IPPP2/443-58/09-2/AZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-58/09-2/AZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 21 stycznia 2009 r. (data wpływu 21 stycznia 2009 r.), uzupełnionego pismem z dnia 4 lutego 2009 r. (data wpływu 6 lutego 2009 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania otrzymanego wynagrodzenia z tytułu prowizji od wartości sprzedanego na terenie Polski towaru dostawcy z Unii Europejskiej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 stycznia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania otrzymanego wynagrodzenia z tytułu prowizji od wartości sprzedanego na terenie Polski towaru dostawcy z Unii Europejskiej.

W dniu 30 stycznia 2009 r. wezwano Stronę do uzupełnienia złożonego wniosku o przedstawienie własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego w odniesieniu do sytuacji przedstawionej we wniosku. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 4 lutego 2009 r. (data wpływu 6 lutego 2009 r.) - w zakresie obowiązku opodatkowania podatkiem od towarów i usług prowizji.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest płatnikiem podatku od towarów i usług. Prowadzi jednoosobową firmę. W 2008 r., Wnioskodawca wykonywał dla firmy francuskiej z siedzibą w Peyruis - Francja usługę na terenie Polski, polegającą na poszukiwaniu odbiorcy produktów (towaru) tej firmy. Z tego tytułu otrzymywano prowizje od wartości sprzedanej (bez VAT), gdyż francuski dostawca twierdzi, że za tę usługę nie należy w fakturze naliczać podatku od towarów i usług, ponieważ Polska i Francja należą do Unii Europejskiej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy od otrzymanego wynagrodzenia z tytułu prowizji od wartości sprzedanego na terenie Polski towaru dostawcy z Unii Europejskiej, Wnioskodawca ma obowiązek naliczyć podatek od towarów i usług i jako należny odprowadzić do Urzędu Skarbowego.

Czy w przypadku wykonywania opisanej usługi Wnioskodawca ma obowiązek rejestracji jako podatnik VAT w zakresie transakcji wewnątrzwspólnotowej.

Zdaniem Wnioskodawcy, prowizja z tytułu wykonywania usługi na terytorium Polski na rzecz kontrahenta z Unii Europejskiej (w tym przypadku firmy francuskiej) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jest natomiast w całości przychodem i po ustaleniu dochodu we właściwym okresie podlega opodatkowaniu podatkiem od dochodu osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) miejscem dostawy towarów jest w przypadku:

1.

towarów wysyłanych lub transportowych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy;

2.

towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz - miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane; nie uznaje się za instalację lub montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem;

3.

towarów niewysyłanych ani nietransportowanych - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie dostawy (...).

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ww. ustawy - w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28. Zgodnie z art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. c) ww. ustawy w przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z dostawą towarów - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce dokonania dostawy towarów - z zastrzeżeniem ust. 6.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik jest pośrednikiem działającym w imieniu i na rzecz osób trzecich - firmy z kraju Unii Europejskiej (Francji).

Dokonując analizy powyższego w oparciu o ww. przepisy, tut. organ podatkowy stwierdza, że usługi pośrednictwa związanego z dostawą towarów, wykonane przez Podatnika w imieniu i na rzecz firmy z kraju Unii Europejskiej (Francji) podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terenie kraju, w którym dokonana jest dostawa towarów.

Natomiast, zgodnie z ww. art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy - za miejsce dokonania dostawy - w przypadku sprzedaży towarów z kraju Unii do Polski - będzie kraj Unii (Francja), w którym rozpoczyna się wysyłka tego towaru. Tam też będzie podlegała opodatkowaniu transakcja pośrednictwa dokonywana przez Stronę.

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, w określonych okolicznościach, miejsce świadczenia (opodatkowania) usług pośredników związanych bezpośrednio z dostawą towarów może zostać określone w sposób odmienny niż wynikający z wskazanej powyżej zasady ogólnej. Stosownie bowiem do art. 28 ust. 6 ww. ustawy, w przypadku gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym zgodnie z ust. 5 ma miejsce świadczona usługa, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

Aby przenieść miejsce opodatkowania usług pośrednictwa świadczonych przez Stronę na terytorium Polski, koniecznym byłoby, aby Dostawca posłużył się dla celów nabycia usługi pośrednictwa polskim numerem rejestracji VAT.

Biorąc powyższe pod uwagę, w ocenie tutejszego organu podatkowego świadczenie opisanych przez Podatnika usług w imieniu i na rzecz podmiotu zagranicznego w przypadku, gdy podał on swój numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium Polski - nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium kraju.

Otrzymana prowizja nie będzie zatem podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl