IPPP2/443-822/13-4/AO

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 października 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-822/13-4/AO

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 25 lipca 2013 r. (data wpływu 5 sierpnia 2013 r.) uzupełnionym pismem z 16 października 2013 r. (data wpływu 21 października 2013 r.) na wezwanie Organu z 10 października 2013 r. znak sprawy IPPP2/443-822/13-2/AO (skutecznie doręczone 14 października 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży miejsc postojowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 sierpnia 2013 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży miejsc postojowych. Przedmiotowy wniosek uzupełniony został pismem z 16 października 2013 r. (data wpływu 21 października 2013 r.) na wezwanie Organu z 10 października 2013 r. znak sprawy IPPP2/443-822/13-2/AO (data doręczenia 14 października 2013 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Zgodnie ze statutem Spółdzielnia zaspakaja potrzeby mieszkaniowe członków i ich rodzin poprzez między innymi "dostarczanie lub wynajmowanie członkom oraz wynajmowanie innym osobom nie członkom garaży i miejsc postojowych" (paragraf 2 p.2 statutu Spółdzielni).

W 2001 r. Spółdzielnia wybudowała parking wielopoziomowy z miejscami postojowymi przeznaczonymi do użytkowania przez członków Spółdzielni, na zasadzie własnościowego prawa do miejsca postojowego. Członkowie Spółdzielni poprzez wniesienie wkładu nabyli własnościowe prawa do części miejsc postojowych. Pozostałe miejsca (na które nie znaleziono chętnych pośród członków spółdzielni) pozostały do dyspozycji Spółdzielni i były wynajmowane.

Parking wielopoziomowy został wybudowany przed 2004 rokiem, z przeznaczeniem ustanowienia własnościowego prawa do lokalu, Spółdzielnia nie opodatkowała podatkiem od towarów i usług ustanowienia własnościowego prawa do miejsc postojowych i w związku z powyższym nie obniżyła kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od zakupów związanych z budową parkingu wielopoziomowego. Ponieważ nie znaleziono wystarczającej ilości osób chętnych do wniesienia wkładów budowlanych tytułem nabycia własnościowego prawa do miejsca postojowego, Spółdzielnia wynajmuje miejsca postojowe za wynagrodzeniem (podlegającym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki podstawowej) na podstawie umów najmu. Umowy najmu wolnych w sensie prawnym miejsc postojowych zostały zawarte w 2001 r. Do dnia dzisiejszego Spółdzielnia wynajmuje miejsca postojowe na podstawie umów najmu na czas nieokreślony i określony.

Od dnia oddania miejsc użytkowych na parkingu wielopoziomowym do użytkowania tzn. od 2001 r. Spółdzielnia nie ponosiła nakładów na ulepszenie przedmiotowych miejsc postojowych.

Spółdzielnia do dnia dzisiejszego nie ustanowiła odrębnej własności żadnego miejsca postojowego. Spółdzielnia jest w trakcie prowadzenia prac zmierzających do podziału gruntów będących w użytkowaniu wieczystym Spółdzielni, na nieruchomości zabudowane i niezabudowane zgodnie z zapisami art. 41 Ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 4, poz. 27 z późn. zm.). Powyższe czynności prawne umożliwią Zarządowi Spółdzielni przygotowanie projektu uchwały określającej przedmiot odrębnej własności lokali w nieruchomościach, co w konsekwencji umożliwi ustanowienie odrębnej własności na rzecz członków spółdzielni i osób uprawnionych.

W chwili obecnej spółdzielnia zamierza sprzedać członkom spółdzielni pozostające własnością spółdzielni, miejsca postojowe na zasadzie wyodrębnionego prawa do miejsca postojowego. Miejsca postojowe będą sprzedawane osobom nabywającym wyodrębnione prawo do lokalu w budynku, który w przyszłości zostanie wybudowany przez Spółdzielnie z przeznaczeniem na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Czy sprzedaż na zasadzie wyodrębnionego prawa, miejsc postojowych oddanych do użytkowania w 2001 r., przy budowie których spółdzielni nie przysługiwało obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego należy opodatkować podatkiem od towarów i usług, jeśli tak to według jakiej stawki.

2. Czy sprzedaż na zasadzie wyodrębnionego prawa, miejsc postojowych oddanych do użytkowania w 2001 r., przy budowie których spółdzielni nie przysługiwało obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jest zwolniona od podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2, 10 i 10a oraz art. 43 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, Spółdzielni przysługuje zwolnienie od podatku w przypadku sprzedaży miejsc postojowych na parkingu wielopoziomowym oddanym do użytku w 2001 r., przy budowie którego nie przysługiwało obniżenie podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 cyt. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również

1.

przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;

2.

wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;

3.

wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;

4.

wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;

5.

ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;

6.

oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;

7.

zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

Towarami, zgodnie z art. 2 pkt 6 ww. ustawy są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie do art. 2 pkt 22 ww. ustawy przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

W myśl art. 46 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Prawo dopuszcza, aby własność tej samej rzeczy przysługiwała niepodzielnie kilku osobom. Na tym polega współwłasność. Zgodnie z art. 195 Kodeksu cywilnego własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność). Stosownie do art. 196 § 1 Kodeksu cywilnego współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną. W przypadku współwłasności nieruchomości określonej w częściach ułamkowych, każdy ze współwłaścicieli ma określony ułamkiem udział w nieruchomości. Współwłaściciel ma względem swego udziału pozycję wyłącznego właściciela. Ze względu na charakter udziału, każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli (art. 198 Kodeksu cywilnego). Rozporządzanie udziałem polega na tym, że współwłaściciel może zbyć swój udział.

Wobec powyższego, towarem jest część budynku lub budowli, a także udział w prawie własności nieruchomości. Właściciel udziału jest równocześnie właścicielem części ułamkowej wspólnego prawa (prawa własności). W przypadku zbycia udziału w nieruchomości, dotychczasowy współwłaściciel przenosi na nabywcę prawo do rozporządzania tą nieruchomością jak właściciel, w zakresie, w jakim uprawnia go do tego wysokość jego udziału. W myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług zbycie nieruchomości, a także udziału we współwłasności nieruchomości należy więc traktować w kategorii sprzedaży towarów.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Przy czym, stosownie do treści art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%. Jednakże zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

Jak stanowi art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2 - stosownie do art. 43 ust. 2 ustawy o VAT - rozumie się ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel.

Wskazać w tym miejscu należy, że w stanie prawnym obowiązującym do dnia 31 grudnia 2008 r. za towary używane uznawane były budynki, budowle lub ich części. Jednakże przepisy odnoszące się do kwestii zwolnienia z podatku VAT transakcji zbycia towarów używanych zostały zmienione przez art. 1 pkt 34 lit. a tiret pierwsze ustawy z dnia 7 listopada 2008 r. (Dz. U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1320) zmieniającej ustawę o podatku od towarów i usług z dniem 1 stycznia 2009 r. I tak z dniem 1 stycznia 2009 r. zmieniono zasady dotyczące zwolnienia z podatku towarów używanych. Obecnie zwolnienie dla dostawy towarów używanych obejmuje dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zmieniła się definicja terminu "towar używany". W myśl obecnego brzmienia przepisu art. 43 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług przez pojęcie towarów używanych rozumie się ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel. Przez to towarami używanymi są te ruchomości, które były używane przez podatnika co najmniej przez pół roku.

Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, że Wnioskodawca zamierza sprzedać pozostające własnością Spółdzielni miejsca postojowe, których nie można uznać za ruchomość. Z uwagi na powyższe, zwolnienie przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 43 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług nie będzie mieć zastosowania w niniejszych okolicznościach.

Na podstawie regulacji zawartej w art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Przez pierwsze zasiedlenie - w myśl art. 2 pkt 14 ww. ustawy - rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z cytowanego przepisu wynika, iż aby nastąpiło pierwsze zasiedlenie musi dojść do oddania budynków, budowli lub ich części, do użytkowania w wykonaniu czynności podlegającej opodatkowaniu. Oznacza to, że jeżeli podatnik wybuduje obiekt lub zmodernizuje go ponosząc przy tym nakłady na ulepszenie przekraczające 30% wartości początkowej, a następnie obiekt ten (po wybudowaniu lub ulepszeniu) zostanie oddany do użytkowania w rozumieniu przepisów budowlanych i wprowadzony przez podatnika do ewidencji środków trwałych, nie jest to równoznaczne z jego zasiedleniem. W takim przypadku oddanie do użytkowania nie nastąpi bowiem w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie będzie miało miejsce wówczas, gdy nowo wybudowany lub zmodernizowany obiekt lub jego część zostanie sprzedany lub oddany w dzierżawę, czy najem, gdyż zarówno sprzedaż jak i dzierżawa czy najem wykonane przez podatnika podlegają opodatkowaniu.

Zgodnie zaś z art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Z przedstawionej treści wniosku wynika, że w 2001 r. Spółdzielnia wybudowała parking wielopoziomowy z miejscami postojowymi przeznaczonymi do użytkowania przez członków Spółdzielni na zasadzie własnościowego prawa do miejsca postojowego. Spółdzielnia nie opodatkowała podatkiem od towarów i usług ustanowienia własnościowego prawa do miejsc postojowych i w związku z powyższym nie obniżyła kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od zakupów związanych z budową parkingu wielopoziomowego. Ponieważ nie znaleziono wystarczającej ilości osób chętnych do wniesienia wkładów budowlanych tytułem nabycia własnościowego prawa do miejsca postojowego Spółdzielnia wynajmuje, na podstawie umów najmu, miejsca postojowe za wynagrodzeniem podlegającym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki podstawowej. Umowy najmu wolnych w sensie prawnym miejsc postojowych zostały zawarte w 2001 r. Do dnia dzisiejszego Spółdzielnia wynajmuje miejsca postojowe na podstawie umów najmu na czas nieokreślony i określony. Od dnia oddania miejsc użytkowych na parkingu wielopoziomowym do użytkowania tzn. od 2001 r. Spółdzielnia nie ponosiła nakładów na ich ulepszenie. W chwili obecnej Spółdzielnia zamierza sprzedać członkom spółdzielni pozostające własnością spółdzielni miejsca postojowe na zasadzie wyodrębnionego prawa do miejsca postojowego.

Aby stwierdzić, czy sprzedaż na zasadzie wyodrębnionego prawa miejsc postojowych oddanych do użytkowania w 2001 r., przy budowie których spółdzielni nie przysługiwało obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego należy opodatkować podatkiem od towarów i usług, a jeśli tak to według jakiej stawki w pierwszej kolejności ustalić należy kiedy miało miejsce pierwsze zasiedlenie oraz jaki okres upłynął od tego momentu do dokonania zamierzonej dostawy przedmiotowych miejsc postojowych. Kluczowym bowiem w niniejszych okolicznościach jest przepis art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

W niniejszych okolicznościach pozostające własnością Spółdzielni miejsca postojowe, które mają być przedmiotem zamierzonej sprzedaży są wynajmowane na podstawie zawartych w 2001 r. umów najmu. Wynagrodzenie należne za wynajem przedmiotowych miejsc postojowych podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki podstawowej. W związku z powyższym, sprzedaż pozostających własnością Spółdzielni miejsc postojowych na zasadzie wyodrębnionego prawa do miejsca postojowego nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia. Do pierwszego zasiedlenia, w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług doszło bowiem w momencie oddania przedmiotowych miejsc postojowych w odpłatny, opodatkowany najem w 2001 r. Ponadto od momentu pierwszego zasiedlenia przedmiotowych miejsc postojowych do planowanej ich sprzedaży minął okres dłuższy niż dwa lata. Z uwagi na powyższe, sprzedaż na zasadzie wyodrębnionego prawa miejsc postojowych oddanych do użytkowania w 2001 r. będzie zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług. Wobec możliwości zastosowania zwolnienia od podatku VAT sprzedaży przedmiotowych miejsc postojowych usytuowanych w wielopoziomowym parkingu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług bezprzedmiotowa jest analiza zwolnienia od podatku określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług.

Mając na uwadze przedstawione okoliczności sprawy na tle przywołanych uregulowań stwierdzić należy, że sprzedaż na zasadzie wyodrębnionego prawa miejsc postojowych oddanych do użytkowania w 2001 r., przy budowie których Spółdzielni nie przysługiwało obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego będzie czynnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. Do przedmiotowej sprzedaży miejsc postojowych pozostających własnością Spółdzielni zastosowanie znajdzie zwolnienie przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy stwierdzające, iż Spółdzielni przysługuje zwolnienie od podatku w przypadku sprzedaży miejsc postojowych na parkingu wielopoziomowym oddanym do użytku w 2001 r., przy budowie którego nie przysługiwało obniżenie podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, pomimo powołania podstawy prawnej nie mającej zastosowania w przedmiotowej sprawie, należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl