IPPP2/443-828/09-2/IK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 października 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-828/09-2/IK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 czerwca 2009 r. (data wpływu 29 lipca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia czy zespół składników materialnych i niematerialnych stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o VAT oraz czy wniesienie aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa podlega wyłączeniu spod opodatkowania podatkiem od towarów i usług oraz czy w przypadku wyłączenia powstanie u Wnioskodawcy obowiązek korekty wcześniej odliczonego podatku od towarów i usług w związku z nabyciem aktywów stanowiących element zorganizowanej części przedsiębiorstwa wnoszonej aportem - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 lipca 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia czy zespół składników materialnych i niematerialnych stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o VAT oraz czy wniesienie aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa podlega wyłączeniu spod opodatkowania podatkiem od towarów i usług oraz czy w przypadku wyłączenia powstanie u Wnioskodawcy obowiązek korekty wcześniej odliczonego podatku od towarów i usług w związku z nabyciem aktywów stanowiących element zorganizowanej części przedsiębiorstwa wnoszonej aportem.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. W ramach prowadzonej przez siebie działalności Wnioskodawca świadczy usługi spawalnicze, ślusarskie, transportowe, cięcia na plaźmie, które oferowane są klientom Wnioskodawcy pod firmą Wnioskodawcy (działalność W).

Dodatkowo, odrębnie od działalności W, Wnioskodawca świadczy usługi wynajmu będących jego własnością domów letniskowych wraz z usługami dodatkowymi, polegającymi na organizacji pobytu gości (dalej: działalność turystyczno-rekreacyjna). Działalność turystyczna Wnioskodawcy jest prowadzona pod odrębną nazwą handlową.

Działalność Wnioskodawcy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie jest zwolniona z tego podatku.

Wnioskodawca planuje wnieść zespół składników materialnych oraz niematerialnych służących do działalności turystyczno-rekreacyjnej jako wkład niepieniężny na pokrycie podwyższenia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka). Po otrzymaniu przedmiotu aportu Spółka będzie kontynuowała działalność prowadzoną przez Wnioskodawcę w zakresie wynajmu domów letniskowych, zaś Wnioskodawca zaprzestanie prowadzenia działalności operacyjnej w tym zakresie.

W ramach aportu do Spółki wnoszone będą następujące składniki majątkowe:

* prawo własności nieruchomości (cztery domy letniskowe),

* grunt,

* łódź motorowa,

* rzeczy ruchome w tym: wyposażenie domów letniskowych, narzędzia i urządzenia związane z utrzymaniem domów oraz terenu rekreacyjnego,

* baza klientów,

* ewidencje podatkowe,

* materiały reklamowe i informacyjne, w tym strona internetowa poświęcona w całości działalności turystyczno-rekreacyjnej,

* należności od klientów,

* nazwę handlową stosowaną w odniesieniu do działalności turystyczno-rekreacyjnej.

Dodatkowo wraz z powyższym zespołem składników majątkowych na Spółkę przenoszone będą zobowiązania wynikające ze wszelkich umów związanych z działalnością turystyczno-rekreacyjną np. z tytuły dostaw energii, wody itp.

Personel obsługujący działalność turystyczno-rekreacyjną zostanie przejęty przez Spółkę. Zachowana będzie przy tym struktura organizacyjna działalności turystyczno-rekreacyjnej kontynuowanej przez Spółkę. Powyższy zespół składników majątkowych posiada odrębność finansową w postaci wyodrębnionych kont, przy pomocy których ewidencjonowane są dotyczące go transakcje. Wnioskodawca jest w stanie wyodrębnić na podstawie ewidencji podatkowych przychody, koszty, wyniki finansowe oraz majątek działalności W. i działalności turystyczno-rekreacyjnej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku od towarów i usług.

Czy opisany w stanie faktycznym zespół składników materialnych i niematerialnych stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o VAT i czy wniesienie aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa podlega wyłączeniu spod opodatkowania podatkiem od towarów i usług oraz czy w przypadku wyłączenia powstanie u Wnioskodawcy obowiązek korekty wcześniej odliczonego podatku od towarów i usług w związku z nabyciem aktywów stanowiących element zorganizowanej części przedsiębiorstwa wnoszonej aportem.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 2 ust. 27e ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535, dalej: ustawa o VAT) przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zdaniem Wnioskodawcy opisany w stanie faktycznym zespół składników materialnych i niematerialnych stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o VAT ze względu na jego wyodrębnienie organizacyjne i finansowe oraz zdolność do kontynuacji działalności w pełnym zakresie po zbyciu tego zespołu w formie aportu.

Wnioskodawca prowadzi działalność turystyczno-rekreacyjną całkowicie niezależnie od świadczonych przez pozostałych usług, realizując przy tym określone zadania gospodarcze. W tej sytuacji można zatem mówić zarówno o wyodrębnieniu organizacyjnym, jak i funkcjonalnym, tj. zdolności do funkcjonowania zespołu składników majątkowych jako niezależne przedsiębiorstwo. Finansowe wyodrębnienie zespołu składników umożliwia posiadanie wyodrębnionych kont w planie kont, dzięki którym Wnioskodawca może ustalić kwotę wydatków i przychodów poniesionych w związku z prowadzeniem działalności polegającej na wynajmie domów.

Ponadto, w celu umożliwienia kontynuacji działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę, wszelkie zobowiązania związane z działalnością turystyczno-rekreacyjną przeniesione będą na Spółkę. Działalność turystyczno-rekreacyjna będzie kontynuowana w Spółce bez konieczności dokonywania jakichkolwiek nakładów czy zmian organizacyjnych przez Spółkę. Wraz ze zorganizowaną częścią turystyczno-rekreacyjną przejdą na Spółkę nie tylko prawa własności nieruchomości i wyposażenia niezbędnego dla obsługi turystów ale i nazwa handlowa, prawo do korzystania ze strony internetowej, know-how w zakresie obsługi, bazy klientów, wypracowane narzędzia do analizy finansowej działalności turystyczno-rekreacyjnej. Całość będzie przeniesiona na Spółkę w taki sposób, aby nie zakłóciło to obsługi turystycznej i aby klienci nie zauważyli faktycznie żadnej zmiany w obsłudze mimo innej formy prawnej ich kontrahenta. Świadczy to zatem o wyodrębnieniu finansowym, organizacyjnym oraz o możliwości samodzielnej kontynuacji działalności po wniesieniu działalności turystyczno-rekreacyjnej aportem.

Reasumując, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż wnoszony aportem zespół składników majątkowych stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 6 ustawy o VAT, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Jednocześnie, zdaniem Wnioskodawcy, na gruncie ustawy o VAT, pod pojęciem "zbycie przedsiębiorstwa" należy rozumieć wszelkie czynności, których efektem jest przeniesienie prawa własności, czyli m.in. sprzedaż, zamiana, oraz wniesienie wkładów niepieniężnych, tzw. aportów. Zdaniem Wnioskodawcy, zespół składników majątkowych wnoszonych aportem do Spółki stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o VAT i tym samym podlega wyłączeniu spod opodatkowania tym podatkiem.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż nie będzie zobowiązany do dokonania korekty podatku VAT naliczonego: w odniesieniu do faktur zakupowych składników majątkowych wnoszonych aportem do przedsiębiorstwa, bowiem w przypadku wniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa aportem do spółki, ustawa o VAT nie przewiduje takiej korekty.

Wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa aportem, mimo że nie podlega VAT, nie powoduje obowiązku korygowania odliczanego wcześniej przez zbywcę VAT naliczonego przy nabyciu aktywów wnoszonych następnie aportem. I to mimo, że odliczony podatek nie będzie związany z obrotem opodatkowanym VAT u wnoszącego aport. Powyższe wynika z art. 19 dyrektywy VAT 2006/112/WE, który przyznaje państwom członkowskim prawo do traktowania przekazania zespołu aktywów innemu podmiotowi w sposób neutralny w zakresie VAT, czyli tak jakby do przekazania nie doszło i jakby aktywa były nadal wykorzystywane do działalności tego samego podmiotu. Z prawa tego skorzystał polski ustawodawca wyłączając zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa z opodatkowania VAT. Jedynie jeżeli wnoszący przedsiębiorstwo lub jego część aportem był zobowiązany do korekt VAT naliczonego, w szczególności w związku z wykonywaniem jednocześnie działalności opodatkowanej i zwolnionej z VAT, nabywca przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części będzie kontynuował korekty podatku wykazanego przez zbywcę, co wynika z art. 91 ust. 9 ustawy o VAT, który jednak nie znajdzie zastosowania w przedstawionym stanie faktycznym ze względu na opodatkowanie całego obrotu Wnioskodawcy podatkiem VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy dot. podatku od towarów i usług w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl