IPPP2-443-665/11-3/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 lipca 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2-443-665/11-3/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 31 maja 2011 r. (data wpływu 1 czerwca 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania darowizny zorganizowanej części przedsiębiorstwa oraz konieczności dokonywania korekty podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 czerwca 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania darowizny zorganizowanej części przedsiębiorstwa oraz konieczności dokonywania korekty podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą od 31 grudnia 1996 r. pod nazwą D. w zakresie:

* 85.59.A nauka języków obcych - Szkoła Języków Obcych

* 47.72.Z sprzedaż detaliczna odzieży

* 64.92.Z pozostałe formy udzielania kredytów - Bank

* 73.11.Z działalność agencji reklamowych.

Miejscem prowadzenia działalności jest S., ul. P. Pod tym adresem prowadzona jest działalność - sprzedaż detaliczna odzieży. Działalność w zakresie nauki języków obcych prowadzona jest pod adresem S., ul. P. Usługi w zakresie udzielania kredytów prowadzone są pod adresem P., ul. K.

Wszystkie rodzaje działalności prowadzone są w lokalach najmowanych. Do umowy najmu lokalu na działalność handlową możliwe jest sporządzenie aneksu w zakresie zmiany najemcy.

Wnioskodawca w pełnym zakresie prowadzenia działalności jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Działalność w zakresie handlu i reklamy jest opodatkowana podatkiem VAT, w pozostałym zakresie jest zwolniona. Podatek naliczony odliczany jest tylko związany ze sprzedażą opodatkowaną.

Wnioskodawca prowadzi we własnym zakresie podatkową księgę przychodów i rozchodów, która jest podzielona na rodzaje działalności.

Podatek dochodowy od osób fizycznych rozliczany jest w formie liniowej. Wnioskodawca posiada konta bankowe dla każdej z działalności.

Wnioskodawca zamierza podarować na rzecz siostry - Nabywcy, w formie darowizny, zgodnie z art. 55KC zorganizowaną część przedsiębiorstwa, tj. działalność handlową - sprzedaż odzieży, w skład której wejdą:

* towary handlowe

* pracownicy, w tym pracownicy młodociani - nauka zawodu

* środki trwałe (urządzenia monitorujące)

* wyposażenie (stojaki, manekiny, komputer, odkurzacz)

* dokumentacja i księgi związane z prowadzoną działalnością

* zobowiązania oraz gotówka w kasie i banku

* umowy z kontrahentami.

Darowane środki trwale podlegają amortyzacji u wnioskodawcy, wyposażenie w całości zaliczono do kosztów uzyskania przychodów. Ewidencja zdarzeń gospodarczych jest prowadzona na bieżąco i jest możliwe przyporządkowanie należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa, która będzie przedmiotem darowizny. Istnieje możliwość jej wyodrębnienia pod względem organizacyjnym i finansowym.

Po dokonaniu darowizny zorganizowanej części gospodarczej Wnioskodawca nie zamierza likwidować pozostałej działalności gospodarczej. Pracownicy zatrudnieni w zakresie udzielania kredytów pozostają dalej zatrudnieni u Wnioskodawcy.

Nabywca prowadzi zarejestrowaną działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej, jest również czynnym podatnikiem podatku VAT i prowadzi działalność tylko opodatkowaną. Prowadzi we własnym zakresie podatkową księgę przychodów i rozchodów. Podatek dochodowy rozlicza w formie liniowej. Nabywca będzie kontynuował działalność w dotychczasowym miejscu, gdzie zbywca.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy opisana powyżej darowizna zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie podlega ustawie o podatku od towarów i usług na mocy art. 6 pkt 1 Ustawy VAT.

2.

Czy dokonując darowizny Zorganizowanej części przedsiębiorstwa na wnioskodawcy ciąży obowiązek korekty naliczonego podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy istnieje możliwość wyodrębnienia pod względem organizacyjnym i finansowym części przedsiębiorstwa u Zbywcy. Zespół składników majątkowych u Nabywcy i zespól składników majątkowych pozostających u Wnioskodawcy stanowią w rozumieniu przepisów ustaw podatkowych zorganizowane części przedsiębiorstwa mogące stanowić odrębną działalność gospodarcza spełniającą definicję zawartą w art. 55KC, a w związku z tym umowa darowizny opisana we wniosku nie podlega ustawie o podatku od towarów i usług.

Planowana darowizna obejmuje składniki majątkowe, których struktura organizacyjna i finansowa wyodrębniona jest w istniejącym przedsiębiorstwie. Zorganizowana część przedsiębiorstwa będąca przedmiotem darowizny ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej Zbywcy.

Dla każdej działalności prowadzony jest odrębny rejestr zdarzeń gospodarczych.

Możliwe jest przyporządkowanie przychodów i rozchodów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Wszystkie zobowiązania, które są przypisane do darowanej części przedsiębiorstwa będą zobowiązaniami Nabywcy, natomiast zobowiązania przypisane do pozostałej części zostaną u Zbywcy.

W związku z powyższym wyżej wymieniona część przedsiębiorstwa przekazana w formie darowizny, jak również pozostająca ta część u Zbywcy stanowi wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W wyniku tej czynności Nabywca zorganizowanej części przedsiębiorstwa przejmuje funkcję gospodarczą Zbywcy. Przedstawiony we wniosku zakres darowizny całkowicie pokrywa się z ustawowym brzmieniem definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawartej w ustawie.

Z uwagi na fakt, że darowizna zorganizowanej części przedsiębiorstwa wyłączona jest spod działania ustawy o podatku od towarów i usług Zbywca nie będzie miał obowiązku skorygowania podatku naliczonego, odliczanego w związku z nabyciem towarów wchodzących w skład darowizny.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 cyt. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast zgodnie z art. 2 pkt 6 cyt. ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Natomiast, w świetle art. 6 pkt 1 cyt. ustawy, przepisów ustawy o VAT nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pojęcie "transakcji zbycia" należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu "dostawy towarów" w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. "zbycie" obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem transakcji jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, nieodpłatne przekazanie, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Przepisy ustawy nie definiują terminu "przedsiębiorstwo". z tej przyczyny dla celów określenia zakresu pojęcia "przedsiębiorstwo" wykorzystuje się regulację zawartą w art. 55 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), który to przepis stanowi, że przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

tajemnice przedsiębiorstwa;

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Natomiast zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa jest w myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, że nie podlegają opodatkowaniu transakcje zbycia przedsiębiorstwa oraz zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w tym np. sprzedaż, darowizna czy wniesienie go aportem.

Z przytoczonych definicji wynika, iż aby zespół składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) mógł zostać uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa muszą zostać spełnione łącznie następujące przesłanki:

1.

istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,

2.

zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

3.

składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,

4.

zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

W związku z powyższym przedmiotem transakcji jest zorganizowana część przedsiębiorstwa wówczas, gdy w wyniku transakcji nabywca zorganizowanej części przedsiębiorstwa przejmuje funkcję gospodarczą zbywcy. Z definicji tej wynika, że nie jest istotne wyczerpanie zespołu składników określonych w definicji z art. 55 1 Kodeksu cywilnego. Każde bowiem przedsiębiorstwo i jego zorganizowana część ma swoją wyłączną specyfikę.

Kolejnym warunkiem uznania zespołu składników majątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest jego organizacyjne i finansowe wyodrębnienie w istniejącym przedsiębiorstwie.

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa występuje w strukturze organizacyjnej podatnika. Ocena ta musi być dokonana według podstawowego kryterium, tj. ustalenia jaką rolę składniki majątkowe i związane z nimi prawa materialne odgrywały w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa (na ile stanowiły wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość). Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa, obrotowe, ale także czynnik ludzki, a więc pracownicze.

Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W sytuacji wyodrębnienia finansowego możliwe jest oddzielenie finansów przedsiębiorstwa od finansów jego zorganizowanej części. Zorganizowana część przedsiębiorstwa jest w stanie samodzielnie prowadzić działalność i istnieć niezależnie od przedsiębiorstwa głównego. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa (tak aby można było przejąć funkcje gospodarcze).

Zatem samodzielność finansowa zorganizowanej części przedsiębiorstwa wynika z jej odrębności majątkowej oraz organizacyjnej. Stanowisko takie zostało zaakceptowane przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który w orzeczeniu w sprawie Andersen Jansen (C-43/00) stwierdził, iż przy definiowaniu części przedsiębiorstwa (branch of activy) ważne jest wyodrębnienie finansowe. Aspekt finansowy wyodrębnienia oznacza, że powinno być możliwe przypisanie przedmiotowi aportu, w strukturach zbywcy, określonych wskaźników finansowych, w tym zwłaszcza przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań realizowanych (osiąganych) przez tą część przedsiębiorstwa.

Odnośnie wyodrębnienia funkcjonalnego, kryterium to sprowadza się do ustalenia czy wyodrębniona organizacyjnie całość jest w stanie przejąć zadania oraz samodzielnie funkcjonować na rynku. Nie budzi bowiem wątpliwości to, iż aby wydzielona część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych, musi ona posiadać potencjalną zdolność do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe: materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Z okoliczności przedstawionych przez Wnioskodawcę wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą od 31 grudnia 1996 r. pod nazwą D. w zakresie:

* 85.59.A nauka języków obcych - Szkoła Języków Obcych

* 47.72.Z sprzedaż detaliczna odzieży

* 64.92.Z pozostałe formy udzielania kredytów - Bank

* 73.11.Z działalność agencji reklamowych.

Wnioskodawca w pełnym zakresie prowadzenia działalności jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Działalność w zakresie handlu i reklamy jest opodatkowana podatkiem VAT, w pozostałym zakresie jest zwolniona. Podatek naliczony odliczany jest tylko związany ze sprzedażą opodatkowaną.

Wnioskodawca zamierza podarować na rzecz siostry - Nabywcy, w formie darowizny, zgodnie z art. 55KC zorganizowaną część przedsiębiorstwa, tj. działalność handlową - sprzedaż odzieży, w skład której wejdą: towary handlowe, pracownicy, w tym pracownicy młodociani - nauka zawodu; środki trwałe (urządzenia monitorujące), wyposażenie (stojaki, manekiny, komputer, odkurzacz), dokumentacja i księgi związane z prowadzoną działalnością, zobowiązania oraz gotówka w kasie i banku, umowy z kontrahentami.

Darowane środki trwale podlegają amortyzacji u wnioskodawcy, wyposażenie w całości zaliczono do kosztów uzyskania przychodów. Ewidencja zdarzeń gospodarczych jest prowadzona na bieżąco i jest możliwe przyporządkowanie należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa, która będzie przedmiotem darowizny. Istnieje możliwość jej wyodrębnienia pod względem organizacyjnym i finansowym.

Jak wynika z ww. przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, w aktualnym stanie prawnym, transakcja przekazania w formie darowizny zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jeżeli przekazywany w formie darowizny zespół składników materialnych i niematerialnych, który jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie, przeznaczony jest do realizacji określonych zadań gospodarczych i zarazem może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania, to transakcja taka korzysta z wyłączenia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie dyspozycji art. 6 pkt 1 ustawy, gdyż wyodrębniony zespół składników majątkowych wypełnia definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa, zawartą w art. 2 pkt 27e ww. ustawy o VAT.

Biorąc zatem pod uwagę okoliczności przedstawione przez Wnioskodawcę stwierdzić należy, że wskazany przez Zainteresowanego, przekazywany w drodze darowizny, zespół składników posiada cechy wymienione w art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług i stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Zatem zbycie w drodze darowizny zorganizowanej części przedsiębiorstwa, na podstawie art. 6 pkt 1 będzie wyłączone spod działania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Transakcja przekazania w formie darowizny zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie spowoduje u Wnioskodawcy i Nabywcy konieczności dokonania korekty podatku naliczonego, jaki odliczono przy zakupie środków trwałych oraz innych towarów wchodzących w skład ww. transakcji.

Reguły dotyczące sposobu i terminu dokonywania korekt podatku naliczonego oraz podmiotu zobowiązanego do dokonywania korekty zostały określone w art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług. W świetle art. 91 ust. 9 cyt. ustawy, w przypadku zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o których mowa w art. 6 pkt 1, korekta określona w ust. 1-8 cytowanego artykułu jest dokonywana odpowiednio przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zasady korekt podatku naliczonego przez nabywcę przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa są odbiciem zasad dotyczących korekt podatku naliczonego przez zbywcę. Wynika to z przyjęcia na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług oraz w Dyrektywie 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (która zastąpiła VI Dyrektywę) reguły, iż nabywca przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa traktowany jest w zakresie odliczeń jak następca prawny zbywcy (jest beneficjentem praw i obowiązków zbywcy).

Zatem jeśli w ramach przekazanej w formie darowizny zorganizowanej części przedsiębiorstwa Wnioskodawca wykonywał wyłącznie czynności opodatkowane i Nabywca także wykonywać będzie wyłącznie czynności opodatkowane, obowiązek korekty podatku naliczonego związanego z nabytymi składnikami nie wystąpi.

Wnioskodawca przekaże darowizną zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w skład której wejdą m.in. towary handlowe, pracownicy, w tym pracownicy młodociani - nauka zawodu; środki trwałe (urządzenia monitorujące), wyposażenie (stojaki, manekiny, komputer, odkurzacz), dokumentacja i księgi związane z prowadzoną działalnością, zobowiązania oraz gotówka w kasie i banku, umowy z kontrahentami. Nabywane towary i środki trwałe stanowiące majątek Wnioskodawcy były wykorzystywane wyłącznie do działalności opodatkowanej, które następnie przekazane w formie darowizny Nabywcy nadal będą przez tego ostatniego wykorzystywane do wykonywania wyłącznie czynności opodatkowanych.

Mając na uwadze powyższe, w okolicznościach przedstawionych przez Wnioskodawcę stwierdzić należy, iż przekazanie w formie darowizny zorganizowanej części przedsiębiorstwa wyłączone jest spod działania ustawy o podatku od towarów i usług oraz nie wiąże się dla Wnioskodawcy oraz Nabywcy z obowiązkiem skorygowania podatku naliczonego, odliczonego w związku z nabyciem składników majątkowych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto tut. Organ informuje, iż w zakresie pytań 2 i 3 wskazanych we wniosku z dnia 31 maja 2011 r., dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych, wydana została odrębna interpretacja indywidualna Nr IPPB1/415-522/11-3/EC.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl