IPPP2/443-739/13-4/JW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 października 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-739/13-4/JW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18 lipca 2013 r. (data wpływu 22 lipca 2013 r.) uzupełnionym pismem z dnia 7 października 2013 r. (data wpływu 9 października 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania art. 6 pkt 1 ustawy dla sprzedaży składników majątkowych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 lipca 2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania art. 6 pkt 1 ustawy dla sprzedaży składników majątkowych. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 7 października 2013 r. (data wpływu 9 października 2013 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. Organu Nr IPPP2/443-739/13-2/JW z dnia 4 października 2013 r., doręczone Stronie w dniu 7 października 2013 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Przedmiotem działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę jest wynajem powierzchni biurowych znajdujących się w budynkach stanowiących własność Wnioskodawcy. Przedmiotowe budynki są ujawnione w ewidencji środków trwałych prowadzonej przez Wnioskodawcę dla celów podatku dochodowego od osób prawnych. Poza ww. budynkami majątek Wnioskodawcy stanowią również grunty (będące własnością Wnioskodawcy, lub do których Wnioskodawcy przysługuje prawo wieczystego użytkowania) oraz znajdujące się na tych gruntach budowle w rozumieniu przepisów ustawy prawo budowlane. Usługi najmu świadczone przez Wnioskodawcę podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Wnioskodawca rozważa sprzedaż składników majątkowych (budynków i gruntów, do których przysługuje Wnioskodawcy prawo własności lub prawo wieczystego użytkowania). Wraz ze sprzedażą ww. składników majątkowych na nabywcę przejdą umowy najmu. Nabywca wstąpi w stosunek najmu w takim zakresie w jakim w dacie zbycia w tym stosunku uczestniczy Wnioskodawca.

Umowy najmu po dacie sprzedaży ww. składników majątkowych będą kontynuowane przez nabywcę tych składników.

Wnioskodawca rozważa sprzedaż:

* wszystkich ww. składników w ramach jednej transakcji jako zbycie przedsiębiorstwa na podstawie jednej umowy zawartej w formie aktu notarialnego;

* niektórych z ww. składników w ramach jednej transakcji jako zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa na podstawie jednej umowy zawartej w formie aktu notarialnego;

* poszczególnych składników w ramach oddzielnych transakcji na podstawie indywidualnych (jednostkowych) umów zawieranych w formie aktu notarialnego w tej samej dacie (wszystkie umowy zawarte będą w jednym dniu);

* poszczególnych składników w ramach oddzielnych transakcji na podstawie indywidualnych (jednostkowych) umów zawieranych w formie aktu notarialnego, zawieranych w odstępach czasowych nie krótszych niż jeden dzień i nie dłuższych niż 3 dni.

Dla każdej z nieruchomości budynkowych, która jest wynajmowana przez Wnioskodawcę prowadzona jest oddzielna ewidencja, w której ujmowane są zobowiązania i należności związane z daną nieruchomością (umową najmu).

W uzupełnieniu wniosku z dnia 7 października 2013 r. Spółka wyjaśnia, że przedmiotem planowanej transakcji będzie przedsiębiorstwo Spółki w rozumieniu przepisu art. 551 kodeksu cywilnego (dalej "k.c."), tj. zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony i wykorzystywany przez Spółkę do prowadzenia działalności gospodarczej, obejmujący w szczególności własność nieruchomości przynależnych Spółce, ruchomości nie stanowiących części składowych ww. nieruchomości, prawa rzeczowe (prawo wieczystego użytkowania) do nieruchomości przysługujące Spółce, prawa wynikające z umów najmu zawartych przez Spółkę mających za przedmiot zbywane nieruchomości (Spółka przejmie umowy najmu), umowy dostawy mediów, zobowiązania oraz księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przez Spółkę.

Zbywane nieruchomości posiadają wyodrębnienie organizacyjne i funkcjonalne w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa Spółki i mogą być wykorzystywane do prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej.

Prowadzona ewidencja księgowa Spółki umożliwia identyfikację oraz przyporządkowanie zarówno przychodów, jak i kosztów uzyskania przychodów (a także pasywów i aktywów) związanych z poszczególnymi nieruchomościami. W szczególności istnieje możliwość przypisywania należności i zobowiązań do poszczególnych nieruchomości.

W ramach zbycia nieruchomości w sposób opisany we wniosku będzie miało miejsce, poza zbyciem (przejęciem) umów najmu dotyczących poszczególnych nieruchomości, należności, umów o dostawę mediów, również zbycie (przejęcie) zobowiązań związanych z daną nieruchomością.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy do sprzedaży składników majątkowych Wnioskodawcy (budynków, gruntów i budowli) będzie miał zastosowanie przepis art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług również w przypadku zbywania (sprzedaży) poszczególnych składników w ramach oddzielnych transakcji na podstawie indywidualnych (jednostkowych) umów zawieranych:

* w formie aktu notarialnego w tej samej dacie (wszystkie umowy zawarte będą w jednym dniu);

* w formie aktu notarialnego, zawieranych w odstępach czasowych nie krótszych niż jeden dzień i nie dłuższych niż 3 dni.

Zdaniem Wnioskodawcy, przepis art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej "Ustawa VAT") do sprzedaży składników majątkowych Wnioskodawcy (budynków, gruntów i budowli) będzie miał zastosowanie zarówno w przypadku sprzedaży wszystkich ww. składników w ramach jednej transakcji jako zbycie przedsiębiorstwa na podstawie jednej umowy zawartej w formie aktu notarialnego, jak też w przypadku sprzedaży niektórych z ww. składników w ramach jednej transakcji jako zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa na podstawie jednej umowy zawartej w formie aktu notarialnego, jak również w przypadku zbywania (sprzedaży) poszczególnych składników w ramach oddzielnych transakcji na podstawie indywidualnych (jednostkowych) umów zawieranych w formie aktu notarialnego w tej samej dacie (wszystkie umowy zawarte będą w jednym dniu) oraz w przypadku transakcji sprzedaży dokonywanych w formie aktu notarialnego, zawieranych w odstępach czasowych nie krótszych niż jeden dzień i nie dłuższych niż 3 dni.

Zgodnie z przepisem art. 6 pkt 1 Ustawy VAT przepisów powołanej ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Odpowiednio do przepisu art. 2 pkt 27e Ustawy VAT przez zorganizowaną części przedsiębiorstwa - rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

W świetle powołanych regulacji nie można mieć wątpliwości co do tego, że w przypadku zbycia wszystkich składników majątkowych stanowiących własność Wnioskodawcy, wykorzystywanych w prowadzonej działalności gospodarczej do świadczenia usług podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, mamy do czynienia ze zbyciem przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 6 pkt 1 Ustawy VAT, a tym samym taka czynności nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Identycznie należy przyjąć, w przypadku w jakim zbycie poszczególnych składników majątkowych Wnioskodawcy będzie następowało w ramach oddzielnych transakcji na podstawie indywidualnych (jednostkowych) umów zawieranych w formie aktu notarialnego w tej samej dacie (wszystkie umowy zawarte będą w jednym dniu).

Zdaniem Wnioskodawcy przepis art. 6 pkt 1 Ustawy VAT będzie miał zastosowanie również w przypadku w jakim przedmiotem sprzedaży będą tylko niektóre z ww. składników w ramach jednej transakcji jako zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa na podstawie jednej umowy zawartej w formie aktu notarialnego, wobec tego, że taki zespól składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania (świadczenie usług wynajmu).

Stanowisko Wnioskodawcy w powyższym zakresie znajduje potwierdzenie w orzecznictwie sądów administracyjnych. Przykładowo w wyroku z dnia 15 maja 2012 r. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. akt I FSK 1223/11) orzekł:

1. "Pojęcia "przedsiębiorstwo" i "zorganizowana część przedsiębiorstwa" zawarte w art. 6 pkt 1 u.p.t.u. należy rozumieć w sposób funkcjonalny, a nie tylko werbalny, tzn. analizując, czy dany zespół aktywów (przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa), który jest przedmiotem zbycia, pozwalał na prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej, której służy.

2. Za całkowicie prawidłowy uznać należy wniosek, że użyte w art. 6 ust. 1 u.p.t.u. pojęcie "przedsiębiorstwo" obejmuje każdy zespół składników materialnych i niematerialnych służących do realizacji określonych zadań gospodarczych, bez względu na to, czy obejmuje on całość, czy jedynie część majątku określonego podmiotu".

Zbieżne stanowisko Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie zajął w wyroku z dnia 21 lutego 2012 r. (sygn. akt I FSK 810/11) stwierdzając: "Decydujące znaczenie przy określaniu zakresu przedmiotowego art. 6 pkt 1 u.p.t.u. ma element funkcjonalny tj. możliwość realizowania określonych zadań gospodarczych. Ta natomiast konstatacja prowadzi do wniosku, że wyłączenie spod działania u.p.t.u. dotyczy nie tylko całego przedsiębiorstwa, czy zakładu samodzielnie sporządzającego bilans, ale także takiej części majątku, której przydatność do prowadzenia działalności gospodarczej wynika nie tyle z rodzaju składających się na nią elementów, ile z wyodrębnienia organizacyjnego i finansowego, charakterystycznego dla zakładu oddziału".

Mając powyższe na względzie zdaniem Wnioskodawcy przepis art. 6 pkt 1 Ustawy VAT będzie miał zastosowanie także w przypadku zbywania (sprzedaży) poszczególnych składników w ramach oddzielnych transakcji na podstawie indywidualnych (jednostkowych) umów zawieranych w formie aktu notarialnego w tej samej dacie (wszystkie umowy zawarte będą w jednym dniu), jak też w przypadku sprzedaży dokonywanych w formie aktu notarialnego, zawieranych w odstępach czasowych nie krótszych niż jeden dzień i nie dłuższych niż 3 dni.

W każdym z tych przypadków jednostkowe nieruchomości w związku z przejmowaniem przez nabywcę umów najmu dotyczących danej nieruchomości będą stanowić zespół składników materialnych i niematerialnych, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zakres tych czynności sformułowany został odpowiednio w art. 7 i art. 8 ustawy. I tak, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Przy czym przez towary - stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy - rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również (...).

Z opodatkowania podatkiem od towarów i usług wyłączono czynności określone w art. 6 ustawy o podatku od towarów i usług. Na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze do niej nie definiują pojęcia "przedsiębiorstwo", należy więc odwołać się odpowiednio do przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 551 Kodeksu cywilnego, przedsiębiorstwo stanowi zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej, który obejmuje w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

tajemnice przedsiębiorstwa;

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Przedsiębiorstwo jako przedmiot zbycia, musi stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, że najistotniejsze dla przedmiotowego zagadnienia jest ustalenie, czy zbywany majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu.

Natomiast zgodnie z art. 552 Kodeksu cywilnego, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Pojęcie "transakcji zbycia" należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu "dostawy towarów", tzn. "zbycie" obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie prawa własności w formie wkładu niepieniężnego (aportu).

W art. 2 pkt 27e ustawy, ustawodawca zdefiniował "zorganizowaną część przedsiębiorstwa" jako organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Podstawowym wymogiem dla uznania, że transakcja dotyczy zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest więc to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział, itp. Przy czym w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze.

Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne, niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

Zatem, aby w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników majątkowych mógł zostać uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Reasumując, na gruncie ustawy mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli łącznie spełnione są następujące przesłanki:

1.

istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania,

2.

zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

3.

składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,

4.

zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest nie tylko wyodrębniona organizacyjnie, ale również posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Przedmiotem działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę jest wynajem powierzchni biurowych znajdujących się w budynkach stanowiących własność Wnioskodawcy. Przedmiotowe budynki są ujawnione w ewidencji środków trwałych prowadzonej przez Wnioskodawcę dla celów podatku dochodowego od osób prawnych. Poza ww. budynkami majątek Wnioskodawcy stanowią również grunty (będące własnością Wnioskodawcy, lub do których Wnioskodawcy przysługuje prawo wieczystego użytkowania) oraz znajdujące się na tych gruntach budowle w rozumieniu przepisów ustawy prawo budowlane. Usługi najmu świadczone przez Wnioskodawcę podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Wnioskodawca rozważa sprzedaż składników majątkowych (budynków i gruntów, do których przysługuje Wnioskodawcy prawo własności lub prawo wieczystego użytkowania). Wraz ze sprzedażą ww. składników majątkowych na nabywcę przejdą umowy najmu. Nabywca wstąpi w stosunek najmu w takim zakresie w jakim w dacie zbycia w tym stosunku uczestniczy Wnioskodawca. Umowy najmu po dacie sprzedaży ww. składników majątkowych będą kontynuowane przez nabywcę tych składników. Wnioskodawca rozważa sprzedaż wszystkich ww. składników w ramach jednej transakcji jako zbycie przedsiębiorstwa na podstawie jednej umowy zawartej w formie aktu notarialnego; niektórych z ww. składników w ramach jednej transakcji jako zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa na podstawie jednej umowy zawartej w formie aktu notarialnego; poszczególnych składników w ramach oddzielnych transakcji na podstawie indywidualnych (jednostkowych) umów zawieranych w formie aktu notarialnego w tej samej dacie (wszystkie umowy zawarte będą w jednym dniu) oraz poszczególnych składników w ramach oddzielnych transakcji na podstawie indywidualnych (jednostkowych) umów zawieranych w formie aktu notarialnego, zawieranych w odstępach czasowych nie krótszych niż jeden dzień i nie dłuższych niż 3 dni. Dla każdej z nieruchomości budynkowych, która jest wynajmowana przez Wnioskodawcę prowadzona jest oddzielna ewidencja, w której ujmowane są zobowiązania i należności związane z daną nieruchomością (umową najmu).

A zatem, przedmiotem sprzedaży jak Wnioskodawca wskazuje może być przedsiębiorstwo lub też zorganizowana jego część.

Wątpliwości Spółki, wyrażone w pytaniu, dotyczą kwestii, czy w sytuacji, gdy Spółka dokona sprzedaży poszczególnych składników majątkowych w postaci budynków, gruntów i budowli na podstawie indywidualnych (jednostkowych) umów zawieranych w formie aktu notarialnego w tej samej dacie lub też w odstępach czasowych nie krótszych niż jeden dzień i nie dłuższych niż 3 dni, zastosowanie znajdzie art. 6 pkt 1 ustawy.

W tym miejscu zauważyć należy, że cyt. wcześniej art. 6 pkt 1 ustawy, wskazuje, że przepisów ustawy o podatku od towarów i usług nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa bądź do transakcji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa. A zatem aby przepis ten miał zastosowanie przedmiotem danej czynności musi być przedsiębiorstwo bądź jego zorganizowana część nie zaś odrębnie składniki majątkowe. W przypadku gdy Spółka dokona zbycia wszystkich składników majątkowych stanowiących przedsiębiorstwo, w rozumieniu art. 551 k.c. lub też składników majątkowych stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa spełniającą definicję zawartą w art. 2 pkt 27e ustawy transakcja taka będzie wyłączona spod działania ustawy o VAT.

Zbycie natomiast poszczególnych składników majątkowych w postaci budynków, budowli i gruntów, na podstawie odrębnych indywidualnych umów, powoduje, że nie mamy do czynienia ze zbyciem przedsiębiorstwa lub też jego zorganizowanej części. Jak wcześniej bowiem wskazano, aby uznać daną transakcję za zbycie przedsiębiorstwa lub też zorganizowanej jego części, oprócz takich składników majątkowych jak budynki, budowle oraz grunty Spółka musiałaby dokonać zbycia również innych składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, stanowiących całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym.

Zbycie poszczególnych składników majątkowych w postaci budynków, budowli i gruntów powoduje, że w sprawie mamy do czynienia z kilkoma odrębnymi transakcjami a nie z jedną czynnością polegającą na zbyciu przedsiębiorstwa lub też jego zorganizowanej części. Każda zatem z tych transakcji stanowiących odrębną czynność prawną winna być rozpatrywana indywidualnie. Podpisanie kilku umów w tej samej dacie bądź też w okresie krótszym niż 3 dni nie może mieć wpływu na kwalifikację czynności podejmowanych przez Wnioskodawcę. Równie dobrze umowy mogłyby być podpisywane w okresie np. 4 bądź 5 dni, a może nawet w okresie dłuższym. W każdym przypadku mogłyby powstać trudności z ustaleniem, która czynność spowoduje, że doszło do zbycia przedsiębiorstwa bądź też jego zorganizowanej części jak również w jakiej dacie to nastąpiło.

Z tych też względów stwierdzić należy, że w przypadku gdy Wnioskodawca dokona zbycia poszczególnych składników majątkowych w postaci budynków, gruntów i budowli na podstawie indywidualnych (jednostkowych) umów zawieranych w formie aktu notarialnego art. 6 pkt 1 ustawy nie będzie miał zastosowania. Wobec powyższego sprzedaż składników majątkowych w postaci budynków, gruntu oraz budowli będzie stanowić odpłatną dostawę towarów, podlegającą opodatkowaniu na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy, iż przepis art. 6 pkt 1 ustawy VAT będzie miał zastosowanie także w przypadku zbywania (sprzedaży) poszczególnych składników (budynków, budowli i gruntu) w ramach oddzielnych transakcji na podstawie indywidualnych (jednostkowych) umów zawieranych w formie aktu notarialnego w tej samej dacie (wszystkie umowy zawarte będą w jednym dniu), jak też w przypadku sprzedaży dokonywanych w formie aktu notarialnego, zawieranych w odstępach czasowych nie krótszych niż jeden dzień i nie dłuższych niż 3 dni, należało uznać za nieprawidłowe.

Odnosząc się do przywołanych przez Wnioskodawcę orzeczeń: wyroku NSA z dnia 15 maja 2012 r. sygn. akt I FSK 1223/11 oraz wyroku NSA z dnia 21 lutego 2012 r. sygn. akt I FSK 810/11 wskazać należy, że dotyczą one innych kwestii niż wątpliwość Wnioskodawcy przedstawiona w niniejszym wniosku tj. sprzedaż poszczególnych składników majątkowych dokonywanych w ramach oddzielnych transakcji (kilka umów). Wobec powyższego nie mogą one wpłynąć na ocenę prawidłowości omawianego zdarzenia.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl