IPPP2/443-739/12-4/MM - Określenie stawki VAT właściwej dla sprzedaży budynku.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 września 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-739/12-4/MM Określenie stawki VAT właściwej dla sprzedaży budynku.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 31 lipca 2012 r. (data wpływu 3 sierpnia 2012 r.), uzupełnionym w dniu 20 sierpnia 2012 r. (data wpływu 21 sierpnia 2012 r.) w odpowiedzi na wezwanie nr IPPP2/443-739/12-2/MM z dnia 9 sierpnia 2012 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania właściwej stawki podatku VAT dla transakcji sprzedaży budynku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 sierpnia 2012 r. wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania właściwej stawki podatku VAT dla transakcji sprzedaży budynku. Przedmiotowy wniosek zawierał braki formalne oraz braki w przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym. W związku z czym tut. Organ podatkowy pismem z dnia 9 sierpnia 2012 r. znak IPPP2/443-739/12-2/MM wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku o powyższe braki. Wezwanie doręczono w dniu 14 sierpnia 2012 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej (prowadzenie restauracji) dnia 20 grudnia 2006 r. Wnioskodawca nabył budynek, który wynajmował na działalność. Przy nabyciu Zainteresowanemu nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od zakupu budynku. Budynek został nabyty aktem notarialnym od osób fizycznych (małżonkowie), którzy nie byli zobowiązani do zapłaty podatku VAT od sprzedaży. Budynek został zaliczony do środków trwałych firmy. W I kwartale 2007 r. Wnioskodawca poniósł wydatki na ulepszenie budynku i obniżył kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków na ulepszenie budynku, które były większe niż 30% wartości początkowej budynku.

Od dnia 1 stycznia 2012 r. Wnioskodawca nie prowadzi już restauracji, ale nie zlikwidował, ani nie zawiesił działalności gospodarczej. Budynek jest wynajmowany osobie fizycznej na prowadzenie działalności gospodarczej. Zainteresowany planuje w IV kwartale 2012 r. sprzedać budynek.

W uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawca wskazał, że umowa najmu budynku na prowadzenie działalności gospodarczej obowiązywała od dnia 1 maja 2006 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca będzie mógł skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego w zakresie podatku VAT (sprzedaż zwolniona z VAT) przy sprzedaży tego budynku.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Wnioskodawca jest zdania, że może skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego (sprzedaż zwolniona z VAT) przy sprzedaży budynku, ponieważ przy nabyciu nie przysługiwało mu prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Mimo obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy ulepszeniu budynku, to budynek w stanie ulepszonym był wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych przez więcej niż 5 lat.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 117, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą o VAT", opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT. Zgodnie z zapisem zawartym w tym przepisie, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Przepis art. 7 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Zgodnie z przedstawionymi przepisami, grunt zabudowany budynkiem spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju.

Stawka podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Stosownie do treści art. 146a pkt 1 ustawy o VAT, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy, przewidują dla niektórych towarów i usług stawki obniżone lub zwolnienie od podatku.

Jako odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania, zastosowanie obniżonej stawki podatku lub zwolnienia od podatku od towarów i usług możliwe jest jedynie w przypadku wykonywania czynności ściśle określonych w ww. ustawie oraz w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie jej upoważnienia.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Definicję pierwszego zasiedlenia zawiera art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, zgodnie z którym, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Żeby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do oddania budynków (budowli) do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Jeżeli zatem podatnik wybuduje obiekt, lub go zmodernizuje, przy czym nakłady na ulepszenie przekroczą 30% wartości początkowej, a następnie obiekt ten (lub ulepszenie) zostanie oddany do użytkowania (wprowadzony przez podatnika do ewidencji środków trwałych), nie oznacza to, że został on zasiedlony. Oddanie do użytkowania nie nastąpiło bowiem w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie będzie miało natomiast miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany obiekt zostanie sprzedany lub np. oddany w dzierżawę, najem. Zarówno sprzedaż, jak i dzierżawa, czy najem są bowiem czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat (art. 43 ust. 7a ustawy o VAT).

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że w dniu 20 grudnia 2006 r. Wnioskodawca nabył budynek, który wynajmował od maja 2006 r. na działalność polegającą na prowadzeniu restauracji. Przy nabyciu Zainteresowanemu nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od zakupu budynku. Budynek został nabyty aktem notarialnym od osób fizycznych (małżonkowie), którzy nie byli zobowiązani do zapłaty podatku VAT od sprzedaży. Budynek został zaliczony do środków trwałych firmy. W I kwartale 2007 r. Wnioskodawca poniósł wydatki na ulepszenie budynku i obniżył kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków na ulepszenie budynku, które były większe niż 30% wartości początkowej budynku. Od dnia 1 stycznia 2012 r. Wnioskodawca nie prowadzi już restauracji, ale nie zlikwidował, ani nie zawiesił działalności gospodarczej. Budynek jest wynajmowany osobie fizycznej na prowadzenie działalności gospodarczej. Zainteresowany planuje w IV kwartale 2012 r. sprzedać budynek.

W tym miejscu należy przeanalizować czy dostawa przedmiotowego budynku może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na mocy cyt. art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca w pierwszym kwartale 2007 r. poniósł wydatki na ulepszenie budynku i obniżył kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków na ulepszenie budynku, które były większe niż 30% wartości początkowej budynku. Zatem zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 14 ustawy o VAT pierwszą czynnością polegająca na oddaniu do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegającej opodatkowaniu po ulepszeniu przewyższającym 30% wartości początkowej było oddanie budynku w najem osobie fizycznej, tj. w dniu 1 stycznia 2012 r. W tym dniu nastąpiło pierwsze zasiedlenie budynku. Bez znaczenia dla celów podatkowych jest fakt, że przed poniesieniem nakładów na budynek był on przedmiotem najmu, a więc czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT.

Biorąc pod uwagę powyższe tut. Organ podatkowy stoi na stanowisku, że planowana dostawa budynku nie będzie korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, bowiem pomiędzy pierwszym zasiedleniem (1 stycznia 2012 r.), a planowaną dostawą (IV kwartał 2012 r.) nie upłynął okres co najmniej dwóch lat.

W związku z powyższym należy zbadać czy w niniejszej sprawie wystąpią przesłanki do zastosowania zwolnienia dla dostawy budynku, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT. Aby przepis ten znalazł zastosowanie muszą być spełnione dwa warunki łącznie: w stosunku do nieruchomości nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów. Przy czym drugiego warunku nie stosuje się, jeżeli nieruchomość w stanie ulepszonym była wykorzystywana przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej przez 5 lat.

Z wniosku wynika, że Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu zakupu budynku. Wnioskodawca ponosił jednak wydatki na ulepszenie przedmiotowego budynku przekraczające 30% wartości początkowej tego budynku, mając przy tym prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków. Jednakże po ulepszeniu budynku dokonanym przez Wnioskodawcę w pierwszym kwartale 2007 r. budynek ten jest i będzie wykorzystywany przez Wnioskodawcę do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat - od drugiego kwartału 2007 r. do końca 2011 r. działalność opodatkowana związana z prowadzeniem restauracji oraz od stycznia 2012 r. do czwartego kwartału 2012 r. wynajem budynku na cele użytkowe.

Biorąc pod uwagę opis zdarzenia przyszłego oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego tut. Organ podatkowy stoi na stanowisku, że przyszła dostawa budynku będzie korzystać ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, bowiem w stosunku do tego budynku przy jego nabyciu Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Drugi warunek co prawda nie jest spełniony, bowiem Wnioskodawca dokonał nakładów inwestycyjnych na budynek o wartości przewyższającej 30% wartości początkowej tego budynku, jednakże w sytuacji przedstawionej we wniosku Wnioskodawca wykorzystywał budynek w stanie ulepszonym do czynności opodatkowanych podatkiem VAT przez co najmniej 5 lat i warunek ten nie znajduje zastosowania.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w tak przedstawionym zdarzeniu przyszłym należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl