IPPP2/443-688/10-3/MM - Zasady wypełniania deklaracji VAT-7 przez spółkę prowadzącą działalność gospodarczą polegającą na handlu książkami, opodatkowaną w części stawką 0% podatku VAT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 grudnia 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-688/10-3/MM Zasady wypełniania deklaracji VAT-7 przez spółkę prowadzącą działalność gospodarczą polegającą na handlu książkami, opodatkowaną w części stawką 0% podatku VAT.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 3 września 2010 r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Warszawie 7 września 2010 r., data wpływu do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku 13 września 2010 r.), uzupełnione pismem z dnia 30 listopada 2010 r. (data wpływu 3 grudnia 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie poprawności w wypełnieniu deklaracji dla podatku od towarów i usług - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 września 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie poprawności w wypełnieniu deklaracji dla podatku od towarów i usług. Wniosek zawierał braki formalne. W związku z tym tut. Organ podatkowy pismem z dnia 25 listopada 2010 r. (znak IPPP2/443-688/10-2/IZ) wezwał Wnioskodawcę o uzupełnienie wniosku o powyższe braki. Wniosek uzupełniono w terminie prawidłowym.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na handlu książkami. Większa część dostaw i nabyć opodatkowana jest stawką 0%. W prowadzonym rejestrze nabyć zakupy opodatkowane 0% Spółka wykazuje jak nabycia z całkowitym odliczeniem podatku naliczonego. Ponieważ jest to stawka 0% nie występuje podatek do odliczenia. W konsekwencji w deklaracji VAT-7 w poz. 51 Wnioskodawca wykazuje wartość netto nabyć, a w poz. 52 podatek naliczony (w tym wypadku 0 zł). Naczelnik US zakwestionował prawidłowość kwot wykazanych w poz. 51, uzasadniając, że jeżeli nie występuje kwota podatku naliczonego w poz. 52 to nie można wykazywać wartości netto takiego nabycia w poz. 51.

Naczelnik jako podstawę prawną podaje wyjaśnienia do deklaracji VAT-7 zawarte w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w poz. 51 Deklaracji VAT-7 Spółka nie może wykazywać wartości netto od nabycia towarów opodatkowanych stawką 0%.

Wnioskodawca jest zdania, iż w części D.2 Deklaracji VAT-7 należy wykazywać nabycie towarów opodatkowanych niezależnie od stawki jakiej podlegają (z wyjątkiem nabycia zwolnionego z podatku od towarów i usług). Z samego tytułu części D2 wynika, iż należy wykazać "nabycie towarów i usług oraz podatek naliczony z uwzględnieniem korekt". Wykazując w tej części deklaracji VAT-7 nabycie towarów opodatkowanych stawką 0% Wnioskodawca postąpił prawidłowo.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 99 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą o VAT", podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133.

Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, wzory deklaracji podatkowych, o których mowa w ust. 1-3 i 8-11, wraz z objaśnieniami co do sposobu prawidłowego ich wypełnienia oraz terminu i miejsca ich składania, w celu umożliwienia rozliczenia podatku (ust. 14 ww. artykułu).

Stosownie do treści "Objaśnień do deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7, VAT-7K i VAT-7D)", stanowiących załącznik nr 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 211, poz. 1333 z późn. zm.), w części D dotyczącej rozliczenia podatku naliczonego wykazuje się wyłącznie wartość towarów i usług oraz kwotę podatku naliczonego (z uwzględnieniem korekt) w takiej wysokości, w jakiej podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od należnego lub zwrot podatku naliczonego, na zasadach określonych w przepisach art. 86-92 ustawy, z uwzględnieniem przepisów wykonawczych, w okresie rozliczeniowym, za który składana jest deklaracja.

Z treści złożonego wniosku wynika, że Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na handlu książkami. Większa część dostaw i nabyć opodatkowana jest stawką 0%. W prowadzonym rejestrze nabyć zakupy opodatkowane 0% Spółka wykazuje jako nabycia z całkowitym odliczeniem podatku naliczonego. Ponieważ jest to stawka 0% nie występuje podatek do odliczenia. W konsekwencji w deklaracji VAT-7 w poz. 51 Wnioskodawca wykazuje wartość netto nabyć, a w poz. 52 podatek naliczony (w tym wypadku 0 zł). Przedmiotem zapytania Wnioskodawcy jest czy w poz. 51 Deklaracji VAT-7 Spółka może wykazywać wartości netto od nabycia towarów opodatkowanych stawką 0%.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz treść powołanych przepisów (objaśnień) stwierdzić należy, że w części D deklaracji VAT-7 w poz. 51 i 52 należy wpisywać tylko taką wartość towarów i usług netto oraz odpowiadającą jej kwotę podatku naliczonego (z uwzględnieniem korekt), w jakiej podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od należnego lub zwrot podatku naliczonego, na zasadach określonych w przepisach art. 86-92 ustawy, z uwzględnieniem przepisów wykonawczych, w okresie rozliczeniowym, za który składana jest deklaracja. Stąd też, zdaniem tut. Organu podatkowego nie możliwości, aby Wnioskodawca w poz. 51 i 52 wykazywał kwoty netto oraz podatek naliczony z tytułu nabyć towarów, które są opodatkowane podatkiem VAT w wysokości 0%, bowiem w ww. pozycje deklaracji należy wpisywać jedynie kwoty netto z tytułu nabyć towarów wraz z przypisaną kwotą podatku naliczonego. Z treści wniosku wynika, iż Wnioskodawca dokonuje nabyć towarów, które są opodatkowane zerową stawką podatku VAT. Z uwagi na fakt niewystępowania kwoty podatku naliczonego Wnioskodawca nie może wpisywać w poz. 51 deklaracji VAT-7 wartości netto z tytułu nabyć towarów opodatkowanych zerową stawką podatku VAT.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w odniesieniu do tak przedstawionego stanu faktycznego należało uznać za nieprawidłowe.

Końcowo tut. Organ podatkowy informuje, iż tut. Organ podatkowy w niniejszej interpretacji odpowiedział na pytanie nr 2 przedmiotowego wniosku. W zakresie pytania nr 1 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację, w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl