IPPP2/443-701/09-4/SAP - Wskazanie podatnika podatku VAT oraz miejsca opodatkowania usług architektonicznych i inżynierskich w przypadku przygotowania projektu drogi powiatowej przez biuro inżynierskie z siedzibą w Irlandii.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 września 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-701/09-4/SAP Wskazanie podatnika podatku VAT oraz miejsca opodatkowania usług architektonicznych i inżynierskich w przypadku przygotowania projektu drogi powiatowej przez biuro inżynierskie z siedzibą w Irlandii.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 19 czerwca 2009 r. (data wpływu 29 czerwca 2009 r.), uzupełnione pismem z dnia 4 września 2009 r. (data wpływu 10 września 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

*

miejsca opodatkowania usług architektonicznych i inżynierskich - jest prawidłowe;

*

podmiotu zobowiązanego do zapłacenia podatku - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 czerwca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca opodatkowania usług architektonicznych i inżynierskich oraz podmiotu zobowiązanego do zapłacenia podatku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Biuro inżynierskie będące płatnikiem VAT w Irlandii zamierza wystartować w przetargu publicznym w Polsce na projekt remontu drogi powiatowej. W Formularzu Ofertowym ze Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia należy podać cenę oferty netto oraz brutto za wykonany projekt. Usługa ograniczy się jedynie do wykonania projektu inżynierskiego na remont. Nie będą natomiast świadczone żadne roboty budowlane.

W uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawca podał, iż jako osoba fizyczna zamierza założyć biuro inżynierskie na terenie Irlandii (siedziba biura - Irlandia, firma zarejestrowana w irlandzkim urzędzie skarbowym jako płatnik VAT), które będzie pozyskiwało zlecenia na projekty (remonty dróg, mostów) z terenu Irlandii oraz z Polski. Wnioskodawca również podał, iż kwota VAT będzie zawarta na fakturze VAT, a użyte wyrażenie "rozliczenie" odnosi się do obowiązku podatkowego.

W związku z powyższym Wnioskodawca zadał następujące pytania:

Czy kwota VAT z Formularza Ofertowego SIWZ powinna być rozliczona przez usługobiorcę czyli Powiatowy Zarząd Dróg, czy przez usługodawcę (czyli irlandzką firmę, jeżeli jest ona płatnikiem VAT w Irlandii)... Czy moja przyszła firma wystawiając fakturę VAT w celu uzyskania wynagrodzenia za wykonanie przedmiotu umowy (skończony i uzgodniony projekt) musi zapłacić podatek VAT w Polsce, czy też w Irlandii...

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż zgodnie z artykułem 27 ust. 1 rozdziału 3 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. "w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę". Natomiast zgodnie z artykułem 27 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług "W przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4 (usługi architektoniczne i inżynierskie), są świadczone na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę." Zdaniem Wnioskodawcy bardziej adekwatnym w moim przypadku będzie artykuł 27 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r., który mówi: "w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4 (usługi architektoniczne i inżynierskie), są świadczone na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium wspólnoty, ale kraju innym niż kraj świadczącego usługę, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę. Czyli nabywca usługi (przykładowy zarząd dróg powiatowych) posiada swoją siedzibę w Polsce, więc VAT zapłacę w Polsce, nie zapłacę go natomiast w Irlandii.

Na tle opisanego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z przepisem art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.): "W przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28". Przepis art. 27 ust. 3 ww. ustawy brzmi: "W przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz:

1.

osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub

2.

podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę

*

miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania".

W przepisie art. 27 ust. 4 pkt 3 ww. ustawy wymienione są usługi inżynierskie oraz architektoniczne (z zastrzeżeniem usług dotyczących nieruchomości). Regulacje dotyczące ustalenia miejsca świadczenia usług związanych z nieruchomościami zawiera przepis art. 27 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, który stanowi, iż w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego - miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości.

W przedmiotowej sprawie zarówno usługobiorca posiada siedzibę na terytorium RP, jak i miejsce położenia nieruchomości znajduje się na terytorium RP. W związku z powyższym należy stwierdzić, iż miejscem świadczenia przedmiotowych usług, świadczonych przez Wnioskodawcę z terytorium Irlandii na rzecz podmiotu polskiego, będzie terytorium RP.

Zauważyć należy, iż z wniosku nie wynika, iż Wnioskodawca zamierza zarejestrować się jako podatnik podatku od wartości dodanej - we wniosku jest podkreślony fakt, iż będzie on występował jako zarejestrowany na terytorium Irlandii podatnik podatku VAT. Zatem w przedmiotowej sprawie zastosowanie będzie miał przepis art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, który stanowi, iż podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników nieposiadających siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania albo pobytu na terytorium kraju. Tym samym podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku VAT należnego z tytułu usług architektonicznych i inżynierskich świadczonych przez Wnioskodawcę z terytorium Irlandii na rzecz podmiotu polskiego będzie nabywca usługi - jako podmiot dokonujący importu usług. tym samym stanowisko Wnioskodawcy, iż VAT zapłaci w Polsce jest nieprawidłowe - podatek VAT rozliczy usługobiorca. Natomiast w przypadku, gdyby Wnioskodawca posiadał stałe miejsce prowadzenia działalności na terytorium RP z którego świadczyłby przedmiotowe usługi, to wówczas na Wnioskodawcy spoczywałby obowiązek zarejestrowania się na potrzeby podatku od towarów i usług na terytorium RP oraz rozliczenia podatku VAT należnego z tytułu świadczenia ww. usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl