IPPP2/443-562/13-7/IZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 września 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-562/13-7/IZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 27 maja 2013 r. (data wpływu 11 czerwca 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 3 września 2013 r. (data wpływu 6 czerwca 2013 r.), stanowiącym odpowiedź na wezwanie tut. Organu z dnia 30 sierpnia 2013 r. (data doręczenia 2 września 2013 r.) oraz pismem z dnia 23 września 2013 r. (data wpływu 24 września 2013 r.), stanowiącym odpowiedź na wezwanie tut. Organu z dnia 17 września 2013 r. (data doręczenia 18 września 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prowadzenia ewidencji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 czerwca 2013 r. wpłynął ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 3 września 2013 r. (data wpływu 6 września 2013 r.), stanowiącym odpowiedź na wezwanie tut. Organu z dnia 30 sierpnia 2013 r. (data doręczenia 2 września 2013 r.) oraz pismem z dnia 23 września 2013 r. (data wpływu 24 września 2013 r.), stanowiącym odpowiedź na wezwanie tut. Organu z dnia 17 września 2013 r. (data doręczenia 18 września 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prowadzenia ewidencji.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka prowadzi działalność handlową, której przedmiotem są zarówno towary jak i usługi. Jako towar jest sprzedawane oprogramowanie nagrane na nośnik CD wraz z dokumentacją użytkową, którego autorem jest Spółka. Usługi dotyczą wdrożenia tego oprogramowania, szkoleń odpłatnych, wsparcia technicznego posprzedażowego. Nabywcami towarów i usług oferowanych przez Spółkę są osoby prawne oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Spółka dokumentuje sprzedaż fakturami. W związku z nowelizacją ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) Spółka ma wątpliwości jak prawidłowo ewidencjonować sprzedaż po 1 stycznia 2014 r.

1. Zgodnie z art. 106i ustawy o podatku od towarów i usług faktury sprzedaży będzie można wystawiać do 15-go dnia miesiąca następującego po dokonaniu dostawy towaru lub wykonaniu usługi. Jednocześnie zgodnie z art. 19a ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Oznacza to, że jedna faktura będzie mogła dokumentować zdarzenia gospodarcze, dla których obowiązek podatkowy powstanie w różnych datach. Na przykład jedna faktura może dokumentować dostawę dokonaną 6 stycznia 2014 r. oraz świadczenie usługi wykonanej 31 stycznia 2014 r. Jednocześnie, zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym przychód należy rozpoznać w momencie wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usług nie później niż w momencie wystawienia faktury lub uregulowania należności. Oznacza to, że tak wystawiona faktura będzie również dokumentować różne momenty powstania przychodu.

2. Zdarza się, że Spółka dokonuje sprzedaży sprzętu komputerowego lub oprogramowania firm trzecich na rzecz własnych pracowników. W takich wypadkach Spółka wystawia fakturę w programie fakturującym i dodatkowo rejestruje tę sprzedaż na drukarce fiskalnej. Nabywca otrzymuje fakturę wystawioną w programie fakturującym zawierający m.in. pełne dane sprzedawcy i nabywcy, nazwę towaru, cenę jednostkową, ilość, udzielone rabaty, stawkę podatku VAT oraz wartość sprzedaży i kwotę podatku w podziale na stawki VAT. Natomiast paragon wydrukowany przez drukarkę fiskalną Spółka zachowuje w swoim archiwum wraz z drugim egzemplarzem faktury.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy faktura dokumentująca dostawy towarów i usług oraz świadczenie dokonane w różnych datach jednego okresu rozliczeniowego na rzecz jednego nabywcy może zostać ujęta w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług w dacie ostatniego dnia miesiąca, w którym dokonano dostawy towarów i wykonano usługę. Czy taka ewidencja będzie spełniała wymogi art. 109 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Czy też konieczne będzie prowadzenie tej ewidencji w taki sposób, aby wykazywała datę powstania obowiązku podatkowego osobno dla każdej dostawy towarów oraz wykonania usługi ujętej w tej fakturze.

Zdaniem Wnioskodawcy wprowadzenie do ewidencji, o której mówi art. 109 ust. 3 Ustawy o podatku od towarów i usług, faktury dokumentującej dostawy towarów oraz świadczenie usług dokonane w różnych datach jednego okresu rozliczeniowego na rzecz jednego nabywcy w dacie ostatniego dnia miesiąca, w którym dokonano dostawy i wykonano usługę spełnia wymogi art. 109 ust. 3 Ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż pozwala to na prawidłowe sporządzenie deklaracji podatkowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 109 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art. 120 ust. 15, art. 125, 134, 138 - dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.

Ustawa z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r. poz. 35), zwana dalej ustawą o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, zmieni od dnia 1 stycznia 2014 r. obecnie obowiązujące przepisy w zakresie prowadzenia ewidencji dla potrzeb podatku VAT.

I tak z dniem 1 stycznia 2014 r. - na mocy art. 1 pkt 51 lit. b ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług - art. 109 ust. 3 ustawy otrzyma brzmienie:

Podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 oraz podatników, u których sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art. 120 ust. 15, art. 125, art. 134 oraz art. 138 - dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.

Spółka prowadzi działalność handlową, której przedmiotem są zarówno towary jak i usługi. Jako towar jest sprzedawane oprogramowanie nagrane na nośnik CD wraz z dokumentacją użytkową, którego autorem jest Spółka.

Spółka wskazuje, że zgodnie z art. 106i ustawy o podatku od towarów i usług, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2014 r., faktury sprzedaży będzie można wystawiać do 15-go dnia miesiąca następującego po dokonaniu dostawy towaru lub wykonaniu usługi. Jednocześnie zgodnie z art. 19a ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Oznacza to, że jedna faktura będzie mogła dokumentować zdarzenia gospodarcze, dla których obowiązek podatkowy powstanie w różnych datach. Na przykład jedna faktura może dokumentować dostawę dokonaną 6 stycznia 2014 r. oraz świadczenie usługi wykonanej 31 stycznia 2014 r.

W związku z nowelizacją ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. Spółka ma wątpliwości jak prawidłowo ewidencjonować sprzedaż po 1 stycznia 2014 r.

Wyżej powołany art. 109 ust. 3 ustawy nakłada na podatników podatku od towarów i usług obowiązek prowadzenia ewidencji dla potrzeb tego podatku. Przepis ten jednak nie określa powszechnie obowiązującej formy, wzoru ewidencji. Ww. przepis art. 109 ust. 3 ustawy wskazuje jedynie elementy, które powinna zawierać ewidencja prowadzona dla tego podatku. Podatnicy mogą zatem prowadzić ją w dowolnej formie, pod warunkiem że będzie zawierała wszelkie wymagane w przepisach ustawy elementy, niezbędne do sporządzenia deklaracji.

Uwzględniając powyższe stwierdzić należy, że faktura dokumentująca dostawy towarów i usług oraz świadczenie dokonane w różnych datach jednego okresu rozliczeniowego na rzecz jednego nabywcy może zostać ujęta w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług w dacie ostatniego dnia miesiąca, w którym dokonano dostawy towarów i wykonano usługę, o ile takie ujęcie faktury nie spowoduje nieprawidłowości przy sporządzaniu deklaracji dla potrzeb podatku od towarów i usług.

Z uwagi na to, że Wnioskodawca stwierdził, że takie ujęcie faktury w ewidencji pozwala na prawidłowe sporządzenie deklaracji podatkowej, stanowisko Spółki uznać należy za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydawania interpretacji.

W tym miejscu wskazać należy, że w zakresie pytania pierwszego dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych oraz pytania drugiego dotyczącego podatku od towarów i usług wydanie zostały odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl