IPPP2/443-623/09-2/BM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-623/09-2/BM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 28 maja 2009 r. (data wpływu 8 czerwca 2009 r.) uzupełnionego pismem (data wpływu 17 lipca 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zaliczki w eksporcie towarów - jest prawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 8 czerwca 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zaliczki w eksporcie towarów.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca otrzymuje zaliczki na poczet przyszłych dostaw realizowanych w ramach eksportu towarów. Dostawa towarów następuje przed upływem sześciu miesięcy od daty wpłaty zaliczki. Potwierdzenia wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty Podatnik otrzymuje w okresach rozliczeniowych następujących po okresie rozliczeniowym za który wykazał zaliczkę. Zaliczka wpłacona w miesiącu lutym, natomiast procedura eksportowa (wydanie towaru z magazynu firmy) rozpoczęła się w miesiącu marcu i kwietniu. Do procedur eksportowych rozpoczętych w miesiącu marcu Spółka otrzymała dowody wywozu przed terminem do złożenia deklaracji podatkowej za miesiąc marzec. Do procedur eksportowych rozpoczętych w miesiącu kwietniu Firma otrzymała potwierdzenia wywozu przed terminem do złożenia deklaracji podatkowej za miesiąc maj.

Pismem z dnia 1 lipca 2009 r. znak IPP2/443-623/09-2/BM tutejszy organ podatkowy wezwał Wnioskodawcę do przedstawienia umocowania prawnego dla osoby podpisanej na przedmiotowym wniosku.

Ww. pełnomocnictwo wpłynęło do organu podatkowego w dniu 17 lipca 2009 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jaką stawką podatku VAT powinna być opodatkowana zaliczka.

Spółka wykazuje zaliczkę ze stawką podatku 0%. Skoro wydanie towaru nastąpiło w miesiącu marcu i kwietniu, to marzec i kwiecień będą okresami rozliczeniowymi do których będzie miał zastosowanie art. 41 ust. 6 i 7 ustawy o podatku od towarów i usług. Spółka otrzymała dowody potwierdzające wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty przed terminem złożenia deklaracji podatkowej za miesiąc marzec, a potwierdzenia dotyczyły procedur eksportowych rozpoczętych w miesiącu marcu to taka dostawa powinna być opodatkowana stawką 0% do tej części wywiezionego towaru. Kolejna partia towaru dotycząca zaliczki wpłaconej w miesiącu lutym zostaje wywieziona poza terytorium Wspólnoty w miesiącu kwietniu. Do 25 maja br. podatnik nie dysponuje dowodami, o których mowa w art. 41 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług otrzymuje je natomiast przed terminem do złożenia deklaracji podatkowej za miesiąc maj. Podatnik stoi na stanowisku, iż zgodnie z art. 41 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług podatnik zachowuje nadal prawo do preferencyjnej stawki podatkowej, którą opodatkował zaliczkę.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego tutejszy organ stwierdza co następuje:

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju oraz eksport towarów.

Stosownie do treści art. 19 ust. 1 ww. ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Zgodnie z przepisem ust. 11 ww. artykułu, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Przepis ust. 11 stosuje się odpowiednio w przypadku eksportu towarów, jeżeli wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności (art. 19 ust. 12 ustawy).

W myśl art. 41 ust. 1 ustawy o VAT stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. W eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8, stawka podatku wynosi 0% (art. 41 ust. 4 i 11 ustawy) pod warunkiem, że przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty.

Z treści złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca otrzymuje zaliczki na poczet przyszłych dostaw realizowanych w ramach eksportu towarów. Dostawa towarów następuje przed upływem 6 miesięcy od dnia otrzymania zaliczek (potwierdzenia wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty Podatnik otrzymuje w okresach rozliczeniowych następujących po okresie rozliczeniowym za który wykazał on zaliczkę). W związku z powyższym przedmiotowe zaliczki zostały wykazane przez Spółkę w deklaracji podatkowej ze stawką VAT 0%.

Wątpliwości Podatnika budzi kwestia, prawidłowości opodatkowania otrzymanych zaliczek.

Analiza powołanych przepisów pozawala na stwierdzenie, że co do zasady obowiązek podatkowy powstaje w chwili wydania towaru (art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług). W ustawie przewidziano jednak odstępstwo od tej reguły, dotyczące otrzymania częściowej zapłaty przed wydaniem towaru. Generalnie opodatkowane zostało więc również otrzymanie części należności. Obowiązek podatkowy w tym przypadku, powstaje z chwilą otrzymania częściowej płatności (art. 19 ust. 11 ustawy). Powyższą zasadę stosuje się także do eksportu towarów, pod warunkiem jednak, że wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności (art. 19 ust. 12 ustawy).

Zaliczki powinny być opodatkowane stawką właściwą dla czynności, której dotyczą. Zgodnie z tym co zaznaczono powyżej, zaliczka otrzymana na poczet eksportu powinna zostać opodatkowana stawką podatku w wysokości 0%, jeżeli w związku z jej otrzymaniem powstanie obowiązek podatkowy.

Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, że w opisywanym stanie faktycznym, Wnioskodawca postępuje prawidłowo, opodatkowując otrzymane zaliczki stawką VAT 0%.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10,09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl