadku zawarcia w treści faktury informacji o okresie, którego faktura dotyczy, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury przez podatnika.

W świetle powyższych okoliczności dopuszczalne jest w przypadku świadczenia usługi najmu/dzierżawy np. za marzec 2014 r. (1-31 marca 2014 r.), dla której termin płatności został określony od dnia wystawienia faktury lub jej otrzymania przez nabywcę usługi, wystawienie faktury zarówno dnia 31 stycznia 2014 r., jak i dnia 31 marca 2014 r., a obowiązek podatkowy w każdym z tych dwóch przypadków powstanie w dacie jej wystawienia.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl