IPPP2/443-753/12-2/JW - Stawka 8% na produkt o nazwie "Anyż cały ziarno".

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 września 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-753/12-2/JW Stawka 8% na produkt o nazwie "Anyż cały ziarno".

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 3 sierpnia 2012 r. (data wpływu 8 sierpnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na produkt o nazwie "Anyż cały ziarno" - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 sierpnia 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na produkt o nazwie "Anyż cały ziarno".

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Sp. z o.o. jest dystrybutorem przypraw i mieszanek przyprawowych na terenie Polski, których producentem jest austriacka firma K. GmbH. Sp. z o.o. wprowadzając na rynek nowe produkty w dniu 28 czerwca 1994 r. otrzymała z Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego w Warszawie informację odnośnie klasyfikacji produktu "Anyż cały ziarno" w grupie SWW 1355-22 co zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym z dnia 8 stycznia 1993 r. odpowiada stawce VAT w wysokości 22%, a zgodnie z późn. zm. 23% i z tą stawką VAT produkt ten jest sprzedawany do chwili obecnej.

W dniu 3 lutego 2012 r. firma ponownie złożyła wniosek do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi w sprawie klasyfikacji tego produktu. W korespondencji zwrotnej z Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego (pismo z dnia 9 lutego 2012 r.) produkt "Anyż cały ziarno" został sklasyfikowany w grupowaniu PKWiU 01.28.14.0, co zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. z późn. zm., wskazuje, że produkt znajduje się zarówno w zał. nr 3 do ustawy w poz. nr 10 oraz w zał. nr 10 w poz. nr 12.

K. P. Sp. z o.o. wprowadza do obrotu na rynek polski "Anyż cały ziarno" wyprodukowany przez K. GmbH w Austrii. Surowiec kupowany jest przez producenta w Turcji, poddawany suszeniu w sposób naturalny poprzez wystawienie na promienie słoneczne, pakowany w opakowania handlowe i dostarczany na rynek polski.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sklasyfikowanie produktu "Anyż cały ziarno" w grupowaniu PKWiU 01.28.14.0, co zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. z późn. zm., wskazuje na stawkę podatku VAT w wysokości 5% jest poprawną klasyfikacją.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Produkt "Anyż cały ziarno" sklasyfikowany w grupowaniu PKWiU 01.28.14.0, zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. z późn. zm. powinien być w obrocie na rynku polskim ze stawką VAT w wysokości 5%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie do treści art. 5a ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane wg zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach statystycznych.

Stawka podatku - na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku.

Zgodnie z obowiązującym art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Stosownie do treści art. 146a, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. z zastrzeżeniem art. 146f:

1.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%;

2.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%;

3.

stawka zryczałtowanego zwrotu podatku, o której mowa w art. 115 ust. 2, wynosi 7%;

4.

stawka ryczałtu, o której mowa w art. 114 ust. 1, wynosi 4%.

W myśl art. 41 ust. 2 ustawy, w związku z pozycją 10 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 8% podlegają, towary zgrupowane pod symbolem PKWiU - 01.28.14.0, tj. "Anyż, badian, kolendra, kmin, kminek, koper i jagody jałowca, surowe".

W objaśnieniach do załącznika nr 3 ustawy o podatku od towarów i usług w pkt 1, wskazano, iż wykaz nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i usług zwolnionych od podatku lub opodatkowanych stawkami niższymi niż stawka, której dotyczy załącznik.

W związku z powyższym, zasadnym jest zbadanie czy dla dostawy anyżu przepisy przewidują stawkę podatku VAT niższą niż 8%.

Artykuł 41 ust. 2a ustawy stanowi, że dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy stawka podatku wynosi 5%.

Stosownie do art. 41 ust. 2a ustawy, w związku z poz. 12 załącznika nr 10 do ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 5% podlegają, objęte symbolem PKWiU - ex 01.28.14.0 - "Anyż, badian, kolendra, kmin, kminek, koper i jagody jałowca, surowe - wyłącznie kolendra, kmin i kminek".

Zgodnie z art. 2 pkt 30 ustawy, przez PKWiU ex rozumie się zakres wyrobów lub usług węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania zwolnienia lub obniżonej stawki podatku VAT tylko do towarów/usług należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniającego określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce "nazwa towaru/usługi". Zatem wynikająca z konkretnego załącznika stawka VAT lub zwolnienie dotyczy wyłącznie danego towaru czy danej usługi z danego grupowania.

W przypadku towarów wymienionych pod poz. 12 załącznika nr 10 obniżona stawka 5% dotyczy wyłącznie kolendry, kminu i kminku.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca jest dystrybutorem przypraw i mieszanek przyprawowych na terenie Polski, których producentem jest austriacka firma. Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi dokonał klasyfikacji produktu Wnioskodawcy "Anyż cały ziarno" do grupowania PKWiU 01.28.14.0. Wątpliwości Wnioskodawcy sprowadzają się do zastosowania stawki podatku VAT dla dostawy ww. produktu.

W przedstawionych okolicznościach Wnioskodawca sprzedaje "Anyż cały ziarno" sklasyfikowany do grupowania PKWiU 01.28.14.0, który - jak wynika z przeprowadzonej analizy przepisów prawa podatkowego - został wymieniony pod poz. 10 załącznika nr 3 do ustawy i jednocześnie jest wymieniony pod poz. 12 załącznika nr 10 do ustawy.

Zatem, produkt o nazwie "Anyż cały ziarno" nie jest objęty opodatkowaniem preferencyjną stawką podatku w wysokości 5%, bowiem ustawodawca w poz. 12 załącznika nr 10 do ustawy o podatku od towarów i usług zastrzegł, iż opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 5% podlegają - wyłącznie kolendra, kmin i kminek.

Wobec powyższego stwierdzić należy, iż dostawa produktu "Anyż cały ziarno" sklasyfikowanego w grupowaniu PKWiU 01.28.14.0 podlega opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 8%, zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy, w związku art. 146a pkt 2 ustawy, w powiązaniu z poz. 10 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl