IPPP2/443-60/09-2/AS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-60/09-2/AS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 12 stycznia 2009 r. (data wpływu 19 stycznia 2009 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku dla sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego i spółdzielczego własnościowego prawa do miejsc parkingowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 stycznia 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku dla sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego i spółdzielczego własnościowego prawa do miejsc parkingowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Dnia 14 września 2004 r. Oddział nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego i 6 miejsc parkingowych. Na podstawie przepisów o podatku dochodowym Oddział zaliczył nabyte towary do środków trwałych podlegających amortyzacji. Oddział odliczył też VAT naliczony z faktury zakupu oraz wystąpił z wnioskiem do Urzędu Skarbowego o zwrot bezpośredni z tytułu nabycia środków trwałych całej kwoty VAT na rachunek bankowy. Urząd Skarbowy po dokonaniu czynności sprawdzających dokonał ww. zwrotu na rachunek bankowy Oddziału. W związku z postawieniem Oddziału w stan likwidacji planuje się sprzedaż ww. praw do lokalu użytkowego i miejsc parkingowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego i spółdzielczego własnościowego prawa do miejsc parkingowych będzie podlegała zwolnieniu od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

2.

Czy na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, po spełnieniu opisanych w nim warunków, Oddział może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT i wybrać opodatkowanie sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego i miejsc parkingowych.

3.

Jeśli Oddział nie skorzysta z opcji opodatkowania sprzedaży (opisanej w art. 43 ust. 10) i zastosuje zwolnienie od podatku - czy będzie miał obowiązek na podstawie art. 91 ustawy o VAT do dokonania korekty podatku naliczonego związanego z nabyciem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego i do miejsc parkingowych...4..Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego i spółdzielczego własnościowego prawa do miejsc parkingowych.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Pytanie 1

Sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego i spółdzielczego własnościowego prawa do miejsc parkingowych w roku 2009 będzie podlegała zwolnieniu od podatku VAT. Ustawa z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw wprowadziła w art. 43 ust. 1 pkt 10 zwolnienie przedmiotowe dla dostaw nieruchomości, z wyjątkiem tych, które są dokonywane przed lub w ramach pierwszego zasiedlenia, względnie w ciągu dwóch lat od pierwszego zasiedlenia.

Pytanie 2

Na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, po spełnieniu opisanych w nim warunków, Oddział może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT i wybrać opodatkowanie sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego i spółdzielczego własnościowego prawa do miejsc parkingowych.

Pytanie 3

Jeśli Oddział nie skorzysta z opcji opodatkowania sprzedaży, o której mowa w art. 43 ust. 10 ustawy o podatku VAT, to będzie zobowiązany, na podstawie art. 91 ustawy o podatku VAT, do dokonania korekty podatku naliczonego związanego z nabyciem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego i spółdzielczego własnościowego prawa do miejsc parkingowych. Roczna korekta wynosić będzie 1/10 kwoty podatku naliczonego i powinna być dokonana w deklaracji podatkowej składanej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż.

Pytanie 4

Obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego i spółdzielczego własnościowego prawa do miejsc parkingowych powstanie zgodnie z art. 19 ust. 10 ustawy o podatku VAT, tj. z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia od dnia od wydania towaru.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl