IPPP2/443-865/10-4/KOM - Zwolnienie z opodatkowania sprzedaży przedszkola oraz szkoły w budowie wraz z gruntem wykorzystywanych przez stowarzyszenie na potrzeby działalności edukacyjnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 stycznia 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-865/10-4/KOM Zwolnienie z opodatkowania sprzedaży przedszkola oraz szkoły w budowie wraz z gruntem wykorzystywanych przez stowarzyszenie na potrzeby działalności edukacyjnej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 2 listopada 2010 r. (data wpływu 8 listopada 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania sprzedaży przedszkola oraz szkoły w budowie wraz z gruntem wykorzystywanych przez stowarzyszenie na potrzeby działalności edukacyjnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 listopada 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania sprzedaży przedszkola oraz szkoły w budowie wraz z gruntem wykorzystywanych przez stowarzyszenie na potrzeby działalności edukacyjnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Stowarzyszenie" nie prowadzi działalności gospodarczej. Stowarzyszenie zajmuje się działalnością non-profit zajmującą się przede wszystkim inicjowaniem i prowadzeniem działalności oświatowej, wychowawczej i naukowej. Stowarzyszenie wybudowało na własnym gruncie przedszkole oddane do użytkowania w 2008 r. oraz rozpoczęło inwestycję budowy budynku szkoły. Biorąc pod uwagę, że Stowarzyszenie prowadzi działalność zwolnioną z podatku od towarów i usług nie mogło odliczyć podatku VAT związanego z tymi inwestycjami. Stowarzyszenie zamierza odsprzedać teren na którym znajduje się przedszkole wraz z rozpoczętą inwestycją budowy szkoły odrębnej jednostce, która będzie zajmowała się zarządzaniem obiektami tego typu.

W najbliższym czasie Stowarzyszenie zamierza zawrzeć w formie aktu notarialnego przedwstępną umowę sprzedaży ww. nieruchomości. Stowarzyszenie wydzierżawia grunt, na którym budowana jest szkoła na rzecz Spółki, która będzie nabywcą tej nieruchomości. Spółka ta dokonuje z własnych środków oraz z zaciągniętego kredytu dalszych nakładów na trwającą budowę szkoły. Na Spółkę tę zostało przeniesione pozwolenie na budowę.

Stowarzyszenie jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy w związku z wykorzystywaniem budynku przedszkola na własne potrzeby (działalność edukacyjna i wychowawcza) sprzedaż ta będzie zwolniona z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług jako, że Stowarzyszeniu nie przysługuje prawo do odliczenia nakładów związanych z budową budynku.

2.

Czy jeśli nie przysługiwałoby zwolnienie sprzedaży ww. nieruchomości w związku ze zmianą sposobu wykorzystywania nieruchomości do dotychczasowej działalności zwolnionej na działalność opodatkowaną (sprzedaż), Stowarzyszenie będzie mogło dokonać korekty i odliczyć podatek VAT ściśle związany z nakładami poniesionymi na sprzedawaną nieruchomość.

3.

Czy w związku z planowanym zamiarem zawarcia przedwstępnej umowy sprzedaży ww. nieruchomości, w przypadku negatywnej odpowiedzi na pytanie nr 1, a pozytywnej odpowiedzi na pytanie nr 2 Stowarzyszenie będzie mogło odliczyć podatek VAT z nakładów poniesionych na sprzedawaną nieruchomość w momencie zawarcia umowy przedwstępnej, która w sposób jednoznaczny przesądza o zamiarze sprzedaży, czyli dokonania czynności opodatkowanej.

Zdaniem Wnioskodawcy,

Ad.1.

Biorąc pod uwagę, że ponoszenie nakładów, czyli wybudowanie przedszkola rozpoczęcie inwestycji budowy budynku szkoły związane było z działalnością zwolnioną z podatku VAT Stowarzyszenie nie odliczyło podatku VAT związanego z budową i innymi nakładami. W związku z tym, że nabycie przedmiotowego gruntu nastąpiło bez podatku VAT, to w związku z prowadzoną przez Stowarzyszenie działalnością zwolnioną, Stowarzyszeniu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Dlatego też Stowarzyszenie uważa, że sprzedaż przedmiotowej nieruchomości będzie korzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług. W piśmiennictwie podnosi się, że ze zwolnieniem na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia, gdy dokonującym dostawy jest podmiot wykonujący czynności zwolnione, który wybudował samodzielnie budynek dla celów tej działalności.

Ad.2.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 i 2 oraz z art. 91 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług przysługuje korekta w związku ze sprzedażą opodatkowaną zmieniając wykorzystywanie towarów i usług wykorzystywanych dotychczas do działalności zwolnionej na działalność opodatkowaną (sprzedaż). W związku z powyższym Stowarzyszenie ma prawo do odliczenia podatku VAT, który był związany z wytworzeniem i nakładami na przedmiot sprzedaży.

Ad.3.

Jako, że z przedwstępnej umowy sprzedaży w sposób jednoznaczny wynika zamiar dokonania czynności opodatkowanej Stowarzyszenie może dokonać odliczenia podatku naliczonego związanego z nakładami na przedmiot sprzedaży już w momencie zawarcia umowy przedwstępnej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W świetle art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 cyt. ustawy przez dostawę, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Zgodnie z unormowaniem zawartym w art. 2 pkt 6 cyt. ustawy pod pojęciem towarów rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Za świadczenie usług uznawana jest każda transakcja, która nie stanowi dostawy towarów.

Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy, podstawowa stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Na mocy art. 19 pkt 5 ustawy z 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. Nr 238, poz. 1578) dodano do ustawy o VAT art. 146a, zgodnie z którym w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r.:

1.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23 %;

2.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8 %;

3.

stawka zryczałtowanego zwrotu podatku, o której mowa w art. 115 ust. 2, wynosi 7 %;

4.

stawka ryczałtu, o której mowa w art. 114 ust. 1, wynosi 4 %.

Oprócz stawki podstawowej, na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział obniżenie, w drodze rozporządzenia (art. 146d ustawy VAT), stawek podatku do wysokości: 8 %, 5 % i 0 %.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone w art. 43 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Na podstawie art. 2 pkt 14 ustawy, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej.

Zatem, przez pierwsze zasiedlenie należy rozumieć objęcie we władanie budynku, budowli lub ich części przez pierwszego nabywcę lub pierwszego użytkownika. Przedmiotowa nieruchomość nie musi być faktycznie zamieszkała, lecz winna być przejęta przez nabywcę do użytkowania. Wydanie przedmiotowego obiektu nabywcy winno nastąpić w ramach wykonania przez sprzedającego czynności podlegających opodatkowaniu, a za takie uważa się również umowy najmu i dzierżawy podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT. Zatem, pierwszym zasiedleniem jest również moment oddania budynku do użytkowania pierwszemu najemcy (dzierżawcy). Wówczas, jak wynika z przepisów ustawy, zwolnienie od podatku od towarów i usług stosuje się w odniesieniu do sprzedaży nieruchomości, jeśli jest ona już zasiedlona bądź zamieszkana.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30 % wartości początkowej tych obiektów.

Warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b), nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat (art. 43 ust. 7a ustawy).

Analiza przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, regulujących wyżej wskazane prawo do zwolnienia od podatku dostaw budynków, budowli lub ich części, prowadzi do konkluzji, iż w odniesieniu do tych towarów może wystąpić jedna z dwóch podstaw do zastosowania zwolnienia od tego podatku. Istotne jest wobec tego każdorazowe kompleksowe zbadanie okoliczności towarzyszących dostawie ww. obiektów. Zauważyć bowiem należy, iż stosowanie zwolnień od podatku ma charakter wyjątkowy i nie podlega ani wykładni rozszerzającej, ani zawężającej, natomiast możliwość wychodzenia poza wykładnię literalną jest niedopuszczalna. W efekcie podatnik uprawniony będzie do zastosowania ww. preferencji, gdy charakter świadczonych przez niego czynności, w sposób jednoznaczny i nie budzący wątpliwości, wyczerpuje znamiona ujęte w treści przepisu statuującego jego prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Z zawartego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że przedmiotowy budynek przedszkola choć został oddany do użytkowania w 2008 r., to do dnia dzisiejszego nie został zasiedlony w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy VAT. Wynika to z faktu, że Stowarzyszenie wykorzystywało budynek przedszkola do prowadzenia własnej działalności non-profit: oświatowej, wychowawczej i naukowej, która to działalność jest zwolniona z podatku od towarów i usług. W związku z powyższym, biorąc pod uwagę tylko wyżej podany argument należy uznać, że planowana sprzedaż przedmiotowej nieruchomości, będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia, a tym samym nie zostanie spełniony warunek umożliwiający zwolnienie tej transakcji z opodatkowania podatkiem VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Wnioskodawca oświadczył ponadto, iż w związku z wykorzystywaniem przedszkola na potrzeby prowadzenia działalności zwolnionej z opodatkowania podatkiem VAT, czyli działalności oświatowo-wychowawczej, nie przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Jest to zgodne z generalną zasadą zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy, który stanowi, że podatnikowi podatku VAT (a takim jest Wnioskodawca) przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Zatem, biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że jeżeli - jak wskazuje Wnioskodawca - nie przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z prowadzonymi inwestycjami, to sprzedaż przedmiotowej nieruchomości zabudowanej, będzie mogła korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy.

Wnioskodawca podaje również we wniosku, że w skład sprzedawanej nieruchomości wchodzić będzie także szkoła w budowie, a grunt na którym ta inwestycja się znajduje, Stowarzyszenie wydzierżawia Spółce, która będzie nabywcą tej nieruchomości i będzie kontynuowała budowę.

W myśl ww. wspomnianego art. 2 pkt 14 ustawy VAT, dostawa tego gruntu wraz z rozpoczętą budową szkoły będzie dokonywana przed pierwszym zasiedleniem, gdyż wydanie przedmiotowej nieruchomości nabywcy nastąpi w ramach wykonania przez sprzedającego czynności podlegających opodatkowaniu, a za takie uważa się umowy sprzedaży podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT. Tym samym nie zostanie spełniony warunek umożliwiający zwolnienie tej transakcji z opodatkowania podatkiem VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Jednak Stowarzyszeniu nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, gdyż prowadzi działalność edukacyjną - zwolnioną z opodatkowania podatkiem VAT. Tak więc, sprzedaż przedmiotowej nieruchomości z rozpoczętą budową szkoły, podobnie jak sprzedaż przedszkola, będzie mogła korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy.

Organ podatkowy pragnie zauważyć, że przepis art. 29 ust. 5 ustawy stanowi, iż w przypadku dostawy budynków i budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Powyższe oznacza, iż w przypadku gdy budynek lub budowla korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, zwolnieniu podlega również dostawa gruntu, na którym to gruncie budynek jest posadowiony.

Tutejszy organ podkreśla, iż wyżej wskazana zasada dotyczy wyłącznie gruntów z posadowionymi na nich budynkami (budowlami), nie ma zatem zastosowania do innych gruntów niezwiązanych z obiektami budowlanymi.

Biorąc pod uwagę wskazane regulacje, sprzedaż budynku przedszkola oraz szkoły w budowie wraz z gruntem, na którym te inwestycje są położone, będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a w zw. z art. 29 ust. 5 ustawy.

W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

W związku z tym, iż uznano stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1 za prawidłowe, odpowiedź na pytania oznaczone we wniosku nr 2 i 3 stała się bezzasadna, stąd też organ podatkowy odstąpił od jej udzielenia.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl