IPPP2/443-672/12-2/BH - Ustalenie możliwości dokonania rezygnacji z bycia podatnikiem podatku VAT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 sierpnia 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-672/12-2/BH Ustalenie możliwości dokonania rezygnacji z bycia podatnikiem podatku VAT.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 10 lipca 2012 r. (data wpływu 17 lipca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości dokonania rezygnacji z bycia podatnikiem podatku VAT - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 lipca 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa w zakresie dokonania rezygnacji z bycia podatnikiem podatku VAT.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Od 2010 r. Wnioskodawczyni prowadzi gospodarstwo sadownicze. Od 1 lutego 2011 r. jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług VAT. W okresie od dnia 01.02.2011 do dnia 31.05.2012 Wnioskodawczyni dokonywała zakupu środków trwałych/wg wartości netto/ w postaci pompy do opryskiwacza (2.204,09 zł), płyty warstwowej do chłodni (17.077,87 zł), drzwi stalowych do chłodni (6.440 zł), instalacji chłodniczej (91.875 zł). Łączne nakłady w kwocie netto wyniosły 117.596,96 zł. Odliczony i otrzymany podatek VAT wyniósł 27.047 zł. Nie upłynął jeszcze okres amortyzacji tych środków.

W dniu 9 czerwca 2012 r. Wnioskodawczyni wyszła za mąż. Małżonek jest również od 2006 r. podatnikiem podatku od towarów i usług VAT. Z uwagi na fakt, iż tylko jedno z małżonków może być w tej chwili podatnikiem ww. podatku Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem ustaliła, iż to Ona powinna zrezygnować z bycia podatnikiem podatku VAT. Małżonek Wnioskodawczyni wcześniej złożył wniosek o dofinansowanie inwestycji w swoim gospodarstwie w ARiMR w związku z tym nie może zrezygnować z podatku VAT. Prowadząc wspólne gospodarstwo sadownicze małżonkowie wykorzystywali zarówno grunty jak i obiekty będące dotychczas w posiadaniu każdego z nich dla celów wspólnego gospodarstwa sadowniczego. Za miesiąc czerwiec 2012 r. złożona została przez Wnioskodawczynię deklaracja dla podatku od towarów i usług (tzw. "zerowa"). Nie wystąpiła zarówno sprzedaż jak i zakup towarów, nie było też w związku z tym podatku należnego i naliczonego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawczyni może dokonać rezygnacji z bycia podatnikiem podatku VAT przed upływem trzech lat i upływem okresu amortyzacji zakupionych środków trwałych bez konieczności zwrotu otrzymanego podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zdaniem Wnioskodawczyni ma Ona prawo do rezygnacji z bycia podatnikiem podatku od towarów i usług przed upływem okresu 3 lat i upływem okresu amortyzacji środków trwałych bez konieczności zwrotu otrzymanego podatku VAT, ponieważ nie zmieni się przeznaczenie i sposób wykorzystywania tych środków. W dalszym ciągu będą służyły celowi na jaki zostały nabyte tj. wspólnemu gospodarstwu sadowniczemu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) dalej zwanej "ustawą", opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy, w przypadku osób fizycznych prowadzących wyłącznie gospodarstwo rolne, leśne lub rybackie za podatnika uważa się osobę, która złoży zgłoszenie rejestracyjne, o którym mowa w art. 96 ust. 4 ustawy.

Zgodnie z art. 96 ust. 1, podmioty te są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.

Rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych lub świadczący usługi rolnicze, które są zwolnione od podatku na podstawie ust. 1 pkt 3, może zrezygnować z tego zwolnienia pod warunkiem dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 ust. 1 i 2 (art. 43 ust. 3).

W myśl art. 43 ust. 5 ustawy, podatnicy, o których mowa w ust. 3, którzy zrezygnowali ze zwolnienia od podatku, mogą po upływie 3 lat od daty rezygnacji ze zwolnienia ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1 pkt 3. Zwolnienie, o którym mowa w zdaniu pierwszym, obowiązuje pod warunkiem pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca (kwartału), od którego podatnicy ci ponownie chcą skorzystać ze zwolnienia.

W myśl art. 96 ust. 2 ustawy w przypadku osób fizycznych, o których mowa w art. 15 ust. 4 i 5, zgłoszenie rejestracyjne może być dokonane wyłącznie przez jedną z osób, na które będą wystawiane faktury przy zakupie towarów i usług i które będą wystawiały faktury przy sprzedaży produktów rolnych.

Zgodnie z art. 96 ust. 4 ustawy naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako "podatnika VAT czynnego" lub w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3 - jako "podatnika VAT zwolnionego".

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni od 2010 r. prowadzi gospodarstwo sadownicze i od 1 lutego 2011 r. jest czynnym podatnikiem podatku VAT. W okresie od dnia 1 lutego 2001 r. do dnia 31 maja 2012 r. Wnioskodawczyni dokonywała zakupów środków trwałych służących prowadzonej przez Nią działalności gospodarczej. W dniu 9 czerwca 2012 r. Wnioskodawczyni wyszła za mąż. Małżonek Zainteresowanej jest również podatnikiem podatku VAT z tytułu działalności prowadzonej na swoim gospodarstwie. W takiej sytuacji, zdaniem Wnioskodawczyni, tylko jedno z małżonków może być podatnikiem podatku VAT. Wątpliwości Wnioskodawczyni dotyczą możliwości rezygnacji z bycia podatnikiem VAT przez Wnioskodawczynię.

Odnosząc powyższe przepisy do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego należy wskazać, że Wnioskodawczyni rozpoczęła prowadzenie gospodarstwa sadowniczego od 2010 r. a zatem przed datą zawarcia związku małżeńskiego. Sam fakt zawarcia związku małżeńskiego nie powoduje, że gospodarstwo sadownicze stanowić będzie majątek wspólny małżonków. Zgodnie bowiem z art. 33 pkt 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy, do majątku osobistego każdego z małżonków należą przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej. Zatem posiadana przez przez Wnioskdoawczynię nieruchomość w postaci gospodarstwa sadowniczego stanowi Jej majątek osobisty. Wnioskdoawczyni nadal jest uważana za podatnika VAT z tytułu prowadzenia działalności z wykorzystaniem gospodarstwa sadowniczego jako odrębny od małżonka podmiot dla celów podatku od towarów i usług i to Wnioskodawczyni winna nadal rozliczać podatek VAT związany z działalnością tego gospodarstwa sadowniczego w składanych przez siebie deklaracjach podatkowych. Wnioskodawczyni może zrezygnować z bycia podatnikiem podatku VAT w oparciu o przepisy ustawy, np. w związku z zakończeniem działalności gospodarczej lub powrotem do zwolnienia jako rolnik ryczałtowy, po spełnieniu warunków zawartych w art. 43 ust. 3 i 5 ustawy, zgodnie z którym, rolnicy ryczałtowi dokonujący dostawy produktów rolnych lub świadczący usługi rolnicze, które są zwolnione od podatku na podstawie ust. 1 pkt 3, którzy zrezygnowali ze zwolnienia od podatku, mogą po upływie 3 lat od daty rezygnacji ze zwolnienia ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1 pkt 3, pod warunkiem pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca (kwartału), od którego podatnicy ci ponownie chcą skorzystać ze zwolnienia.

Z wniosku nie wynika, aby Wnioskodawczyni zamierzała zakończyć prowadzenie działalności gospodarczej lub też zamierzała skorzystać ze zwolnienia jako rolnik ryczałtowy. Zatem, w tym stanie rzeczy, stwierdzić należy, że Wnioskodawczyni prowadząc nadal działalność sadowniczą nie może zrezygnować z bycia podatnikiem podatku VAT, z tego tylko względu, że Jej mąż jest również podatnikiem podatku VAT. Zauważyć bowiem należy, że małżonek Wnioskodawczyni jest podatnikiem z tytułu prowadzonego odrębnego gospodarstwa.

W takim stanie sprawy kwestia ewentualnego zwrotu podatku VAT w związku z zakupem środków trwałych służących gospodarstwu sadowniczemu staje się bezprzedmiotowa. Dodać należy, że zakupy inwestycyjne dokonane w okresie od dnia 1 lutego 2011 r. do dnia 31 maja 2012 r. nie zostały, jak to wskazała, Wnioskodawczyni nabyte do wspólnego gospodarstwa sadowniczego, lecz do gospodarstwa sadowniczego prowadzonego przez Wnioskodawczynię.

Zatem stanowisko Wnioskodawczyni w odniesieniu do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w opisanym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl