IPPP2/443-550/13-6/MM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 sierpnia 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP2/443-550/13-6/MM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 28 maja 2013 r. (data wpływu 7 czerwca 2013 r.), uzupełnionym pismem z 5 lipca 2013 r. (data wpływu 8 lipca 2013 r.) w odpowiedzi na wezwanie z 24 czerwca 2013 r. nr IPPP2/443-550/13-2/MM oraz pismem z 22 sierpnia 2013 r. (data wpływu 26 sierpnia 2013 r.) w odpowiedzi na wezwanie z 9 sierpnia 2013 r. nr IPPP2/443-550/13-4/MM o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży udziałów spółki celowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 czerwca 2013 r. wpłynął wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży udziałów spółki celowej. Przedmiotowy wniosek zawierał braki w przedstawionym zdarzeniu przyszłym oraz braki formalne. W związku z czym tut. Organ podatkowy pismem z dnia 24 czerwca 2013 r. znak IPPP2/443-550/13-2/MM oraz pismem z 9 sierpnia 2013 r. znak IPPP2/443-550/13-4/MM wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku o powyższe braki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej podatku VAT). Wnioskodawca jest właścicielem kilku nieruchomości zabudowanych budynkami. Nieruchomości te są przedmiotem umów najmu lub też są co do zasady przeznaczone na wynajem.

Wnioskodawca zamierza utworzyć spółkę celową - spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, do której ma zamiar przenieść własność jednej ze swoich nieruchomości. Następnie Wnioskodawca zamierza sprzedać udziały w takiej nowoutworzonej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Należy zaznaczyć, że zasadniczym i głównym składnikiem majątkowym takiej nowoutworzonej spółki celowej będzie właśnie przenoszona nieruchomość.

W uzupełnieniu do wniosku Zainteresowany wskazał, co następuje:

Przedmiotem działania spółki według Polskiej Klasyfikacji Działalności jest:

1.41. Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków;

2.42. Roboty związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej;

3.43. Roboty budowlane specjalistyczne;

4.45. Handel hurtowy i detaliczny pojazdami samochodowymi; naprawa pojazdów samochodowych;

5.46.73.Z. Sprzedaż hurtowa drewna, materiałów budowlanych i wyposażenia sanitarnego;

6.46.63.Z. Sprzedaż hurtowa maszyn wykorzystywanych w górnictwie, budownictwie oraz inżynierii lądowej i wodnej;

7.46.90.Z. Sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana;

8.55. Zakwaterowanie;

9.56. Działalność usługowa związana z wyżywieniem;

10.68.10.Z. Kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek;

11.68.20.Z. Wynajem i zarządzanie nieruchomości własnymi lub dzierżawionymi;

12.68.32.Z. Zarządzanie nieruchomościami wykonywane na zlecenie;

13.70.21.Z. Stosunki międzyludzkie (public relations) i komunikacja;

14.70.22.Z. Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania;

15.74.90.Z. Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana;

16.79. Działalność organizatorów turystyki, pośredników i agentów turystycznych oraz pozostała działalność usługowa w zakresie rezerwacji i działalności z nią związane;

17. 81.10.Z. Działalność pomocnicza związana z utrzymaniem porządku w budynkach.

Ponadto Wnioskodawca wskazał, że nie będzie uczestniczyć w zarządzaniu spółką celową, której udziały będzie posiadać. Przez zarządzanie Zainteresowany rozumie sytuację, w której żaden ze wspólników lub osób upoważnionych do składania oświadczeń w imieniu Zainteresowanego nie będzie jednocześnie członkiem zarządu spółki celowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w opisanym stanie faktycznym sprzedaż udziałów w wyżej opisanej spółce celowej będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, a jeśli tak to czy będzie korzystać ze zwolnienia z podatku VAT.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Sprzedaż udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością co do zasady, z pewnymi wyjątkami, jest zwolniona z podatku VAT na podstawie § 13 ust. 1 pkt 27 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z dnia 6 kwietnia 2011 r.).

W opisanym stanie faktycznym należy jednakże uznać, że transakcja sprzedaży udziałów w takiej nowoutworzonej spółce będzie miała charakter sporadyczny i jako taka nie będzie dokonana w wykonaniu normalnego obrotu gospodarczego Wnioskodawcy.

Należy zwrócić uwagę, że nawet gdyby uznać, że Wnioskodawca co do zasady został uznany za podatnika podatku VAT w ramach tej jednej, sporadycznej transakcji zbycia udziałów w spółce to takie zbycie udziałów i tak korzystałoby ze zwolnienia z podatku VAT.

W sprawie C-29/08 ETS potwierdził bowiem, że zbywanie akcji czy udziałów w spółce, o ile podlega opodatkowaniu podatkiem VAT i jest działaniem zmieniającym sytuację prawną i finansową stron transakcji umowy - podlega zwolnieniu od VAT, zgodnie z art. 135 ust. 1 lit. f Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U.UE.L z dnia 11 grudnia 2006 r.).

Należy zwrócić uwagę, że orzecznictwo ETS ma charakter prawotwórczy i jest stosowane w Polsce bezpośrednio. Należy też mówić, że wyłączenie, o którym mowa w ww. art. 135 ust. 1 lit. f Dyrektywy 2006/112/WE Rady mówi o "dokumentach odzwierciedlających tytuł prawny do towarów". Zestawienie tegoż przepisu z polskimi przepisami art. 43 ust. 1 pkt 41 i ust. 16 ustawy o podatku od towarów i usług prowadzi poprzez rozumowanie a contrario, że opodatkowanie podatkiem VAT może dotyczyć co najwyżej akcji, jako że udziały w spółkach w ogóle nie stanowią instrumentów finansowych. Wskazuje na to również literalna wykładnia powyższego przepisu Dyrektywy, który wspominając o dokumentach, przesądza że przepisy wyłączające zwolnienia z podatku VAT nie mogą mieć zastosowania do udziałów (a jedynie do akcji), gdyż w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością nie mamy do czynienia z dokumentami (papierami wartościowymi, tak jak może to mieć miejsce w przypadku spółek akcyjnych).

Reasumując w opisanym stanie faktycznym Wnioskodawca nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT przy sprzedaży udziałów, gdyż Wnioskodawca nie będzie w ramach tej transakcji podatnikiem w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Nawet jednak gdyby założyć, że co do zasady transakcja sprzedaży udziałów będzie dokonana w wykonaniu działalności gospodarczej, to transakcja taka będzie zwolniona z podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: z 2011 r. Dz. U. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą o VAT", opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Definicję towaru ustawodawca zawarł w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT. Zgodnie z tą definicją pod pojęciem towaru należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Przez dostawę towarów - stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy o VAT - rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Natomiast przez świadczenie usług, stosownie do treści art. 8 ust. 1 ustawy o VAT należy rozumieć każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również m.in. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych oraz inne zdarzenia, które w kontekście opisywanych zdarzeń pozostają poza sferą niniejszych rozważań.

Odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu wtedy, gdy są dokonywane przez podmiot o statusie podatnika działającego w takim charakterze w odniesieniu do tych czynności. Zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wyznacza czynnik przedmiotowy - opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług oraz czynnik podmiotowy - czynności muszą być wykonywane przez podatnika działającego w takim charakterze.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza, na mocy art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Tak więc, nie każda czynność dokonana przez podmiot, mający status podatnika będzie podlegać opodatkowaniu. Status bycia podatnikiem podatku od towarów i usług nie powoduje automatycznie rozciągnięcia skutków podatkowych na całą sferę aktywności danego podmiotu. Zatem, za działalność rodzącą obowiązki w podatku od towarów i usług, należy uznać tylko tę działalność, którą można zidentyfikować i zaliczyć do zawodowej płaszczyzny jednostki.

Kwestia, czy za działalność gospodarczą można uznać działalność polegającą na posiadaniu i sprzedaży własnych akcji oraz udziałów była przedmiotem orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Posiłkując się tym orzecznictwem należy stwierdzić, że co do zasady, powyższe czynności nie stanowią działalności gospodarczej, a zatem podmiot dokonujący tych czynności nie ma statusu podatnika, nawet jeżeli z tytułu innej działalności jest podatnikiem. Od tej zasady orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości przewiduje pewne wyjątki, które pozwalają łączyć z faktem posiadania papierów wartościowych wykonywanie działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT. Dotyczy to sytuacji gdy:

1.

posiadacz papierów wartościowych uczestniczy w zarządzaniu spółką, której udziały posiada,

2.

sprzedaż akcji, udziałów prowadzona jest w ramach działalności maklerskiej i brokerskiej,

3.

posiadanie udziałów jest bezpośrednim, stałym i koniecznym rozszerzeniem działalności gospodarczej.

Udział w spółce posiadającej osobowość prawną jest prawem majątkowym, które może być przedmiotem transakcji (prawo zbywalne), nie mieści się jednak ani w definicji towarów, ani usługi w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Ponadto, w sytuacji, gdy w zakres prowadzonej przez podmiot działalności gospodarczej nie wchodzi obrót papierami wartościowymi to czynność samego nabycia lub sprzedaży udziałów innych spółek nie jest traktowana jako działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Są to czynności polegające na zarządzaniu własnym portfelem w celu maksymalizacji zwrotu z inwestycji.

Z okoliczności przedstawionych w złożonym wniosku wynika, iż Wnioskodawca jest właścicielem kilku nieruchomości zabudowanych budynkami. Nieruchomości te są przedmiotem umów najmu lub też są co do zasady przeznaczone na wynajem. Wnioskodawca zamierza utworzyć spółkę celową - spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, do której ma zamiar przenieść własność jednej ze swoich nieruchomości. Następnie Wnioskodawca zamierza sprzedać udziały w takiej nowoutworzonej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Zasadniczym i głównym składnikiem majątkowym takiej nowoutworzonej spółki celowej będzie właśnie przenoszona nieruchomość. W uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawca wskazał, że przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej są m.in. roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków, handel hurtowy i detaliczny pojazdami samochodowymi; naprawa pojazdów samochodowych, działalność usługowa związana z wyżywieniem, kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek, wynajem i zarządzanie nieruchomości własnymi lub dzierżawionymi; zarządzanie nieruchomościami wykonywane na zlecenie; pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania, działalność pomocnicza związana z utrzymaniem porządku w budynkach itp.

Wątpliwości Wnioskodawcy sprowadzają się do ustalenia czy sprzedaż udziałów spółki celowej będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

Biorąc pod uwagę opis przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego tut. Organ podatkowy stwierdza, że czynność sprzedaży udziałów utworzonej spółki celowej jest poza zakresem opodatkowania podatkiem VAT. Z treści wniosku nie wynika, ażeby Spółka prowadziła działalność maklerską lub brokerską, w zakres prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej nie wchodzi również obrót papierami wartościowymi, a przedmiotowa transakcja będzie mieć charakter incydentalny. Ponadto Zainteresowany wskazał, że nie będzie uczestniczyć w zarządzaniu spółką celową, której udziały będzie posiadać. Wszystkie te czynniki wskazują, że czynność samej sprzedaży udziałów nie jest traktowana jako działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, a tym samym czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w tak przedstawionym zdarzeniu przyszłym należało uznać za prawidłowe.

Z uwagi na fakt, iż czynność sprzedaży udziałów spółki celowej jest poza zakresem opodatkowania podatkiem VAT merytoryczna analiza zastosowania właściwej stawki podatku VAT dla tej transakcji jest bezprzedmiotowa.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl