IPPP2/443-874/11-6/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 października 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-874/11-6/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 11 lipca 2011 r. (data wpływu 18 lipca 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 28 września 2011 r. (data wpływu 3 października 2011 r.) oraz pismem z dnia 13 października 2011 r. (data wpływu 17 października 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa obniżenia kwoty podatku VAT należnego o podatek naliczony w związku z nabyciem towarów przeznaczonych do nieodpłatnego przekazania - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 lipca 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa obniżenia kwoty podatku VAT należnego o podatek naliczony w związku z nabyciem towarów przeznaczonych do nieodpłatnego przekazania. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 28 września 2011 r. (data wpływu 3 października 2011 r.) - Pełnomocnictwo, będącym odpowiedzią na wezwanie tut. Organu Nr IPPB5/423-707/112/PS z dnia 20 września 2011 r. oraz pismem z dnia 13 października 2011 r. (data wpływu 17 października 2011 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. Organu Nr IPPP2-443-874/11-4/AK i IPPB5/423-707/11-4/PS z dnia 6 października 2011 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka Sp. z o.o. powstała w 1998 r. Jest jednostką handlową zajmującą się hurtową sprzedażą sprzętu informatycznego. Oferta handlowa obejmuje technologie komputerowe i telekomunikacyjne, m.in. przełączniki sieciowe, routery, serwery sieciowe, stacje robocze, notebooki, modemy, zasilacze awaryjne, centrale telefoniczne, systemy skanowania i przetwarzania kodów kreskowych. Działalność dystrybucyjna Spółki oparta jest o długoterminowe umowy dystrybucyjne z dużymi, znanymi producentami zagranicznymi i krajowymi. Klientami spółki są głównie krajowe firmy informatyczne zajmujące się świadczeniem zintegrowanych usług w zakresie komputeryzacji firm i jednostek sfery budżetowej oraz resellerzy komponentów komputerowych.

W celu zwiększenia sprzedaży Spółka podjęła pewne działania marketingowe polegające na organizowaniu licznych programów promocyjnych związanych m.in. z przekroczeniem określonego pułapu zakupów w określonym terminie, w ramach, których przekazuje nieodpłatnie klientom zakupione wcześniej towary (upominki) z logo/bez logo Spółki.

Dotychczas nieodpłatne przekazania towarów, o których mowa powyżej, były rozpoznawane jako czynności opodatkowane VAT. W związku z powyższym Spółka wystawiała faktury wewnętrzne, na których wykazywała należny podatek od towarów i usług. Obecnie w wyniku ponownej analizy odpowiednich regulacji dotyczących VAT, Spółka doszła do wniosku, że dokonane przez nią nieodpłatne przekazania towarów od dnia 1 stycznia 2006 r. do dnia 31 marca 2011 r. nie powinny podlegać opodatkowaniu VAT, dlatego podatek należny wykazany na fakturach nie powinien był być naliczany. W konsekwencji Spółka zamierza wystawić wewnętrzną zbiorczą fakturę korygującą do uprzednio wystawionych faktur wewnętrznych, w których wykazany został nienależny podatek. W rezultacie podatek VAT wynikający z pierwotnie wystawionych faktur wewnętrznych zostanie odpowiednio skorygowany.

Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. poz. 54 z późn. zm.- dalej; ustawa o CIT) Spółka do kosztów uzyskania przychodów zaliczała należny podatek VAT wykazywany z związku z przedmiotowymi nieodpłatnymi przekazaniami towarów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

W przypadku udzielenia odpowiedzi pozytywnej na pytanie nr 1 (tekst jedn.: uznania, iż nieodpłatne wydania przedmiotowych towarów nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT), czy na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT Spółka miała prawo obniżyć kwotę podatku VAT należnego o podatek naliczony w związku z nabyciem towarów przeznaczonych do nieodpłatnego przekazania.

Zdaniem Wnioskodawcy w analizowanym stanie faktycznym na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT Spółka miała prawo obniżyć kwotę podatku VAT należnego o podatek naliczony w związku z nabyciem towarów przeznaczonych do nieodpłatnego przekazania.

UZASADNIENIE stanowiska Spółki:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego zapłaconego przy nabyciu towarów i usług, które są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych. Zdaniem Spółki do tych rodzajów wydatków zalicza się wydatki na towary, które następnie przekazywane były różnym podmiotom w ramach prowadzonych akcji promocyjnych. Cel akcji, jakim jest zachęcanie do kupowania towarów Spółki, przesądza o tym, że wydatki te ponoszone są w celu związanym ze sprzedażą opodatkowaną.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a cyt. ustawy, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r. wynikało, iż kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Od dnia 1 stycznia 2011 r. przepis art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a wskazuje, iż kwotę podatku naliczonego stanowi, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

W myśl art. 86 ust. 8 pkt 2 cyt. ustawy, podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą czynności, o których mowa w art. 7 ust. 3-7.

Zauważyć należy, iż ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Z treści cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Powyższe wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Prawo do odliczenia podatku naliczonego, jako integralna część systemu VAT, w zasadzie nie może być ograniczane ani pod względem czasu, ani też pod względem zakresu przedmiotowego. Nie jest to bowiem wyjątkowy przywilej podatnika, lecz jego fundamentalne prawo. Możność wykonania tego prawa powinna być zapewniona niezwłocznie i względem wszystkich kwot podatku, które zostały pobrane (naliczone) od transakcji związanych z zakupami.

Ustawa o podatku od towarów i usług ustanawia zasadę tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej.

Istotna jest intencja nabycia - jeśli dany towar (usługa) ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych wówczas - po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy wymogów formalnych - odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych.

Wystarczającym zatem jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towaru lub usługi, przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej oraz planowanej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakup ten dokonany został w celu jego wykorzystania w ramach działalności opodatkowanej. Ta warunkowość realizacji określonego w art. 86 ust. 1 cyt. ustawy, prawa obniżenia podatku należnego o podatek naliczony powoduje, że nieziszczenie się warunku pozytywnego jakim jest wykorzystanie towaru lub usługi do realizacji czynności opodatkowanej podatnika, np. gdy okaże się, że zmieniono przeznaczenie towaru (usługi) i został on ostatecznie wykorzystany do czynności zwolnionych od podatku VAT lub niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT - spowoduje konieczność weryfikacji uprzedniego odliczenia podatku naliczonego.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę wynika, iż Spółka w celu zwiększenia sprzedaży Spółka podjęła pewne działania marketingowe polegające na organizowaniu licznych programów promocyjnych związanych m.in. z przekroczeniem określonego pułapu zakupów w określonym terminie, w ramach których przekazuje nieodpłatnie klientom zakupione wcześniej towary (upominki) z logo lub bez logo Spółki.

Dotychczas nieodpłatne przekazania towarów, o których mowa powyżej, były rozpoznawane jako czynności opodatkowane VAT. W związku z powyższym Spółka wystawiała faktury wewnętrzne, na których wykazywała należny podatek od towarów i usług. Obecnie w wyniku ponownej analizy odpowiednich regulacji dotyczących VAT, Spółka doszła do wniosku, że dokonane przez nią nieodpłatne przekazania towarów od dnia 1 stycznia 2006 r. do dnia 31 marca 2011 r. nie powinny podlegać opodatkowaniu VAT, dlatego podatek należny wykazany na fakturach nie powinien był być naliczany. W konsekwencji Spółka zamierza wystawić wewnętrzną zbiorczą fakturę korygującą do uprzednio wystawionych faktur wewnętrznych, w których wykazany został nienależny podatek. W rezultacie podatek VAT wynikający z pierwotnie wystawionych faktur wewnętrznych zostanie odpowiednio skorygowany.

Zauważyć należy, iż w interpretacji indywidualnej Nr IPPP2-443-874/11-5/AK tut. Organ uznał, iż nieodpłatne przekazanie towarów przez Spółkę w ramach działań marketingowych, o których mowa we wniosku, mających na celu zwiększenie sprzedaży, a więc związanych z prowadzonym przez Spółkę przedsiębiorstwem, nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Mając na względzie treść powołanych przepisów oraz opis sprawy stwierdzić należy, że Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego występującego przy nabyciu towarów będących przedmiotem nieodpłatnego przekazania na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, zwłaszcza w ramach wszelkiego rodzaju działań o charakterze marketingowym, mających na celu zwiększenie sprzedaży, bowiem poniesione wydatki na ich nabycie miały związek z wykonywanymi przez Spółkę czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Ponadto tut. Organ informuje, iż w zakresie pytań 1 i 3 wskazanych we wniosku z dnia 11 lipca 2011 r., dotyczących podatku od towarów i usług oraz pytań 4 i 5, dotyczących podatku dochodowego od osób prawnych, wydane zostały odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl