IPPP2/443-622/13-2/DG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 sierpnia 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-622/13-2/DG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 czerwca 2013 r. (data wpływu 24 czerwca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia właściwej stawki podatku VAT oraz podstawy opodatkowania z tytułu sprzedaży Lokalu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 czerwca 2013 r. wpłynął do tut. Organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia właściwej stawki podatku VAT oraz podstawy opodatkowania z tytułu sprzedaży Lokalu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka pod firmą "A. Sp. z o.o. (dalej jako Wnioskodawca lub Spółka) jest współużytkownikiem wieczystym nieruchomości przy ul. O. oraz współwłaścicielem posadowionego na tej nieruchomości budynku (dalej jako budynek). Udział Spółki w użytkowaniu wieczystym gruntu oraz we własności Budynku wynosi 10I/441.

Drugim współużytkownikiem wieczystym gruntu oraz współwłaścicielem Budynku, w udziale wynoszącym 340/441, jest fundacja pod nazwą Fundacja" z siedzibą w Warszawie (dalej jako Fundacja).

Na parterze Budynku znajduje się lokal użytkowy o powierzchni ok. 240 m2 (dalej jako Lokal).

Na mocy umowy o podział Budynku do używania (quoad usum), pomiędzy Fundacją a Wnioskodawcą, Fundacji przysługuje prawo wyłącznego korzystania z Lokalu oraz prawo samodzielnego (bez zgody Spółki) zawierania umów najmu Lokalu. Fundacja, korzystając z powyższych uprawnień, stale wynajmuje Lokal. Obecna umowa najmu pochodzi z 2009 r., przy czym była aneksowana. Najemca Lokalu prowadzi w nim restaurację. Fundacja opodatkowuje obrót z tytułu najmu podatkiem od towarów i usług (dalej jako podatek VAT) na zasadach ogólnych. Przychody z wynajmu Lokalu przypadają wyłącznie Fundacji.

Lokal nie stanowi obecnie samodzielnej nieruchomości, tzn. nie jest przedmiotem odrębnego prawa własności.

Ostatni remont Lokalu został przeprowadzony w 2012 r. przez jego najemcę. Spółka ani Fundacja nie znają kosztów tego remontu.

Aktualnie Wnioskodawca oraz Fundacja rozważają ustanowienie odrębnej własności Lokalu oraz jego sprzedaż zainteresowanemu nabywcy. Najprawdopodobniej zostanie on wyłoniony w drodze przetargu.

Wnioskodawca jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. Prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wynajmu innych lokali w Budynku.

Fundacja jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny. Prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wynajmu lokali w Budynku, w tym Lokalu.

Na przestrzeni ostatnich pięciu lat Budynek nie został ulepszony w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. W jaki sposób obrót z tytułu sprzedaży Lokalu wraz z prawami przynależnymi (cena) powinien zostać przypisany Spółce oraz Fundacji.

2. Czy sprzedaż (dostawa) Lokalu wraz z prawami przynależnymi będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1

W ocenie Wnioskodawcy, cena sprzedaży Lokalu wraz z prawami przynależnymi powinna zostać mu przypisana w takiej proporcji, w jakiej uczestniczy on we własności Budynku. W konsekwencji, na wystawionej przez siebie fakturze Spółka powinna wykazać podstawę opodatkowania w wysokości 101/441 ceny sprzedaży Lokalu.

Fundacja powinna natomiast wykazać na wystawionej przez siebie fakturze obrót w wysokości 340/441 ceny sprzedaży Lokalu.

Na wystawionych fakturach nie należy wyodrębniać wartości związanego z Lokalem udziału we współużytkowaniu wieczystym gruntu, na którym posadowiony jest Budynek (art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej jako ustawa o VAT)).

Ad. 2

W ocenie Wnioskodawcy, sprzedaż Lokalu wraz z prawami przynależnymi będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT, przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT oraz w § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Jednakże, Spółka będzie mogła zrezygnować ze zwolnienia i wybrać opodatkowanie dostawy Lokalu, jeżeli: (i) nabywca Lokalu będzie zarejestrowany jako podatnik VAT czynny; oraz (ii) Wnioskodawca, Fundacja i nabywca Lokalu złożą, przed dniem dokonania dostawy Lokalu, właściwemu dla nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy Lokalu (art. 43 ust. 10 ustawy o VAT). Oświadczenie to powinno spełniać wymogi z art. 43 ust. 11 ustawy o VAT.

UZASADNIENIE

Pytanie nr 1

Zgodnie z art. 207 k.c. pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów.

Cena sprzedaży Lokalu stanowić będzie wspomniany w przytoczonym przepisie "inny przychód z rzeczy wspólnej" (Budynku). Nadmienić przy tym należy, iż Wnioskodawca nie zawarł z Fundacją żadnej umowy, która w sposób odmienny od art. 207 k.c. regulowałaby zasady podziału ceny sprzedaży. Istniejąca między stronami umowa podziału Budynku quoad usum reguluje wyłącznie kwestię korzystania z Lokalu i jego wynajmowania.

To wszystko oznacza, że cena sprzedaży Lokalu powinna zostać przypisana Spółce w stosunku do wielkości jej udziału we współwłasności Budynku, a więc w 101/441. Taka też część ceny powinna zostać wykazana przez Wnioskodawcę na fakturze dokumentującej sprzedaż (dostawę) Lokalu.

Z kolei, Fundacja powinna wykazać na wystawionej przez siebie fakturze dokumentującej sprzedaż Lokalu pozostałą część ceny, tj. 340/441.

Na wystawionych fakturach nie należy wyodrębniać wartości związanego z Lokalem udziału we współużytkowaniu wieczystym gruntu, na którym posadowiony jest Budynek. Wynika to z art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, zgodnie z którym w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Pytanie nr 2

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

1.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim;

2.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z przytoczonej regulacji wynika, że dostawa Lokalu, co do zasady, będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT, chyba że sprzedaż nastąpi przed, w ramach, lub w ciągu 2 lat od tzw. "pierwszego zasiedlenia". Tym samym, aby określić zasady opodatkowania zamierzonej transakcji, trzeba ustalić, czy, a jeżeli tak, to kiedy, miało miejsce pierwsze zasiedlenie Lokalu.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT pod pojęciem "pierwszego zasiedlenia" rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

1.

wybudowaniu;

2.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Jak podkreśla się w literaturze przedmiotu, "oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu" może polegać m.in. na wynajęciu nieruchomości, jeżeli taki najem podlega opodatkowaniu podatkiem VAT (por. J. Zubrzycki, Leksykon VAT. 2013, Oficyna Wydawnicza "UNIMEX", Wrocław 2013, t. 1, s. 1570). W tym kontekście należy zauważyć, że Lokal jest stale wynajmowany, a jego najem podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Nie wdając się w opisywanie całej historii najmu, trzeba podkreślić, że na mocy obecnej umowy Lokal pozostaje wynajęty nieprzerwanie od 2009 r., a więc od ponad dwóch lat. Oznacza to, że do "pierwszego zasiedlenia" Lokalu doszło ponad dwa lata temu.

Powyższego stwierdzenia nie zmienia fakt, iż to nie Wnioskodawca wynajmuje Lokal, tylko Fundacja. Art. 2 pkt 14 ustawy o VAT nie wymaga bowiem, aby oddanie do użytkowania zostało dokonane przez podatnika dokonującego dostawy.

Bez znaczenia pozostaje również to, że w 2012 r. najemca Lokalu dokonał jego remontu. Remont ten nie doprowadził bowiem do ulepszenia Lokalu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym u Wnioskodawcy czy Fundacji, tylko do ewentualnej inwestycji najemcy w obcym środku trwałym (pomijając już nawet to, iż Lokal nie jest odrębnym środkiem trwałym w księgach Spółki ani Fundacji).

Fakt, że do pierwszego zasiedlenia Lokalu doszło ponad dwa lata temu, oznacza z kolei, iż dostawa (sprzedaż) Lokalu korzysta obecnie ze zwolnienia od podatku VAT, przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Niemniej jednak, zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy o VAT podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem, że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1.

są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

2.

złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Biorąc pod uwagę fakt, iż Fundacja oraz Spółka są już zarejestrowane jako podatnicy VAT czynni, pierwszy z ww. warunków zostanie spełniony, jeżeli tylko nabywca Lokalu będzie także zarejestrowany jako podatnik VAT czynny (a Fundacja i Wnioskodawca nie wyrejestrują się do czasu sprzedaży).

Spełnienie drugiego z ww. warunków wymaga, w ocenie Wnioskodawcy, złożenia zgodnego oświadczenia o wyborze opodatkowania nie tylko przez Wnioskodawcę i nabywcę Lokalu, ale także przez Fundację, jako drugiego współwłaściciela Budynku i drugiego sprzedawcę Lokalu.

Oczywiście, oświadczenie o wyborze opodatkowania powinno spełniać wymogi określone w art. 43 ust. 11 ustawy o VAT, tj. zawierać:

1.

imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej Wnioskodawcy, Fundacji i nabywcy Lokalu;

2.

planowaną datę zawarcia umowy sprzedaży;

3.

adres Lokalu.

W tym miejscu trzeba jeszcze nadmienić, że przedmiotem sprzedaży wraz z Lokalem będzie związany z nim udział we współużytkowaniu wieczystym nieruchomości, na której posadowiony jest Budynek. Niemniej jednak, także w tym zakresie transakcja pozostanie zwolniona od podatku VAT (chyba że strony wybiorą opodatkowanie). Wynika to z § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku.

Podsumowując, sprzedaż Lokalu wraz z prawami przynależnymi będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT, przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Jednakże, Spółka będzie mogła zrezygnować ze zwolnienia i wybrać opodatkowanie dostawy Lokalu, jeżeli: (i) nabywca Lokalu będzie zarejestrowany jako podatnik VAT czynny; oraz (ii) Wnioskodawca, Fundacja i nabywca Lokalu złożą, przed dniem dokonania dostawy Lokalu, właściwemu dla nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy Lokalu (art. 43 ust. 10 ustawy o VAT). Oświadczenie to powinno spełniać wymogi z art. 43 ust. 11 ustawy o VAT.

Na zakończenie, zauważyć należy, iż powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w orzecznictwie organów skarbowych. Tytułem przykładu można tutaj przywołać interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 21 listopada 2012 r. (znak IPPP3/443-851/12-2/KT).

Mając wszystko powyższe na uwadze, Strona wnosi o potwierdzenie prawidłowości stanowiska przyjętego przez Wnioskodawcę.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Według art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W myśl art. 2 pkt 6 cyt. ustawy przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Na mocy art. 2 pkt 22 ustawy, sprzedaż to odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Stawka podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże zgodnie z art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy, przewidują dla niektórych towarów i usług stawki obniżone lub zwolnienie od podatku.

Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Przez pierwsze zasiedlenie, stosownie do art. 2 ust. 14 ww. ustawy, rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Żeby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do oddania budynków (budowli lub ich części) do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Jeżeli zatem dany budynek (budowla lub jego część) zostanie wybudowany lub zostanie zmodernizowany, przy czym nakłady na ulepszenie przekroczą 30% wartości początkowej, a następnie budynek ten (budowla lub jego część) zostanie sprzedany lub np. oddany w najem, dzierżawę, to dochodzi do pierwszego zasiedlenia w rozumieniu przepisu art. 2 ust. 14 ustawy o VAT. Zarówno bowiem sprzedaż, jak i najem, dzierżawa lub inna czynność o podobnym charakterze, dokonywane przez podatnika podatku VAT są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.

Z powyższych przepisów wynika, iż dostawa nieruchomości, spełniających określone w przepisach warunki, może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia nie minęły co najmniej dwa lata.

Jak wynika natomiast z art. 43 ust. 1 pkt 10a cyt. ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Ponadto art. 43 ust. 10 cyt. ustawy wskazuje, iż Podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1.

są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

2.

złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Z art. 43 ust. 11 cyt. ustawy, oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

1.

imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;

2.

planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;

3.

adres budynku, budowli lub ich części.

Stosownie do art. 29 ust. 5 ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Natomiast w myśl § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r.w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 247) zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku.

W świetle ww. przepisów przy sprzedaży budynków i budowli, grunt na którym są one posadowione dzieli byt prawny budynków i budowli w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku, jak przy dostawie budynków i budowli trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budowli korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym one są posadowione.

Na podstawie art. 29 ust. 1 cyt. ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Podstawą opodatkowania jest obrót rozumiany, zgodnie z ustawą, jako należność z tytułu sprzedaży (cena) pomniejszony o kwotę podatku.

Cytowany powyżej przepis art. 29 ust. 1 ustawy, stanowi odzwierciedlenie art. 73 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U.UE.L 347 str. 1 z późn. zm.), z treści którego wynika, iż w odniesieniu do dostaw towarów i świadczenia usług innych niż te, o których mowa w art. 74 -77, podstawa opodatkowania obejmuje wszystko, co stanowi zapłatę otrzymaną lub którą dostawca lub usługodawca otrzyma w zamian za dostawę towarów lub świadczenie usług, od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z subwencjami związanymi bezpośrednio z ceną takiej dostawy lub świadczenia.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 cyt. ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 1a, 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Szczegółowe zasady wystawiania faktur oraz dane, które powinny zawierać, określają przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360 z późn. zm.).

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest współużytkownikiem wieczystym nieruchomości położonej w Warszawie oraz współwłaścicielem posadowionego na tej nieruchomości budynku. Udział Spółki w użytkowaniu wieczystym gruntu oraz we własności Budynku wynosi 10I/441. Drugim współużytkownikiem wieczystym gruntu oraz współwłaścicielem Budynku, w udziale wynoszącym 340/441, jest fundacja z siedzibą w Warszawie.

Na parterze Budynku znajduje się lokal użytkowy o powierzchni ok. 240 m2. Na mocy umowy o podział Budynku do używania (quoad usum), pomiędzy Fundacją a Wnioskodawcą, Fundacji przysługuje prawo wyłącznego korzystania z Lokalu oraz prawo samodzielnego (bez zgody Spółki) zawierania umów najmu Lokalu. Fundacja, korzystając z powyższych uprawnień, stale wynajmuje Lokal. Obecna umowa najmu pochodzi z 2009 r., najemca Lokalu prowadzi w nim restaurację. Fundacja opodatkowuje obrót z tytułu najmu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych. Przychody z wynajmu Lokalu przypadają wyłącznie Fundacji.

Lokal nie stanowi obecnie samodzielnej nieruchomości, tzn. nie jest przedmiotem odrębnego prawa własności. Ostatni remont Lokalu został przeprowadzony w 2012 r. przez jego najemcę. Spółka ani Fundacja nie znają kosztów tego remontu.

Aktualnie Wnioskodawca oraz Fundacja rozważają ustanowienie odrębnej własności Lokalu oraz jego sprzedaż zainteresowanemu nabywcy. Wnioskodawca jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. Prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wynajmu innych lokali w Budynku. Fundacja jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny. Prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wynajmu lokali w Budynku, w tym Lokalu.

Na przestrzeni ostatnich pięciu lat Budynek nie został ulepszony w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Przedmiotem wątpliwości Wnioskodawcy jest w jakiej części uzyskana kwota ze sprzedaży będzie stanowiła obrót Spółki oraz czy sprzedaż ww. nieruchomości będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT w myśl przepisów art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

W tym miejscu należy wskazać, że z przepisu art. 195 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) wynika, iż własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność).

Współwłasność nie jest instytucją samodzielną lecz stanowi odmianę własności i charakteryzuje się tym, że własność rzeczy (ruchomej lub nieruchomej) przysługuje kilku podmiotom. Do współwłasności stosuje się - jeśli co innego nie wynika z przepisów poświęconych specjalnie tej instytucji - przepisy odnoszące się do własności.

Należy zatem uznać, że udział każdego ze współwłaścicieli jest ze swej istoty szczególną postacią prawną własności.

Z kolei zgodnie z art. 196 Kodeksu cywilnego współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną. W przypadku współwłasności w częściach ułamkowych, każdy ze współwłaścicieli ma określony ułamkiem udział w rzeczy. Udział wyraża zakres uprawnień współwłaściciela względem rzeczy wspólnej. Współwłaściciel ma względem swego udziału pozycję wyłącznego właściciela. Ze względu na charakter udziału, jako wyłącznego prawa współwłaściciela, zasadą jest, że każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli (art. 198 Kodeksu cywilnego). Współwłaściciele są zatem odrębnymi podmiotami prawa.

Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz powołane przepisy prawa należy stwierdzić, że w sytuacji sprzedaży Lokalu stanowiącego współwłasność Wnioskodawcy i Fundacji u każdego z dokonujących jego dostawy wystąpi obrót w takiej części wartości sprzedaży, w jakiej posiada udział w prawie własności tego Lokalu. Zatem, jak wskazał Wnioskodawca skoro jego udział we własności całego Budynku stanowi 101/441, to tym samym obrót osiągnięty z tytułu sprzedaży wyodrębnionego Lokalu stanowiącego współwłasność będzie wynosił u Wnioskodawcy 101/441 wartości jego sprzedaży i w takiej wysokości na jego sprzedaż Spółka winna wystawić fakturę, w sytuacji gdy dostawa tego Lokalu będzie udokumentowana fakturą.

Ponadto odnośnie stawki podatku VAT, jaką będzie opodatkowana dostawa przedmiotowego Lokalu należy stwierdzić, iż w stosunku do znajdującego się Lokalu wynajmowanego nieprzerwanie od 2009 r. doszło do pierwszego zasiedlenia w rozumieniu przepisów art. 2 pkt 14 ustawy o VAT. Ponadto jak z powyższego wynika od oddania Lokalu w najem upłynął okres 2 lat. Wnioskodawca wskazał również, że w stosunku do Budynku, w którym znajduje się przedmiotowy Lokal nie były ponoszone wydatki na jego ulepszenie w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym, natomiast ostatni remont Lokalu został przeprowadzony przez jego najemcę w 2012 r. W związku z powyższym dostawa wynajmowanej części Budynku w postaci ww. Lokalu będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Zatem również ze zwolnienia od opodatkowania VAT na podstawie § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia wykonawczego będzie korzystał udział w prawie wieczystym użytkowania gruntu, na którym położony jest przedmiotowy Budynek. Ponadto jeśli Strony transakcji - tj. Wnioskodawca, Fundacja oraz nabywca Lokalu wyrażą wolę opodatkowania tej dostawy na zasadach ogólnych i zgodnie z przepisami art. 43 ust. 10 i 11 złożą naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu dla nabywcy zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie, wówczas do dostawy Lokalu Spółka może zastosować opodatkowanie podatkiem VAT wg stawki 23%.

W konsekwencji powyższego stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie należy wskazać, że zgodnie z art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Mając na uwadze fakt, iż stroną wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest Wnioskodawca, jako współwłaściciel Budynku i Lokalu, zaznacza się, iż niniejsza interpretacja stanowi rozstrzygnięcie w indywidualnej sprawie Wnioskodawcy. Nie rozstrzyga ona kwestii skutków podatkowych czynności sprzedaży ww. Lokalu przez drugiego współwłaściciela nieruchomości - tj. Fundacji, która chcąc uzyskać interpretację indywidualną powinna wystąpić z odrębnym wnioskiem o jej udzielenie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl